Ухвала від 05.01.2026 по справі 420/12044/25

Справа № 420/12044/25

УХВАЛА

05 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління ПФУ в Одеській області щодо виконання судового рішення у справі за позовом

ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідок Міністерства юстиції України станом на 01.01.2019 року, 27.03.2020 року та 01.01.2022 року, виданих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року по справі №420/17953/24, та надісланих Головному управлінню ПФУ в Одеській області листом від 21.02.2025 №26766/169-9.2.1-25/16.3.2, без застосування обмежень максимального розміру пенсії та коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням здійснених раніше виплат. Рішення суду набрало законної сили 25.07.2025.

Ухвалою суду від 18.09.2025 задоволена заява позивача ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України, встановлений судовий контроль за виконанням судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року в справі № 420/12044/25 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати Одеському окружному адміністративному суду протягом 1 місяця з дати отримання цієї ухвали звіт про його виконання в порядку передбаченому ч.2 ст. 382-2 КАС України.

Відповідач (ГУ ПФУ в Одеській області) надав 17.10.2025 звіт про виконання судового рішення, розглянувши його разом з письмовими поясненнями позивача, суд ухвалою від 27.10.2025 відмовив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту про виконання рішення Одеського окружного обласного суду від 02.06.2025 у справі № 420/12044/25, встановлений новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного обласного суду від 02.06.2025 у справі № 420/12044/25 - 15 днів з дати отримання ухвали.

07.11.2023 до суду відповідачем подано новий звіт про виконання судового рішення у справі, до звіту додані перерахунки пенсії позивача. Так, станом на 01.02.2019 розмір пенсії позивача склав 58985,08 грн. , з 01.04.2020 - 63104 грн. 08 коп., з 01.02.2022 - 86619 грн. 60 коп. Судом встановлено, що при здійсненні перерахунків відповідач для обчислення пенсії задіяв не розміри грошового забезпечення, які зазначені в довідках Міністерства юстиції, а інші розміри грошового забезпечення в значно зменшеному виразі.

Розглянувши повторно наданий звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання судового рішення від 02 червня 2025 року по справі №420/12044/25 , суд відмовив у прийнятті звіту, встановивши новий строк для подання звіту 15 днів з дати отримання ухвали.

11.12.2025 ГУ ПФУ в Одеській області надало суду новий звіт про виконання судового рішення. У звіті вказано, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 по справі № 420/12044/25, 04.12.2025 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідок Міністерства юстиції України станом на 01.01.2019 року, 27.03.2020 року та 01.01.2022 року, виданих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року по справі №420/17953/24, та надісланих Головному управлінню ПФУ в Одеській області листом від 21.02.2025 № 26766/169- 9.2.1-25/16.3.2, без застосування обмежень максимального розміру пенсії та коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1"Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням здійснених раніше виплат.

Новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, склав 309483,09 грн.

Стосовно виплати заборгованості пенсії повідомляє, що Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, виплата заборгованості здійснюється у сумі пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 №1152. Сума доплати згідно зазначеного рішення з 01.02.2019 по 31.12.2025 складає 17058144,09 грн. Частина нарахованої пенсії в сумі 13284,20 грн включена до додаткових відомостей у 2025 році. Залишок боргу становить 17044859,89 грн. Інформація про виконання рішення суду від 02.06.2025 по справі №420/12044/25 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.

Одночасно відповідач повідомив, що листом Головного управління від 10.12.2025 № 1500-0403-5/199112 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/12044/25. Оскільки пенсії за Законом № 2262 виплачуються виключно за рахунок коштів Державного бюджету, порядок виплати пенсій за рішенням суду за цим Законом встановлено законодавцем, а саме Законом "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901- VI (далі- Закон № 4901).

Статтею 22 Бюджетного кодексу України чітко визначено виключний перелік розпорядників бюджетних коштів за видами бюджетних призначень. У вказаному переліку Пенсійний фонд України, його регіональні та територіальні органи відсутні. Разом з тим, відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України Пенсійний фонд України є одержувачем бюджетних коштів, тобто суб'єктом, уповноваженим розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету. Отже, Пенсійний фонд України є одержувачем бюджетних коштів, а не їх розпорядником.

Також відповідач звертає увагу, що з 01.04.2021 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" (далі постанова № 1279), якою передбачене централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат, та змінений порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України, а не Головному управлінню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 "Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік" затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік. Планом доходів і видатків Головного управління на 2025 рік:

- видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені у сумі 18,074 млн грн, на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - у сумі 18,074 млн грн;

- за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені в сумі 18,074 млн. грн., на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - в сумі 18,074 млн грн.

Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень.

Враховуючи викладене, Головне управління не може визначити орієнтовні строки повного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 по справі № 420/12044/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип "пропорційності" виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.

15.12.2025 позивач надав письмові пояснення щодо наданого звіту, в яких просить відмовити у прийнятті звіту, оскільки він не підтверджує виконання рішення суду в повному обсязі та не містить доказів поважних причин, які б обумовили його невиконання, та накласти на керівника Головного управління Пенсійного Фонду в Одеській області штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за невиконання рішення суду від 02 червня 2025 року по справі №420/12044/25.

З доданих до звіту відповідача матеріалів, зокрема, розрахунку пенсії позивача, а також копій протоколів перерахунків пенсії позивача від 04.12.2025 вбачається, що при проведенні перерахунків пенсії відповідачем було враховано всі складові грошового забезпечення позивача, визначені у відповідних довідках Міністерства юстиції України, однак фактично пенсія продовжує виплачуватись позивачу у розмірах, в яких вона виплачувалась до ухвалення судового рішення. Так, позивач вказує, що відповідно до квитанції ПАТ "Ощадбанк" про зарахування пенсійних виплат від 05.11.2025 позивачем було отримано 34030,97 грн., тобто суму пенсії, яку позивач отримував до звернення до суду із даним позовом, визначену на підставі статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року. Відповідно до квитанції ПАТ "Ощадбанк" про зарахування пенсійних виплат від 05.12.2025 позивачем було отримано 34030,97 грн. Натомість, в електронному кабінеті порталу Пенсійного Фонду України станом на 12.12.2025 вказано, що за грудень 2025 року позивачу виплачено 309483,09 грн., дата наступної виплати 05.01.2026. Розміри пенсійних виплат, шо отримує позивач, не відповідають наданим до суду протоколам перерахунків.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.

Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частиною другою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Положеннями статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1,2,3, 11 ст. 3823 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Повертаючись до обставин справи, суд зазначає, що відповідно до наданих Головним управлінням ПФУ в Одеській області перерахунків пенсії позивача судом встановлено, що на виконання рішення суду 04.12.2025 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії станом на 01.02.2019 року (розмір пенсії 215532 грн. 80 коп.), на 01.04.2020 (розмір пенсії 239870 грн. 64 коп.) та на 01.01.2022 (розмір пенсії 303580 грн. 54 коп.), без обмеження максимальним розміром. Сума доплати згідно зазначеного рішення з 01.02.2019 по 31.12.2025 складає 17058144,09 грн. Разом з тим, відповідач не надав суду відомостей про фактичну суму виплаченої пенсії позивачу, а останній вказує на розбіжності між нарахованим розміром пенсії та виплаченим.

Тому, з урахуванням наведених приписів КАС України, суд доходить висновку, що відповідачем вживаються певні дії щодо виконання рішення суду, а отже відсутні підстави для не прийняття звіту. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року по справі №420/12044/25 знаходиться на виконанні у пенсійного органу. Разом з тим, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.

Відсутні докази виплати позивачу пенсії в нарахованому розмірі та виплати суми перерахунку пенсії. З наведених підстав доводи позивача, що відповідачем не вжиті всі заходи до виплати нарахованого розміру пенсії є обгрунтованими.

Невиконання в повному обсязі рішення суду, яке набрало законної сили, щодо пенсійних виплат, позбавляє пенсіонера права отримати заборгованість з перерахованої (нарахованої) пенсії на виконання рішення суду, що в свою чергу, позбавляє його гарантованого Конституцією України (ст.46) права на соціальний захист в повному обсязі.

Так, у рішенні ЄСПЛ від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" Суд зазначив, що, право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.

Крім того, відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено п.1 ст.1 Першого протоколу.

Враховуючи вище встановлені судом обставини, те, що відповідачем проведено перерахунок пенсії, здійснена частково оплату перерахованої пенсії, суд доходить висновку щодо наявності підстав для прийняття звіту від 11.12.2025 про виконання судового рішення та встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду у повному обсязі.

Суд зазаначає про відсутність підстав для застосування до керівника Головного управління ПФУ в Одеській області наслідків, передбачених ч. 3 ст. 383-3 КАС України, з огляду на таке. Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області в межах компетенції (зокрема у фінансовому напрямку) вчинялися дії щодо виконання рішення суду у справі № 420/12044/25, виконання якого залежить від фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня, а її керівник своєчасно подає звіти про виконання рішення суду. Недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу за невиконання рішення суду. Головним управлінням виконано рішення частково, а саме: відповідачем проведено перерахунок пенсії, але не здійнюється виплата поточної пенсії в повному обсязі. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням того, що рішення суду не виконано в повному обсязі, суд доходить висновку, щодо наявності підстав для встановлення Головному управлінню ПФУ в Одеській області нового строку для подання звіту про виконання рішення суду протягом 30 днів.

З огляду на вищевикладене, керуючись ст.ст. 248,295,297, 382 - 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття звіту, - задовольнити частково.

Прийняти звіт від 11.12.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду по справі №420/12044/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року по справі №420/12044/25 - 30 днів з дня отримання даної ухвали суду. Надати разом із звітом докази виплати ОСОБА_1 поточної пенсії в повному розмірі починаючи з 01.08.2025.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її складання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА