Постанова від 14.12.2010 по справі 2-а-3845/10/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-3845/10/1970

"14" грудня 2010 р., Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої Подлісної І.М

секретаря Калиняк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративний позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа -підприємець ОСОБА_2 звернулася до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування наказу Тернопільської ОДПІ №1051 від 18.11.2010 «Про проведення позапланової виїзної перевірки».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідь на лист Тернопільської ОДПІ «Про надання інформації»№ 62170 від 04.11.2010 р., вона 10.11.2010 р. надала на нього відповідь, до якої було долучено копію Акту звірки взаєморозрахунків б/н від 31.10.2010 року. Таким чином вважає, що у відповідача були відсутні підстави передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні»для призначення позапланової виїзної перевірки, в зв'язку з чим наказ №1051 від 18.11.2010 вважає протиправним, як такий, що порушує його права.

Представник позивача фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 надіслав на адресу суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції проти позову заперечив, вказав, що наказ Тернопільської ОДПІ «Про проведення позапланової виїзної перевірки» № 1051 від 18.11.2010 р. прийнято у відповідності до п.1 ч. 1 ст. 11, п.5 ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в зв'язку з чим просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази та повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець 11.08.2009 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_1.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема:

- здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);

- одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України;

- запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків.

У зв'язку із проведенням виїзної планової документальної перевірки ТОВ «Мрія -Підгайці»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства, Тернопільською ОДПІ було надіслано запит від 04.11.2010 року №6 2170, яким СПД -ФО ОСОБА_2 було запропоновано надати інформацію щодо взаєморозрахунків із ТОВ «Мрія -Підгайці»за період з 11.08.2009 року по 30.06.2010 року.

Листом від 10.11.2010 року СПД -ФО ОСОБА_2 було повідомлено Тернопільську ОДПІ про правові відносини з ТОВ «Мрія -Підгайці», однак, не надано їх документального підтвердження (зокрема, копії укладеного договору з ТОВ «Мрія -Підгайці) від 10.01.2010 року про надання консультаційних послуг, копії акту приймання -передачі виконання робіт (послуг) від 19.01.2010 року №1, копії розрахунку №2 від 19.01.2010 року чи іншого платіжного документа (виписки з банківського рахунку), які підтверджують оплату даних послуг.

Пунктом 5 частини 6 статті 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема: у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

18 листопада 2010 року начальником Тернопільської ОДПІ прийнято наказ №1051 «Про проведення позапланової виїзної перевірки»тривалістю 10 робочих днів з 19 листопада 2010 року по 02 грудня 2010 року. Наказ видано на підставі п. 1 ч. 1 ст. 11, п. 5 ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу»у зв'язку із ненаданням СПД -ФО ОСОБА_2 документальних підтверджень до пояснень на обов'язків запит податкового органу щодо взаємовідносин з ТОВ «Мрія -Підгайці».

19 листопада 2010 року посадові особи Тернопільської ОДПІ були допущені позивачем до проведення позапланової виїзної перевірки.

Частиною сьомою статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Наказ керівника податкового органу про призначення позапланової перевірки видається ним на реалізацію своїх повноважень, передбачених ч. 7 ст. 111 Закону. При цьому такий наказ відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 112 Закону є одним із документів, за умови надання яких під розписку платнику податків податковий орган має право приступити до проведення перевірки.

Таким чином, видання керівником податкового органу наказу про проведення позапланової перевірки безпосередньо призводить до виникнення певних обов'язків у платника податків, щодо якого прийнято рішення про проведення перевірки. Тому зазначений наказ є таким, що має правове значення, а отже, є актом у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України.

За таких обставин позовні вимоги про визнання протиправним наказу керівника податкового органу про призначення позапланової виїзної перевірки платника податків, виданого на підставі ч. 7 ст. 111 Закону, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Згідно вимог ст. ст. 69,70 КАС України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких окружний адміністративний суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Крім того, видання наказу Тернопільської ОДПІ «Про проведення позапланової виїзної перевірки»№1051 від 18.11.2010 жодним чином не порушує прав та охоронюваних законом інтересів позивача, оскільки зазначений наказ є лише одним з документів за наявності яких посадові особи державної податкової служби можуть бути допущені до проведення виїзної позапланової перевірки та не несе жодних негативних наслідків для суб'єкта господарювання.

За таких обставин повно та всебічно встановивши обставини, що мають значення для справи, дослідивши наявні в справі матеріали та документи, суд вважає, що під час розгляду справи не здобуто, а позивачем не надано належних та беззаперечних доказів протиправності наказу Тернопільської ОДПІ №1051 від 18.11.2010 «Про проведення позапланової виїзної перевірки», в зв'язку з чим позовні вимоги до задоволення не підлягають.

керуючись ст.ст. 70,71,79,86,141,153,158-163,167,186,254 Кодексу

адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну

податкову службу в Україні», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним наказу Тернопільської ОДПІ «Про проведення позапланової виїзної перевірки»№1051 від 18.11.2010 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.

копія вірна

Суддя Подлісна І.М.