Ухвала від 05.01.2026 по справі 752/2/26

Справа № 752/2/26

Провадження №: 1-кс/752/195/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.01.2026 м. Київ

Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,

за участі:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

слідчого ОСОБА_5 ,

підозрюваного ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Голосіївського УП ГУНП у м. Києві лейтенанта поліції ОСОБА_7 , погоджене прокурором Голосіївської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_6 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12026100010000012 від 02.01.2026, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 272 КК України,

ВСТАНОВИВ:

05.01.2026 до Голосіївського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчого СВ Голосіївського УП ГУНП у м. Києві лейтенанта поліції ОСОБА_7 , погоджене прокурором Голосіївської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_6 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12026100010000012 від 02.01.2026, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч .2 ст. 367, ч. 2 ст. 272 КК України.

Клопотання обґрунтовується тим, що слідчим відділом Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12026100010000012 від 02.01.2026, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 272 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , будучи начальником району І групи СП «КТМ Печерське» КП «Київтеплокомуненерго», тобто службовою особою, на яку покладено обов'язки з організації та контролю безпечної експлуатації теплових мереж, порушив вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці на підприємстві, яких зобов'язаний дотримуватись, що спричинило тяжкі наслідки для потерпілої ОСОБА_8 , за наступних обставин.

Пунктом 1.1 положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що район теплових мереж «Печерськ» (РТМ «Печерськ» є самостійним підрозділом структурного підрозділу «Київські теплові мережі» (СП «КТМ») комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (КП «КТЕ»).

Пунктом 1.3 положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що метою діяльності РТМ «Печерськ» є забезпечення якісного та безперебійного теплопостачання споживачів шляхом виконання комплексу робіт з технічного обслуговування і ремонту, спрямованих на забезпечення справного стану тепломеханічного та електротехнічного обладнання теплових мереж (т/м), насосних станцій №4, №5 (HC), теплових пунктів (ТП), вузлів приєднань (ВП); надійної економічної їх експлуатації за оптимальних трудових і матеріальних витрат, для якісного, надійного і економічного транспортування теплової енергії до споживачів від джерел теплопостачання по т/м, які перебувають в оперативному управлінні СП «Київські теплові мережі» КП «Київтеплоенерго» в зоні відповідальності РТМ «Печерськ»; підвищення тиску холодної води (ХВП) за допомогою підкачувальних насосних станцій, що перебувають в експлуатації РТМ «Печерськ».

Пунктом 1.4 положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що зоні виробничої діяльності РТМ «Печерськ» перебувають магістральні та розподільчі т/м, НС, трубопроводи мережі ЦО та ГВП з опорами, компенсаторами, тепловими камерами (ТК), павільйонами, непрохідними каналами, запірною та регулюючою арматурою; центральні, індивідуальні теплові пункти (ЦТП, ІТП), теплові вузли (ТВ) та їх обладнання, підкачувальні насосні станції ХВП, електротехнічне обладнання, контрольно-вимірювальні прилади (КВП) та системи автоматичного регулювання і контролю у відповідності до відомості розшифровки основних засобів РТМ «Печерськ» .

Пунктом 1.6 положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що для проведення технічного обслуговування та ремонту тепломеханічного і електротехнічного обладнання т/м, НС, ТП, ВП за РТМ «Печерськ» закріплюється:

- теплопостачання теплової магістралі TМ-1,2,3,4,5,7,8 від джерела теплопостачання ТЕЦ-5; ТМ-3,4 від джерела теплопостачання СТ-1 (згідно додатку А до Положення про РТМ «Печерськ»);

- теплові мережі, ЦТП, ІТП, вузли вводу, мережі ЦО та ГВП в межах закріплених зон теплопостачання;

- теплові мережі від котелень за адресами: РК "Голосієво-1" на вул. Г.Оборони вул.,12-б; КК "Голосієво-2" Горіхуватський шлях вул., 5; КК "Конча-Заспа" Конча-Заспинська вул.,13; РК "Московська-1" Васильківська вул.,96-а; РК "Московська-2" Коломіївський пров.,5-а; РК "Московська-3" Васильківська вул.,8-6; РК"Московська-4" Науки пр-т,10; РК "Теремки" Глушкова пр-т,38; РК"Феофанія-1" Заболотного вул.,21; РК "Феофанія-2" Метрологічна вул.,1; КК Васильківська вул., 31/17; КК Васильківська вул., 45; КК Васильківська вул.,5/7; КК Голосіївська вул., 19; КК «40-р.Жовтня, 94/96» Голосіївський пр-т, 94/96; КК Деміївський пров., 3; КК Деревообробна вул., 36; КК Добрий шлях,64; КК Звіринецька вул.,63; КК Кайсарова вул.,7 (законсервована) ; КК Китаївська вул.,11; ДК Китаївська вул., 14/16; КК Китаївська вул., 22; КК Китаївська вул., 32; ВК Козацька вул., 67а; КК «Кустанайська, 12» Костанайська вул., 12; ДК «Трутенка, 7» Максимовича вул., 7; ДК «Трутенка, 9а» Максимовича вул., 9а; ДК «Трутенка,9в» Максимовича вул., 9в; КК «Бубнова, 4» Маричанська вул., 4; КК «Набережно- Корчуватська вул., 84» ; КК «Науки пр-т, 24» ; КК «Науки пр-т, 31»; КК «Науки пр-т, 41»; КК «Науки пр-т, 47»; КК «Науки пр-т, 64»; КК «Науки пр-т, 90»; ВК «Червонопрапорна, 148» Пирогівський шлях, 148; КК «Червонопрапорна, 48» Пирогівський шлях, 48; КК «Підвисоцького вул., 4б» ; ВК «Столичне шосе, 58б»; ВК «Стратегічне шосе,37»; КК «Стратегічне шосе, 54»;

- наносні станції №4, 5.

Частиною 3.4 положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено функції аварійно-відновлювальних дільниць з ремонту теплових мереж РТИ «Печерськ»:

- 3.4.24 При виявленні порушень, які створюють загрозу життю, або здоров'ю працюючих чи оточуючих, негайне вжиття заходів, щодо усуненню цих порушень аж до припинення технологічного процесу та негайної доповіді керівництву РТМ «Печерськ»;

- 3.4.32 положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що Забезпечення надійного огородження, та при необхідності аварійного освітлення, місць витоку мережної води та місць виконання робіт, встановлення необхідних знаків безпеки з метою виключення доступу сторонніх та випадкових осіб.

Пунктом 5.1. положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що район теплових мереж «Печерськ» очолює начальник району І групи.

Пунктом 5.10. положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що начальник РТМ «Печерськ» організовує повсякденну діяльність працівників РТМ, реалізовує права та обов'язки, покладені на РТМ, несе відповідальність за результати його діяльності відповідно до вимог чинного законодавств України.

Частиною 5.13. положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено завдання та обов'язки начальника РТМ «Печерськ»:

5.13.3. Організовує та контролює безпечне виконання робіт з ліквідації аварійних пошкоджень на обладнанні трубопроводів теплових мереж та ремонту устаткування т/м, організовує роботи підпорядкованого персоналу РТМ згідно з вимогами ПТЕ, ППБ, ПБЕ, правил організації технічного обслуговування та ремонту обладнання, електростанцій та мереж і інших документів Міністерств України.

5.13.7. Систематично здійснює перевірку дотримання працівниками на робочих місцях вимог правил та норм з охорони праці, стану захисних засобів, інструменту, приладь, захисних огороджень, вентиляційних систем. Вживає заходи щодо усунення недоліків.

5.13.15. Начальник РТМ «Печерськ» контролює дотримання охоронних зон теплових мереж та енергопостачальних об'єктів по зоні експлуатаційної відповідальності РТМ «Печерськ» відповідно до вимог Положення про охорону зони теплових мереж КП «Київтеплоенерго».

Частиною 5.15. положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що начальник РТМ Печерськ» несе персональну відповідальність за:

5.15.1. невиконання або неналежне виконання своїх посадових обов'язків, покладених на нього трудовим договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку та цим Положенням, своєчасне і в повному обсязі виконання покладених на підрозділ завдань, передбачених Положенням.

5.15.3. організацію роботи підрозділу, роботи з персоналом.

5.15.7. недотримання вимог ПТЕ, ПТБ, ПБ, охорони праці, іншиї правил та інструкцій, нормативних документів.

Частиною 6.3. положення про район теплових мереж «Печерськ» ПП №29-511-25 передбачено, що під час виконання виробничих функцій персонал РТМ «Печерськ» підтримує прямі зв'язки з такими підрозділами СП «Київські теплові мережі» КП «Київтеплоенерго».

6.3.2. З аварійно-відновлювальною службою (АВС). Персонал РТМ «Печерськ»:

- своєчасно готує устаткування для проведення аварійних ремонтних робіт, а саме виклик представників служби діагностики для визначення місця аварійного пошкодження трубопроводу, отримання схеми розташування місця аварійного пошкодження, виклик представників балансоутримувачів інженерних мереж, які розташовані в місці азарійного пошкодження, отримання схем їх розташування з прив?язками, складання та погоджентя з ! національною поліцією міста схеми організації дорожнього руху, встановлення та зняття огороджень робочих місць, відключення і спорожнення трубопроводів, а також інші заходи з підготовки робочого місця для виконання робіт з усунення пошкодження тепловід мереж працівниками АВС.

- видає наряд-допуск на виконання робіт на теплових мережах РТМ «Печерськ».

Частиною 2 Інструкції з охорони праці при виконанні земляних робіт ІОП №17-57-23 передбачено вимоги безпеки перед початком роботи:

2.4. Оглянути своє робоче місце, під'їзли та підходи до нього. Перевірити наявність і справність встановлених на місці робіт огороджень, знаків безпеки.

Частиною 3 Інструкції з охорони праці при виконанні земляних робіт ІОП №17-57-23 передбачено вимоги безпеки під час виконання роботи.

3.1. Керівник робіт повинен пересвідчитись у правильності і достатності передбачених нарядом - допуском заходів, щодо безпечного виконання робіт, а у разі необхідності провести додатковий інструктаж членам бригади.

3.2. Робочі місця повинні бути забезпечені інвентарними огородженнями, захисними та запобіжними пристроями, виготовленими за типовими проектами.

Відповідно до п. 88 Переліку робіт з підвищеною небезпекою Державного комітету України з нагляду за охороною праці, затвердженого Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005, до робіт з підвищеною небезпекою відносяться «роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах і колекторах».

Таким чином КП «Київтеплокомуненерго» здійснює експлуатацію теплових мереж центрального опалення, які відповідно до чинного законодавства належать до об'єктів підвищеної небезпеки, а роботи з їх обслуговування та ліквідації аварій - до робіт з підвищеною небезпекою, що потребують суворого дотримання правил охорони праці та техніки безпеки.

Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про охорону праці» під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров'я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору. Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи.

Відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору. У разі передчасного зношення цих засобів не з вини працівника роботодавець зобов'язаний замінити їх за свій рахунок. У разі придбання працівником спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів за свої кошти роботодавець зобов'язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором.

Статтею 13 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

- створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

- розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

- забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

- впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

- забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

- організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

- здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

- вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно ст. 14 Закону України «Про охорону праці» працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Статтею 18 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії; працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці; перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці; посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок; порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці; не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці; у разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань; вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об'єктів економіки забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Таким чином, ОСОБА_6 , будучи начальником району І групи СП «КТМ Печерське» КП «Київтеплокомуненерго» являється службовою особою та такою, яка зобов'язувалась дотримуватися вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці.

Так 02.01.2026 близько 14:30 год. за адресою: м. Київ, проспект Лобановського, буд. 119, стався прорив теплопровідної труби центрального опалення діаметром 255 мм, унаслідок чого відбувся інтенсивний витік гарячої води, руйнування тротуарного покриття та утворення провалу ґрунту з окропом.

Про аварійну ситуацію ОСОБА_6 був обізнаний, прибув на місце події та здійснював керівництво аварійними роботами.

Однак, порушуючи вимоги правил безпеки, ОСОБА_6 :

• не забезпечив своєчасного та повного огородження всієї небезпечної зони;

• допустив наявність відкритої ділянки з гарячою водою та пароутворенням;

• не виключив доступ сторонніх осіб, у тому числі неповнолітніх, до місця виконання аварійних робіт;

• не організував постійний контроль за безпекою пішоходів у зоні аварії.

Унаслідок порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою:

02.01.2026 близько 16:00 год. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , неповнолітня, потрапила до неогородженої ями з гарячою водою, що утворилась унаслідок пориву тепломережі, та отримала тяжкі тілесні ушкодження у вигляді термічної травми (опік окропом) 2Б-3 ст. 73% загальної площі поверхні тіла. Важкий опіковий шок. Судомний напад. Стан критично важкий.

Порушення ОСОБА_6 встановлених законодавством правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою перебуває у прямому причинному зв'язку з настанням тяжких наслідків для неповнолітньої потерпілої.

ОСОБА_6 не передбачав можливості настання таких наслідків, хоча з урахуванням характеру робіт, аварійної ситуації та своїх службових обов'язків повинен був і міг їх передбачити, настання наслідків.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві, як особою яка зобов'язана їх дотримуватися, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України.

У вчиненні даного правопорушення обґрунтовано підозрюється ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, українець, уродженець міста Києва, начальник району І групи СП «КТМ Печерське» КП Київтеплокомуненерго», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий.

03.01.2026 о 19:23 годині на підставі ст. 208 КПК України було затримано ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 272 КПК України.

04.01.2026 ОСОБА_6 повідомлено про підозру, у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України - порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві, як особою яка зобов'язана їх дотримуватись, що спричинило тяжкі наслідки.

З урахуванням викладеного, а також наявністю обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, сторона обвинувачення вважає, що ОСОБА_6 , необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

У судовому засіданні прокурор вимоги даного клопотання підтримав, вказуючи на те, що стосовно підозрюваного існують ризики, що передбачені ст.177 КПК України, а саме: ОСОБА_6 , може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити речі чи документи, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, потерпілих, інших підозрюваних, експертів чи спеціалістів у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити злочинну діяльність, а тому просить застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Підозрюваний та його захисник проти задоволення клопотання заперечували, захисник вказував на необґрунтованість підозри, відсутність ризиків заявлених прокурором тому просив обрати щодо підозрюваного запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.

Підозрюваний думку свого захисника підтримав.

Дослідивши матеріали клопотання слідчого, заслухавши думку прокурора, захисника та підозрюваного, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Слідчим відділом Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12026100010000012 від 02.01.2026, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 272 КК України.

03.01.2026 о 19:23 годині на підставі ст. 208 КПК України було затримано ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 272 КПК України.

04.01.2026 ОСОБА_6 повідомлено про підозру, у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України - порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві, як особою яка зобов'язана їх дотримуватись, що спричинило тяжкі наслідки.

Обґрунтованість підозри відносно ОСОБА_6 , повністю підтверджується зібраними досудовим розслідуванням доказами, а саме: протоколами огляду місця події, протоколами допиту свідків, протоколом допиту підозрюваного, протоколами обшуків та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Згідно ч. 4 ст. 176 КПК України запобіжні заходи застосовуються: під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора, а під час судового провадження - судом за клопотанням прокурора.

Частиною 1 ст. 177 КПК України встановлено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити всі обставини, які можуть свідчити на користь збільшення або зменшення ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.

Відповідно до ч. 1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

У судовому засіданні прокурором не доведено, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Крім того, на даному етапі суд позбавлений права надавати оцінку правильності кваліфікації пред'явленої підозри, а оцінює лише сам факт пред'явлення ОСОБА_6 , підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України з погляду її ймовірності та обґрунтованості.

У судовому засіданні доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує ризик, передбачений ст.177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може вчинити спроби:

Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Даний ризик підтверджується тим, що підозрюваний, з огляду на займану посаду та тривалий досвід роботи в структурі КП «Київтеплокомуненерго», має доступ до: внутрішньої технічної документації; журналів аварійних виїздів; схем теплових мереж; наказів, розпоряджень, інструктажів з охорони праці; службових рапортів та пояснень працівників.

Перебуваючи на свободі, ОСОБА_6 може: знищити або підмінити документи; вплинути на формування заднім числом службових матеріалів; узгодити зміст внутрішніх документів з підлеглими особами.

Крім того, підозрюваний: є працездатною особою; має професійні зв'язки та можливості для зміни місця проживання; усвідомлює обсяг зібраних доказів і тяжкість наслідків події.

Це створює реальну загрозу повноті та об'єктивності досудового розслідування.

- Незаконно впливати на свідків, у цьому кримінальному провадженні.

Даний ризик обґрунтовується тим, що ОСОБА_6 на момент події та на теперішній час є службовою особою КП «Київтеплокомуненерго», має управлінський авторитет і службову залежність щодо працівників підприємства, які: є свідками події; брали участь в аварійно-відновлювальних роботах; можуть давати показання щодо реального стану огородження, організації безпеки та дій керівника на місці аварії.

Перебуваючи на волі, підозрюваний матиме реальну можливість: схиляти підлеглих до надання вигідних для нього показань; узгоджувати позиції між свідками; здійснювати психологічний тиск або прихований вплив з метою мінімізації власної відповідальності.

Також існує ризик впливу на законних представників неповнолітньої потерпілої з метою зміни їхньої процесуальної позиції.

-Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Даний ризик обґрунтовується тим, що перебування підозрюваного на волі створює умови для активної протидії слідству, зокрема шляхом: використання службових і неформальних зв'язків; координації позицій між працівниками підприємства; формування публічної або службової версії подій, спрямованої на уникнення особистої відповідальності та перекладання вини на «технічні обставини».

Такі дії можуть істотно ускладнити встановлення істини у кримінальному провадженні.

Разом із тим, слідчому судді не надано доказів і в судовому засіданні прокурором не доведено існування ризиків передбачених п. 1, п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, що існують ризики переховування від органу досудового розслідування та суду, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Саме лише формальне зазначення цих ризиків у клопотанні не свідчить про їх фактичну наявність.

Крім того, слідчому судді не надано достатніх і переконливих доказів, та в судовому засіданні не доведено, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не здатен запобігти встановленим ризикам.

Зокрема слідчий суддя відповідно до вимог ст.178 КПК України приймає до уваги інші дані про особу підозрюваного, зокрема, що підозрюваний має постійне місце проживання, місце роботи, позитивно характеризується, має стійкі соціальні зв'язки, раніше до кримінальної відповідальності не притягався.

З огляду на зазначене слідчий суддя приходить до висновку про відсутність підстав для застосування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Разом з тим, причетність підозрюваного до вчинення кримінального правопорушення, підозра у якій йому повідомлено, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту. Саме такий вид запобіжного заходу буде достатнім для уникнення ризиків, визначених ст.177 КПК України.

Слідчий суддя також вважає за доцільне покласти на підозрюваного ОСОБА_6 , обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 179, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 309, 369, 372, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - відмовити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши підозрюваному залишати місце проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та/або необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) на випадок оголошення повітряної тривоги, на 58 днів, у межах строку досудового розслідування, тобто до 03.03.2026.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_6 , такі обов'язки:

-прибувати за викликом до прокурора, слідчого та суду на їх першу вимогу, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк заздалегідь повідомити про це зазначених осіб;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи/служби;

- заборонити спілкуватися зі свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_6 , що відповідно до ч.5 ст.181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, який перебуває під домашнім арештом, мають право з'являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвалу передати для виконання до органу національної поліції за місцем проживання підозрюваного.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали проголошено о 16 годині 25 хвилин 08.01.2026.

Слідчий суддя: ОСОБА_1