Рішення від 16.12.2025 по справі 910/10783/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16.12.2025Справа № 910/10783/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., за участі секретаря судового засідання Петькун Д.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРНЕТИКА ГАЛИЧИНИ" (76014, вул. Ребета, буд.8Г,м. Івано-Франківськ,Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, код ЄДРПОУ 41369876)

до Державного підприємства "Гарантований покупець" (01032,вул. Петлюри Симона,буд. 27,м. Київ, код ЄДРПОУ 43068454)

про стягнення заборгованості, 3% річних та інфляційних втрат у розмірі 29 589 442, 48 грн

Представники сторін: згідно протоколу судового засідання;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРНЕТИКА ГАЛИЧИНИ" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Гарантований покупець" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості, 3% річних та інфляційних втрат у розмірі 29 900 173,84 грн.

Позовні вимоги мотивовані неналежним невиконанням відповідачем свого обов'язку щодо оплати поставленої позивачем до 24.01.2024 року електричної енергії за договором № 15729/07 від 31.10.2018 (далі - Договір). Обґрунтовуючи настання строку оплати позивач посилається на Порядок купівлі електричної енергії за зеленим тарифом, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) 26 квітня 2019 року № 641 (далі - Порядок), за яким протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення регулятора щодо затвердження вартості послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, відповідач повинен здійснити остаточний розрахунок з продавцем.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.09.2025 суддя Ягічева Н.І. відкрила провадження по справі та призначила підготовче засідання на 07.10.2025.

22.09.2025 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, мотивований тим, що відповідачем сплачено грошові кошти у розмірі 10 360 438,94 грн за період жовтень 2021 та квітень-серпень 2022 до відкриття провадження по справі, адже, на думку відповідача наявні підстави для відмови у задоволенні позову у цій частині, накази Міненерго №140,№206 є підставою для обмеження розміру виплат, передбачених порядком №641, також відповідач посилається на відшкодування «небалансів», зазначає про безпідставність стягнення 3% річних та інфляційних втрат та просить їх зменшити, також посилається на наявність форс-мажорних обставин.

03.10.2025 в системі "Електронний суд" позивачем сформовано заяву про зменшення позовних вимог, яка прийнята судом також подано відповідь на відзив.

У судовому засіданні 07.10.2025 оголошено перерву до 04.11.2025.

04.11.2025 в системі "Електронний суд" відповідачем сформовано клопотання про залучення 3 особи та заперечення на відповідь на відзив.

В судовому засіданні 04.11.2025 оголошено перерву до 25.11.2025.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.11.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу по суті на 16.12.2025.

В судовому засіданні 16.12.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

У судовому засіданні 16.12.2025 було закінчено розгляд справи по суті та оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Між ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА ГАЛИЧИНИ» та Державним підприємством «Енергоринок» укладено Договір від 31.10.2018 року №15729/07. Згодом, Додатковою угодою №111/01 від 30 червня 2019 року до договору від 31.10.2018 року №15729/07 - Сторони дійшли згоди в преамбулі Договору, слова «Державне підприємство «Енергоринок» замінити на слова «Державне підприємство «Гарантований покупець».

09 лютого 2021 року між ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА ГАЛИЧИНИ» (далі - Позивач) та Державним підприємством «Гарантований покупець» (далі - гарантований покупець/Відповідач) укладено Додаткову угоду №270/01/21 до договору від 31.10.2018 року №15729/07 (далі - Додаткова угода №270/01/21), котрою були узгоджені зміни до Договору.

Відповідно до п. 1.1. за Договором ТОВ «АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА ГАЛИЧИНИ» зобов'язується продавати, а гарантований покупець зобов'язується купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену виробником за «зеленим тарифом», та здійснювати її оплату відповідно до умов цього Договору та законодавства України, у тому числі Порядку купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 26 квітня 2019 року №641 (далі - Порядок).

Відповідно до постанови НКРЕКП, від 24.01.2024 № 178 до Порядку були внесені редакційні зміни, в результаті котрих - 01 серпня 2024 року Додатковою угодою №4738/07/24 (далі - Додаткова угода №4738/07/24) до договору від 31.10.2018 року №15729/07 були внесені зміни до преамбули Договору, а також заміненими були глави 1-8 Договору на глави 1-9.

Пункт 3.3 Договору визначає, що оплата електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у продавців у розрахунковому місяці, формування актів купівлі-продажу електричної енергії здійснюються відповідно до Порядку.

Згідно з пунктом 10.4 глави 10 Порядку №641 від 26 квітня 2019 року після отримання від продавця акта купівлі-продажу протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем (далі - рішення Регулятора) у розрахунковому місяці, гарантований покупець здійснює остаточний розрахунок з продавцем із забезпеченням йому 100 % оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів.

Відповідно до пункту 11.4. глави 11 Порядку №641 від 26 квітня 2019 року зі змінами затвердженими постановою НКРЕКП №178 від 24.01.2024 року - Гарантований покупець забезпечує проведення розрахунку та здійснення оплати за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці.

09.10.2023 року ТОВ "Альтернативна енергетика Галичини" (позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Гарантований покупець" (відповідач) про стягнення 16 398 110,68 грн., з них: основного боргу - 10 857 758,98 грн., пені - 4 416 422,54 грн., штрафу - 760 043,00 грн. та інфляційних втрат - 363 886,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором №15729/07 від 31.10.2018.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.01.2024 по справі № 910/15914/23 відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ "Альтернативна енергетика Галичини".

Постановою Північного апеляційного господарського від 15.01.2025 у справі №910/15914/23 рішення Господарського суду міста Києва від 22.01.2024 скасовано, викладено його резолютивну частину у наступній редакції: Стягнути з Державного підприємства «Гарантований покупець» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27; ідентифікаційний код 43068454) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альтернативна енергетика Галичини» (76014, Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вул. Л. Ребета, буд. 8Г; ідентифікаційний код 41369876) 10 360 438 (десять мільйонів триста шістдесят тисяч чотириста тридцять вісім) грн 94 коп. основного боргу, 760 043 (сімсот шістдесят тисяч сорок три) грн 00 коп. штрафу, 1 983 046 (один мільйон дев'ятсот вісімдесят три тисячі сорок шість) грн 74 коп. пені та 203 950 (двісті три тисячі дев'ятсот п'ятдесят) грн 68 коп. судового збору.

Позивач вказує, станом на час розгляду справи, у зв'язку із оприлюднення рішення Регулятора - у Відповідача існують непогашені зобов'язання, відповідно до п. 10.4. Порядку №641 від 26 квітня 2019 року.

Таким чином, існує прострочення зобов'язання: 1) заборгованість згідно Порядку №641 від 26 квітня 2019 року; 2) заборгованість згідно редакції Порядку №641 від 26 квітня 2019 року зі змінами, затвердженими Постановою НКРЕКП від 24.01.2024 № 178.

З огляду на викладене Позивач заявляє до стягнення заборгованість, яка підтверджується актом звірки від 31.12.2024 р. (підписаним Позивачем та Відповідачем), рішеннями Регулятора (Постановами НКРЕКП) та актами купівлі-продажу електричної енергії. Заборгованість за періоди до 24.01.2024, які не могли бути заявлені у першочерговому позові у зв'язку з відсутністю рішень Регулятора на той час або не настанням події: (розрахунок здійснюється згідно п. 10.4. Порядку (в редакції, котра була чинною до 24.01.2024 року): «Після отримання від продавця акта купівлі-продажу протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, гарантований покупець здійснює остаточний розрахунок з продавцем із забезпеченням йому 100 % оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів») за наступними Актами купівлі-продажу:

- Акт купівлі-продажу від 31.10.2021 року на суму 7 643 724, 64 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 15 726,02 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №1117 від 09 вересня 2022 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець» за жовтень 2021 року» (оприлюднено 12.09.2022 року, оновлено 11.08.2023 року), мав бути остаточно оплачений протягом трьох робочих днів з дати його оприлюднення, тобто з 12.09.2022 по 14.09.2022 включно. 15.09.2022 року є першим днем прострочення виконання грошового зобов'язання за цим актом;

- Акт купівлі-продажу від 28.02.2022 року на суму 2 844 035,82 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 349 486,99 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №1117 від 09 вересня 2022 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець» за лютий 2022 року» (оприлюднено 12.09.2022 року, оновлено 11.08.2023 року), мав бути остаточно оплачений протягом трьох робочих днів з дати його оприлюднення, тобто з 12.09.2022 по 14.09.2022 включно. 15.09.2022 року є першим днем прострочення виконання грошового зобов'язання за цим актом;

- Акт купівлі-продажу від 31.03.2022 року на суму 6 187 152,14 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 5 117 785,30 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №1117 від 09 вересня 2022 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за березень 2022 року» (оприлюднено 12.09.2022 року, оновлено 11.08.2023 року), мав бути оплачений з 12.09.2022 по 14.09.2022, а з 15.09.2022 року почалось прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 30.04.2022 року на суму 4 718 633,28 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 1 879 093,35 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №1117 від 09 вересня 2022 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за квітень 2022 року» (оприлюднено 12.09.2022 року, оновлено 11.08.2023 року), мав бути оплачений з 12.09.2022 по 14.09.2022, а з 15.09.2022 року почалось прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 31.05.2022 року на суму 4 489 050,31 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 1 041 865,67 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №1117 від 09 вересня 2022 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за травень 2022 року» (оприлюднено 12.09.2022 року, оновлено 11.08.2023 року), мав бути оплачений з 12.09.2022 по 14.09.2022, а з 15.09.2022 року почалось прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 30.06.2022 року на суму 6 206 960,86 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 1 663 746,07 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №1117 від 09 вересня 2022 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за червень 2022 року» (оприлюднено 12.09.2022 року, оновлено 11.08.2023 року), мав бути оплачений з 12.09.2022 по 14.09.2022, а з 15.09.2022 року почалось прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 31.07.2022 року на суму 7 440 851,47 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 3 487 535,88 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №1190 від 20 вересня 2022 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за липень 2022 року» (оприлюднено 21.09.2022 року, оновлено 14.06.2024 року), строк сплати - 21.09.2022- 23.09.2022, прострочення з 24.09.2022 року;

- Акт купівлі-продажу від 31.08.2022 року на суму 7 522 099,80 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 1 802 569,72 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №473 від 14 березня 2023 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за серпень 2022 року» (оприлюднено 15.03.2023 року, оновлено 14.06.2024 року), строк сплати - 15.03.2023- 17.03.2023, прострочення з 18.03.2023 року;

- Акт купівлі-продажу від 30.09.2022 року на суму 5 088 039,47 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 1 677 650,20 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №946 від 15 травня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за вересень 2022 року» (оприлюднено 16.05.2024 року, оновлено 14.02.2025 року), строк сплати - 16.05.2024- 20.05.2024, прострочення з 21.05.2024 року;

- Акт купівлі-продажу від 31.10.2022 року на суму 5 579 505,83 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 1 032 966,07 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №946 від 15 травня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за жовтень 2022 року» (оприлюднено 16.05.2024 року, оновлено 14.02.2025 року), строк сплати - 16.05.2024- 20.05.2024, прострочення з 21.05.2024 року;

- Акт купівлі-продажу від 30.11.2022 року на суму 1 802 715,74 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 212 715,24 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №946 від 15 травня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за листопад 2022 року» (оприлюднено 16.05.2024 року, оновлено 14.02.2025 року), строк сплати - 16.05.2024- 20.05.2024, прострочення з 21.05.2024 року;

- Акт купівлі-продажу від 31.12.2022 року на суму 1 568 428,20 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 200 495,51 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №896 від 08 травня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за грудень 2022 року» (оприлюднено 10.05.2024 року), строк сплати - 10.05.2024- 14.05.2024, прострочення з 15.05.2024 року;

- Акт купівлі-продажу від 28.02.2023 року на суму 3 772 072,68 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 157 476,14 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №858 від 30 квітня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за лютий 2023 року» (оприлюднено 01.05.2024 року), строк сплати - 01.05.2024- 06.05.2024, прострочення з 07.05.2024 року;

- Акт купівлі-продажу від 31.03.2023 року на суму 5 129 471,81 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 133 530,84 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №896 від 08 травня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за березень 2023 року» (оприлюднено 10.05.2024 року), строк сплати - 10.05.2024- 14.05.2024, прострочення з 15.05.2024 року;

- Акт купівлі-продажу від 30.04.2023 року на суму 6 787 440,65 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 298 172,18 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №896 від 08 травня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за квітень 2023 року» (оприлюднено 10.05.2024 року), строк сплати - 10.05.2024- 14.05.2024, прострочення з 15.05.2024 року;

- Акт купівлі-продажу від 31.05.2023 року на суму 12 122 234,03 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 381 379,32 грн, що підтверджується підтверджений рішенням НКРЕКП №896 від 08 травня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за травень 2023 року» (оприлюднено 10.05.2024 року), строк сплати - 10.05.2024- 14.05.2024, прострочення з 15.05.2024 року.

Вищевказані акти підписані та скріплені печатками сторін без зауважень та заперечень. Стосовно вищезазначених актів, розрахунок та визначення умов сплати, договірні відносини регулювались Договором в редакції, що затверджена Додатковою угодою №270/-2/21 від 09 лютого 2021 року, нижче наводяться пункти, котрими передбачений відповідний розрахунок.

Відповідно до п.2.1. сторони визнають свої зобов'язання згідно з Законом України «Про ринок електричної енергії», Порядком, Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №307, та керуються їх положеннями та положеннями законодавства України при виконанні Договору.

За п.1.1. Договору - виробник за «зеленим» тарифом зобов'язується продавати, а гарантований покупець зобов'язується купувати всю відпущену електричну енергію виробника в точках комерційного обліку електричної енергії генеруючих одиниць виробника за встановленим йому «зеленим» тарифом з урахуванням надбавки до тарифу.

Пункт 3.3 Договору визначає, що оплата товарної продукції (електричної енергії), купленої гарантованим покупцем у виробників за «зеленим» тарифом у розрахунковому місяці, та формування актів купівлі-продажу електричної енергії здійснюються відповідно до положень глави 10 Порядку або глави 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами.

Відповідно до пункту 10.4 глави 10 Порядку (затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №641, чинного до 24.01.2024) після отримання від продавця акта купівлі-продажу протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, гарантований покупець зобов'язаний здійснити остаточний розрахунок з продавцем, забезпечивши 100 % оплату відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів.

Таким чином, аналізуючи наведене, 100 % розрахунок повинен бути здійснений протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора. У разі невиконання цього обов'язку виникає прострочення грошового зобов'язання відповідно до умов Договору та Порядку.

Отже, зобов'язання Відповідача зі сплати виникає з моменту відпуску електричної енергії Позивачем (на основі даних ОСП), підтвердженого підписаними КЕП актами купівлі-продажу, а остаточний розрахунок за періоди до 24.01.2024 р. має бути проведений на четвертий робочий день з дати оприлюднення рішення Регулятора.

Заборгованість за періоди після 24.01.2024, що визначається згідно з п.11.4 Порядку (нова редакція): (розрахунок здійснюється згідно п. 11.4. Порядку (в редакції, котра була чинною після 24.01.2024 року): «Гарантований покупець забезпечує проведення розрахунку та здійснення оплати за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці») за наступними Актами купівлі-продажу:

- Акт купівлі-продажу від 31.08.2024 року на суму 13 777 422,37 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 148 887,19 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №193 від 11 лютого 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за серпень 2024 року» (оприлюднено 13.02.2025 року, оновлено 06.06.2025 року), мав бути остаточно оплачений протягом п'яти робочих днів з дати його оприлюднення, тобто з 13.02.2025 по 19.02.2025 включно. Відтак, 20.02.2025 року є першим днем прострочення виконання грошового зобов'язання за цим актом;

- Акт купівлі-продажу від 30.09.2024 року на суму 9 617 408,06 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 121 717,27 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №2418 від 30 грудня 2024 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за вересень 2024 року» (оприлюднено 30.12.2024 року, оновлено 03.07.2025 року), мав бути оплачений протягом 5 робочих днів з дати оприлюднення, тобто з 30.12.2024 по 06.01.2025 включно. Відтак, 07.01.2025 року є першим днем прострочення.

- Акт купівлі-продажу від 31.10.2024 року на суму 6 609 273,70 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 161 559,38 грн, що підтверджується рішенням НКРЕКП №247 від 18 лютого 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за жовтень 2024 року» (оприлюднено 19.02.2025 року, оновлено 31.07.2025 року), мав бути оплачений протягом 5 робочих днів, тобто з 19.02.2025 по 25.02.2025 включно. Відтак, 26.02.2025 року є першим днем прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 30.11.2024 року на суму 4 288 979,52 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 305 330,75 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №247 від 18 лютого 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за листопад 2024 року» (оприлюднено 19.02.2025 року, оновлено 31.07.2025 року), мав бути оплачений з 19.02.2025 по 25.02.2025 включно. Відтак, 26.02.2025 року є першим днем прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 31.12.2024 року на суму 1 637 256,84 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 80 846,61 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №285 від 25 лютого 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за грудень 2024 року» (оприлюднено 25.02.2025 року, оновлено 24.04.2025 року), мав бути оплачений протягом 5 робочих днів, тобто з 25.02.2025 по 03.03.2025 включно. Відтак, 04.03.2025 року є першим днем прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 31.01.2025 року на суму 4 071 859,36 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 251 103,91 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №378 від 11 березня 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за січень 2025 року» (оприлюднено 12.03.2025 року) , мав бути оплачений з 12.03.2025 по 18.03.2025 включно. Відтак, 19.03.2025 року є першим днем прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 28.02.2025 року на суму 6 383 538,42 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 244 045,66 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №529 від 08 квітня 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за лютий 2025 року» (оприлюднено 10.04.2025 року, оновлено 03.07.2025 року), мав бути оплачений з 10.04.2025 по 16.04.2025 включно. Відтак, 17.04.2025 року є першим днем прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 31.03.2025 року на суму 9 100 222,19 ., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 213 085,91 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №753 від 20 травня 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за березень 2025 року» (оприлюднено 21.05.2025 року, оновлено 31.07.2025 року), мав бути оплачений з 21.05.2025 по 27.05.2025 включно. Відтак, 28.05.2025 року є першим днем прострочення;

- Акт купівлі-продажу від 30.04.2025 року на суму 10 397 850,42 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 481 651,93 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №916 від 18 червня 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за квітень 2025 року» (оприлюднено 19.06.2025 року, оновлено 15.08.2025 року), мав бути оплачений з 19.06.2025 по 25.06.2025 включно. Відтак, 26.06.2025 року є першим днем прострочення.

- Акт купівлі-продажу від 31.05.2025 року на суму 10 144 593,100 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 264 310,70 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №1074 від 15 липня 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за травень 2025 року» (оприлюднено 16.07.2025 року), мав бути оплачений з 16.07.2025 по 22.07.2025 включно. Відтак, 23.07.2025 року є першим днем прострочення

- Акт купівлі-продажу від 30.06.2025 року на суму 16 654 636,180 грн., з яких неоплаченою залишилася заборгованість у розмірі 1 230 385,94 грн., що підтверджується рішенням НКРЕКП №1238 від 12 серпня 2025 року «Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтеративних джерел енергії, наданої ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» за червень 2025 року» (оприлюднено 13.08.2025 року), мав бути оплачений з 13.08.2025 по 19.08.2025 включно. Відтак, 20.08.2025 року є першим днем прострочення.

Судом встановлено, вищевказані акти підписані та скріплені печатками сторін без зауважень та заперечень.

Позивач вказує, що розрахунок та визначення умов сплати, договірні відносини регулювались Договором в редакції, що затверджена Додатковою угодою №4738/07/24 від 01 серпня 2024 року, нижче наводяться пункти, котрими передбачений відповідний розрахунок.

Відповідно до п. 2.1. Сторони визнають свої зобов'язання згідно з законами України "Про ринок електричної енергії", "Про альтернативні джерела енергії", Порядком, Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307, Правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 308, договором про участь у балансуючій групі гарантованого покупця та керуються їх положеннями і положеннями чинного законодавства України при виконанні цього Договору.

Згідно із п. 3.3. оплата електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у продавців у розрахунковому місяці, формування актів купівлі-продажу електричної енергії здійснюються відповідно до Порядку.

Відповідно до п. 11.4. Порядку Гарантований покупець забезпечує проведення розрахунку та здійснення оплати за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці.

Таким чином, аналізуючи наведене, 100 % розрахунок повинен бути здійснений протягом п'яти робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора. У разі невиконання цього обов'язку виникає прострочення грошового зобов'язання відповідно до умов Договору та Порядку.

Отже, остаточний розрахунок за періоди після 24.01.2024 р. має бути проведений на шостий робочий день з дати оприлюднення рішення Регулятора.

Таким чином, сукупна сума заборгованості, що виникла відповідно до виставлених актів та опублікованих рішень НКРЕКП, становить 22 955 120,75 грн., яку просить стягнути позивач з відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, є обґрунтованими, виходячи з наступного.

Статтею 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до статей 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідності до статті 509 ЦК України, статті 173 ГК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини 1 статті 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Згідно з пунктом 18 частини 1 статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом.

Згідно з частиною 1 статті 71 вказаного Закону України "Про ринок електричної енергії" електрична енергія, вироблена на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - вироблена лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), може бути продана її виробниками за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку та на балансуючому ринку за цінами, що склалися на відповідних ринках, або за "зеленим" тарифом, аукціонною ціною, встановленими (визначеними) відповідно до Закону України "Про альтернативні джерела енергії".

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 71 Закону України "Про ринок електричної енергії" виробники електричної енергії, яким встановлено "зелений" тариф, мають право продати електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього гарантованому покупцю відповідно до цього Закону.

За частиною 3 статті 71 вказаного Закону з цією метою виробники, передбачені частиною другою цієї статті, зобов'язані: 1) стати учасником ринку у порядку, визначеному цим Законом; 2) укласти з гарантованим покупцем двосторонній договір за типовою формою договору купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом або за типовою формою договору про купівлю-продаж електричної енергії між гарантованим покупцем та суб'єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку; 3) увійти на підставі договору до балансуючої групи гарантованого покупця; 4) щодобово подавати гарантованому покупцю погодинні графіки відпуску електричної енергії на наступну добу у порядку та формі, визначених двостороннім договором з гарантованим покупцем.

Отже, укладення сторонами договору №15729/07 від 31.10.2018 (з урахуванням внесених змін) було спрямоване на продаж виробленої останнім електричної енергії та одночасного обов'язку відповідача по здійсненню купівлі всього її обсягу та оплати відповідно до умов цього правочину та законодавства України, у тому числі Порядку від 26.04.2019 №641 та Порядку від 13.12.2019 №2804.

Згідно з частиною 1 статті 276 ГК України загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. У разі якщо енергія виділяється в рахунок замовлення на пріоритетні державні потреби (ліміту), енергопостачальник не має права зменшувати абоненту цей ліміт без його згоди.

Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів (частина 7 статті 276 ГК України).

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 30 Закону України "Про ринок електричної енергії" Товариство має право на своєчасне та у повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів на ринку електричної енергії та за допоміжні послуги.

Згідно з пунктом 8 частини 9 статті 65 Закону України "Про ринок електричної енергії" Підприємство зобов'язане сплачувати своєчасно та повному обсязі за електричну енергію, куплену у виробників, яким встановлено "зелений" тариф, а також у виробників, які за результатами аукціону набули право на підтримку.

Як було раніше встановлено судом, згідно з актами купівлі-продажу електроенергії, які підписані уповноваженими представниками сторін без жодних претензій та/або зауважень, розмір основної заборгованості відповідача за договором становить 22 955 120,75 грн.

Умовою виконання зобов'язання є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання. Строк (термін) виконання зобов'язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.

Відповідно до частини першої статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Необхідно також зазначити, що за загальним правилом покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Водночас, закон містить застереження, що договором або актом цивільного законодавства може бути встановлений інший строк оплати (частина перша статті 692 ЦК України).

Разом із цим, Відповідач наголошував на тому, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати положення наказів Міністерства енергетики України від 28.03.2022 "Про розрахунки на ринку електричної енергії" №140 та від 15.06.2022 "Про розрахунок з виробниками за "зеленим тарифом" №206, які в особливий період дії воєнного стану встановлюють інший порядок та спосіб виконання зобов'язань відповідача перед позивачем, ніж встановлений Порядком №641 та договором.

Однак суд не погоджується з такими доводами відповідача, виходячи із нижчезазначеного.

Відповідно до частини восьмої статті 16 Закону України "Про ринок електричної енергії" у разі введення особливого періоду електроенергетичні підприємства діють згідно із Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, які регулюють функціонування електроенергетики в умовах особливого періоду.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі є Міністерство енергетики України [пункт 1 Положення про Міністерство енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 №507 (далі - Положення № 507)].

Згідно із статтею 1 Закону України "Про оборону України" визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до приписів частини 2 статті 11 Закону України "Про функціонування паливно енергетичного комплексу в особливий період" забезпечення функціонування паливно-енергетичного комплексу, в особливий період покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у паливно-енергетичному комплексі.

Суд врахував, що згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 та станом на момент розгляду даної справи діє воєнний стан.

У зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, з урахуванням вимог частини 8 статті 16 Закону України "Про ринок електричної енергії", Міністерством енергетики України в межах повноважень, передбачених пунктом 8 Положення №507, видано Накази від 28.03.2022 №140, який був чинний до 05.07.2022 (втратив чинність на підставі наказу від 05.07.2022 №221) та № 206 від 15.06.2022 № 206 (втратив чинність на підставі наказу від 01.04.2024 №136). Накази Міністерства енергетики України від 28.03.2022 №140 та від 15.06.2022 №206 зареєстровані в Міністерстві юстиції України і є нормативно-правовими актами.

Як вбачається із нормативно-правового регулювання, яким керується гарантований покупець при розрахунках, в тому числі, з Позивачем, враховуючи пункт 8 Положення №507, Накази №140 та №206 є обов'язковими для виконання.

Так, Наказом №140 ДП "Гарантований покупець" з дати набрання чинності цим наказом на період дії воєнного стану в Україні з коштів, що наявні на поточному рахунку та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, забезпечує перерахування коштів на сплату авансових платежів за придбану електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії, виробникам електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що мають договірні відносини з ДП "Гарантований покупець", із дотриманням Порядку №641 та з урахуванням таких положень:

- за результатами продажу електричної енергії за перші 10 днів розрахункового місяця розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку ДП "Гарантований покупець" станом на 10 число розрахункового місяця, для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з енергії сонячного випромінювання здійснюється відповідно до таких показників: сума, що дорівнює значенню 15 відсотків від середньозваженого розміру "зеленого" тарифу за 2021 рік (підпункт 1.1.1 Наказу №140);

- у випадку нестачі грошових коштів для забезпечення виплати сум, передбачених підпунктом 1.1.1-1.1.5, наявні грошові кошти розподіляються між виробниками пропорційно до показників, зазначених у підпунктах 1.1.1-1.1.5 (пункт 1.2 Наказу №140);

- за результатами продажу електричної енергії за подальші 10 днів розрахункового місяця, а також за результатами розрахункового місяця, розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку ДП "Гарантований покупець" станом на 20 число (або на кінець) розрахункового місяця, здійснюється таким чином, щоб за результатами 20 днів розрахункового місяця (або за результатами розрахункового місяця) було збережено показники розрахунків передбачених підпунктами 1.1.1-1.1.5 (пункт 1.3 Наказу №140).

Аналогічний механізм розподілу коштів після втрати чинності Наказу №140 запроваджено Наказом №206 (діяв протягом періоду з 24.06.2022 до 16.04.2024).

Наказом № 206 ДП "Гарантований покупець" на період дії воєнного стану в Україні з коштів, що наявні на поточному рахунку та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, забезпечує перерахування коштів на сплату платежів за придбану електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії, виробникам електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що мають договірні відносини з ДП "Гарантований покупець", із дотриманням вимог Порядку №641 та з урахуванням положень, викладених у пункті 2 наказу:

- установити, що за результатами продажу електричної енергії за перші 10 днів розрахункового місяця розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку ДП "Гарантований покупець" станом на 10 число розрахункового місяця, для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з енергії сонячного випромінювання здійснюється відповідно до таких показників:

- сума, що дорівнює значенню 18 відсотків від середньозваженого розміру "зеленого" тарифу за 2021 рік (підпункт 1 пункту 2);

- у випадку наявності залишку грошових коштів, що залишився на поточному рахунку після виконання підпунктів 1-5 цього пункту 2, цей залишок розподіляється та спрямовується виробникам пропорційно розміру нарахувань для відповідного виробника, здійснених з урахуванням підпунктів 1-5 цього пункту, але не більше вартості товарної продукції розрахункового періоду, розрахованої за "зеленим" тарифом для такого виробника (підпункт 6 пункту 2);

- у випадку нестачі грошових коштів для забезпечення виплати сум, передбачених підпунктами 1-5 цього пункту, наявні грошові кошти розподіляються між виробниками пропорційно до показників, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 2 (підпункти 7 пункту 2);

- установити, що за результатами продажу електричної енергії за подальші 10 днів розрахункового місяця, а також за результатами розрахункового місяця, розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку ДП "Гарантований покупець" станом на 20 число (або на кінець) розрахункового місяця, здійснюється таким чином, щоб за результатами 20 днів розрахункового місяця (або за результатами розрахункового місяця) було збережено показники розрахунків, передбачених підпунктами 1-5 пункту 2 цього наказу.

У випадку наявності залишку грошових коштів, що залишився на поточному рахунку після виконання підпунктів 1-5 пункту 2 цього наказу, цей залишок розподіляється та спрямовується виробникам відповідно до підпункту 6 пункту 2 цього наказу (пункт 3).

Згідно з висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 21.03.2024 у справі №910/6185/23 та від 11.04.2024 у справі №910/9100/22 в наведених вище Наказах №140, №206:

- мова йде про розподіл грошових коштів на оплату авансових платежів виробникам з альтернативних джерел енергії, що мають договірні відносини з ДП "Гарантований покупець";

- Накази не звільняють ДП "Гарантований покупець" від повної оплати придбаного товару;

- Накази не змінюють обов'язку ДП "Гарантований покупець" здійснити остаточний розрахунок з продавцем із забезпеченням йому 100% оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення НКРЕКП щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці;

- на час воєнного стану на ДП "Гарантований покупець" було покладено обов'язок пропорційного розрахунку з виробниками електричної енергії з альтернативних джерел з урахуванням коштів, що наявні на його поточному рахунку, та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії.

Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 21.06.2024 у справі № 910/4439/23 погодилась із наведеними висновками суду касаційної інстанції і додатково зазначила, що метою Наказів №140 та №206 визначено забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам та уникнення ризиків призупинення діяльності виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії в умовах воєнного стану.

Отже, Міністерство енергетики України змінило відсоткове співвідношення розподілу коштів між виробниками за "зеленим" тарифом з метою збереження можливості для всіх виробників здійснювати виробництво електричної енергії з альтернативних джерел. Обов'язок розподілу було покладено на ДП "Гарантований покупець" у залежності від коштів, що наявні на його поточному рахунку, та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії.

Між тим Наказ № 206, як і попередній Наказ № 140 ніяким чином не обмежують право виробника електричної енергії за "зеленим" тарифом на отримання повної вартості проданої електричної енергії, встановленої укладеним договором, а також не змінює терміни виникнення та виконання грошових зобов'язань гарантованого покупця щодо проведення остаточних розрахунків за договором та згідно з пунктом 10.4 Порядку №641.

Оскільки положення Наказів №140 та №206 не змінюють порядок та строки розрахунків за придбану електричну енергію за Договором, укладеним з виробником електричної енергії за "зеленим" тарифом на час дії особливого періоду, тому для визначення строку виконання грошового зобов'язання гарантованого покупця у розмірі 100% оплати за поставлену електричну енергію виробника за "зеленим" тарифом у період дії воєнного стану не має значення та не потребує доведення обставина наявності/відсутності на рахунках ДП "Гарантований покупець" коштів, необхідних для розрахунку з виробниками електричної енергії з альтернативних джерел, позаяк визначення строків розрахунків наведено у пункті 10.4 Порядку № 641.

Більше того, Міністерство енергетики наказом №136 від 01.04.2024 скасувало дію Наказу №206, яким встановлювались для ДП "Гарантований покупець" мінімальні відсотки виплат виробникам електроенергії з ВДЕ (відновлювальні джерела електроенергії) вартості отриманої електроенергії.

Отже, наразі відсутні будь-які законодавчі обмеження щодо розміру виплат, які передбачені Порядком №641.

Доводи відповідача, що зобов'язання Гарантованого покупця перед позивачем згідно алгоритму розрахунків, який встановлений п. 11.4. Порядку №461, за спірні розрахункові періоди не виникли, оскільки на даний момент відповідач недоотримує кошти від НЕК "Укренерго" в якості оплати послуги, суд відхиляє з наступних підстав.

Частиною 1 статті 96 ЦК України визначено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями, та відповідно до статті 193 Господарського кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Суд відзначає, що правовідносини, які виникають за договором купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом, та правовідносини, які виникають за договором про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, незважаючи на їхню пов'язаність, є самостійним зобов'язаннями, з самостійними предметами та суб'єктами.

Ані Договір, ані Порядок №641 не містять умов та правил, які визначали б стан виконання гарантованим покупцем обов'язків за Договором в залежності від виконання НЕК "Укренерго" обов'язків за договором про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

Крім того, як умовами Договору, які погоджені сторонами в добровільному порядку та є обов'язковими для виконання, так і положеннями чинного законодавства не передбачено можливість зміни строку виконання відповідачем зобов'язань по оплаті товару через зміну обставин, зокрема через те, що відповідач не має можливості забезпечити повну оплату електричної енергії за "зеленим" тарифом, оскільки даний момент відповідач недоотримує кошти від НЕК "Укренерго" в якості оплати послуги.

Стосовно посилань відповідача на те, що станом на станом на 15.09.2025 позивач має перед відповідачем заборгованість за послугу з відшкодування частки вартості небалансу електричної енергії балансуючої групи гарантованого покупця в сумі 16 522 540,12 грн, що є підставою для зменшення суми заборгованості, суд зазначає наступне.

Так, постановою НКРЕКП від 03.04.2024 №652, абзац третій підпункту 13 пункту 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.02.2022 № 332 "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану" викладено у такій редакції: "Гарантований покупець має право зменшити рівень розрахунків із продавцем за "зеленим" тарифом на суму неоплаченої частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії та вартості відхилення".

Судом враховано посилання відповідача на пункт 5 постанови НКРЕКП від 24.01.2024 №178 "Про внесення змін до деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", якою на відповідача покладено обов'язок забезпечити виконання положень глави 16 Порядку №641 у частині врегулювання відносин щодо відшкодування частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії та вартості відхилення, які виникли в період з 8 вересня 2022 року по 26 січня 2024 року.

З наведеного вбачається право відповідача припинити свої зобов'язання перед позивачем за спірний період шляхом зарахування зустрічних вимог, що відповідно до частини 2 статті 601 ЦК України може здійснюватися за заявою. Водночас, дані положення не звільняють відповідача від обов'язку здійснити повну оплату придбаної електричної енергії за відповідними договорами.

Однак у матеріалах справи відсутні докази звернення відповідача до позивача з вимогами погасити заборгованість за актами приймання передачі послуги з відшкодування вартості небалансу електричної енергії балансуючої групи на вказану вище суму.

Суд звертає увагу відповідача на те, що норма абзацу 3 підпункту 13 пункту 1 Постанови №332, якою відповідачу надано право зменшити рівень розрахунків із продавцем електричної енергії за "зеленим" тарифом на суму неоплаченої частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії та вартості відхилення, може бути також застосована у позасудовому порядку, зокрема, шляхом укладення відповідного правочину, в результаті якого відбулося б зарахування зустрічних однорідних вимог й у позивача відпали б підстави позову у відповідній частині.

Однак у матеріалах справи відсутні докази внесення змін до спірного договору в частині встановлення порядку проведення відповідних розрахунків, тоді як саме вищевказаним договором регулюються господарсько-правові відносини його учасників.

Так само, у разі наявності у позивача заборгованості перед відповідачем, останній не був позбавлений права й можливості заявити відповідні вимоги в межах цієї справи шляхом пред'явлення зустрічного позову. Однак, таким процесуальним правом відповідач не скористався.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зменшення або зміни розміру заявлених у цій справі позовних вимог у частині спірної суми основного боргу.

Враховуючи вищезазначене, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 22 955 120,75 грн є обґрунтованими.

Також у зв'язку з порушенням відповідачем взятих на себе зобов'язань в частині здійснення розрахунків, позивачем нараховано та заявлено до стягнення 3% річних у розмірі 1 509 958,68 грн. та інфляційні втрати у розмірі 5 124 363,05 грн.

У відповідності до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, нарахування здійснено відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України за кожним актом купівлі-продажу окремо - від першого дня прострочення (на 4-й/6-й робочий день після оприлюднення рішення НКРЕКП згідно з п. 10.4 Порядку №641 у редакції до 24.01.2024 та п. 11.4 Порядку №641 у редакції з 24.01.2024) до дати розрахунку (дати подачі позовної заяви). Інфляційні втрати обчислено щомісячно за офіційними індексами Держстату, 3% річних - пропорційно кількості днів прострочення.

Врахувавши наведене, а також встановивши факт прострочення відповідачем виконання грошового зобов'язання за договором, суд, дослідивши здійснений позивачем розрахунок заявленої до стягнення суми 3% річних та інфляційних втрат, встановив, що стягненню з відповідача підлягають 3% річних в розмірі 1 509 958,68 грн 3% річних, 5 124 363,05 грн інфляційних втрат.

Щодо клопотання відповідача про зменшення 3% річних та інфляційних втрат, то суд зазначає таке.

Згідно із ч.3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Відповідно до ст. 233 ГК України, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому належить взяти до уваги ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; а також не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

При цьому, інфляційні втрати та відсотки річних не мають характеру штрафних санкцій, а виступають способом захисту майнового права та інтересу кредитора, у зв'язку з знеціненням грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та користування цими коштами (правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 07.04.2020 у справі № 910/4590/19, від 22.02.2022 у справі № 924/441/20).

Так, у постанові Верховного Суду від 07.04.2020 у справі № 910/4590/19, зокрема зазначено, що стягнення інфляційних і процентів річних, передбачених ч. 2 ст.625 ЦК України, є способом компенсації майнових втрат кредитора, а не способом відшкодування шкоди.

Водночас, у постанові Верховного Суду від 22.02.2022 у справі №924/441/20 суд звертав увагу на необхідність врахування правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 902/417/18 та зазначав, що "виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір як неустойки, штрафу, так і процентів річних за час затримки розрахунку відповідно до статті 625 ЦК України, оскільки всі вони спрямовані на відновлення майнової сфери боржника. Отже, з урахуванням конкретних обставин справи, які мають юридичне значення, та, зокрема, зазначених вище критеріїв, суд може зменшити загальний розмір відсотків річних як відповідальності за час прострочення грошового зобов'язання."

Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведених норм закону нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Верховного Суду від 19.06.2019 у справах № 703/2718/16-ц та № 646/14523/15-ц, від 04.10.2019 у справі № 915/880/18, від 26.09.2019 у справі № 912/48/19, від 18.09.2019 у справі № 908/1379/17).

Таким чином, вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції та 3% річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу (аналогічний висновок викладено і у постанові Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 905/600/18).

У справі, яка розглядається, позивачем заявлено до стягнення 3% річних, тобто розмір передбачений законодавством (ч.2 ст.625 ЦК України), отже, в даному випадку, оцінюючи наявні матеріали справи, доводи відповідача щодо підстав зменшення 3% річних, відсутні підстави для зменшення заявленого до стягнення розміру 3% річних (аналогічний висновок, викладено у постанові Верховного Суду від 15.06.2023 у справі № 921/94/21).

Враховуючи встановлені у цій справі обставини та судову практику, що склалася в аналогічних правовідносинах, суд вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню клопотання відповідача, оскільки, обставини очевидної неспівмірності заявленої до стягнення суми процентів річних відсутні, розмір заявлених до стягнення відсотків річних відповідає розміру, встановленому законом, та окрім того, відповідачем, в свою чергу, не доведено наявність будь-яких виключних (надзвичайних) обставин, які вплинули на несвоєчасне виконання зобов'язань за договором.

Питання щодо зменшення розміру штрафних санкцій суд вирішує відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України за наслідками аналізу, оцінки та дослідження конкретних обставин справи з огляду на фактично-доказову базу, встановлені судами фактичні обставини, що формують зміст правовідносин, умов конкретних правовідносин з урахуванням наданих сторонами доказів, тобто у сукупності з'ясованих ним обставин, що свідчать про наявність/відсутність підстав для вчинення зазначеної дії.

Оцінюючи обставини, на які посилається відповідач в обґрунтування наявності підстав для зменшення 3% річних судом враховано, що загальними засадами цивільного законодавства згідно зі статтею 3 Цивільного кодексу України є не тільки судовий захист цивільного права та інтересу; свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом, а й справедливість, добросовісність та розумність.

Господарський суд об'єктивно повинен комплексно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання) тощо.

При цьому, реалізуючи свої дискреційні повноваження, передбачені статтями 551 Цивільного кодексу України та 233 Господарського кодексу України щодо права зменшити розмір належних до сплати відсотків річних, суди повинні забезпечити баланс інтересів сторін справи з урахуванням встановлених обстави справи та не допускати фактичного звільнення від їх сплати без належних правових підстав. Така правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №918/289/19.

Наразі, за висновками суду посилання відповідача на те, що останній зобов'язаний діяти, в тому числі, відповідно до нормативно-правових актів Міністерства енергетики України, не є належним та достатнім обґрунтуванням наявності підстав для зменшення 3% річних, які підлягають стягненню за наслідками вирішення спору.

За таких обставин, заява Державного підприємства «Гарантований покупець» про зменшення розміру 3% річних та інфляційних втрат, задоволенню не підлягає.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1-3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі статтею 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З урахуванням вищевикладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.

Витрати зі сплати судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 74, 76-80, 86, 129, 236-242, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Гарантований покупець» (код ЄДРПОУ 43068454, адреса: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 27) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альтернативна енергетика Галичини» (код ЄДРПОУ 41369876, адреса: 76014, м. Івано-Франківськ, вул. Л. Ребета, 8Г) основний борг 22 955 120 (двадцять два мільйони дев'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч сто двадцять) грн 75 коп, 3% річних 1 509 958 (один мільйон п'ятсот дев'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят вісім) грн 68 коп, інфляційні втрати 5 124 363 (п'ять мільйонів сто двадцять чотири тисячі триста шістдесят три) грн 05 коп та витрати з оплати судового збору в розмірі 443 841 (чотириста сорок три тисячі вісімсот сорок одну) грн 64 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 05.01.2026.

Суддя Наталія ЯГІЧЕВА