Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
16 грудня 2010 р. № 2-а- 13278/10/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про повернення незаконно отриманої допомоги ,
Фонд загальнообов"язкового державного страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості незаконнотриману допомогу по безробіттю в сумі 499, 78 коп.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 03.02.2009 року гр. ОСОБА_1 звернулася до Харківського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2. 03.02.2009 року відповідачем була подана заява про надання статусу безробітного, згідно якої наказом від 10.02.2009 року № НТ030210 з 10.02.2009 року відповідачу було надано статус відповідно до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " та "Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності". При реєстрації в центрі зайнятості, відповідач приховав від державної служби зайнятості дані про свою реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, тобто той факт, що він є зайнятою особою. Вказаний факт підтверджений актом звірки переліку громадян, зареєстрованих як безробітні в Харківського міського центру зайнятості з єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 191 від 03.08.10р., де вказано, що гр. ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець. Також нею були внесені завідомо неправдиві відомості про те, що вона не є суб"єктом підприємницької діяльності в заяві від 10.02.2009р. про надання їй статусу безробітного. Таким чином, остання незаконно отримала статус безробітного. За період з 11.05.2009р. по 09.06.2009 р. ОСОБА_1 була отримана допомога по безробіттю в сумі 499,78 грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями. Перевіркою, проведеною Харківським міським центром зайнятості щодо обґрунтованості виплат матеріального забезпечення гр. ОСОБА_1 згідно ЗУ "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ", було встановлено, що відповідач є суб"єктом підприємницької діяльності з 03.10.2007р. і до теперішнього часу державну реєстрацію не припинено. Отже, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, у зв"язку з чим директором Харківського міського центру зайнятості був виданий наказ № 524 від 03.08.2010р. про повернення відповідачем незаконно отриманих коштів у сумі 4979,78 грн., які не були повернуті відповідачем у добровільному порядку.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Представник позивача надав до суду заяву з проханням розглянути адміністративну справу без їх участі.
Відповідач у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися повістками з поштовими повідомленнями. У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомленими про дату, час та місце судового засідання. Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення, яка не вручена адресату, з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до п. б ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", в Україні, до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Таким чином, підприємець не може бути зареєстрований як безробітний, оскільки віднесений законодавством до категорії зайнятого населення.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить дохід, що, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець, а тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.
Судом встановлено, що 03.02.2009 року гр. ОСОБА_1 звернулася до Харківського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2.
10.02.2009 року відповідачем була подана заява про надання статусу безробітного, згідно якої Наказом від 10.02.2009 року № НТ090210 з 10.02.2009 року останньому було надано статус безробітного відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”та “Порядком надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності”.
В порушення ст. 36 Закону України "Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідач при реєстрації у центрі зайнятості, приховав від державної служби зайнятості дані про свою реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, тобто той факт, що він є зайнятою особою.
Вказаний факт підтверджується Актом звірки переліку громадян, зареєстрованих як безробітні в Харківському районному центрі зайнятості з єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 191 від 03.08.10 де вказано, що гр. ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець.
Так, у розділі "6 - відношення до зайнятості" персональної картки відповідача зазначено, що він не зайнятий до одного року та засвідчено його особистим підписом.
Також, відповідачем були внесені завідомо неправдиві відомості про те, що він не є суб"єктом підприємницької діяльності в заяві від 10.02.2009 року про надання йому статусу безробітного.
Таким чином, відповідач отримав статус безробітного незаконно.
За період з 11.05.2009 р. по 09.06.2010 р. відповідачем була отримана допомога по безробіттю в сумі 499, 78 грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями про перерахування центром зайнятості зазначених коштів відповідачу.
Проведеною Харківським міським центром зайнятості перевіркою обґрунтованості виплат матеріального забезпечення гр. ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за наслідками якої складено акт №191 від 03.08.10р., встановлено, що гр. ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності з 03.10.2007р. і до теперішнього часу державну реєстрацію не припинено.
За таких обставин, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, у зв"язку з чим позивачем було зроблено висновок про необхідність повернення відповідачем незаконно отриманих коштів в сумі 499,78 грн. та директором Харківського міського центру зайнятості був виданий наказ № 524 від 03.08.2010р. про повернення коштів, та відповідачу ОСОБА_1 був направлений лист № 10371 від 04.08.2010р. з копією вказаного наказу. Проте, відповідач до теперішнього часу не виконав наказ та не повернув незаконно отримані кошти Фонду.
Відповідно до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг в наслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ним підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 499,78 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про зайнятість населення", ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення незаконно отриманої допомоги - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1 незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 499 (чотириста дев"яносто дев"ять) грн 78 коп. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській обл. МФО 851011, ОКПО 36224721).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Суддя Панов М.М.