Справа № 139/908/25
Провадження № 2-о/139/60/25
про залишення заяви без руху
09 січня 2026 року селище Муровані Курилівці
Суддя Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області Ліщина Т.П., отримавши заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ),заінтересована особа: Мурованокуриловецька селищна рада Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325974, місцезнаходження: Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н, с-ще Муровані Курилівці, вул. Соборна, буд. 45, про встановлення факту смерті,
30.12.2025 суд отримав дану заяву з доданими до неї матеріалами від 29.12.2025, подану представником позивача - адвокатом Шоломіцьким І.В. через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, у якій він просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і похована на сільському кладовищі в с. Наддністрянське Могилів-Подільського району Вінницької області.
Дослідивши матеріали справи суддя дійшов висновку, що заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України (у тексті - ЦПК України) справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).
В заяві зазначено, що ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть своєї матері у відділі державної реєстрації актів цивільного стану через відсутність необхідних документів для проведення державної реєстрації; медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті - відсутній. Однак доказів, які підтверджують її звернення і відмову органу державної реєстрації актів цивільного стану у реєстрації смерті ОСОБА_2 , до заяви не додано.
Крім того, при зверненні до органів державної реєстрації актів цивільного стану, вони також перевіряють, чи не проведена реєстрація смерті особи.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 28.02.2024 у справа № 506/358/22 (провадження № 61-7094св23) сформував правову позицію, згідно якої заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Пункт 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснює, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
У зв'язку з цим заявник, поряд з Мурованокуриловецькою селищною радою Вінницької області, також повинен залучити до участі у справі в якості заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану.
З матеріалів справи вбачається, що представник заявника просить встановити факт смерті громадянки України, але доказів на підтвердження цієї обставини суду не надав. Зокрема до заяви не додані копії паспорта громадянки України ОСОБА_2 та довідки про присвоєння їй реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Абзацами 1, 3 пункту 14 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5) передбачено, що паспорт померлого, а також військово-облікові та пільгові документи орган державної реєстрації актів цивільного стану, який реєструє смерть, вилучає для подальшого їх направлення до територіального підрозділу Державної міграційної служби України та районного (міського) військового комісаріату. Список паспортів громадян України, зданих у зв'язку з державною реєстрацією смерті (додаток 18), до якого додаються зазначені документи, передається щомісяця, але не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцезнаходженням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Пунктом 3 розділу VI Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 за № 1306/31174 передбачено, що державні органи, родичі, спадкоємці, інші особи подають інформацію про фізичних осіб, які померли, для закриття реєстраційних номерів облікових карток платників податків. Внесення до Державного реєстру інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків у зв'язку зі смертю проводиться у разі: отримання ДПС із Державного реєстру актів цивільного стану громадян інформації про фізичних осіб, які померли, у порядку подання інформації Міністерством юстиції України відповідно до законодавства; подання до будь-якого контролюючого органу державним органом, родичами, спадкоємцями, іншими особами заяви-повідомлення у довільній формі та копії свідоцтва про смерть чи витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (з пред'явленням оригіналів). У разі направлення такого повідомлення поштою копія свідоцтва про смерть або витягу із Державного реєстру актів цивільного стану громадян мають бути засвідчені у нотаріальному порядку.
Оскільки державна реєстрація смерті ОСОБА_2 не проведена, то її паспорт не вилучався, а реєстраційний номер облікової картки платника податків не закривався.
Враховуючи наведене, заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті необхідно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 185, 293 - 294, 315 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті залишити без руху.
Надати заявникові строк сім днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви.
Якщо заявник усуне недоліки, вказані у цій ухвалі, заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і повернеться заявникові.
У відповідності до ч. 2 ст. 261 ЦПК України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Тарас ЛІЩИНА