65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про затвердження змін до плану санації
"26" грудня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/4257/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.
за участі секретаря судового засідання Ліщук С. О.
дослідивши матеріали справи
за заявою кредиторів фізичних осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3
до боржника: Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" (67742, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с. Андріївка, вул. Леніна, буд. 58; код ЄДРПОУ 00855308)
про визнання банкрутом
за участі
Національної академії аграрних наук України
Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України
Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін та учасників:
від кредиторів: ТОВ "Укрзернопром-Лан", ТОВ "Сонячне-Агро" та ПрАТ "Дружба" - Шувалова Лейла Габіл Гизи; СВК "Дружба народів" - Шестакова Юлія Дмитрівна;
від Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса): Тіщенко Ганна Валеріївна (приймала участь у судовому засіданні поза межами приміщення суду);
керуючий санацією: арбітражний керуючий Вудуд Г.І.
Ухвалою підготовчого засідання суду від 15.11.2023 з урахуванням ухвали від 29.11.2023р. відкрито провадження у справі про банкрутство ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН"; визнано вимоги фізичних осіб ініціюючих кредторів до ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" строком на 170 календарних днів до 03.05.2024р.; призначено розпорядником майна боржника ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича; залучено до участі у справі в якості учасників Національну академію аграрних наук України та Інститут кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України; оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника .
Після опублікування оголошення про відкриття провадження у справі
№ 916/4257/23 про банкрутство боржника надійшли заяви кредиторів та заява про участь у санації боржника у якості Інвестора/Санатора.
Ухвалою попереднього засідання суду від 14.02.2024 розглянуто грошові вимоги кредиторів; визначено розмір та перелік усіх визнаних вимог для внесення розпорядником майна боржника до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою від 01.04.2024 замінено Торговий дім "Червона Калина", Приватне акціонерне товариство "Завод "Фрегат", Товариство з обмеженою відповідальністю "Ерідон Буд" на правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Сонячне-Агро"; замінено Товариство з обмеженою відповідальністю "Нетафім Україна" на правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрзернопром-Лан" у справі №916/4257/23 про визнання банкрутом Державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України"; зобов'язано розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича внести відповідні зміни до реєстру вимог кредиторів Державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України".
Постановою ПЗАГС від 07.08.2024 пункт 5 ухвали Господарського суду Одеської області від 14.02.2024 по справі № 916/4257/23- скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення, визнано грошові вимоги Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Дружба народів» до Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» в сумі 17 272 106, 54 грн., зобов'язано розпорядника майна включити вимоги Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Дружба народів» до реєстру вимог кредиторів Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України».
Ухвалою суду від 14.05.2025 визнано частково грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІНДАР" до Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" у сумі 144 742,91 грн. (основна сума заборгованості, інфляційне збільшення боргу), із задоволенням у 4 (четверту) чергу вимог кредиторів та 36 360,87 грн. (пеня), із задоволенням у 6 (шосту) чергу вимог кредиторів. У задоволенні іншої частини грошових вимог - відмовлено. Визнані у п. 1 даної ухвали суду вимоги підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів, однак не надають Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛІНДАР" право вирішального голосу на зборах кредиторів.
Ухвалою суду від 18.06.2025 визнано частково грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "МУСТАНГ МОТОРС" до Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" у сумі 78 946,44 грн. (основна сума заборгованості, 3% річних), із задоволенням у 4 (четверту) чергу вимог кредиторів. У задоволенні іншої частини грошових вимог - відмовлено. Визнані у п. 1 даної ухвали суду вимоги підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів боржника, однак не надають Товариству з обмеженою відповідальністю "МУСТАНГ МОТОРС" право вирішального голосу на зборах кредиторів.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024 затверджено план санації ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН", погоджений Національною академією аграрних наук України (Постанова №11/16 від 17.07.2024р.); введено процедуру санації ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" до 30.11.2026р.; призначено керуючого санацією ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича.
Ухвалою від 06.08.2025 задоволено заяву Білгород-Дністровського міжрайонного управління водного господарства про часткову відмову кредитора від визнаної грошової вимоги до боржника у розмірі 200 000,00 грн., закрито провадження у справі №916/4257/23 в частині кредиторських вимог Білгород-Дністровського міжрайонного управління водного господарства до Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" в сумі 200 000,00 грн. Зобов'язано керуючого санацією арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича внести відповідні зміни до реєстру вимог кредиторів Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України".
Ухвалою суду від 08.09.2025 визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЄКЄТА" до Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" у сумі 101 335,16 грн., із задоволенням у 4 (четверту) чергу вимог кредиторів. Решту вимог, які складаються з витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в сумі 4 844,80 грн. врахувати в 1 (першу) чергу вимог кредиторів. Визнані у п. 1 даної ухвали суду вимоги підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів боржника, однак не надають Товариству з обмеженою відповідальністю "ВЄКЄТА" право вирішального голосу на зборах кредиторів.
22.09.2025 до господарського суду надійшло клопотання (вх. №3-849/25) керуючого санацією ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича про затвердження змін №1 до плану санації боржника, схвалених протоколом зборів кредиторів №7 від 19.09.2025.
До клопотання доданий реєстр вимог кредиторів, до якого керуючим санацією включені всі визнання судом кредитори на день подання клопотання на виконання рішень суду та вимог КУзПБ;зміни №1 до плану санації ДП «ДГ «Андріївське» ІКОСГ НААН», затвердженого ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024 у справі №916/4257/23 про банкрутство ДП «ДГ «Андріївське» ІКОСГ НААН»; протокол № 7 зборів кредиторів у справі №916/4257/23 від 19.09.2025 ; листування керуючого санацією з НААН стосовно погодження змін до плану санації.
22.09.2025 за вх.№29484/25 від кредитора СВК «Дружба Народів» до господарського суду надійшли заперечення проти затвердження змін № 1 до плану санації боржника.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.09.2025 відкладено розгляд справи №916/4257/23 про банкрутство Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" до 15.10.2025 до 16:15 год.; зобов'язано керуючого санацією ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Г.І. надати суду відомості щодо погодження Національною академією аграрних наук України, в порядку ч. 6 ст. 51 КУзПБ, змін №1 до плану санації боржника, схвалених протоколом зборів кредиторів №7 від 19.09.2025; зобов'язано Національну академією аграрних наук України надати суду відомості щодо погодження, в порядку ч. 6 ст. 51 КУзПБ, змін №1 до плану санації ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН", схвалених протоколом зборів кредиторів №7 від 19.09.2025.
14.10.2025 до господарського суду від керуючого санацією ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Г.І. надійшло клопотання (вх. №32059/25) про долучення документів до матеріалів справи та пояснення у справі на виконання вимог ухвали суду від 22.09.2025.
14.10.2025 (вх.№32064/25 вх.№32109/25) до суду від керуючого санацією ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Г.І. надійшов звіт про виконання плану санації у справі № 916/4257/23 за III квартал 2025 з підтверджуючими документами.
Від Національної академії аграрних наук України 14.10.2025 до суду надійшли пояснення (вх.№32125/25), в яких зазначено:
« 07.05.2025 від Державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" до Національної академії аграрних наук України були подані на погодження зміни №1 до плану санації з додатками.
Листом №10.2-21/429 від 18.06.2025 Національна академія аграрних наук України надала свої зауваження, направлені на доопрацювання змін №1 до плану санації Державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" в частині виробничої програми.
У відповідь на вказаний лист, 19.06.2025 Державне підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" на адресу Національної академії аграрних наук України надіслано лист №127/01-05 з виправленнями та додатками, у відповідності до якого арбітражним керуючим до плану санації пропонувалось внести п. 5.3 щодо реструктуризації боржника.
Згідно п. 5.3 "Змін №1 до плану санації" передбачається перетворення Боржника з державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток часток у статутному капіталі якого належать державі, а саме: у Товариство з обмеженою відповідальністю "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту кліматично-орієнтованого землеробства Національної академії аграрних наук України" (далі - Товариство), згідно приписів Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток часток у статутному капіталі якого належать державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 березня 2024 N274 "Про затвердження Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток часток у статутному капіталі якого належать державі".
07.10.2025 від ДП ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН на адресу НААН надійшов лист N187/01-05 щодо надання відомостей стосовно затвердження Змін №1 до Плану санації боржника, з доданим до нього Протоколом N7 від 19.09.2025 , та редакційними правками "Змін", пов?язані із посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України №274 від 8 березня 2024 на Постанову КМУ № 1104 від 08.09.2025, - "Про затвердження Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі".
У відповідності до положень Закону України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об?єднань юридичних осіб", протягом шести місяців з дня введення в дію цього Закону
учасники (засновники) підприємства, уповноважений суб?єкт управління об?єктами державної власності приймають рішення про припинення підприємства (крім державних некомерційних підприємств), єдиним учасником (засновником) якого є держава, крім підприємств, щодо яких відкрито провадження у справі про банкрутство.
3 огляду на вищевикладене, на даний час зміни №1 до плану санації Державного підприємства "Дослідне господарство "Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" від 07.05.2025 комісією із запобігання банкрутства та відновлення платоспроможності державних підприємств відання НААН оброблюються, на Президію Національної академії аграрних наук України не виносились та жодного рішення по ним не приймалось».
15.10.2025 до господарського суду від керуючого санацією ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Г.І. надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи та пояснення у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.10.2025 відкладено розгляд справи №916/4257/23 про банкрутство Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" та розгляд клопотання (вх. №3-849/25 від 22.09.2025 р.) керуючого санацією арбітражного керуючого Вудуда Г.І. про затвердження змін №1 до плану санації боржника до 29.10.2025 о 16:30 год.; запропоновано учасникам справи надати суду, у строк до 24.10.2025 включно, письмові заперечення (заяви, скарги і документи (за наявності) на клопотання (вх. №3-849/25 від 22.09.2025) керуючого санацією арбітражного керуючого Вудуда Г.І. про затвердження змін №1 до плану санації боржника; запропоновано учасникам справи надати, у строк до 27.10.2025 р. включно, письмові пояснення/відповіді на заперечення учасників справи щодо клопотання про затвердження змін №1 до плану санації боржника.
23.10.2025 до господарського суду від СВК «Дружба Народів» надійшли додаткові письмові пояснення (вх.№33554/25) щодо клопотання про затвердження змін №1 до плану санації боржника.
23.10.2025 за вх.№33565/25 господарський суд одержав заяву Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) на виконання вимог ухвали суду від 15.10.2025 щодо оцінки ймовірних ризиків у Змінах до плану санації №1 (далі - Зміни до плану санації), поданих арбітражним керуючим Г.І. Вудудом, зокрема, в частині проведення реструктуризації боржника.
27.10.2025 від керуючого санацією ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН" арбітражного керуючого Вудуда Г.І. надійшло клопотання (вх.№33951/25) про долучення документів до матеріалів справи (пояснення у справі) на заяву (міркування) Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса).
28.10.2025 до господарського суду надійшли заперечення кредитора ПрАТ «Дружба» (вх.№33978/25) на заяву (міркування) Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса).
28.10.2025 від ПрАТ «Дружба» до господарського суду надійшов відзив (вх.№34019/25) на заперечення СВК «Дружба Народів».
28.10.2025 керуючий санацією звернувся до суду із клопотанням (вх.№ 24031/25) у порядку ст. 81 ГПК України з вимогою витребування доказів, а саме, зобов'язання Національної академії аграрних наук України розглянути зміни №1 до плану санації, спрямовані ним 7.05.2025р., надати докази щодо погодження чи непогодження змін №1 до плану санації ДП ДП "ДГ "Андріївське" ІКОСГ НААН".
04.11.2025 керуючий санацією звернувся до суду із клопотанням про долучення документів до матеріалів справи за вх.№34996/25, вх.№35036/25 від 05.11.2025, зокрема уточнену редакцію змін №1 до плану санації від 19.06.2025, із врахуванням зауважень Національної академії аграрних наук України.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.11.2025 зобов'язано Національну академію аграрних наук України розглянути зміни №1 до плану санації від 07.05.2025, подані керуючим санацією Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" арбітражним керуючим Вудудом Г.І.; встановлено Національній академії аграрних наук України строк для розгляду змін до плану санації №1, поданих керуючим санацією Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" арбітражним керуючим Вудудом Г.І. 30 днів з дня отримання ухвали; встановлено Національній академії аграрних наук України строк для подання суду відомостей щодо розгляду змін до плану санації №1 Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України до 10.12.2025; відкладено розгляд справи №916/4257/23 про банкрутство Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" до 12.12. о 10:00 год.
10.12.2025 до господарського суду від Національної академії аграрних наук України надійшли письмові пояснення на виконання вимог ухвали суду від 05.11.2025 Національна академія аграрних наук України на виконання ухвали Господарського суду Одеської області від 05.11.2025 у справі № 916/4257/23 повідомила про розгляд змін до плану санації №1.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.12.2025 задоволено заяву ТОВ "МЕЗОН ПЛЮС" та клопотання керуючого санацією арбітражного керуючого Вудуда Г. І. про заміну кредитора у зобов'язанні №916/4257/23 про банкрутство Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" та замінено первісних кредиторів ТОВ "ЛІНДАР", ТОВ "МУСТАНГ МОТОРС" , ТОВ "ВЄКЄТА" на нового кредитора - Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕЗОН ПЛЮС".
Ухвалою суду від 12.12.2025 відкладено розгляд справи №916/4257/23 про банкрутство Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" та розгляд клопотання (вх. №3-849/25 від 22.09.2025) керуючого санацією арбітражного керуючого Вудуда Г.І. про затвердження змін №1 до плану санації боржника до 26.12.2025 о 11:00 год.
25.12.2025 керуючий санацією надав суду клопотання (вх.№3-1315/25), до якого надав зміни № 1 до плану санації, які погоджені Національною академією аграрних наук України постановою №21/1 Президії Національної академії аграрних наук України від 10.12.2025 (Протокол №21) та протокол зборів кредиторів у справі № 916/4257/23 від 24.12.2025 про їх схвалення кредиторами.
26.12.2025 Національна академія аграрних наук України звернулась до суду із клопотанням (вх.№41520/25) про проведення розгляду справи №916/4257/23 за відсутності представника Національної академії аграрних наук України.
У судовому засідання 26.12.2025 за участю представника кредиторів ТОВ "Укрзернопром-Лан", ТОВ "Сонячне-Агро" та ПрАТ "Дружба", СВК "Дружба народів", представника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та керуючого санацією арбітражного керуючого Вудуда Г.І., суд постановив скорочену ухвалу суду про затвердження змін №1 до плану санації.
Отже, судом розглядаються зміни №1 до плану санації, подані керуючим санацією погоджені Національною академією аграрних наук України постановою №21/1 Президії Національної академії аграрних наук України від 10 грудня 2025 року (Протокол №21) та кредиторами (протокол зборів кредиторів у справі №916/4257/23 від 24.12.2025) в наступній редакції:
ЗМІНИ №1
до плану санації боржника у справі про банкрутством
державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське»
Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства
Національної академії аграрних наук України»
(код ЄДРПОУ 00855308)
провадження у справі №916/4257,
відкрите Господарським судом Одеської області 15 листопада 2023 року
Пункт 5.1 розділу V плану санації державного підприємства «Дослідне господарства «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» (вул. Центральна, буд. 58, с. Андріївка, м. Білгород-Дністровський, Одеська обл., 67742, код ЄДРПОУ 00855308) (далі - Боржник), читати у наступній редакції:
« 5.1. Загальні відомості про заходи з відновлення платоспроможності
Приписами частини другої статті 51 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що «заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути:
· реструктуризація підприємства;
· перепрофілювання виробництва;
· закриття нерентабельних виробництв;
· відстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини;
· виконання зобов'язання боржника третіми особами;
· задоволення вимог кредиторів в інший спосіб, що не суперечить цьому кодексу;
· ліквідація дебіторської заборгованості;
· реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Кодексу;
· продаж частини майна боржника;
· виконання зобов'язань боржника власником боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань;
· відчуження майна та погашення вимог кредиторів шляхом заміщення активів;
· звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації;
· одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього Кодексу позачергово за рахунок продажу майна боржника;
· одержання позик та кредитів, придбання товарів у кредит;
· інші заходи з відновлення платоспроможності боржника.»
Даний план санації передбачає такі заходи відновлення платоспроможності Боржника:
· реструктуризація Боржника,
· збільшення Статутного капіталу Боржника,
· ліквідація дебіторської заборгованості,
· залучення позик та кредитів від Інвестора/Санатора.»
Пункт 5.2 розділу V плану санації Боржника читати у редакції:
«5.2. Виробнича програма на 2023-2026 сільськогосподарські роки
Основним заходом відновлення платоспроможності даний план санації передбачає використання виробничих потужностей Боржника, а саме: належних Боржнику на праві постійного користування сільськогосподарських земель загальною площею 5625,095 га (П'ять тисяч шістсот двадцять п'ять гектарів дев'яносто п'ять тисячних гектара), у тому числі рілля - 5124,229 га (П'ять тисяч сто двадцять чотири гектара двісті двадцять дев'ять тисячних гектара).
В цілому можна вважати, що усі сільськогосподарські ділянки Боржника використовуються виключно для виробництва пшениці (основної культури для півдня Одеської області) з урахуванням того, що рентабельність такого виробництва у середньому по Україні складає 15%, середня урожайність по півдню Одеської області становить 3,5 тони з гектара.
Слід зауважити, що усі сорти пшениці озимої, що складають насіннєву базу Боржника, а саме: Житниця одеська, Журавка одеська, Зиск, Клад, Кубок, Пилипівка та Катруся одеська - селекції Селекційно-генетичного інституту-Національного центру насінництва та сортовивчення, є особливо ефективними та посухостійкими сортами, з потенційною розрахунковою врожайністю від 6 до 8 тон з одного гектара.
Тобто, при належному дотримані комплексу агротехнічних, меліоративних і організаційно-господарських заходів з вирощування сільськогосподарських культур та домогтися виконання Боржником основного статутного завдання, а саме: виробництво оригінального, елітного та репродукційного насіння зернових сільськогосподарських культур, а на перспективу розвиток зрошуваного землеробства, то очікуваний дохід від реалізації виробленого насіння може бути значно більшим.
Боржником заплановано на 2025 рік укладання договору з Інститутом кліматично орієнтованого сільського господарства договору впровадження наукових досліджень названого Інституту на усіх земельних ділянках Боржника, створення вже у 2025 році демонстраційних ділянок з вирощування основних сортів пшениці озимої, з умовою, що у 2026 році відновиться діяльність Боржника з вирощування та реалізації насіннєвого матеріалу, а не тільки товарного зерна.
Хоча, виробництво насіннєвої продукції вимагає корінного оновлення парку техніки та механізмів, які у Боржника, по факту, вичерпали свій машинний ресурс.
ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ ВИРОБНИЧОЇ І ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства
Національної академії аграрних наук України»
№ з/пПоказники / роки2024 2025 (прогноз) 2026 (прогноз)
12345
1.Земле-користування, га
Загальна земельна площа5625,0955625,0955625,095
З них: сільсько-господарських угідь5213,554 5213,554 5213,554
в т. ч.: ріллі 5124,2295124,2295124,229
з них: на зрошенніххх
2.Вартість основних засобів
Первісна балансова вартість, тис. грн565205728057280
Залишкова вартість, тис. грн299313035830358
% зносу 0,530,530,53
3.Чисельність працівників, чол.
в рослинництві 795353
в тваринництві 213333
Фонд оплати праці, тис. грн181451700717007
Середньомісячна заробітна плата, грн9850,0010340,0010340,00
Рослинництво
4.Посівні площі, га 5124,2295124,2295124,229
Зернові та зернобобові культури
в т.ч. пшениця озима242,421566,782000
пшениця яра ххх
Ячмінь озимий 377,720500
горох 566,62хх
кукурудзах0 (на поливі)1000 (на поливі)
Технічні культури
в т.ч. соняшник 3137582,37500
рапс х1180,4х
інші (льон)749,61101,5734
12345
зернобобові (нут)х636,75х
Овоче-баштанні культури і картопля
в т.ч. картопля ххх
Кормові культури15548,54390
5.Урожайність з 1 га, ц
Зернові та зернобобові культури
в т.ч. пшениця озима38,435,035,0
пшениця яра ххх
ячмінь озимий 30,8х35,0
горох47,4хх
кукурудза хх80,0
соняшник9,015,020,0
рапсх15,0х
зернобобові (нут)х15,0х
інші (льон) 8,910,012,0
картопля ххх
6.Валовий збір с/г культур, тон х ціна, грн.
Пшениця озима930,0 х 56365484,5 х 8370,007000,0 х 6140,00
Пшениця яраххх
Ячмінь озимий 1165,0 х 4795,00х1750,0 х 5263,00
Горох2689 х 8333,00хх
Кукурудзахх8000,0 х 7017,00
Соняшник2824,0 х 14907,00865,5 х 23245,00750,0 х 12720,00
Рапс х1770,0 х 17982,00
Інші (Льон)673,0 х 12500,001110 х 22083,00880,0 х 22083,00
Зернобобові (нут)х945 х 19000,00х
7.Площа посівів насінницьких культур в загальній площі посівів, гах300,0300,0
12345
8.Реалізація до базового та базового насіння с.-г. культур та садивного матеріалу (показники тих с.-г. культур та рослин, за якими спеціалізується господарство), тонн
в тому числі: - пшениця озимах500,0500,0
- ячмінь озимийх100,0100,0
Тваринництво
9.Поголів'я тварин (гол.)
Велика рогата худоба, всього,159220220
в т.ч. корови молочні88100100
Свині 217300350
Коні 222
10.Виробництво валової продукції,
Молоко, тонн 424,0500,0500,0
11.Продуктивність тварин
удій на корову (кг) за рік4819,04900,05000,0
середньодобові прирости свиней (г)277,0280,0280,0
13.Виробництво та витрати кормів для тварин
Забезпеченість тварин кормами, ц корм. одиниць776078407920
Виробництво кормів в розрахунку на одну умовну голову худоби, всього, ц корм. од.10,710,911,0
12345
- на 1 ц молока, всього1,41,61,7
- на 1 ц приросту ВРХ, всього18,71919,1
в т.ч. концентрати:3,13,23,6
- на 1 ц приросту свиней, всього10,710,911
14.Економічна ефективність виробництва
Очікуваний чистий дохід від реалізації с/г продукції, тис. грн (без ПДВ)76020,00 94568,00131695,00
в тому числі на 1 га ріллі, тис. грн.14,822,925,7
Очікуваний чистий дохід від галузі тваринництва, тис. грн.хХ 7610х
Разом очікуваний чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис.грн.76020,00 102178,00106914,00
Собівартість виробництва с/г продукції, тис. грн70840,0096928,00102265,00
- в т.ч. за рахунок залучених коштів Санатора/Інвестора66563,0045000,0045000,00
Очікуваний результат від основної діяльності, тис. грн.
-валовий прибуток 5180,005250,004649,00
- валовий збитокххх
Адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати, тис.грн.4495,004500,004500,00
Очікуваний чистий фінансовий результат (прибуток), тис. грн.685,00750,00877,00
Допущено збитків, тис.грн.ххх
Надходження грошових коштів від операційної діяльності (за прямим методом), з ПДВ, тис.грн.103018,00120556,00126160,00
в т.ч виручка від реалізації продукції103018,00120556,00106914,00
Отримання коштів за короткостроковими зобов'язаннями (кредити, позики) 12883,00 (на виплату поточної заробітної плати та податків, оплату водопостачання, електроенергії, закупівля кормів для тваринництва)20000,0 (на виплату заробітної плати та податків на І половину року, ремонт с-г. техніки, поливних систем)10000,00 (на модернізацію поливних систем)
Витрачання грошових коштів від операційної діяльності (за прямим методом), тис.грн.118667,00120465,00160771,00
Розрахунки за продукцію (товари, роботи, послуги)77404,0095681,0070623,70
З них поточна кредиторська заборгованість, на яку не розповсюджується мораторій на задоволення вимог кредиторів 7973,7027349,127300,00
З них поточна кредиторська заборгованість перед Санатором/Інвестором66563,0052029,443323,70
Розрахунки з оплати праці22844,0014635,014850,00
Відрахування на соціальні заходи5465,00 3220,03266,00
Повернення коштів за короткостроковими зобов'язаннями (кредити, позики)5559,0020000,010000,00
Зобов'язання з податків, зборів та інших обов'язкових платежів6369,06929,07595,0
Погашення реєстрових вимог кредиторів І черги496,70хх
Погашення реєстрових вимог кредиторів 2 -3 чергиХ14603,8х
Погашення реєстрових вимог кредиторів 4 - 6 чергиХх54479,30
Залишок коштів на рахунку на кінець року, тис.грн.1756,00386,20,00
Крім того, поточна кредиторська заборгованість перед Санатором/Інвестором, тис.грн.66563,02433,21676,30
2024 рік
1. До собівартості виробництва сільськогосподарської продукції 2024 року залучено кошти Санатора/Інвестора - 66563,00 тис. грн.
1. Очікуване надходження грошових коштів - 103018,00 тис. грн,
у тому числі:
· виручка від реалізації продукції - 103018,00 тис. грн;
· отримання коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 12883,00 тис. грн.
2. Витрачання коштів - 118667,00 тис. грн,
у тому числі:
· поточна кредиторська заборгованість, на яку не розповсюджується мораторій на задоволення вимог кредиторів - 7973,70 тис.грн;
· поточна кредиторська заборгованість перед Санатором/Інвестором - 66563,0 тис.грн;
· розрахунки з оплати праці - 22844,0 тис. грн;
· відрахування на соціальні заходи - 5465,0 тис.грн;
· повернення коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 5559,0 тис.грн;
· податки, збори та інші обов'язкові платежі - 6369,0 тис.грн;
· погашення реєстрових вимог кредиторів І черги - 9037,953 тис.грн.
3. Залишок поточної кредиторської заборгованості перед Санатором/Інвестором на кінець 2024 року - 66563,0 тис.грн.
2025 рік
1. До собівартості виробництва сільськогосподарської продукції 2025 року залучено кошти Санатора/Інвестора - 45000,0 тис. грн.
1. Очікуване надходження грошових коштів - 120556,0 тис. грн,
у тому числі:
· виручка від реалізації продукції - 120556,0 тис. грн;
· отримання коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 20000,0 тис. грн.
2. Витрачання коштів - 120465,0 тис. грн,
у тому числі:
· поточна кредиторська заборгованість, на яку не розповсюджується мораторій на задоволення вимог кредиторів (за даними бухгалтерського обліку) - 27349,1 тис. грн;
· поточна кредиторська заборгованість перед Санатором/Інвестором - 57883 тис. грн = 45000,0 (борг 2025 рік) + 12883 (борг 2024 року));
· інші поточні розрахунки за продукцію (товари, роботи, послуги) - 4547,1 тис. грн;
· розрахунки з оплати праці - 14635,0 тис. грн;
· відрахування на соціальні заходи - 3220,0 тис. грн;
· повернення коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 20000,0 тис. грн;
· податки, збори та інші обов'язкові платежі - 6929,0 тис. грн;
· погашення реєстрових вимог кредиторів 2-3 черги - 14603,8 тис. грн.
3. Очікуваний залишок коштів на рахунку підприємства на кінець 2025 року - 1641,00 тис. грн.
2026 рік
1. До собівартості виробництва сільськогосподарської продукції 2026 року залучено кошти Санатора/Інвестора - 45000,00 тис.грн.
1. Очікуване надходження грошових коштів - 126160,0 тис.грн,
у тому числі:
· виручка від реалізації продукції - 106914,0 тис.грн;
· отримання коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 10000,0 тис.грн.
2. Витрачання коштів - 126160,0 тис.грн,
у тому числі:
· поточна кредиторська заборгованість, на яку не розповсюджується мораторій на задоволення вимог кредиторів (за даними бухгалтерського обліку) - 27300,00 тис.грн;
· поточна кредиторська заборгованість перед Санатором/Інвестором - 43323,70 тис.грн;
· розрахунки з оплати праці - 14850,00 тис.грн;
· відрахування на соціальні заходи - 3266,00 тис.грн;
· повернення коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 10000,00 тис.грн;
· податки, збори та інші обов'язкові платежі - 7595,00 тис.грн;
· погашення реєстрових вимог кредиторів 4-6 черги - 54479,30 тис.грн.
3. Залишок поточної кредиторської заборгованості перед Санатором/Інвестором на кінець 2026 року - 1676,30 тис.грн.
Таким чином, протягом періоду 2024-2026 роки:
1. До собівартості виробництва сільськогосподарської продукції залучено коштів Санатора/Інвестора - 156563,00 тис.грн.
1. Очікуване надходження грошових коштів - 349734,00 тис.грн,
у тому числі:
· виручка від реалізації продукції - 330488,00 тис.грн;
· отримання коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 42883,00 тис.грн.
2. Витрачання коштів - 365292 тис. грн,
у тому числі:
· поточна кредиторська заборгованість, на яку не розповсюджується мораторій на задоволення вимог кредиторів (за даними бухгалтерського обліку) - 62622,9 тис. грн;
· поточна кредиторська заборгованість перед Санатором/Інвестором - 167769,7 тис. грн;
· інші поточні розрахунки за продукцію (товари, роботи, послуги) - 4547,1 тис. грн;
· розрахунки з оплати праці - 52329,0 тис. грн;
· відрахування на соціальні заходи - 11951,0 тис. грн;
· повернення коштів за короткостроковими зобов'язаннями (грошова позика Санатора/Інвестора) - 35559,0,0 тис. грн;
· податки, збори та інші обов'язкові платежі - 20893,0 тис. грн;
· погашення реєстрових вимог кредиторів усіх черг - 69579,8 тис. грн.
3. Залишок поточної кредиторської заборгованості перед Санатором/Інвестором на кінець 2026 року - 1676,3 тис. грн.
Після пункту 5.2 розділу V плану санації Боржника внести пункт 5.3 такого змісту:
« 5.3. Реструктуризація Боржника
Перший (основний) захід відновлення платоспроможності Боржника, передбачений даним планом санації, це реструктуризація підприємства.
За приписом частини четвертої статті 51 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що «під реструктуризацією підприємства розуміється здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зокрема шляхом його поділу з переходом боргових зобов'язань до юридичної особи, що не підлягає санації, на зміну форм власності, управління, організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, підвищенню ефективності виробництва, збільшенню обсягів випуску конкурентоспроможності продукції та повному або частковому задоволенню вимог кредиторів.»
Даний план санації передбачає перетворення Боржника з державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток часток у статутному капіталі якого належать державі, а саме: у Товариство з обмеженою відповідальністю «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично-орієнтованого землеробства Національної академії аграрних наук України» (далі - Товариство), згідно приписів Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток акцій (часток) якого належать державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2025 р. №1104 «Про затвердження Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток акцій (часток) якого належать державі» (далі - Порядок).
За приписом абзацу першого пункту 2 Порядку засновником Товариства є Національна академія аграрних наук України, як суб'єкт управління об'єктами державної власності відповідно до повноважень встановлених приписом абзацу першого статті 4 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу».
Національна академія аграрних наук України не більше ніж у трьохмісячний строк з дня затвердження даних Змін №1 до плану санації Господарським судом Одеської області приймає рішення про перетворення Боржника в товариство з обмеженою відповідальністю відповідно до законодавства, як вказано у абзацах другому-третьому пункту 2 Порядку. Для чого, згідно припису пункту 3 Порядку, створює одночасно з прийняттям рішення про перетворення Боржника в товариство з обмеженою відповідальністю комісію з перетворення Боржника (далі - Комісія) у складі трьох чоловік на чолі з керуючим санацією. До складу Комісії включаються, окрім керуючого санацією Боржника, головний бухгалтера Боржника та директора Інституту кліматично-орієнтованого землеробства Національної академії аграрних наук України (за згодою). У разі відмови директора Інституту кліматично-орієнтованого землеробства Національної академії аграрних наук України від участі у роботі Комісії Національна академія аграрних наук України визначає члена Комісії зі складу співробітників Національної академії аграрних наук України.
(абзац 5 виключено, згідно Постанови №21/01 від 10.12.2025 року Президії Національної академії аграрних наук України про погодження Змін №1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України»)
У відповідності до припису абзацу третього пункту 3 Порядку Комісія у тижневий строк з дня її утворення розробляє проект плану реструктуризації, схвалення якого оформлюється протоколом Комісії, та на протязі трьох днів подає його до Національної академії аграрних наук України на затвердження, як це передбачено приписом абзацу третього пункту 3 Порядку.
(абзац 6 виключено, згідно Постанови №21/01 від 10.12.2025 року Президії Національної академії аграрних наук України про погодження Змін №1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України»)
Національна академія аграрних наук України у місячний строк затверджує план перетворення Боржника.
(абзац 7 виключено, згідно Постанови №21/01 від 10.12.2025 року Президії Національної академії аграрних наук України про погодження Змін №1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України»)
Комісія на виконання припису абзацу першого пункту 4 Порядку у місячний строк з дня затвердження плану перетворення Боржника Національною академією аграрних наук України здійснює інвентаризацію майна Боржника у порядку, визначеному Положенням про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також державних підприємств та організацій, які передаються в оренду (повертаються після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 1993 р. №158 з урахуванням особливостей, визначених Порядком.
(абзац 8 виключено, згідно Постанови №21/01 від 10.12.2025 року Президії Національної академії аграрних наук України про погодження Змін №1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України»)
Склад інвентаризаційної комісії за приписом абзацу другого частини 4 затверджується Національною академією аграрних наук України.
(абзац 9 виключено, згідно Постанови №21/01 від 10.12.2025 року Президії Національної академії аграрних наук України про погодження Змін №1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України»)
За приписом абзацу першого пункту 7 Порядку розмір Статутного капіталу Товариства визначається у розмірі вартості майна за даними передавального акту за балансовою вартістю майна Боржника без його оцінки.
По отриманні від Комісії з перетворення акту приймання-передачі майна до статутного капіталу Боржника як товариства з обмеженою відповідальністю, проєкту статуту Боржника як товариства з обмеженою відповідальністю, Національна академія аграрних наук України не більше ніж у місячний строк затверджує вище названі документи та повертає їх Комісії з перетворення для здійснення реєстрації перетворення Боржника у товариство з обмеженою відповідальністю шляхом реорганізації у відповідності до приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
(абзац 11 виключено, згідно Постанови №21/01 від 10.12.2025 року Президії Національної академії аграрних наук України про погодження Змін №1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України»)
Комісія з перетворення припиняє свою діяльність з дня реєстрації Боржника як товариства з обмеженою відповідальністю у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
За приписом пункту 8 Порядку Боржник як товариство з обмеженою відповідальністю є правонаступником Боржника за усіма майновими та не майновими правами та зобов'язаннями Боржника, у тому числі й правонаступником Боржника у справі №916/4257/23 про банкрутство Боржника.
Причому, усі земельні ділянки, що належали Боржнику на праві постійного користування, переходять до Товариства на праві оренди строком на 50 років відповідно до припису частини першої статті 1201 Земельного кодексу України. За приписом частини четвертої статті 1201 Земельного кодексу України Товариство має один рік з дня утворення Товариства на оформлення права користування вище зазначеними земельними ділянками на праві оренди.»
Пункти 5.3-5.5 розділу V плану санації Боржника вважати пунктами 5.4-5.6 відповідно.»
Постановою № 21/01 Президії Національної академії аграрних наук України від 10.12.2025 (протокол №21) постановлено, зокрема:
1. Погодити зміни № 1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України". Затвердженого ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024 у справі №916/4257/23 «Про затвердження плану санації та введення процедури санації у справі» за умови виключення із пункту 5.3 «Реструктуризація Боржника» у змінах №1 - 5,6,7,8,9,11 абзаців.
2. Державне підприємство Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" при його реструктуризації в порядку ст. 51 КУПБ змінює організаційно-правову форму та Товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належить державі. Засновником залишається Національна академія аграрних наук України з часткою 100%.
Земельні ділянки державної власності, що належали на праві постійного користування Державному підприємству «Дослідне господарство «Андріївське», переходять до Товариства з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належать державі, яке створилося шляхом перетворення такого державного підприємства і є його правонаступником, на праві оренди строком на 50 років і залишаються у державній власності.
3. Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства, Господарського процесуального кодексу України відповідальність за виконання Плану санації покласти на керуючого санацією Державного підприємства «Дослідне господарства «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» Вудуда Г.І., призначеного Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024 у справі № 916/4257/23 «Про затвердження плану санації та введення процедури санації у справі».
4. Директору Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН ОСОБА_4 забезпечити контроль за виконанням плану заходів з відновлення платоспроможності Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
Рішенням зборів кредиторів Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України", оформленим протоколом № б/н від 24.12.2025 схвалено Зміни №1 до плану санації боржника, погоджені Постановою №21/01 Президії Національної академії аграрних наук України 10.12.2025 з виключенням із пункту 5.3. «Реструктуризація Боржника» у змінах №1 - 5,6,7,8,9,11 абзаців.
Голосували «ЗА» 27 850 351,94 голосів, «ПРОТИ» - 17 272 105,54 голосів та «УТРИМАЛИСЬ» 0 голосів. Рішення прийнято більшістю голосів.
При розгляді клопотання про затвердження змін до плану санації суд аналізує їх зміст та дотримання положень чинного законодавства; наявність їх погодження органом уповноваженим управляти державним майном; порядок організації, проведення зборів голосування кредиторів за схвалення змін до плану санації, наявні заперечення на них.
За положеннями ч.12 ст. 57 КУзПБ зміни до плану санації схвалюються зборами кредиторів та затверджуються господарським судом відповідно до вимог цього Кодексу.
У ч. 2 ст. 51 КУзПБ. визначені заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, які може містити план санації, а відповідно і зміни до нього: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини; виконання зобов'язання боржника третіми особами; задоволення вимог кредиторів в інший спосіб, що не суперечить цьому Кодексу; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Кодексу; продаж частини майна боржника; виконання зобов'язань боржника власником боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; відчуження майна та погашення вимог кредиторів шляхом заміщення активів; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації; одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього Кодексу позачергово за рахунок продажу майна боржника; одержання позик та кредитів, придбання товарів у кредит; інші заходи з відновлення платоспроможності боржника.
Під реструктуризацією підприємства розуміється здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зокрема шляхом його поділу з переходом боргових зобов'язань до юридичної особи, що не підлягає санації, на зміну форми власності, управління, організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, підвищенню ефективності виробництва, збільшенню обсягів випуску конкурентоспроможної продукції та повному або частковому задоволенню вимог кредиторів.
У разі якщо боржник є балансоутримувачем державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу господарського товариства у процесі приватизації (корпоратизації), таке майно не підлягає відчуженню у процедурі санації.
Ч. 6 цієї статті Кодексу передбачено, що план санації державних підприємств або господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, має бути попередньо погоджений з органом, уповноваженим управляти державним майном.
Аналогічна норма міститься у ч.4 ст. 96 КУзПБ, в якій вказано, що підприємства та господарські товариства у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, подають на розгляд кредиторів план санації, погоджений з органом (суб'єктом), уповноваженим управляти державним майном.
У ч. ч.8, 7 ст. 51 КУзПБ зазначено, що господарський суд постановляє ухвалу про затвердження плану санації боржника, якщо: план санації схвалений всіма класами конкурсних кредиторів, розмір та/або порядок задоволення вимог яких змінені планом санації порівняно з умовами, які були б застосовані у разі введення процедури ліквідації; план санації схвалений класом забезпечених кредиторів; розмір задоволених вимог кредиторів, які проголосували проти схвалення плану санації, не буде меншим у процедурі санації, ніж розмір вимог, який був би задоволений у разі введення процедури ліквідації.
Аналіз змісту змін до плану санації наданого суду на затвердження свідчить про повну відповідність положенням законодавства, КУзПБ; визначення у ньому заходів щодо відновлення платоспроможності боржника з метою задоволення вимог кредиторів, що не суперечать чинному законодавству; виробничу програма Державного підприємства на 2023-2026 сільськогосподарські роки з врахуванням основних показників його виробничої і фінансової діяльності; проведення реструктуризації - перетворення боржника з державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток часток у статутному капіталі якого належать державі, а саме у Товариство з обмеженою відповідальністю «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично-орієнтованого землеробства Національної академії аграрних наук України», згідно приписів Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток акцій (часток) якого належать державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2025 р. №1104 «Про затвердження Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсоток акцій (часток) якого належать державі.
У змінах передбачено, що за приписом пункту 8 вказаного Порядку боржник як товариство з обмеженою відповідальністю є правонаступником Боржника за усіма майновими та не майновими правами та зобов'язаннями Боржника, у тому числі й правонаступником Боржника у справі №916/4257/23 про банкрутство Боржника.
Усі земельні ділянки, що належали Боржнику на праві постійного користування, переходять до Товариства на праві оренди строком на 50 років відповідно до припису частини першої статті 1201 Земельного кодексу України. За приписом частини четвертої статті 1201 Земельного кодексу України Товариство має один рік з дня утворення Товариства на оформлення права користування вище зазначеними земельними ділянками на праві оренди.
Вимоги щодо погодження змін до плану санації органом уповноваженим управляти майном державного підприємства, визначені у ч. 6 ст. 51 та ч.4 ст. 96 КУзПБ дотримані, зміни до плану санації погоджені Президією Національної академії аграрних наук України.
Згідно протоколу зборів кредиторів від 24.12.2025 на зборах були присутні кредитори з правом голосу у кількості 5 представників, які володіють 24480114,31 голосами та 3 (три) кредитора без права голосу, визначених за приписами ч.4 ст. 48 КУзПБ.
Протоколи містять пояснення щодо порядку визначення голосів: приписи Кодексу України з процедур банкрутства, які регулюють порядок прийняття рішення про схвалення або відхилення плану санації зборами кредиторів та змін до нього. Зокрема, приписом ч.12 ст. 57 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що «зміни до плану санації схвалюються зборами кредиторів та затверджуються господарським судом відповідно до вимог цього Кодексу». За приписом абзацу першого частини ч.1 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства «з метою приймання рішення про схвалення або відхилення тану санації усі конкурсні кредитори поділяються на класи. Кредитори, включені до кожної черги, формують окремий клас кредиторів. Кредитор, вимоги якого підлягають включенню відповідно до двох черг і більше черг, підлягає включенню відповідно до двох і більше класів кредиторів.» Керуючий санацією арбітражний керуючий Вудуд Г.І. надає учасникам зборів склад класів кредиторів. За приписом абзацу першого ч.4ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства «план санації вважається схваленим класом незабезпечених кредиторів, якщо за схвалення плану санації віддано більше половини голосів кредиторів, включених до відповідного класу, а також якщо за схвалення плану санації проголосувало не менше половини кредиторів, які мають право голосу в цьому класі.»
У протоколі зазначено, що до першого класу кредиторів включені усі конкурсні кредитори першої черги задоволення за реєстром.
До другого та третього класу кредиторів включений 1 (один) конкурсний кредитор, а саме: Головне управління Державної податкової служби в Одеській області.
У протоколі наведено правове обґрунтування відсутності права голосування вказаного кредитора аналогічне обґрунтуванню зазначеному для третьої черги з висновком про те, що Зміни №1 вважаються схваленими Головним управлінням Державної податкової служби в Одеській області без голосування органом стягнення, згідно абзацу третього ч.3 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства.
До четвертого класу кредиторів включені 13 конкурсних кредиторів, грошові вимоги яких включені до четвертої черги задоволення вимог кредиторів ухвалами попереднього засідання господарського суду Одеської області від 14.02.2024 у справі №916/4257/23 про банкрутство Боржника, від 01.04.2024, 30.09.2024, 21.10.2024, 14.05.2025, 08.08.2025, 08.09.2025, 18.12.2025 та постанови Верховного Суду від 10.12.2024 у справі №916/4257/23 про банкрутство Боржника, з яких 6 (шість) кредиторів не мають права вирішального голосу при голосуванні на зборах кредиторів за приписами абзаців третього і шостого частини першої статті 48 Кодексу України з процедур банкрутства.
Загальна кількість голосів кредиторів четвертого класу кредиторів складає 52627178,12 голосів.
Загальна кількість голосів кредиторів четвертого класу з правом голосу на зборах кредиторів складає 45327212,58 голосів.
За приписом абзацу першого ч. 4 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства для схвалення плану санації Боржника необхідно, щоб за схвалення плану санації проголосували 4 (Чотири) конкурсних кредитора із сумою голосів понад 22663606,30 голосів.
До п'ятого класу кредиторів не включено жодного конкурсного кредитора у зв'язку із відсутністю кредиторів п'ятої черги задоволення вимог кредиторів взагалі. Тому голосування п'ятого класу кредиторів не здійснюватиметься.
До шостого класу кредиторів включені 7 (сім) конкурсних кредиторів, до складу грошових вимог яких до Боржника включені вимоги щодо сплати сум неустойки (штрафів, пені), інших фінансових санкцій за неналежне виконання Боржником своїх зобов'язань.
За приписом абзацу другого частини четвертої ст 48 Кодексу України з процедур банкрутства «під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу не враховуються суми неустойки (штрафу, пені), інші фінансові санкції, моральна шкода, судовий збір у справі про банкрутство, заявлені або сплачені кредиторами в провадженні у справи про банкрутство.» Тобто, усі кредитори шостого класу кредиторів мають 0 (Нуль) голосів.
За приписом абзацу другого ч.4 ст. 52 Кодексу України з процедур банкрутства «під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу не враховуються суми неустойки (штрафу, пені), інші фінансові санкції, моральна шкода, судовий збір у справі про банкрутство, заявлені або сплачені кредиторами в провадженні у справи про банкрутство.»
Таким чином, у протоколі голосування шостого класу кредиторів слід врахувати вище викладені приписи Кодексу України з процедур банкрутства.
Рішення зборів кредиторів щодо схвалення змін до плану санації прийнято за наявності відповідних повноважень з дотриманням положень ст. 49,52 КУзПБ, є легітимним та правомірним.
Кредитор СВК "Дружба народів" у запереченнях від 22.09.2025 наполягає на відмові у затвердженні змін №1 до плану санації ДП «ДГ «Андріївське» ІКОСГ НААН», оскільки керуючий санацією не включив до порядку денного на зборах кредиторів 19.09.2025 питання включення до графіку погашення вимог СВК «Дружба народів»; план санації не може передбачати різний порядок задоволення вимог кредиторів, включених до одного класу.
У запереченнях від 23.10.2025 СВК «Дружба народів» просить відмовити у затвердженні змін №1 до плану санації, зазначає що відсутнє належне забезпечення ознайомлення комітету кредиторів з запропонованими змінами до плану санації перед зборами кредиторів 19.09.2025; відсутні погодження змін №1 з органом управління державним майном; зміни №1 до плану санації не передбачають заходів з фінансового оздоровлення боржника, що суперечить суті та меті процедури санації; відсутня правова визначеність у питанні передачі майна та оформлення прав на земельні ділянки - ризик втрати основних активів боржника; порушено вимого спеціального законодавства щодо перетворення державного підприємства у господарське товариство у період відкритого провадження у справі про банкрутство; зміни №1 до плану санації не відповідають вимогам закону через ігнорування прав кредиторів, які не включені до графіку погашення.
СВК «Дружба народів» вважає, що запропоновані зміни №1 до плану санації боржника не відповідають імперативним вимогам законодавства, зокрема щодо попереднього погодження змін з органом, уповноваженим управляти державним майном (НААН України), не містять достатньо обґрунтованих фінансових, економічних чи правових заходів, спрямованих на відновлення платоспроможності боржника, не враховують правової визначеності у питаннях, пов'язаних із реорганізацією підприємства та передачею основних активів, суперечать вимогам справедливого і рівного ставлення до кредиторів одного класу, а також, ігноруючи низку вимог, які підлягають відображенню в графіку погашення, були схвалені Протоколом №7 з порушенням принципів змагальності, гласності та процесуальної рівності сторін провадження, оскільки кредитори не були завчасно належно повідомлені про зміст змін до плану санації.
Кредитор вважає, що у змінах №1 до плану санації жодним чином не конкретизовано жоден із перелічених елементів. Документ не містить ані фінансово-економічного обґрунтування очікуваних результатів реорганізації, ані аналітики щодо підвищення прибутковості, оптимізації витрат чи модернізації виробництва. Також відсутня деталізація, які саме зобов'язання боржника і у який строк будуть погашені, за рахунок яких джерел. Натомість єдиним заходом, який фактично вказано в змінах, є перетворення державного підприємства на товариство з обмеженою відповідальністю, що саме по собі не є заходом санації в розумінні Кодексу. Перетворення організаційно-правової форми без надання плану конкретних дій, що забезпечують економічне оздоровлення боржника, не відповідає поняттю санації. В редакції змін №1 не наводиться жодного розрахунку позитивного впливу такого перетворення на погашення вимог кредиторів чи ліквідацію боргів. Відсутні передбачені Кодексом елементи, які мають міститись у плані санації (відповідно до наказу Міністерства юстиції України №3258/5 від 24.10.2019, яким затверджено примірну форму плану санації боржника). Вважає, що зміни №1 є неповними, не передбачають реальних заходів щодо відновлення платоспроможності боржника та не гарантують задоволення вимог кредиторів. Вони не відповідають вимогам ст. 51 Кодексу України з процедур банкрутства, а отже не можуть бути затверджені судом.
Кредитор вважає, що закон (п.2 ст. 14 ЗУ «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» ) прямо передбачає відкладення реорганізації державного підприємства, щодо якого відкрито справу про банкрутство, до моменту її завершення. Це означає, що будь-які дії з припинення державного підприємства у межах відкритого провадження є передчасними та порушують законодавчу заборону.
Вказані доводи не приймаються судом до уваги з огляду на таке.
Заперечення кредитора надані до подання керуючим санацією змін №1 до плану санації, погоджених органом уповноваженим управляти державним майном та схвалення зборами кредиторів.
У судовому засіданні представник СВК «Дружба народів» усно підтримала заперечення.
Суд відхиляє доводи СВК «Дружба народів» щодо відсутності погодження змін до плану санації з органом уповноваженим управляти державним майном, оскільки на день їх розгляду таке погодження Національною академією аграрних наук надано, про що зазначено вище.
Щодо тверджень СВК «Дружба народів" про те, що зміни до плану санації не містять достатньо обґрунтованих фінансових, економічних чи правових заходів, спрямованих на відновлення платоспроможності боржника у змінах до плану санації, суд зазначає.
Зміни №1 до плану санації не можна розглядати відокремлено від плану санації боржника, який відповідає вимогам Кодексу України з процедур банкрутства та наказу від 24 жовтня 2019 №3258/5 Міністерства юстиції України «Про затвердження примірних форм плану санації боржника у справі про банкрутство та плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність». План санації містить систематизований перелік взаємопов'язаних і послідовних заходів, що підлягають здійсненню під час провадження у справі №916/4257/23 про банкрутство боржника з метою запобігання визнання його банкрутом або його ліквідації, що спрямовані на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також на задоволення вимог кредиторів, із зазначенням строків здійснення таких заходів та передбаченням їх очікуваних результатів.
Ухвала про затвердження плану санації та введення процедури санації Господарського суду Одеської області від 31.07.2025 у справі №916/4257/23, в якій надана оцінка відповідності плану санації нормам чинного законодавства набрала законної сили, не оскаржена та обов'язкова для виконання.
Ухвала про затвердження плану санації та введення процедури санації Господарського суду Одеської області від 31.07.2025 у справі №916/4257/23, в якій надана оцінка відповідності плану санації нормам чинного законодавства набрала законної сили, не оскаржена та обов'язкова для виконання.
План санації затверджений ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024 , виконується в повному обсязі без порушень щодо сплати всіх передбачених платежів - у встановлених сумах та строки, в тому числі здійснюється погашення поточних зобов'язань, що підтверджено звітами керуючого санацією з доказами такого виконання, які надаються до суду, що свідчить про фінансово-економічну обґрунтованість заходів, що передбачені у Плані санації, а Зміни №1 до плану санації - це доповнення, яке не змінює все існуючих заходів, а доповнює додатковим заходами, що спрямовані на відновлення платоспроможності (фінансове оздоровлення) боржника, які передбачені КУзПБ.
Доводи кредитора про те, що витрати на переоформлення земельних ділянок у постійне користування перетвореному підприємству як капітальні інвестиції пункт 5.2 виробничої програми не передбачає взагалі, це може призвести до того, що боржник втратить сільськогосподарські землі, що унеможливить здійснення санації та матиме наслідок непогашення кредитних зобов'язань боржника судом відхиляються.
Так у Змінах №1 до плану санації передбачено перехід прав на земельні ділянки, а саме всі земельні ділянки, що належали боржнику на праві постійного користування, автоматично перейдуть в оренду до новоствореного (перетвореного) товариства, з терміном оренди - 50 років. Зміни №1 до плану санації дійсно містять посилання на діючу норму Земельного Кодексу України, припис ч.1 ст. 120-1, згідно якого земельна ділянка державної власності, що належала на праві постійного користування державному підприємству, переходить до акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке створилося шляхом перетворення такого державного підприємства і є його правонаступником, на праві оренди строком на 50 років.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 120-1 Земельного кодексу України врегульовані питання переходу права на земельну ділянку у разі перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі
Так згідно п.1 ст.120-1 ЗК земельна ділянка державної власності, що належала на праві постійного користування державному підприємству, переходить до акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення такого державного підприємства і є його правонаступником, на праві оренди строком на 50 років. Орендна плата в такому разі встановлюється у розмірі не менше 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а якщо нормативну грошову оцінку земельної ділянки не проведено - не менше 12 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або області.
У п.2 ст.120-1 ЗК України передбачено, що Акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, звертається до органу виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, з клопотанням про передачу в оренду земельної ділянки державної власності, що належала державному підприємству на праві постійного користування, у порядку, передбаченому ст.123 цього Кодексу.
П. 3 ст.120-1 ЗК України містить положення, що рішенням про надання земельної ділянки державної власності в оренду акціонерному товариству, товариству з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, також здійснюється припинення права постійного користування такою земельною ділянкою.
У п.4 ст. 120-1 ЗК України визначені наслідки невиконання цих норм. Так, якщо акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства і є його правонаступником, протягом одного року з дня його державної реєстрації не звернулося у встановленому законодавством порядку до органу виконавчої влади, що здійснює розпорядження земельною ділянкою державної власності, яка належала державному підприємству на праві постійного користування, з клопотанням про передачу її в оренду, право постійного користування такою земельною ділянкою (крім земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди) припиняється на підставі рішення зазначеного органу виконавчої влади (із залишенням її у державній власності), а земельна ділянка (щодо земель сільськогосподарського призначення - право її оренди) виставляється на земельні торги.
Заперечення кредитора з висновками відносно не дотримання процедури оформлення договору оренди на земельні ділянки строком на 50 років та виставлення на земельні торги є припущеннями, яке не підтверджені та не обгрунтовані.
Зміни №1 до Плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське» Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» не містять зміни правового статусу державних земель, після здійснення процедури перетворення державного підприємства у товариство з обмеженою відповідальністю земельні ділянки, які на даний час використовуються державним підприємством на праві постійного користування, після перетворення залишаться землями державної власності, що будуть використовуватись на підставі договору оренди товариством з обмеженою відповідальністю, з часткою 100 відсотків в статутному капіталі якого буде також належати державі.
Аналіз змісту змін №1 до плану санації , положень ст. 120-1 ЗК України, свідчить про те, що жодних суперечностей вони не містять, зміни в частині врегулювання правового статусу земельних ділянок, які належать боржнику на праві постійного користування узгоджені із нормами Земельного кодексу України, та не потребують деталізації.
Припущення кредитора про можливість невиконання положень плану санації в цій частині не може бути підставою для їх відхилення, оскільки такі підстави, визначені у ч.8 ст. 52 КУзПБ (невідповідність плану санації вимогам законодавства), судом не виявлені. А невиконання плану санації за положеннями ст. 57 КУПБ є підставою для розгляду судом питання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а не відхилення змін до плану за їх відповідності нормам чинного законодавства.
Щодо тверджень кредитора на законодавчу заборону реорганізації підприємства, суд зазначає наступне.
Закон «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196-IX визначає правові та організаційні засади діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб. За положеннями ст. 1 перехідний період - трирічний строк, що починається з дня введення в дію цього Закону.
Ст. 14 Закону передбачені особливості припинення підприємств у перехідний період. Так, протягом шести місяців з дня введення в дію цього Закону учасники (засновники) підприємства, уповноважений суб'єкт управління об'єктами державної власності приймають рішення про припинення підприємства (крім державних некомерційних підприємств), єдиним учасником (засновником) якого є держава, крім підприємств, щодо яких відкрито провадження у справі про банкрутство.
Рішення про припинення підприємства, єдиним учасником (засновником) якого є держава, щодо якого станом на день введення в дію цього Закону відкрито провадження у справі про банкрутство, приймається протягом шести місяців з дня закриття провадження у справі про банкрутство.
Припинення підприємства здійснюється в порядку, встановленому законодавством, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Підприємство, єдиним учасником (засновником) якого є держава або територіальна громада (територіальні громади), припиняється в результаті перетворення або ліквідації.
У разі перетворення підприємства, єдиним учасником (засновником) якого є держава або територіальна громада (територіальні громади), уповноважений суб'єкт управління об'єктами державної власності або уповноважений орган місцевого самоврядування самостійно обирає організаційно-правову форму юридичної особи - правонаступника такого підприємства відповідно до положень цієї статті.
Державне комерційне підприємство, казенне підприємство перетворюється в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, або в державне некомерційне товариство.
Порядок перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Ст. 17 цього Закону передбачає, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності, крім: частини другої статті 13, яка вводиться в дію через три роки та шість місяців з дня набрання чинності цим Законом; пункту 4 цієї статті, який вводиться в дію з дня набрання чинності цим Законом, статті 11 і 12 цього Закону втрачають чинність через три роки з дня введення в дію цього Закону.
Закон опублікований у «Відомостях Верховної Ради» 2025, №№ 28-29, ст. 94, набув чинності 28 лютого 2025 (наступного дня після опублікування), введений в дію 28 серпня 2028, для адаптації суб'єктів господарювання до нових правил.
Як свідчать матеріали справи, зміни №1 до Плану санації були подані на розгляд до Національної академії аграрних наук України 07.05.2025, згідно Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належить державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.03.2024 № 274, тобто за три місяці до вступу у дію Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» ( 28.08.2025).
Ст. 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.
За загальним правилом до події, факту застосовується закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали або мали місце. Принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, закріплений у ч.1 ст. 58 Конституції України, є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. У цій статті визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У п. 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма). За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Закон України «Про правотворчу діяльність» визначає правові та організаційні засади правотворчої діяльності, принципи і порядок її здійснення, учасників правотворчої діяльності, правила техніки нормопроектування, порядок здійснення обліку нормативно-правових актів, а також правила дії нормативно-правових актів, усунення прогалин, подолання колізій у нормативно-правових актах та здійснення контролю за реалізацією нормативно-правових актів.
До предмету регулювання цього Закону за положеннями його п.п.5,7 ч.1.ст.1 віднесено серед іншого набрання чинності нормативно-правовими актами; дії нормативно-правових актів, усунення прогалин, подолання колізій у нормативно-правових актах.
У ст. 58 Закону України «Про правотворчу діяльність» вказано, що пряма дія нормативно-правового акту у часі означає, що його норми поширюються на суспільні відносини, що виникли після набрання ним чинності. Норми нормативно-правового акту поширюються на суспільні відносини, що виникли до дня набрання ним чинності та продовжують існувати на день набрання ним чинності, з дня набрання чинності цим нормативно-правовим актом.
Згідно ч.1 ст. 59 цього Закону зворотна дія нормативно-правового акту у часі - це реалізація нормативно-правового акту щодо суспільних відносин, що виникли до дня набрання ним чинності, правове регулювання яких змінюється таким нормативно-правовим актом.
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, визначених Конституцією України (ч.2 ст. 59 Закону).
Згідно п.2 ч.2 Постанови КМУ від 08.09.2025 «Про затвердження Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі» - положення цієї постанови не застосовуються до державних унітарних комерційних підприємств, що почали процедуру перетворення відповідно до Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2012 р. № 802 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 65, ст. 2663), та Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належить державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 березня 2024 р. № 274 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 27, ст. 1746), до введення в дію Закону України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб".
В ухвалі від 05.11.2025 суд зазначав, що учасником справи про банкрутство - органом уповноваженим управляти майном боржника Національною академію аграрних наук України на протязі більш ніж 4 місяців не розглянуто подані керуючим санацію зміни №1 до плану санації, затвердженого судом ухвалою від 31.07.2024р.; що зміни №1 до Плану санації були подані на розгляд до Національної академії аграрних наук України 07.05.2025 року, згідно Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належить державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 березня 2024 № 274, тобто, до вступу у дію Закону України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб", що вступив в дію 28.08.2025.
Згідно п.2 ч.2 Постанови КМУ від 08.09.2025 "Про затвердження Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі" - положення цієї постанови не застосовуються до державних унітарних комерційних підприємств, що почали процедуру перетворення відповідно до Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2012 р. № 802, та Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належить державі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 березня 2024 р. № 274, до введення в дію Закону України "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб".
Суд звертав увагу, що у разі тривалого періоду розгляду, схвалення, погодження відповідними учасниками справи змін до плану санації, фінансовий стан боржника, нормативне регулювання відносин може зазначати змін, за яких розроблені та можливо погоджені зміни не узгоджуватимуться з фактичними обставинами, що становитиме загрозу та завадить реалізації цього плану та неможливість їх розгляду судом, а відповідно виконання плану санації та відновлення платоспроможності державного підприємства.
Крім того, це призводить до правової невизначеності для боржника та кредиторів, адже без погодження Національної академії аграрних наук України зміни до плану не можуть бути затверджені судом.
За змістом норм ст. 51 КУзПБ, враховуючи правову природу плану санації як економічного плану оздоровлення підприємства, відновлення його платоспроможності, задоволення у повному обсязі або частково вимог кредиторів; пріоритетність застосування процедури санації у справі про банкрутство з метою недопущення банкрутства державного підприємства; право боржника на внесення змін до плану санації за порядком, визначеним вище за погодженням з органом, уповноваженим управляти майном боржник; встановлення судом факту невиконання Національною академією аграрних наук повноважень щодо розгляду змін до плану санації, застосовуючи функцію судового контролю у справі про банкрутство, суд зобов'язує Національну академію аграрних наук України розглянути зміни №1 до плану санації подані керуючим санацією Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" арбітражним керуючим Вудудом Г.І. із встановленням строків такого розгляду та надання відповіді суду.
Ухвала суду виконана та Постанова НААН про погодження змін№1 до плану санації прийнята 10.12.2025.
Отже матеріалами справи підтверджується, що зміни до плану санації розроблені керуючим санацією та подані до органу уповноваженого управляти державним майном - НААН України для погодження 07.05.2025 та таке погодження тривало до 10.12. 2025.
Враховуючи те, що правовідносини між боржником та органом уповноваженим управляти державним майном щодо погодження реструктуризації підприємства шляхом перетворення в межах процедури санації у справі про банкрутство склались у травні 2025, тобто до набрання чинності Законом «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» за положеннями ст. 58 Закону України «»Про правотворчу діяльність» , ст. 58 Конституції України Закону його норми не поширюються на вказані відносини, оскільки такі виникли після набрання ним чинності.
Доводи щодо порушень при організації зборів кредиторів 19.09.2025 суд не розглядає, оскільки розглядає зміни №1 до плану санації з врахуванням погодження НААН та схвалення зборами кредиторів 24.12.2025, тобто надається оцінка рішенню зборів кредиторів від 25.12.2025.
Доводи кредитора щодо суперечності змін до плану санації вимогам справедливого і рівного ставлення до кредиторів одного класу, ігнорування вимог, які підлягають відображенню в графіку погашення не заслуговують на увагу суду з огляду на таке.
Зміни №2 до Плану санації , до яких включені всі кредитори, вимоги, яких визнані судами після затвердження плану санації боржника та включення керуючим санацією до реєстру вимог кредиторів, розроблені керуючим санацією та погоджені з Інвестором, надіслані на погодження до Національної академії аграрних наук України у порядку встановленому КУзПБ, що підтверджується листуванням із НААН (лист від 23.20.2025 №209/01-05 з описом поштового вкладення). На сьогоднішній день таке погодження не надано. Розгляд зборами кредиторів та судом таких змін до плану санації до погодження органом уповноваженим управляти державним майном не передбачений.
Однак, проведення процедури включення та розгляду змін до плану санації вимог кредиторів, які визнані після затвердження судом плану санації, не впливає на можливість розгляду змін до плану санації №1 в частині виробничої програми на 2023-2026 сільськогосподарські роки та проведення реорганізації боржника та не порушує права кредитора, оскільки його вимоги включені до реєстру вимог кредиторів та у встановленому КУзПБ порядку запропоновані для внесення до змін №2 до плану санації на погодження органу уповноваженому управляти державним майном з іншими кредиторами, які визнані судом.
Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у письмових поясненнях, наданих до погодження змін №1 до плану санації органом уповноваженим управляти державним майном, навів міркування щодо оцінки ймовірних ризиків у Змінах до плану санації №1, зокрема: щодо некоректного застосування Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196; щодо відсутності фінансово-економічного обґрунтування реструктуризації як заходу оздоровлення; щодо некоректного застосування Постанови КМУ від 08.09.2025 від № 1104 «Про затвердження Порядку перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі»; щодо ризиків переходу права користування земельними ділянками при перетворенні боржника.
Мотиви,викладені у поясненнях аналогічні доводам викладеними кредитором та відхиленим судом вище.
Однак, у судовому засіданні 26.12.2025 представник Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надав усні пояснення, відповідно до яких, у зв'язку із погодженням постановою Президії Національної академії аграрних наук України № 21/01 від 10.12.2025 змін до плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України", заперечення щодо їх затвердження в Управління відсутні.
Враховуючи викладене, заперечення Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) судом відхиляються.
Враховуючи відповідність змін до плану санації нормам законодавства, погодження їх органом уповноваженим управляти державним майном та схвалення зборами кредиторів, суд їх затверджує та зазначає, що зміни до плану санації є законними та є обов'язковими для учасників справи про банкрутство та інших осіб.
Згідно з приписами ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.
Керуючись ст. 49, 50, 52, ч. 5 ст. 57, ч.ч.4, 9 ст.96 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Затвердити зміни до плану санації Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" (67742, Одеська обл., Білгород-Дністровський район, с. Андріївка, вул. Леніна, буд. 58; код ЄДРПОУ 00855308) затвердженого ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024, які погоджені постановою Президії Національної академії аграрних наук України № 21/01 від 10.12.2025 (Протокол №21) та схвалені зборами кредиторів Державного підприємства Державного підприємства «Дослідне господарство «Андріївське" Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України" (Протокол №7 від 19.09.2025).
Ухвала набирає законної сили 26 грудня 2025 року та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повну ухвалу складено та підписано 05.01.2026 у зв'язку із аварійними та плановими відключеннями електроенергії в Господарському суді Одеської області у вказаний період.
Копію ухвали надіслати до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд": керуючого санацією арбітражного керуючого Вудуда Г.І.; Національної академії аграрних наук України; Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства; Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса); ТОВ "Укрзернопром-Лан"; Ерастівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України; Головного управління ДПС в Одеській області; Головного управління ПФУ в Одеській області; Білгород-Дністровського міжрайонного управління водного господарство; ТОВ "Лекстер ЛТД"; Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення; представнику Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення Козиреву С.В.; ДП "Дослідне господарство "Дніпро" Державної установи інституту зернових культур Національної академії агарних наук України"; ТОВ "Сонячне-Агро"; ПрАТ "Дружба"; СВК "Дружба народів"; Торговий Дім "Червона Калина"; ТОВ "Нетафім Україна"; ПАТ "Завод "Фрегат"; представнику ТОВ "Укрзернопром-Лан", ТОВ "Сонячне-Агро" та ПрАТ "Дружба" Шуваловій Лейлі; ДП "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції"; ТОВ "Ерідон Буд"; ТОВ "МЕЗОН ПЛЮС".
Копію ухвали надіслати на електронну адресу: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ); ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ); ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ); ДП "ДГ "Андріївське "ІКОСГ НАНН" (dpdgand@gmail.com); ТОВ "Всеукраїнський Інститут Селекції" (vnis.ua@gmail.com); ТОВ "Торгова Аграрна Компанія ВНІС" (vnis.ua@gmail.com).
Суддя Л.І. Грабован