06 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/8373/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційні скарги Першого заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Миргородської Ольги Миколаївни, Широківської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 року (суддя Захарчук-Борисенко Н.В.) в адміністративній справі
за позовом керівника Криворізької південної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області)
до Широківської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Криворізької південної окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Широківської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області щодо експлуатації полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища), який знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 площею 3.000 га в смт. Широке Криворізького району Дніпропетровської області, експлуатація якого здійснюється в порушення вимог ст.ст. 1, 11, 13, 16, 26, 30, 40, 49 Закону України «Про управління відходами», ст.ст. 1, 3, 9, 11 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п.п. 1.1, 1.2, 1.8, 1.9, 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 3.16, 3.27, 5.3, 5.5, 5.9, 5.11, 5.12, 6.7, 6.8 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів»; зобов'язати Широківську селищну раду Криворізького району Дніпропетровської області утриматися від вчинення дій, пов'язаних з експлуатацією вказаного полігону твердих побутових відходів до повного усунення вимог природоохоронного законодавства.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Широківської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04339729, вул. Соборна, будинок 107, смт. Широке, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53700) щодо експлуатації полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища), який знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 площею 3.000 га в смт. Широке Криворізького району Дніпропетровської області, експлуатація якого здійснюється в порушення вимог ст.ст. 1, 11, 13, 16, 26, 30, 40, 49 Закону України «Про управління відходами», ст.ст. 1, 3, 9, 11 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п.п. 1.1, 1.2, 1.8, 1.9, 2.1, 2.2, 2.4, 2.6, 3.16, 3.27, 5.3, 5.5, 5.9, 5.11, 5.12, 6.7, 6.8 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів». В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, прокурор та відповідач подали апеляційні скарги. Прокурор просить скасувати рішення суду в частині відмови у задоволенні позову, прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити повністю. Відповідач, у свою чергу, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Апеляційні скарги ґрунтуються на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що не є оспорюваними обставини, встановлені судом першої інстанції, щодо використання Широківською селищною радою Криворізького району Дніпропетровської області земельної ділянки з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 площею 3.000 га в смт. Широке Криворізького району Дніпропетровської області для експлуатації полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища).
Також відповідачем не спростовується, що експлуатація полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища) здійснювалась без повного дотримання вимог чинного законодавства.
Разом з цим відповідач вважає невірним висновок суду першої інстанції щодо протиправності дій Широківської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, адже Широківською СР вчиняються усі можливі активні дії для недопущення порушення природоохоронного законодавства України, що також підтверджено судовим рішенням у справі № 160/13981/23. Крім того, дії відповідача щодо ліквідації сміттєзвалища та виділення іншої земельної ділянки для розміщення та обслуговування полігону твердих побутових відходів дають підстави стверджувати, що Широківська СР дотримується вимог природоохоронного законодавства України. Додатково зауважує, що визнання протиправними дій Широківської СР щодо експлуатації полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища) не може призвести до поновлення будь-яких прав Позивача, а відтак являється неефективним способом захисту, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Надаючи оцінку доводам відповідача, суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно зі ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, будь-яка діяльність держави має здійснюватися з суворим дотримання закону.
У спірному випадку орган місцевого самоврядування мав організувати свою діяльність та використання земель, які перебувають у його власності, забезпечивши екологічну безпеку і підтримання екологічної рівноваги.
Колегія суддів вважає доведеними прокурором та підтвердженими матеріалами справи, що відповідачем здійснюється експлуатація полігону відходів з порушенням законодавчо встановлених вимог.
Також колегія суддів підтверджує правильність висновку суду першої інстанції, який ґрунтується на повному встановленні обставин справи та правильному застосуванні наведених у рішенні норм матеріального права, що діяльність з експлуатації неорганізованого місця видалення відходів на земельній ділянці з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 здійснюється Широківською селищною радою Криворізького району в порушення вимог ст.ст. 1, 11, 13, 16, 26, 30, 40, 49 Закону України «Про управління відходами», а також незаконне функціонування існуючого звалища сміття, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 площею 3.000 га в смт. Широке Криворізького району Дніпропетровської області, без затвердженого проекту та без висновку з оцінки впливу на довкілля.
Доводи апеляційної скарги відповідача такий висновок не спростовують, адже сам відповідач не заперечує, що експлуатація звалища сміття, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 площею 3.000 га в смт. Широке Криворізького району Дніпропетровської області, тимчасово продовжується.
Саме такі дії органу місцевого самоврядування є протиправними, тоді як вчинення селищною радою певних дій, направлених на недопущення порушення природоохоронного законодавства України, у тому числі щодо прийняття рішення про ліквідацію сміттєзвалища та виділення іншої земельної ділянки для розміщення та обслуговування полігону твердих побутових відходів, не змінюють той факт, що продовження експлуатації земельної ділянки з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 під полігон твердих побутових відходів (сміттєзвалища), продовжується діяльність органу місцевого самоврядування з порушенням вимог чинного законодавства, що має негативний вплив на екологію.
Щодо доводів відповідача про обрання судом першої інстанції невірного способу порушеного права позивач, колегія суддів звертає увагу, що характер спірних правовідносин не є таким, що має вплив на права та інтереси Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області). Внаслідок експлуатації полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища) порушуються права та інтереси як держави в цілому, так і місцевої громади. Більш того, визнання протиправними дій Широківської селищної ради Криворізького району є не способом порушеного права держави, а підтвердженням допущення відповідного порушення з боку органу місцевого самоврядування.
У цій частині саме доводи апеляційної скарги прокурора заслуговують на увагу, який звертає увагу, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства.
Колегія суддів звертає увагу на приписи статті 2 КАС України, якою визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що завдання адміністративного судочинства вважаються досягнутими, коли суд, встановивши протиправність дій, бездіяльності або рішення суб'єкта владних повноважень, визначив належний спосіб відновлення порушеного права особи.
Цей висновок кореспондується з приписами статті 245 КАС України, вимоги якої не дотримані судом першої інстанції при ухваленні рішення, адже суд, встановивши протиправність дій відповідача, не обрав належний спосіб усунення таких порушень.
При цьому висновок суду першої інстанції про передчасність позовної вимоги щодо зобов'язання Широківської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області утриматися від вчинення дій, пов'язаних з експлуатацією вказаного полігону твердих побутових відходів, до повного усунення вимог природоохоронного законодавства, є не вмотивованим, який не дає можливість зрозуміти на чому ґрунтується такий висновок (з яких обставин справи та норм чинного законодавства виходи суд при ухваленні рішення в цій частині).
Натомість суд апеляційної інстанції доходить висновку, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, обрав належний та дієвий спосіб відновлення порушення прав та інтересів держави, адже порушення відповідачем законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища є підставою для зобов'язання останнього утриматися від вчинення дій, пов'язаних з експлуатацією полігону твердих побутових відходів до повного усунення вимог природоохоронного законодавства.
Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позову як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Широківської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Першого заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Миргородської Ольги Миколаївни задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 року в адміністративній справі № 160/8373/25 в частині відмови у задоволенні позову керівника Криворізької південної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) скасувати.
Позов у цій частині задовольнити.
Зобов'язати Широківську селищну раду Криворізького району Дніпропетровської області утриматися від вчинення дій, пов'язаних з експлуатацією полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалища), який знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1225855100:01:007:0106 площею 3.000 га в смт. Широке Криворізького району Дніпропетровської області до повного усунення вимог природоохоронного законодавства.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 06 січня 2026 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена 06 січня 2026 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров