Рішення від 08.01.2026 по справі 580/8001/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2026 року справа № 580/8001/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся адвокат Голуб І.І. в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) в якій просить:

- визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку;

- зобов'язати відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення позивачем правил військового обліку, його розшук ТЦК та СП.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що в особистому кабінеті мобільного додатку "Резерв +" позивача міститься інформація про те, що він має порушення правил військового обліку та його розшукує ТЦК та СП. Позивач з 2014 року постійно проживає за кордоном. Наразі, позивач постійно проживає на території Республіки Польща, де працює та має право на проживання. За місцем реєстрації в Україні він не проживає, з моменту вибуття за кордон. При оновленні даних у мобільного додатку "Резерв +" позивачем була зазначена адреса його фактичного проживання в Польщі. Жодних повісток про свій виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу його задекларованого місця проживання у Республіці Польща він не отримував та не міг отримати, а тому, порушень правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку він не допускав, дані ним були оновлені вчасно. У зв'язку із чим, позивач вважає, що відомості про порушення ним правил військового обліку та його розшук ТЦК та СП з 16.04.2025, які містяться у Реєстрі, - повинні бути видалені посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки позивача не було притягнуто до жодного виду відповідальності. Позивачем, на адресу офіційної пошти відповідача було подано його письмову заяву про внесення персональних даних (уточнення, виправлення, видалення недостовірних даних) військовозобов'язаного до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 26.05.2025, в якій позивач просив видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, недостовірні відомості про порушення ним правил військового обліку, перебування його у розшуку, для можливості формування військово-облікового документу з мобільного додатку «Резерв+». Згідно письмової відповіді за вих. №98/3498 від 30.05.2025 безпосередньо ІНФОРМАЦІЯ_2 не направляв повістку та повідомлення про виклик ОСОБА_1 на розгляд справи, безпосередньо у ІНФОРМАЦІЯ_4 у відношенні ОСОБА_1 не було складено протоколу чи постанови про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст. 210, ст. 210-1, ст. 211 КУпАП. Крім того, у відповідь на адвокатський запит представника позивача 10.06.2025 відповідач повідомив, що в ІНФОРМАЦІЯ_4 не складався протокол про адміністративне правопорушення і не виносилась постанова про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 . Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 не вносили до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 не здійснює розшук ОСОБА_1 , вимога про доставку ОСОБА_1 для складення протоколу про адміністративне правопорушення сформована централізовано.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Водночас, відповідач подав пояснення, де зазначив, що повістка про виклик ОСОБА_1 на 9 год. 06.04.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_5 була сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ЄДР), централізовано надрукована та направлена Міноборони в порядку чинної на той час редакції абз. 5 п. 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2025 № 560. В разі неявки військовозобов'язаного за такою повісткою повідомлення до Національної поліції України про доставку цієї особи до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складення протоколу про адміністративне правопорушення також генерується автоматично засобами ЄДР з подальшим накладенням цифрового підпису начальника відповідного ТЦК та СП. При цьому в обліковій картці військовозобов'язаного в ЄДР автоматично з'являється позначка «Порушник ВО з (дата)». Можливо, відповідна інформація одночасно з'являється в мобільному застосунку «Резерв+» військовозобов'язаного. Оскільки ТЦК та СП не є власниками чи операторами відповідного програмного забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_2 не може пояснити порядок відображення застосунком «Резерв +» відповідної інформації в мобільному телефоні особи, яка підключила цей застосунок. Позивач дійсно не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_5 за повісткою № 2995916. Це факт, який ОСОБА_1 визнає. Та обставина, що цей факт певним чином зафіксовано в базі даних, яка належить Міністерству оборони України, ніяким чином не впливає на права чи законні інтереси ОСОБА_1 , як і відображення відповідної інформації в разі використання ОСОБА_1 мобільного застосунку «Резерв+». В ЄДР дійсно вносяться відомості про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності за ст. 210, 210-1 КУпАП (відповідно до постанов про адміністративні правопорушення). Однак ІНФОРМАЦІЯ_2 не притягував ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, про що його представнику було повідомлено на адвокатський запит. Отже, повістка ОСОБА_1 надрукована і направлена централізовано Міністерством оборони України, він за повісткою не з'явився; чи є це порушенням ст. 210, 210-1 КУпАП має бути встановлено постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , винесеною відповідно до вимог глави 22 КУпАП після складення протоколу з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП та прав особи, яка притягується до відповідальності, визначених ст. 268 КУпАП. Все це може відбутись за особистої участі ОСОБА_1 . Твердження позивача про порушення відповідачем його прав та законних інтересів є надуманим. Крім того, відповідач і не міг би порушити права військовозобов'язаного, який продовжує жити в Польщі. Твердження про гіпотетичне порушення прав ОСОБА_1 в разі його можливого повернення в Україну не може бути підставою позову, оскільки суд захищає громадян від дійсного, а не можливого чи уявного порушення їх прав.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що згідно з відомостями з електронного військово-облікового документа, сформованого 14.07.2025 з мобільного застосунку "Резерв +", позивач є військовозобов'язаним, номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" - 120320251388730700034, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 . Адреса проживання: АДРЕСА_3 . Дата уточнення даних: 16.01.2025. Постанова ВЛК: непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Дата ВЛК 31.10.2012. Також, за даними вказаного військово-облікового документа, наявний запис - «Порушення правил військового обліку».

Позивач 26.05.2025, за допомогою засобів електронного зв'язку, звернувся до відповідача із заявою про внесення персональних даних (уточнення, виправлення, видалення недостовірних даних) військовозобов'язаного до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в якій зокрема просив (пункт 2 прохальної частини заяви), виконати вимоги Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року, вимоги Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року про затвердження «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа» та видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, недостовірні відомості щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме: про порушення ним правил військового обліку, для можливості формування військово-облікового документу з мобільного додатку «Резерв+».

Крім того, представником позивача 26.05.2025 було направлено до відповідача адвокатський запит, в якому вона просила повідомити письмово про результати розгляду письмової заяви ОСОБА_1 від 26.05.2025; надати на її адресу належним чином завірені копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , а саме:

- спірну постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 у справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 210, ст. 210-1, ст. 21 ІКУпАП;

- копію письмового повідомлення про виклик ОСОБА_1 на розгляд справи, копію конверту про направлення повідомлення, копію опису вкладення до поштового відправлення, копію треку відстеження поштового направлення на сайті АТ «Укрпошта»;

- копію складеного у відношенні ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за фактом порушення вимог правил військового обліку та скоєння адміністративного правопорушення;

- копію письмової повістки про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , копію опису вкладеного, копію поштової квитанції про направлення листа; письмову довідку посадової особи АТ «Укрпошта» з письмовим підтвердженням неможливості вручення повістки про виклик ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , дату та час спроби вручення повістки про виклик; трек відстеження поштового відправлення, сформований на офіційному веб-порталі АТ «Укрпошта».

Відповідач у відповідь на заяву позивача та адвокатський запит його представника, листом від 30.05.2025 №98/3498 повідомив, що безпосередньо ІНФОРМАЦІЯ_2 не направляв повістку і повідомлення про виклик ОСОБА_1 на розгляд справи, в ІНФОРМАЦІЯ_4 не було складено протоколу чи постанови про притягнення ОСОБА_1 , до відповідальності за ст. 210, 210-1,211 КУпАП.

Надалі, 04.06.2025 представник позивача звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому просила повідомити письмово, які саме порушення правил військового обліку інкриміновані ОСОБА_1 , кваліфікація його дій за ст.ст. КУпАП; на якій підставі ОСОБА_1 перебуває у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_2 ; чи складався у відношенні ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення, чи виносилася постанова про накладення адміністративного стягнення. У разі відсутності зазначених матеріалів справи - повідомити про це письмово; ким із посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 (яким ІНФОРМАЦІЯ_2 ) внесені дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про наявність порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та перебування його у розшуку.

Відповідач у відповідь на вказаний адвокатський запит, листом від 09.06.2025 №98/3827 повідомив, що в ІНФОРМАЦІЯ_4 не складався протокол про адміністративне правопорушення і не виносилась постанова про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 . Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 не вносили до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 не здійснює розшук ОСОБА_1 , вимога про доставку ОСОБА_1 для складення протоколу про адміністративне порушення сформована централізовано.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 р. № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).

Згідно із статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) прізвище, відомості про зміну прізвища; 2) власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені; 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) місце народження; 6) стать; 7) місце проживання та місце перебування; 7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; 8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); 9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства); 10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою; 11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності); 12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи); 13) реєстраційний номер облікової картки платника податків; 14) відцифрований образ обличчя особи; 15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; 15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок); 16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність); 16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти; 16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю; 17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; 17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); 19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; 20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості); 20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення); 21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; 22) відомості про статус ветерана війни; 23) відомості про володіння іноземними мовами; 24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї; 25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки; 26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; 27) реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); 28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія); 29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація); 30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); 31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа); 32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин; 33) відомості про внутрішньо переміщену особу; 34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (стаття 7 Закону № 1951-VIII).

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім іншого:

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд зазначає, що Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» так і Порядок №1487, покладає обов'язок на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі-Порядок № 559).

Пунктом 1 порядку № 559 встановлено, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.

Відповідно до пункту 8 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абзацом 5 пункту 7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Судом встановлено, що 26.05.2025 позивач засобами електронного зв'язку, звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, недостовірні відомості щодо нього про порушення правил військового обліку. До заяви позивач долучив, документи, які на його думку підтверджують вимоги вказані в заяві, зокрема, копії паспорту громадянина України для виїзду за кордон, паспорта громадянина України, копія документів, які надають йому право на проживання за кордоном.

Суд зазначає, що пункт 4 Порядку № 559 визначає строк розгляду відповідної заяви протягом п'яти робочих днів.

Отже, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо військового ведення обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання заяви від 26.05.2025 про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен був за наслідками розгляду цієї заяви прийняти конкретне рішення або про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у задоволенні цієї заяви.

Разом із тим, відповідач листом від 30.05.2025 №98/3498 надав відповідь і на заяву позивача і на адвокатський запит його представника від 26.05.2025. При цьому, відповідач лише повідомив, що не направляв повістку і повідомлення про виклик ОСОБА_1 на розгляд справи, в ІНФОРМАЦІЯ_4 не було складено протоколу чи постанови про притягнення ОСОБА_1 , до відповідальності за ст. 210, 210-1, 211 КУпАП.

Таким чином, заява позивача від 26.05.2025 та додані до неї документи не були розглянуті відповідачем по суті, оцінка підставам, вказаним в заяві, відповідачем не надана.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви позивача від 26.05.2025.

Відповідач не надав до суду жодних належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів на підтвердження розгляду поданої позивачем заяви від 26.05.2025 по суті про задоволення або відмову у задоволені порушеного ним питання.

Суд зазначає, що лише після прийняття рішення суб'єктом владних повноважень щодо розгляду заяви та документів, суд може надати оцінку його відповідності вимогам закону.

Тому, визначаючись щодо способу поновлення порушеного права позивача, а також враховуючи висновок суду стосовно бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяви від 26.05.2025 про внесення персональних даних (уточнення, виправлення, видалення недостовірних даних) військовозобов'язаного до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд зобов'язує відповідача розглянути заяву позивача та прийняти рішення по суті, з урахуванням висновків суду, які викладені у даному судовому рішенні.

Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи зазначене позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.05.2025 про внесення персональних даних (уточнення, виправлення, видалення недостовірних даних) військовозобов'язаного до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.05.2025 про внесення персональних даних (уточнення, виправлення, видалення недостовірних даних) військовозобов'язаного до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняти рішення по суті, з урахуванням висновків суду, які викладені у даному судовому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 400 (чотириста) грн. 00 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Петро ПАЛАМАР