Рішення від 07.01.2026 по справі 643/14604/25

Справа № 643/14604/25

Провадження № 2-а/643/26/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.01.2026 м. Харків

Салтівський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого Тимош О. М,

за участю секретаря судового засідання - Кизим К. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі,

встановив:

У вересні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив: поновити строк на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності; скасувати постанову №01/516 від 10.07.2025, винесену начальником підполковником ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення на нього штрафу у розмірі 17 000,00 грн; закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Позовні вимоги мотивував тим, що 10.07.2025 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 була складена постанова №01/516 про притягнення його до адміністративної відповідальності. З постановою не згоден. Постанову отримав 23.08.2025 за допомогою цифрового повідомлення. Тому просив поновити йому пропущений строк, як такий, що пропущений з поважних причин. Позивач зазначає, що постійно перебуває за місцем фактичного проживання, своєчасно контролює поштову кореспонденцію та з'являється за викликами. Відповідачем допущені процесуальні порушення під час розгляду та складання постанови №01/516 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Під час складання протоколу позивач не був обізнаний про розгляд даної постанови, офіційно про розгляд постанови не повідомлений.

В обґрунтування позову послався на примітку до ст. 210 КУпАП, відповідно до якої положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Відповідач мав та має можливість отримати персональні дані позивача шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Позивач зазначає, що інформація про його дані містяться в органах реєстрації актів громадського стану, інформація про РНОКПП позивача, місто роботи, податкова адреса, доходи може бути отримана від Державної податкової служби України, про місце реєстрації - від органів МВС України. За таких умов застосування штрафу відповідачем щодо позивача на підставі ст. 210 КУпАП є незаконним.

Позивач зазначає, що у Законі передбачено такі дані, які підлягають уточненню: адреса проживання, номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, зазначено, що мають бути уточнені й інші персональні дані.

Відповідач у строк встановлений судом строк направив на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, зазначив, що справа про адміністративне правопорушення вирішена в точній відповідності з законом, а постанова №01/516 цілком законна та обґрунтована. В обґрунтування послався на п. 28 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, згідно з яким виклик громадян до районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки. У зв'язку з неприбуттям ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 в термін, визначений у повістці, в автоматичному режимі було внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами програмного забезпечення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак, військовозобов'язаним ОСОБА_1 було порушено вимоги абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз. 3 п. 1 Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, абз. 2 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Також положеннями п. 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» визначено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 05.06.2025 пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

03.07.2025 відносно позивача уповноваженою на те особою був складений протокол №01/443 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. При складанні адміністративного протоколу були дотримані норми КУпАП щодо процедури розгляду справи, позивачу роз'яснено ст. 63 Конституції України, його права, передбачені ст. 268 КУпАП. Позивач надав пояснення та отримав особисто другий примірник протоколу, про що особисто поставив свій підпис. Позивача було своєчасно сповіщено про місце і час розгляду справи, свідченням чого є його особистий підпис у протоколі №01/443.

10.07.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла заява від позивача про визнання порушення в порядку ст. 279-9 КУпАП, та зазначив, що не оспорює допущене правопорушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності.

10.07.2025 відбувся розгляд справи про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 . Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся у відповідності до вимог КУпАП, з дотриманням прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час розгляду справи були з'ясовані обставини, що мають значення для правильного вирішення справи відповідно до вимог КУпАП, зокрема, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, встановлені його вина та обставини скоєного правопорушення під час дії особливого періоду в умовах воєнного стану, та винесено постанову по справі №01/516 від 10.07.2025 про накладення адміністративного стягнення.

Ухвалою судді від 03.09.2025 позов залишено без руху.

30.10.2025 від позивача надійшла уточнена позовна заява.

Ухвалою судді від 04.11.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_3 належним чином завірені матеріали про адміністративне правопорушення, на підставі яких винесена постанова №01/516 від 10.07.2025 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .

Витребувані судом докази надійшли до суду від відповідача разом з відзивом на позов 24.11.2025.

Від сторін по справі не надійшло клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, а тому суд розглядає справу без виклику сторін, що відповідає вимогам ч. 5 ст. 262 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Відповідно до протоколу №01/443 від 03.07.2025 про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП. Громадянину ОСОБА_1 роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України, а також права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, та повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення 08.07.2025 о 10 год 00 хв в приміщенні кабінету №29, що підтверджується підписом ОСОБА_1 . Пояснень і зауважень щодо змісту протоколу ОСОБА_1 як особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, не надано. Протокол містить підпис ОСОБА_1 про отримання другого примірника протоколу.

Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Пунктом 10 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №3 від 10.01.2024, передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про дату, місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три доби до дня розгляду справи. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про місце і час розгляду справи при підписанні протоколу (у разі його складення) або окремим повідомленням про розгляд справи (яке вручається особі особисто під підпис або надсилається (в тому числі централізовано) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу місця проживання (перебування), зазначену особою під час уточнення облікових (персональних) даних, або на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Отже, позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи 08.07.2025 о 10 год 00 хв, про що свідчить його підпис у протоколі №01/443 від 03.07.2025, проте постанова, що оскаржується датована 10.07.2025. Відповідачем не надано підтвердження щодо належного повідомлення про дату, час та місце розгляду справи саме 10.07.2025, що є безумовним порушенням прав позивача.

У протоколі №01/443 від 03.07.2025 вказано, що додатками до нього є довідка про доставлення, рапорт працівника поліції, витяг з автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг», копія паспорту, копія ІПН, направлення на ВЛК.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 16.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 виписана повістка №3445972 для проходження ВЛК, метод доставки - мобільна група установи. 01.07.2025 зареєстровано подання до Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області №Е2691338 у зв'язку з порушенням військового обліку, що полягало в неприбутті особи вчасно за повісткою до ТЦК та СП. 03.07.2025 подання скасовано, причиною скасування вказано «особу доставлено, складено адміністративний протокол за ст. 210-1 КУпАП».

Відповідно до витягу з АІТС «Оберіг» ОСОБА_1 стоїть на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 з ідентифікатором НОМЕР_1 , не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП, чим порушив військовий облік 01.07.2025, звернення до національної поліції 01.07.2025, особу доставлено, скасовано автоматично.

Згідно з повісткою №3445972 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , належить з'явитися 26.05.2025 о 10 год 00 хв до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , для проходження медичного огляду при ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно з рапортом від 03.07.2025 дільничного офіцера поліції СДОП відділу превенції Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області майора поліції А. Сімкіна 01.07.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшло звернення щодо супроводження (доставлення) громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який вчинив адміністративне правопорушення за ст. 210-1 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Під час відпрацювання звернення 03.07.2025 було забезпечено явку громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до довідки про доставлення (супроводження) громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , доставлено 03.07.2025 о 19:08 працівником поліції майором поліції А. Сімкіним.

03.07.2025 тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_2 видано направлення №4290864 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , для визначення придатності до військової служби. У направленні вказано, що ВЛК відбудеться на базі закладу охорони здоров'я КНП «Міська поліклініка №20» Харківської міської ради за адресою: м. Харків, пр. Героїв Харкова, 179. Дата початку медичного огляду 14.07.2025.

10.07.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла заява від ОСОБА_1 , вх. №5373 про визнання правопорушення, яке полягало у неприбутті за повісткою, повідомив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності. Заява підписана особисто ОСОБА_1 .

Постановою №01/516 від 10.07.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. У постанові зазначено, що під час дії воєнного стану в Україні громадянин ОСОБА_1 який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 не з'явився за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 26.05.2025 о 10:00, направленою мобільною групою установи для проходження ВЛК виписне оповіщення на дату номер повістки №3445972 від 16.05.2025 за адресою АДРЕСА_2 , яке не повернулось до ІНФОРМАЦІЯ_4 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» та відповідно до п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 вважається належним чином врученою. Таким чином, було сформовано електронне звернення №Е2691338 від 01.07.2025 ЄДРПВР «Оберіг» від ІНФОРМАЦІЯ_4 до ХРУП №2 ГУ НПУ в Харківській області про розшук та доставлення громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для складання матеріалів щодо адміністративного правопорушення. Таким чином, громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службі», п. 1 та п. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п. 20 та п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560. Постанова не містить підпису ОСОБА_1 про отримання її копії та не містить відомостей щодо направлення поштою або вручення в будь-який інший спосіб ОСОБА_1 копії постанови.

Позивачем до позовної заяви долучено довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №321132 від 26.03.2025, відповідно до якої він є особою з інвалідністю 3-ої групи з 26.03.2024 до 01.04.2025 (а.с.12); виписку з медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого №3471 від 05.08.2025, видану Державною установою «Інститут неврології, психіатрії та наркології ім. П. В. Волошина», відповідно до якої ОСОБА_1 перебував на лікуванні у стаціонарі з 24.07.2025 по 05.08.2025 (а.с.13-14); виписку з медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого №4873 від 09.06.2025, видану КНП «МКЛ №7» ХМР, відповідно до якої ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні з 02.06.2025 по 09.06.2025 (а.с.15); довідку про огляд кардіолога від 16.08.2025, видану Комунальним некомерційним підприємством «Міська поліклініка №6» Харківської міської ради (а.с.16); виписка із медичної карти стаціонарного хворого №2071 від 14.03.2025, видану КНП «Міська клінічна лікарня №8» Харківської міської ради, відповідно до якої ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні з 06.03.2025 до 14.03.2025 (а.с.17); консультативний висновок спеціаліста від 05.05.2025, виданий ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології ім. П. В. Волошина» (а.с.18); довідку про огляд кардіолога від 14.03.2025, видану Комунальним некомерційним підприємством «Міська поліклініка №6» Харківської міської ради (а.с.19); протокол ультразвукового триплексного сканування судин шиї від 21.03.2025, виданий КНП «Харківська міська поліклініка №6» (а.с.20); висновок дослідження - магнітно-резонансної томографії головного мозку №0738518 від 18.07.2025, проведеного ТОВ «ТЕСЛА МЕДІКАЛ» (а.с.21); висновок лікарсько-консультативної комісії про наявність медичних показань у дитини для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку №48, виданий 29.07.2025 Комунальним некомерційним підприємством «Міська дитяча поліклініка №7» Харківської міської ради (а.с.22); довідку від 25.03.2025, видану Комунальним некомерційним підприємством «Міська поліклініка №6» Харківської міської ради (а.с.23); консультативний висновок від 19.03.2025, виданий ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева» Національної академії медичних наук України (а.с.24); консультаційний висновок спеціаліста від 15.01.2025, виданий Державною установою «Інститут охорони здоров'я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України» (а.с.25).

З наданої позивачем медичної документації встановлено, що 26.05.2025 (день, на який виписано повістку), він на лікуванні не перебував.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, тощо.

Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Стаття 210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та містить три частини.

Частиною 3 ст. 210-1 КУпАП, за якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальністю, передбачено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вказана норма є бланкетною та відсилає до інших норм законодавства, якими встановлено певні обов'язки для військовозобов'язаних.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно із абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

24.02.2022 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про затвердження указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" N 2102-IX, яким затверджено указ Президента України N 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", відповідно до якого в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України та діє наразі.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію.

За приписами абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.

Згідно з абз. 1, абз. 3 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду (п.1); проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (п.3).

Відповідно до положень ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

П. 20 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок) з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: резервісти та військовозобов'язані, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти СБУ - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів - за викликом керівників відповідних підрозділів.

П. 21 Порядку передбачено, що за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Згідно з п. 35 Порядку представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення.

Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

П. 36 Порядку встановлено, що за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені:

через дільниці оповіщення шляхом їх виклику до таких дільниць та вручення повісток, отриманих від районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки представниками цих дільниць, та вручення повісток за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання;

представниками районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;

представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки особисто або засобами зв'язку;

групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, поліцейські, а також під час оповіщення мешканців багатоквартирних будинків - керівник установи (організації) або фізична особа - підприємець, яка надає послуги з управління багатоквартирними будинками, або голова правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

П. 37 Порядку передбачає, що за місцем роботи або навчання резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені:

представниками підприємства (установи, організації) на (у) якому (якій) він працює;

представниками закладу освіти, у якому він навчається;

представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), підприємства (установи, організації), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та поліцейські.

П. 38 Порядку: у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені:

представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та поліцейські .

П. 39. У районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки резервістам та військовозобов'язаним повістка вручається військовослужбовцями або працівниками таких центрів (п. 39 Порядку).

Відповідно до п. 40 Порядку під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.

Згідно з п. 41 Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

У постанові №01/516 від 10.07.2025, що оскаржується позивачем, зазначено: «не з'явився за повісткою направленою мобільною групою установи для проходження ВЛК виписане оповіщення на дату номер повістки №3445972 від 16.05.2025 за адресою: АДРЕСА_2 , яке не повернулося до ІНФОРМАЦІЯ_4 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою та відповідно до п. 41 Порядку вважається належним чином врученою».

При цьому у наданих відповідачем матеріалах справи про адміністративне правопорушення, відсутнє належне підтвердження оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, передбачане п. 41 Порядку. Суду не надано ні розписки позивача про отримання повістки, ні відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, ні відеозапис відмови позивача у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки, ні будь-якої інформації та/або документів від поштового оператора про отримання позивачем повістки, відмову від отримання повістки або відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Згідно з абз. 4-6 п. 47 Порядку у разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину. Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Акт відмови від отримання повістки позивачем суду також не надано.

Сам факт визнання особою вини у вчиненні адміністративного правопорушення не є достатнім доказом правомірності рішення суб'єкта владних повноважень без наявності інших належних і допустимих доказів. Відповідач зобов'язаний довести правомірність винесеного ним рішення, і така відповідальність не знімається навіть у разі згоди особи з порушенням (Постанова Верховного Суду від 08.07.2020 по справі №177/525/17).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Орган, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Як вбачається з досліджених судом доказів підтвердження належного оповіщення позивача про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідачем не надано, дані про своєчасне сповіщення ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи 10.07.2025 суду відповідачем також не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, постанова №01/516 від 10.07.2025, не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для її скасування.

За наведених обставин суд приходить до висновку про недоведеність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Частиною 3 ст. 286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про те, що наявні правові підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та скасування постанови №01/516 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 10.07.2025 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_3 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП із закриттям справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем понесено судові витрати по оплаті судового збору в сумі 605,60 грн, позов задоволено в повному обсязі, а тому витрати в сумі 605,60 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.2,5,8,9,12,77,241-243,246,255,268,269,286 КАС України, ст.7,9,222, 247, 251, 258, 268, 276,280, 283, 287, 288 КУпАП, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі задовольнити.

Скасувати постанову №01/516 від 10.07.2025, винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_4 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 понесені витрати по сплаті судового збору у сумі 605,60 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_3 .

Суддя О. М. Тимош