Постанова від 05.01.2026 по справі 914/2224/25

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" січня 2026 р. Справа № 914/2224/25

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,

Суддів: Кравчук Н.М., Матущак О.І.,

в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області від 06 жовтня 2025 року

на рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року (повний текст підписано 15.09.2025), суддя Долінська О.З.

у справі № 914/2224/25

за позовом Приватного акціонерного товариства “Львівобленерго», м. Львів

до відповідача Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області, м. Львів

про стягнення заборгованості в розмірі 34 316,58 грн

встановив:

18 липня 2025 року Приватне акціонерне товариство «Львівобленерго» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до відповідача - Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області про стягнення 34 316,58 грн - вартості недоврахованої електричної енергії, у зв'язку з порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року у справі № 914/2224/25 позов задоволено в повному обсязі: присуджено до стягнення з Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області на користь Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" 34 316,58 грн недоврахованої електричної енергії та 3 028 грн понесених витрат на сплату судового збору.

Рішення суду мотивоване тим, що відповідачем за адресою: Львівська область, м.Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 (нежитлове приміщення; прилад обліку заводський номер 77573818) допущено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: вчинено дії, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, пониження напруги у вимірювальних колах приладу обліку нижче рівня, передбаченого нормативно- технічними документами, перегорання запобіжника фази В (п.п.8.4.2, 2.3.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ), про що представниками енергоінспекції ПрАТ Львівобленерго у присутності представника відповідача завгоспа Боднара Богдана Миколайовича складено Акт про порушення № 037439 від 05.02.2024. 04.04.2024 відбулось засідання Центральної РЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024 без участі представника споживача, що підтверджується протоколом № 037439-а від 04.04.2024. 28.05.2025 відбулось засідання комісії ПрАТ Львівобленерго та вирішено рішення комісії Центрального РЕМ по протоколу № 037439-а від 04.04.2024 змінити, а саме: у зв'язку з тимчасовим порушенням роботи вузла обліку не з вини споживача провести нарахування за період з 29.09.2023 (дата порушення обліку) по 09.02.2024 (дата відновлення обліку) за середньодобовим споживанням, визначеним на підставі фактичних даних (показів лічильника) № 77573818 за період 28 календарних днів після відновлення обліку електричної енергії (10.02.2024-09.03.2024). Судом встановлено, що розрахунок проводився у відповідності до п.2.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку; обсяг споживання електричної енергії за період 10.02.2024 по 09.03.2024 становить 2186,04 кВт/год, відтак, середньодобовий обсяг за вказаний період становить 78,07 кВт/год.; відповідач не оплатив суму недоврахованої електричної енергії в розмірі 34 316,58 грн у визначений п.8.2.7. ПРРЕЕ строк, відтак, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач - Головне управління Державної податкової служби України у Львівській області звернулося до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року у справі № 914/2224/25 та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. Зокрема, зазначає, що ПрАТ «Львівобленерго» не повідомило належним чином Головне управління ДПС у Львівській області про засідання комісії Центрального РЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення щодо Акту про порушення № 037439 від 05.02.2024, що у свою чергу порушує права Головного управління ДПС у Львівській області, а саме можливості висловлення позиції та захисту інтересів територіального органу виконавчої влади. Наголошує, що Акт про порушення № 037439 від 05.02.2024 року складено без жодного представника Головного управління ДПС у Львівській області, оскільки акт про порушення підписаним з однієї сторони - представниками ПрАТ «Львівобленерго», з другої сторони - завгосп Боднар Б.М (як вказано у Акті), проте, звертає увагу, що вказана особа не ідентифікована (відсутні відомості про дану особу), а також важливим є факт, того що така особа ніколи не перебувала у трудових відносинах і не була працівником Головного управління ДПС у Львівській області, відтак, вважає, що зі сторони Жидачівської ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області, підписантом не став жоден із представників Головного управління ДПС у Львівській області. Наголошує, що представник державного органу - це особа, уповноважена представляти державний орган у певних сферах діяльності та оскільки на об'єкті Головного управління ДПС у Львівській області за адресою: м. Жидачів, вул. Вокзальна, буд.6 - Жидачівська ДПІ, представником даної територіальної одиниці на момент підписання акту був начальник Жидачівської ДПІ - Гребінь В.В., відповідно, представники ПрАТ «Львівобленерго» повинні були викликати керівника/уповноважену особу Жидачівської ДПІ, а саме, начальника Жидачівської ДПІ - Гребіня В.В. для проведення перевірки та складення відповідного акту. Крім цього, зазначає, що комісія ПрАТ «Львівобленерго» допустила пропущення строку розгляду акту (1 рік та 3 місяці), що є підставою для скасування Акту про порушення. Також вказує, що Акт про порушення №037439 від 05.02.2024 року не отриманий Головним управління ДПС у Львівській області в оригіналі. З огляду на наведені вище обставини, вважає, що Актом про порушення № 037439 від 05.02.2024 року порушено права та законні інтереси Головного управління ДПС у Львівській області.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 27 жовтня 2025 року, серед іншого, відкрито апеляційне провадження у справі № 914/2224/25 за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області на рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року; позивачу надано строк на подання відзиву на апеляційну скаргу; справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи на підставі ч.10 ст.270 ГПК України.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, зазначає, що при складанні акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 був присутній представник споживача, якому вручено акт про порушення із зазначенням дати засідання комісії Центрального РЕМ ПрАТ «Львівобленерго»; при перегляді рішення комісії Центрального РЕМ вищестоящим органом - комісією виконавчої дирекції ПрАТ «Львівобленерго» скеровувались листи, на що відповідач надавав відповідь та уповноважував представників. Також наголошує, що всі недоліки в обліку електричної енергії були виправлені ГУ ДПС у Львівській області, засоби обліку приведені до норм технічної документації, виконано та оплачено ряд робіт - замінено несправні запобіжники напруги трансформаторів струму на робочі нові, про що свідчать документи - акт технічної перевірки № 104684 та акт про пломбування від 09 лютого 2024 року. Відтак, вважає позицію відповідача щодо неналежного/неуповноваженого представника відповідача безпідставною та неправдивою. Крім цього, наголошує, що зазначення відповідачем про ніби-то пропущення позивачем 90 денного строку є неправдивим, оскільки акт про порушення первинно був розглянутий 04.04.2024 комісією Центрального РЕМ ПрАТ «Львівобленерго», тобто комісією районного рівня. Районна комісія по розгляду актів застосувала до відповідача формули пункту 8.4.10 ПРРЕЕ та здійснила нарахування недоврахованої електричної енергії в сумі 700 674,16 грн, а в подальшому комісія виконавчої дирекції ПрАТ «Львівобленерго» здійснила перерахунок, змінивши рішення Центрального РЕМ та здійснила нарахування за середньодобовим показником за період споживання електричної енергії з пошкодженим трансформатором струму; обсяг середньодобового споживання за 28 днів склав 4 349 кВт на загальну суму 34 316, 58 грн, який відповідач зобов'язаний сплатити позивачу. Крім цього, наголошує, що судом враховано п.7 постанови НКРЕКП № 393 від 20.04.2022 «Про врегулювання деяких питань на роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» із наступними змінами та доповненнями, який передбачає зупинення строків, визначених у п.8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, на час дії цієї постанови (тобто протягом періоду дії в Україні воєнного стану та впродовж 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану).

Заяв про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно з ч.1 ст.273 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції розглядається протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) господарського судочинства відповідно до п.10 ч.3 ст.2 ГПК України.

Поняття «розумного строку» не має чіткого визначення, проте, розумним вважається строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, №4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, №№32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07 від 15.03.2012).

Західний апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 20 лютого 2020 року між Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" (в тексті договору - Оператор системи) та Головним Управлінням ДПС України у Львівській області (в тексті договору - споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 4406700, відповідно до умов якого, а саме: п. 2.1 Договору, Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Згідно з п.2.3 Договору споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".

01 січня 2021 року між сторонами укладено договір № 44067 про заміну сторони у зобов'язанні, а саме - на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби, Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» споживачем за договором № 4406700 стала Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у Львівській області (філія ДПС).

У додатку № 3 до договору № 4406700 від 20.02.2020 Відомості про розрахункові засоби обліку активної і реактивної електричної енергії вказана назва об'єкта відповідача - нежитлове приміщення у м. Жидачів, вулиця Вокзальна, 6; власна дозволена потужність 50 кВт; години роботи в тиждень - 7/24.

Відповідно до відомостей, викладених у додатку № 6 до договору № 4406700 від 20.02.2020 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін по об'єкту фінансова організація, податкова адміністрація м. Жидачів, вул. Вокзальна, 6, пункт 7, споживач несе відповідальність за ПКЛ-0,4 кВ Л-2 від РУ-0,4 кВ до ввідно-облікового пристрою; ввідно-обліковий пристрій, ПКЛ-0,4 кВ; від ввідно-облікового пристрою до ввідно-розподільчого пристрою та все електрообладнання адміністрації.

У додатку № 7 до Договору № 4406700 від 20.02.2020 зазначена Однолінійна схема електропостачання відповідача.

25 січня 2021 року у присутності представника відповідача за адресою у м. Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 складено акт № 100279 технічної перевірки вимірювального комплексу засобів обліку електроенергії, акт про пломбування № 661886, акт про проведені роботи в колах обліку електроенергії.

05 лютого 2024 року представниками енергоінспекції ПрАТ Львівобленерго у присутності представника відповідача - завгоспа Боднара Богдана Миколайовича складено Акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 037439 за адресою: Львівська область, м. Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 (нежитлове приміщення; прилад обліку заводський номер 77573818) - дії, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, пониження напруги у вимірювальних колах приладу обліку нижче рівня, передбаченого нормативно-технічними документами, перегорання запобіжника фази В (п.8.4.2, 2.3.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ). Схема обліку не відновлена, об'єкт від електроживлення не вимикали. Заходи, яких було необхідно вжито для усунення порушення - видано вимогу № 132503, строк виконання до 19.02.2024, необхідно замінити запобіжники.

В акті про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 зазначено також, що комісія оператора системи розподілу з розгляду складеного акта буде проводити засідання 04.04.2024 о 9.00 за адресою: м. Пустомити, вул. Шкільна, примірник акту отримав присутній на перевірці представник відповідача - завгосп Боднар Б.М., про що свідчить його підпис у акті.

До акту складено схему, яка є додатком до акту та яку Боднар Б.М. підписав без зауважень та застережень.

Водночас 05 лютого 2024 року складено Акт № 104644 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії, увімкненого через вимірювальні трансформатори струму та напруги і вимогу № 132503 щодо приведення розрахункового вузла обліку електричної енергії у відповідність до вимог нормативно-технічних документів, яку також представник відповідача отримав, про що свідчить його підпис у акті.

09 лютого 2024 року вимога № 132503 від 05.02.2024 була повністю виконана, роботу схеми обліку відновлено. В присутності представника відповідача - завгоспа Боднар Б.М. та за його підписом складено акт № 104684 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії, увімкненого через вимірювальні трансформатори струму та напруги, акт пломбування № 748970 від 09.02.2024.

04 квітня 2024 року відбулось засідання комісії Центрального РЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 та вирішено провести нарахування за період з 29.09.2023 (дата порушення обліку) по 09.02.2024 (дата відновлення обліку) з використанням потужності, що зазначена в договорі (50 кВт) та договірного режиму роботи електрообладнання.

Нарахування здійснено за пп.1-5 п.8.4.2 ПРРЕЕ (формула 4) на 89725 кВт/год на загальну суму 703 674,16 грн недоврахованої електричної енергії.

05 квітня 2024 року позивачем листом за вих. № 246-07-654 надіслано на адресу відповідача протокол засідання комісії та розрахункові документи до нього.

Листом № 134-07-3400 від 15.05.2025 відповідача запрошено на засідання комісії ПрАТ «Львівобленерго» щодо акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024, яке відбулось 21.05.2025 о 13:30 год.

Листом № 18354/6/13-08-180817 від 21.05.2025 ГУ ДПСУ Львівській області повідомило позивача про участь у засіданні комісії свого представника Романишин Г.Я.

21 травня 2025 року у присутності представників відповідача - Романишин Г.Я та Ярова А.А. відбулось засідання комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 та вирішено засідання відкласти на 28.05.2025. Представники ГУ ДПС у Львівській області ознайомилися з протоколом, примірник протоколу отримала наручно представник відповідача - Романишин Г.Я., про що свідчить її підпис на протоколі.

28 травня 2025 року відбулось засідання комісії ПрАТ «Львівобленерго» та вирішено рішення комісії Центрального РЕМ по протоколу № 037439-а від 04.04.2024 змінити, а саме: у зв'язку з тимчасовим порушенням роботи вузла обліку не з вини споживача провести нарахування за період з 29.09.2023 (дата порушення обліку) по 09.02.2024 (дата відновлення обліку) за середньодобовим споживанням, визначеним на підставі фактичних даних (показів лічильника) № 77573818 за період 28 календарних днів після відновлення обліку електричної енергії (10.02.2024-09.03.2024 згідно даних ЛУЗОД).

Розрахунок проводився у відповідності до п.2.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку. Обсяг споживання електричної енергії за період 10.02.2024 по 09.03.2024 становить 2186,04 кВт/год, середньодобовий обсяг за вказаний період становить 78,07 кВт/год.

Відтак, у відповідача по об'єкту електроживлення: м. Жидачів, вул. Вокзальна, 6 наявна заборгованість перед позивачем у розмірі 34 316, 58 грн недоврахованої електричної енергії, що складає 4 349 кВт/год., згідно з розрахунком позивача.

Листом за вих. № 134-07-3706 від 29.05.2025 позивач на адресу відповідача надіслав копію протоколу № 037439-а-ЛОЕ від 28.05.2025 та рахунок на оплату на суму 34 316,88 грн.

17 червня 2025 року від Головного управління ДПС у Львівській області надійшла скарга (№ 22485/6/13-01-17-01-17) щодо акту про порушення № 037439.

18 червня 2025 року ПрАТ «Львівобленерго» скерувало відповідачу лист-відповідь № 112-07-4218 про розгляд скарги з вимогою сплатити заборгованість, проте, відповідач заборгованість не оплатив.

У липні 2025 року ПрАТ «Львівобленерго» звернулося до суду з цим позовом про стягнення з Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області 34 316,58 грн - вартості недоврахованої електричної енергії, у зв'язку з порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Згідно з ч.3 ст.58 ЗУ «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до ч.1 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії зокрема є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; (п.п.2, 4, 13 ч.2 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії»).

На роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку (п.1.2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 із змінами та доповненнями (ПРРЕЕ)).

Відповідно до п.2.3.3 ПРРЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проєктних рішень.

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (п.2.3.4 ПРРЕЕ).

В силу п.5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право зокрема: проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

Згідно з п.5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, серед іншого, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

Відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ (у редакції, чинній на час складання акту про порушення) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

Як встановлено судом вище, 05 лютого 2024 року представниками ПрАТ «Львівобленерго» у присутності представника відповідача - завгоспа Боднара Богдана Миколайовича складено Акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 037439 за адресою: Львівська область, м. Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 (нежитлове приміщення; прилад обліку заводський номер 77573818) - вчинення споживачем дій, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, пониження напруги у вимірювальних колах приладу обліку нижче рівня, передбаченого нормативно-технічними документами, перегорання запобіжника фази В (п.8.4.2, 2.3.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ).

Для усунення виявленого порушення позивачем видано відповідачу вимогу № 132503 про заміну запобіжників, яку відповідач повинен був виконати до 19.02.2024 року, про що зазначено в акті про порушення. Водночас у п.11 вказаного акту зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 04 квітня 2024 року о 09:00 год. за адресою: м. Пустомити, вул. Шкільна і що на засідання запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії, цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.

З вказаним актом про порушення був ознайомлений представник споживача - завгосп Боднар Б.М., який і отримав примірник акту про порушення, що підтверджується його підписами в акті № 037439 від 05.02.2024.

Слід зазначити, що вказана особа є особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки та підписала акт про порушення та додаток до акту без жодних зауважень.

Також на виконання вимоги від 09.02.2024 складено акт № 104684 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії увімкненого через вимірювальні трансформатори струму та напруги (причина відновлення обліку) та акт пломбування від 09.02.2024, в яких від споживача приймав участь як представник - завгосп Боднар Б.М., про що свідчать його підписи в цих актах. Докази того, що вказана особа є неуповноваженою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача, у матеріалах справи відсутні.

Колегія суддів відхиляє твердження апелянта про необхідність виклику для проведення перевірки та складення відповідного акту уповноваженої особи Жидачівської ДПІ - начальника Жидачівської ДПІ Гребіня В.В., оскільки, акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки. Враховуючи наведене, такою особою не обов'язково повинен бути керівник підприємства.

Згідно з п.8.2.6 ПРРЕЕ Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. У разі встановлення, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача, обсяг спожитої електричної енергії споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Відхиляючи твердження відповідача про порушення позивачем строку розгляду акту про порушення, суд першої інстанції правильно зазначив, що відповідно до п.7 постанови НКРЕКП № 393 від 20.04.2022 «Про врегулювання деяких питань на роздрібному ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» із наступними змінами та доповненнями, строки, визначені абзацами шостим та сьомим пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, зупиняються на час дії цієї постанови, яка відповідно до її пункту 10 діє протягом періоду дії в Україні воєнного стану та впродовж 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану.

Разом з тим, як зазначено у самому акті про порушення, примірник останнього отримав представник споживача - Боднар Б.М.

У відповідності до п.8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Так, судом встановлено, що 04 квітня 2024 року відбулось засідання Центральної РЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024, що підтверджується протоколом № 037439-а від 04.04.2024. Споживач участь свого представника у вказаному засіданні не забезпечив.

05 квітня 2024 року листом за вих. № 246-07-654 позивачем надіслано на адресу відповідача копію протоколу № 037439-а від 04.04.2024 та рахунок на оплату № 769754 від 04.04.2024 на суму 703 674,16 грн.

Водночас судом встановлено, що 21 травня 2025 року у присутності представників відповідача - Романишин Г.Я. та Ярова А.А. відбулось засідання комісії по перегляду акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 та вирішено засідання відкласти на 28.05.2025. Представники ГУ ДПС у Львівській області ознайомилися з протоколом, примірник протоколу отримала наручно представник відповідача - Романишин Г.Я., про що свідчить її підпис на протоколі.

28 травня 2025 року відбулось засідання комісії ПрАТ «Львівобленерго», на якому вирішено рішення комісії Центрального РЕМ по протоколу № 037439-а від 04.04.2024 змінити, а саме: у зв'язку з тимчасовим порушенням роботи вузла обліку не з вини споживача провести нарахування за період з 29.09.2023 (дата порушення обліку) по 09.02.2024 (дата відновлення обліку) за середньодобовим споживанням, визначеним на підставі фактичних даних (показів лічильника) № 77573818 за період 28 календарних днів після відновлення обліку електричної енергії (10.02.2024-09.03.2024).

Відповідно до п.2.3.16 ПРРЕЕ у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку (у частині вимірювання обсягу електричної енергії та/або параметрів) не з вини споживача обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Розрахунок проводився у відповідності до п.2.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку. Обсяг споживання електричної енергії за період з 10.02.2024 по 09.03.2024 становить 2186,04 кВт/год; середньодобовий обсяг за вказаний період становить 78,07 кВт/год.

У п.4 протоколу № 037439 а-ЛОЕ від 28.05.2025 зазначено, що нарахована сума повинна бути сплачена протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

Протокол засідання комісії № 037439 а-ЛОЕ від 28.05.2025 та розрахунковий документ на оплату (рахунок за необліковану електричну енергію № 970208 від 28.05.2025) були направлені на адресу відповідача супровідним листом за вих.№ 134-07-3706 від 29.05.2025.

Проте, відповідач не оплатив суму недоврахованої електричної енергії в розмірі 34 316,58 грн у визначений п.8.2.7. ПРРЕЕ строк.

17.06.2025 від Головного управління ДПС у Львівській області надійшла скарга (№ 22485/6/13-01-17-01-17) щодо акту про порушення № 037439.

18.06.2025 ПрАТ «Львівобленерго» направило відповідачу лист-відповідь № 112-07-4218 про розгляд скарги з вимогою оплатити заборгованість.

Перевіривши розрахунки позивача, колегія суддів вважає такі правильними, а нарахування вартості недоврахованої електричної енергії на суму 34 316,58 грн - підставним.

Також місцевий господарський суд правомірно відхилив твердження відповідача про порушення права останнього бути присутнім на засіданні комісії, оскільки, судом встановлено, що листом за вих.№ 134-07-3400 від 15.05.2025 ПрАТ «Львівобленерго» повідомлено про засідання комісії з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024 та запрошено для участі в такому відповідача на 21.05.2025 на 13 год 30 хв за адресою: м. Львів, вул. Сяйво, 10. Листом за вих.№ 18354/6/13-01-18-01-17 від 21.05.2025 Головне управління ДПС у Львівській області повідомило ПрАТ «Львівобленерго» про те, що в засіданні комісії з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024 прийме участь начальник управління інфраструктури та господарського забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області Романишин Г.Я.

Відповідно до протоколу засідання комісії № 037439-ЛОЕ від 21.05.2025 з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024 у засіданні взяли участь представники Головного управління ДПС у Львівській області - Романишин Г.Я. та Ярова А.А. На засіданні комісії 21.05.2025 прийнято рішення про його перенесення на 28.05.2025 о 13 год 30 хв (в т. ч. і у зв'язку з необхідністю повідомлення споживача не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання). Підписами представників відповідача підтверджується, що такі ознайомлені з протоколом, отримали його копію та повідомлені про дату наступного засідання. З огляду на наведене, Головне управління ДПС у Львівській області своєчасно та належним чином було повідомлено про місце, час і дату засідання комісії з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Беручи до уваги все наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 34 316,58 грн - вартості недоврахованої електричної енергії.

Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Статтею 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про залишення рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.

Судовий збір за подання апеляційної скарги, у відповідності до ст.129 ГПК України, покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст.236, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,

ухвалив:

Рішення Господарського суду Львівської області від 10 вересня 2025 року у справі № 914/2224/25 залишити без змін, а апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області - без задоволення.

Матеріали справи № 914/2224/25 повернути до Господарського суду Львівської області.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.

Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.

Суддя Кравчук Н.М.

Суддя Матущак О.І.