07 січня 2026 року Справа № 160/30905/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтвайр" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
27 жовтня 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтвайр" в особі представника Зайцевої Лариси Валеріївни через систему "Електронний Суд" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025 №17793 (вих. №35997/6/04-36-04-11-12 від 17.04.2025) про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТВАЙР» (код ЄДРПОУ 34230377) за індивідуальним податковим номером 342303704641;
- зобов'язати ДПС України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТВАЙР» (код ЄДРПОУ 34230377) з моменту її анулювання, шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників податку на додану вартість із поновленням реєстраційного ліміту, облікових даних, записів, стану розрахунків інтегрованої картки та збереженням податкових показників в системі електронного адміністрування податку на додану вартість позивача, які були наявні до прийняття рішення від 16.04.2025 №17793 (вих. №35997/6/04-36-04-11-12 від 17.04.2025) про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачем здійснювалася господарська діяльність, що спростовує твердження відповідачів про відсутність у позивача операцій з постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, що у свою чергу свідчить про відсутність правових підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ, визначених пп. «г» п.184.1. ст.184 ПК України. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
20.11.2025 від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовної заяви просив відмовити. В обґрунтування відзиву зазначив, що за даними Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «ІНТВАЙР» протягом періоду березень 2024 року - лютий 2025 року не здійснювало реєстрацію податкових накладних на постачання товарів/послуг. Разом з цим, на ТОВ «ІНТВАЙР», як на покупця товарів/послуг протягом періоду березень 2024 року - лютий 2025 року здійснювалась реєстрація податкових накладних на загальну суму ПДВ 20 120,13 гривень. Зазначені операції з придбання товарів/послуг на митній території України ТОВ «ІНТВАЙР» не відображені в податковій звітності з ПДВ та не включені до складу податкового кредиту.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 24.11.2025 надано письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що в контексті обставин справи та наданих доказів анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ІНТВАЙР», є правомірним, що у свою чергу виключає правові підстави для ДПС України у поновленні статусу даного платника ПДВ.
25.11.2025 від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшли додаткові пояснення на позов в яких підтримано позицію, викладену у відзиві на позов та зазначено про відсутність підстав для задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНТВАЙР», Код ЄДРПОУ 34230377, зареєстроване як суб'єкт господарської діяльності 10.03.2006 р. за номером запису: 1 224 102 0000 024607.
Взято на податковий облік як платника податків в органах державної податкової служби, а саме у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області: Ідентифікаційний код органу: 43145015; Відомості про відомчий реєстр: (дані про взяття на облік як платника податків); Дата взяття на облік: 10.03.2006; Номер взяття на облік: 122410200000.
Юридична та фактична адреса: 49127, Україна, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Базова, буд. 8.
Згідно Витягу з реєстру платників податку на додану вартість № 1604644500546 від 01.02.2016р. є платником ПДВ 31.01.2007 р., ІПН 342303704641.
Основний вид діяльності: Код КВЕД 20.51 - Виробництво вибухових речовин (основний).
Рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025 №17793 анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «ІНТВАЙР».
Відповідно до Рішення, комісією встановлено що:
1. Платник ТОВ «НТВАЙР» протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларацію з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/ придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту, що згідно з п. п. «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, що підтверджено Довідкою про подання/ неподання платником ПДВ контролюючому органу декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних місяців ТОВ «НТВАЙР» від 07.04.2025 року №17964/04-36-04-11/34230377;
2. Платник ТОВ «НТВАЙР» подає податкові декларації з податку на додану вартість з березня 2024 року по лютий 2025 року, з показниками які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту та має останні дванадцять календарних місяців обсяги оподаткованих операцій 0 гривень..
Рішення направлено на юридичну адресу ТОВ «НТВАЙР» засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення та отримано платником 24.04.2025.
Внаслідок викладених в оскаржуваному рішенні підстав, комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області дійшла висновку, що перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, у зв?язку з тим, що підприємство, зареєстроване як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларацію з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/ послуг, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту, та відповідно до п. п. «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.
Непогодившись з таким Рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з п. 49.2 ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
За змістом пункту 201.14 статті 201 ПК України платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.
Відповідно до пункту 201.15 статті 201 ПК України зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Згідно з абз. 1 п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.
За змістом пункту 202.1 статті 202 ПК України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць.
Відповідно до пункту 203.1 статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За змістом пункту 1.6 розділу І Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1456/26233, особі, яка реєструється як платник ПДВ, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку. Індивідуальний податковий номер є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ. Використання індивідуального податкового номера, наданого при реєстрації, є обов'язковим при оформленні й користуванні всіма видами документів, пов'язаних із розрахунками при придбанні товарів, обліком, звітністю про податок на додану вартість, оформленні податкового кредиту.
Відповідно до п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 ПК України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
За змістом п. 184.2 ст. 184 ПК України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-«з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу. Анулювання реєстрації здійснюється на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.
Згідно з підпунктом «г» пункту 5.1 розділу V цього Положення реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Пунктом 5.2 розділу V цього Положення передбачено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт «г» пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що: не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця; включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації. Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.
За змістом пункту 5.5 розділу V цього Положення анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти «б» - «з» пункту 5.1 цього розділу). Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку) (підпункт 3 пункту 5.5 розділу V Положення).
За змістом пункту 5.6 розділу V цього Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою № 6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником (заступником керівника або уповноваженою особою) контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.
В матеріалах справи містяться декларації, що ТОВ «НТВАЙР» подавало податкові декларації з податку на додану вартість за період з березня 2024 року по лютий 2025 року, з показниками які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Дані обставини позивач не заперечує.
Таким чином, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі п.п. «г» п.184.1 ст. 184 ПК України можливе за таких умов: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.
З урахуванням вищезазначеного, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2025 №17793 про анулювання з 16.04.2025 реєстрації ТОВ «НТВАЙР», як платника податку на додану вартість було прийнято за наявності підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Оскільки відповідач під час прийняття стосовно позивача рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість діяв правомірно, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування такого рішення.
Щодо посилання Позивача на Постанову Верховного Суду від 30.11.2022 року справа № 380/8687/20, від 19.10.2022 року справа №380/8769/20, то Верховний Суд у своїй постанові від 07.01.2025 у справі №160/7847/24 зазначив, що - «… у зазначених справах неможливість формувати податкові зобов'язання та податковий кредит у вказаний період обумовлена накладенням арешту на суми податку на додану вартість Товариства в системі електронного адміністрування ПДВ судом, який активно оскаржувався Товариством в судовому порядку».
Щодо позовних вимог в частині зобов?язання Державну податкову службу України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «НТВАЙР», то підстави для їх задоволення відсутні, оскільки така вимога є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, у задоволенні якої судом відмовлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відсутність наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтвайр" (вул. Базова, буд. 8, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49127; ІК в ЄДРПОУ 34230377) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17 а, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49005; ІК ЄДРПОУ 44118658), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053; ІК в ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов?язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 07 січня 2026 року.
Суддя Е.О. Юрков