вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
07.01.2026 Справа № 904/6447/25
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б.
за позовом Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради, м.Жовті Води Дніпропетровська область
до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "БУЛЬВАР СВОБОДИ, 31", м.Жавті Води Дніпропетровська область
про встановлення постійного безоплатного сервітуту
Представники сторін в судове засідання не викликались
1. Короткий зміст позовних вимог
Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (далі-Позивач) 14.11.2025 року через систему "Електронний суд" звернулося з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "БУЛЬВАР СВОБОДИ, 31" (далі-Відповідач), в якому просить суд встановити Комунальному підприємству "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 32182594) постійний безоплатний сервітут щодо технічного підвального приміщення будинку №31 по бульвару Свободи в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання.
В обґрунтування позову Позивач посилається на відсутність можливості виконати вимоги Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" щодо оснащення будинку №31 по бульвару Свободи в місті Жовті Води Дніпропетровської області вузлом комерційного обліку.
За подання позову Позивач сплатив судовий збір на суму 2422,40 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №2671 від 12.11.2025 року.
2. Процесуальні питання, вирішені судом
19.11.2025 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Ухвала суду від 19.11.2025 була направлена судом до електронного кабінету Відповідача, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (арк.с. 55), а також була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до яких є вільним, цілодобовим і безкоштовним.
З огляду на наведене, суд вважає, що Відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов'язки щодо повідомлення про розгляд справи.
3. Позиції інших учасників справи
Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.
4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті
Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» (далі - КП «ЖВК» ДОР») надає послуги централізованого водопостачання та водовідведення населенню та іншим споживачам на підставі ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (рішення №1643 від 09.12.2010р. (переоформлено рішенням від 03.11.2015р. №2701).
КП «ЖВК» ДОР» створене для задоволення потреб територіальної громади міста Жовті Води шляхом здійснення господарської діяльності, пов'язаної з транспортуванням, підготовкою, знезаражуванням та реалізацією споживачам води питної якості та потреб фізичних та юридичних осіб.
КП «ЖВК» ДОР» виступає оператором зовнішніх інженерних мереж, основним обов'язком якого є оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до його зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу (пункт 2 Розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» №2119-VIII від 22.06.2017 року) (далі - Закон №2119).
Так, на виконання вимог Закону №2119 та Порядку №444, 03.04.2024 року на офіційному сайті КП «ЖВК» ДОР» https://www.evk.dp.ua було розміщено інформацію щодо наміру Позивача здійснити обладнання вузлом комерційного обліку централізованого водопостачання будинку за адресою: м. Жовті Води, бульвар Свободи, буд.31 (арк.с. 16-17).
Крім того, Позивач надав до справи фото повідомлення про намір встановолення вузла комерційного обліку від 03.04.2024, розміщеного на інформаційному стенді будинку (арк.с.18-19).
З метою здійснення оснащення будинку №31 по бульвару Свободи міста Жовті Води Дніпропетровської області, вузлом комерційного обліку, підприємством було погоджено робочий проект 1Е/130423-ЗПЗ «Реконструкція вводів зовнішніх інженерних мереж водопостачання у будинки з оснащенням вузлами комерційного обліку послуг з централізованого водопостачання в Жовтоводській територіальній громаді, Кам'янського району, Дніпропетровської області» за адресою: м.Жовті Води, бульвар Свободи, буд.31 (арк.с. 20-43).
Як зазначає Позивач у позові, Відповідач у встановлений законодавством строк не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мережах умовах, про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку не повідомив.
06.12.2024 року на адресу ОСББ «БУЛЬВАР СВОБОДИ, 31» було направлено повідомлення вих. №4034 про те, що 24.12.2024 року о 13:30 год. за адресою: бульвар Свободи, буд.31 буде встановлено вузол комерційного обліку (арк.с. 44).
24.12.2024 року на адресу м. Жовті Води, бульвар Свободи, будинок 31 з метою встановлення вузла комерційного обліку прибула бригада КП «ЖВК» ДОР». У час зазначений у повідомленні від 06.12.2024 року вих.№4034 голова ОСББ «БУЛЬВАР СВОБОДИ, 31» Євген Макоцеба не допустив до підвального приміщення для встановлення вузла комерційного обліку, про що було складено Акт про недопуск до підвального приміщення для встановлення вузла комерційного обліку (арк.с. 45).
Станом на 14.11.2025р. вузол комерційного обліку на будинок № 31 по бульвару Свободи в місті Жовті Води Дніпропетровської області не встановлений, про що було складено довідку №3869 (арк.с. 46).
Отже, оскільки у Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради відсутня можливість виконати вимоги чинного законодавства щодо оснащення будинку 31 по бульвару Свободи в місті Жовті Води вузлом комерційного обліку, Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради звернулося до суду з позовом про встановлення сервітуту щодо приміщення підвалу в будинку для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання.
5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно зі статтею 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Відповідно до статті 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.
Позовні вимоги Позивача пов'язані із застосуванням такого речового права як сервітут, що регулюється як загальними положеннями Цивільного кодексу України, так і спеціальними положеннями Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Так, статтею 401 ЦК України передбачено, що право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
За статтею 402 ЦК України сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.
Відповідно до статті 403 ЦК України сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном. Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку. Особа, яка користується сервітутом, зобов'язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут не підлягає відчуженню. Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном. Сервітут зберігає чинність у разі переходу до інших осіб права власності на майно, щодо якого він встановлений. Збитки, завдані власникові (володільцеві) земельної ділянки або іншого нерухомого майна, особою, яка користується сервітутом, підлягають відшкодуванню на загальних підставах.
Положеннями статті 404 Право користування чужою земельною ділянкою або іншим ЦК України унормовано, що право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Право користування чужим майном може бути встановлено щодо іншого нерухомого майна (будівлі, споруди тощо).
Відповідно до ч.3 ст. 3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачанн" у разі якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди для встановлення вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування, такого вузла обліку. У такому разі порядок відшкодування витрат на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, встановлений цією статтею, не змінюється.
Забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.
Згідно з пунктом 5.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства 27.06.2008р. №190 (далі - Правила №190) оснащення об'єкті 'і в споживачів вузлами комерційного обліку здійснюється відповідно до Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 року №206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2018 року за №990/32442 (далі-Порядок №206).
Абзацом другим пункту 13 Порядку № 206 визначено, що вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях.
Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.
Водночас Порядок № 206 передбачає можливість встановлення вузла комерційного обліку води в іншому місці, ніж у тому, що є межею майнової (балансової) належності, зокрема, в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.1
Крім того, у пункті 11 Порядку № 206 зазначено, що оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил та з урахуванням Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» і не потребує видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, а також погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.
Абзацом 1 ч.3 ст.3 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" встановлено, що оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.
Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання такого повідомлення має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж: (за своїм вибором) про:
згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;
намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п.4 Порядку інформування оператором інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою КМУ від 06.06.2018 №444 (далі - Порядок), повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті оператори зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування; у загальнодоступному місці інформаційних стендах у під'їздах будівлі.
Тож, на виконання вимог Закону №2119 та Порядку, 03.04.2024 року на офіційному сайті КП "ЖВК" ДОР" (арк.с. 16-17) було розміщено інформацію про намір Позивача здійснити встановлення вузла комерційного обліку за адресою: м. Жовті Води, бульвар Свободи, буд. 31. В додаток до вище зазначеного, про намір здійснити обладнання будинку вузлом комерційного обліку централізованого водопостачання співвласників було повідомлено шляхом розміщення на дошках оголошень біля під"їздів (арк.с. 18-19).
Крім того, з метою здійснення оснащення будинку №31 по бульвару Свободи міста Жовті Води Дніпропетровської області, вузлом комерційного обліку, підприємством було погоджено робочий проект 1Е/130423-ЗПЗ "Реконструкція вводів зовнішніх інженерних мереж водопостачання у будинки з оснащенням вузлами комерційного обліку послуг з централізованого водопостачання в Жовтоводській територіальній громаді, Кам"янського району, Дніпропетровської області" (арк.с. 20-43).
Правовою підставою для сервітуту є необхідність реалізації особою свого законного права, яке не може бути реалізовано іншим шляхом ніж встановлення сервітуту відносно майна іншої особи.
Отже, підставою встановлення спірного сервітуту є відсутність у Позивача можливості задовольнити свої потреби іншим способом, як встановлення права користування чужим майном - сервітуту, а також положення спеціального Закону у спірних правовідносинах, який не тільки зобов'язує Позивача встановлювати комерційні вузли обліку, а й передбачає застосування сервітутів для забезпечення його вимог.
Враховуючи викладене, суд вважає, що Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради довело здійснення ним усіх залежних від нього дій з метою погодження з володільцем будівлі порядку та способу встановлення вузла комерційного обліку холодної води.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Бульвар Свободи, 31'' згоди Комунальному підприємству "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради на встановлення відповідного вузла не надало, самостійно вузол комерційного обліку холодної води у строки, передбачені Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", не встановило.
А отже, у Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради відсутня можливість виконати вимоги чинного законодавства щодо оснащення будинку 31 по бульвару Свободи міста Жовті Води вузлом комерційного обліку централізованого водопостачання іншим способом, аніж встановлення сервітуту щодо технічного підвального приміщення будинку №31 по бульвару Свободи в місті Жовті Води Дніпропетровської області.
Відповідно до ст.ст. 1, 4, 16 Закону України "Про об'єднання співласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання. Об'єднання, зокрема, має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об'єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку тощо.
Отже, ОСББ по суті є уповноваженою особою здійснювати правомочності щодо спільного майна власників багатоквартирного будинку. У зв'язку з цим суд визнає ОСББ належним відповідачем у справі.
6. Висновок господарського суду за результатами вирішення спору
Враховуючи викладене, суд вважає, що Позивач довів наявність правових та фактичних підстав для примушення Відповідача до сервітуту щодо технічного підвального приміщення будинку №31 по бульвару Свободи в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання та зобов'язання останнього усунути перешкоди в користуванні технічним підвальним приміщенням будинку.
У зв'язку з цим позов підлягає задоволенню у повному обсязі із покладенням судових витрат Позивача по сплаті судового збору на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позов Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Бульвар Свободи, 31'' про встановлення постійного безоплатного сервітуту задовольнити у повному обсязі.
Встановити Комунальному підприємству "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 32182594) постійний безоплатний сервітут щодо технічного підвального приміщення будинку №31 по бульвару Свободи в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Бульвар Свободи, 31'' (52204, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, бульвар Свободи, буд. 31, код ЄДРПОУ 42027276) на користь Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (52204, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.Березнева, буд. 40 а, код ЄДРПОУ 32182594) 2422,40 грн судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).
Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 07.01.2026
Суддя Н.Б. Кеся