Ухвала від 05.01.2026 по справі 924/1331/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

УХВАЛА

"05" січня 2026 р. Справа № 924/1331/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали

за позовом Квартирно - експлуатаційного відділу міста Хмельницький

до Старокостянтинівської міської ради

про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку

встановив: Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький звернувся до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Старокостянтинівської міської ради, в якому просить усунути перешкоди Квартирно-експлуатаційному відділу міста Хмельницький у користуванні землями оборони, а саме земельною ділянкою площею 0,1 га з кадастровим номером 6810800000:15:004:0006, яка належить територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради, шляхом: скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6810800000:15:004:0006 у Державному земельному кадастрі з закриттям Поземельної книги; скасування державної реєстрації права власності територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6810800000:15:004:0006 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно із закриттям відповідного розділу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що спірна земельна ділянка відноситься до земель оборони та вибула з державної власності у комунальну з порушенням визначеного законом порядку, зокрема за відсутності рішення Кабінету Міністрів України за поданням Міністерства оборони України. Стверджує, що наявність державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку створює перешкоди позивачу вільно використовувати її за цільовим призначенням.

Як на правові підстави позову посилається на положення ст. ст. 13, 14 Конституції України, ст. ст. 19, 20, 77, 79, 79-1, 84, 142, 152, 193 Земельного кодексу України, ст. ст. 15, 16,334, 391 Цивільного Кодексу України, ст. ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України", ст. ст. 2, 4 Закону України "Про використання земель оборони", ст. ст. 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", ст. ст. 3, 6, 18, 20, 22, 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", ст. ст. 26, 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

За результатами аналізу позовної заяви з доданими документами судом не виявлено підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.

Частиною 1 статті 176 ГПК України передбачено, що за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про прийняття позовної заяви до розгляду і відкриття провадження у справі. При цьому, враховуючи предмет позовних вимог, матеріали позовної заяви, обставини справи, які підлягають доказуванню, суд вважає за необхідне розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження.

Позивач у позові також просить залучити у справу у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача Міністерство оборони України, Кабінет Міністрів України.

Мотивуючи клопотання, позивач зазначає, що все майно, що обліковується у КЕВ м. Хмельницький, перебуває у державній власності та є військовим майном. Вважає, що виникнення, зміна чи припинення прав та обов'язків з приводу військового майна стосується інтересів Міністерства оборони України. Водночас стверджує, що будь-які рішення з приводу відчуження земель оборони приймає Кабінет Міністрів України, який діє від імені держави та є розпорядником земель державної власності, тому рішення у цій справі також може вплинути на права та інтереси останнього.

З приводу наведеного клопотання позивача судом враховується, що відповідно до ч.ч.1, 2 ст.50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Судом береться до уваги, що відповідно до Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький, останній володіє на праві оперативного управління військовим майном, яке перебуває у державній формі власності. Відчуження майна здійснюється за погодженням з Міністерством оборони України.

Військове майно, згідно із ст. 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", це державне майно, передане військовим частинам, органам військового управління, підрозділам, закладам, установам та організаціям Збройних Сил України.

Відповідно до приписів Закону України "Про оборону України" та Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном.

Статтею 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України передбачено, що рішення про відчуження військового майна, що є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України.

Враховуючи вищенаведене та те, що спір у цій справі виник з приводу земельної ділянки, яка, на думку позивача, є військовим майном, та протиправно вибула з державної власності у комунальну, суд вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства оборони України та Кабінету Міністрів України як органів, уповноважених державою на розпорядження військовим майном.

З огляду на наведене, суд вважає за доцільне задоволити клопотання позивача про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача та залучити Міністерство оборони України та Кабінет Міністрів України до участі у справі в якості третіх осіб які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача, оскільки рішення у цій справі може вплинути на їх права та обов'язки.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 42, 50, 121, 174, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду.

2. Відкрити провадження у справі за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький до Старокостянтинівської міської ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку для її розгляду в порядку загального позовного провадження.

3. Призначити підготовче засідання на 10:30 год 28 січня 2026 року.

4. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1.

5. Задовольнити клопотання позивача про залучення до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Міністерства оборони України та Кабінету Міністрів України.

6. Залучити до участі в цій справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача: Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітряних Сил, буд. 6, код 00034022) та Кабінет Міністрів України (01008 м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2, код 00031101).

7. Позивачеві направити копію позовної заяви з додатками Міністерству оборони України та Кабінету Міністрів України, докази про що надати суду.

8. Запропонувати відповідачеві подати суду відзив на позов, копію відзиву надіслати іншим учасникам справи, докази чого подати суду.

9. Запропонувати Міністерству оборони України та Кабінету Міністрів України надати письмові пояснення з приводу позовних вимог в порядку ст. 168 ГПК України.

10. Встановити строк для подання відзиву на позов відповідно до вимог ст. 165 ГПК України до 26.01.2026.

11. Явка представників учасників справи у підготовче засідання на їх розсуд. При направленні у судове засідання уповноважених представників останнім мати при собі відповідно до ст. 60 ГПК України документи на підтвердження повноважень представників.

12. Роз'яснити учасникам справи, що:

- докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подала, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї;

- копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи; суд не бере до уваги докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними;

- докази, які раніше не додані до позовної заяви чи відзиву на неї, якщо інше не передбачено ГПК України, подаються через канцелярію суду або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи;

- клопотання про витребування доказів судом надається у строки, визначені в ч. ч. 2, 3 ст. 80, ст. 81 ГПК України;

- письмові докази відповідно до ч. 2 ст. 91 ГПК України подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії;

- у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (п. 9 ст. 165 ГПК України).

Ухвала набирає законної сили 05.01.2026, оскарженню не підлягає.

Суддя В.В. Виноградова