про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення)
07 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/22064/20
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за її позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 року у справі №240/22064/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії задоволено:
- визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та обчислити пенсію на підставі довідки про заробітну плату від 06.11.2000 б/н за період роботи ОСОБА_2 з 16.05.1986 по 21.05.1986, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 07.10.2020 року.
01.09.2021 видано виконавчий лист № 9706 2021 р. на виконання цього рішення.
17.12.2025 року до Житомирського адміністративного окружного суду надійшла заява ОСОБА_1 , у якій вона просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду у цій справі, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення в зобов'язальній частині, а саме: стягнути з Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області на користь ОСОБА_1 виплати по пенсійній заборгованості з 07.10.2020 року по день проведення перерахунку в сумі 44536,21 грн.
В обґрунтування заяви зазначила, що на виконання судового рішення у цій справі пенсійним органом нараховано, проте не виплачено 44536,21 грн.
На підтвердження своїх доводів надала довідку Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області № 0600-0211-8/109279 від 09.12.2025 року, з якої вбачається, що сума заборгованості згідно рішення суду у цій справі станом на 01.12.2025 року становить 44536,21 грн.
Розгляд заяви ОСОБА_1 просила здійснювати без виклику сторін до суду.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшли заперечення на подану заяву, в яких представник пенсійного органу зазначила, що за результатами проведеного перерахунку, з урахуванням вже виплаченої суми пенсії, за період з 07.10.2020 по 31.08.2021 нарахована доплата пенсії в розмірі 44910,91 грн., яка включена до підсистеми «Реєстр судових рішень». З 01.09.2021 року виплата пенсії здійснюється в розмірі, визначеному на виконання рішення у справі № 240/22064/20. У відповідності до "Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених на виконання судових рішень", затвердженого постановою КМУ № 821 від 14.07.2025 року, заявнику в жовтні, листопаді та грудні 2025 року розпочато виплату коштів в сумі, визначеній Пенсійним фондом України, пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік Сума виплати складає 562,05 грн. (187,35грн. х 3). Станом на 31.12.2025 року залишок заборгованості по судовому рішенню складає 44348,86 грн. та буде продовжуватись виплачуватись відповідно до Порядку №821.
Розгляд заяви призначено на 07.01.2026 року о 09:55 год.
В судове засідання учасники справи не прибули, про дату, хоча час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
З огляду на неприбуття вказаних осіб в судове засідання, суд здійснює розгляд заяви у порядку письмового провадження та з урахуванням перебування судді на лікарняному з 15.12.2025 по 19.12.2025 року, а також у відпустці з 24.12.2025 по 25.12.2025 року.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
За змістом частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу приписів частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом.
Статтею 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 р. №3-рп/2003).
При цьому, під ефективним способом слід розуміти такий спосіб, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Як вбачається з пояснень територіального пенсійного органу, за результатами проведеного перерахунку, з урахуванням вже виплаченої суми пенсії, за період з 07.10.2020 по 31.08.2021 нарахована доплата пенсії в розмірі 44910,91 грн., яка включена до підсистеми “Реєстр судових рішень». З урахуванням проведених виплат в загальній сумі 562,05 грн. залишок заборгованості по судовому рішенню складає 44348,86 грн.
Розмір суми боргу заявником не спростований. Разом з тим, докази його погашення у матеріалах справи відсутні.
Таким чином, ухвалене у цій справі на користь позивача судове рішення не виконується більше п'яти років з дня набрання ним законної сили.
У свою чергу, це порушує принцип обов'язковості судових рішень, закріплений у статті 129-1 Конституції України, і суперечить праву особи на ефективний засіб юридичного захисту відповідно до статей 6 та 13 Європейської конвенції з прав людини.
Наведене також вказує на недотримання необхідного балансу між публічними інтересами та правом позивача на своєчасне отримання пенсійних виплат.
При цьому суд враховує, що відповідні зміни до частини 3 статті 378 КАС України були внесені Законом № 4094-IX від 21 листопада 2024 року, тобто в умовах дії воєнного стану та за наявності багатомільярдної заборгованості державного бюджету з виконання судових рішень у справах цієї категорії, що свідчить про те, що такі обставини враховувались законодавцем як такі, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, але не можуть бути перешкодою на шляху виконання судового рішення.
Отже, орган Пенсійного фонду України має перед стягувачем (позивачем) заборгованість в сумі 44348,86 грн., яка нарахована на виконання рішення суду, що ухвалене в цій справі.
Суд зауважує, що згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ "Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат за зазначеною бюджетною програмою, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Приписами пункту 4 "Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року за №28-2, передбачено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" тощо.
Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду. Бюджет Фонду затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Головне управління не має.
Поряд з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821 затверджено "Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Бюджет враховує видатки на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що розподілені за джерелами їх виплати (фінансування).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за відповідною бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Оскільки у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій, тому покладені судом зобов'язання на відповідача можуть бути виконані в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за відповідною бюджетною програмою.
З огляду на зазначене вище, а також те, що пенсійним органом суми підтверджено суму заборгованості перед позивачем за період з 07.10.2020 по 31.08.2021 року в розмірі 44348,86 грн., заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі № 240/22064/20 підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити частково.
Змінити спосіб виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 року у справі №240/22064/20, встановивши новий спосіб його виконання, а саме, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахованих коштів в сумі 44348,86 грн. (сорок чотири тисячі триста сорок вісім гривень 86 копійок) за рахунок коштів Державного бюджету України в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів, у складі відповідної бюджетної програми, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні іншої частини вимог заяви відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.М. Майстренко