Справа № 420/25685/25
02 січня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду питання про передачу адміністративної справи за позовноюзаявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 41411571, місце знаходження: 65026, м. Одеса, вул. Грецька, 42) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 30 липня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 41411571, місце знаходження: 65026, м. Одеса, вул. Грецька, 42), в якій позивач просить:
-Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення від 08.06.2025 року № Е2366346 (яке зареєстроване в автоматичному режимі 09.06.2025 року за № 16965 у відділі поліції № 2 (м. Одеса) Одеського районного управління поліції № 1 Головного Управління Національної поліції в Одеській області) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. З ст. 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій;
-Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «ОБЕРІГ»), інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного та резервіста (мобільного застосунку “РЕЗЕРВ+») інформації про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій;
-Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити до відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного Управління Національної поліції в Одеській області (у разі потреби до інших органів Національної поліції), повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та ОСОБА_2 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 (та іншого чинного законодавства України)',
-Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «ОБЕРІГ»), інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного та резервіста (мобільного застосунку “РЕЗЕРВ+») інформацію про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій;
-Зобов'язати відділ поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного Управління Національної поліції в Одеській області виключити з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», інших баз Національної поліції інформацію (яка була внесена на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.06.2025 року № Е2366346, та інших звернень) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та оголошення його у розшук, з вимогою адміністративного затримання / доставки працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення та вчинення інших дій.
Ухвалою від 04 серпня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Ухвалою від 05 вересня 2025 року адміністративну справу № 420/25685/25 за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 41411571, місце знаходження: 65026, м. Одеса, вул. Грецька, 42) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - передано для подальшого розгляду до Приморського районного суду міста Одеси (місце знаходження: вулиця Балківська, 33, Одеса, Одеська область, 65029) за підсудністю.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 5 вересня 2025 року про передачу справи до іншого суду - без змін.
Вказана постанова вмотивована тим, що «..Відповідно до частини першої статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
На підставі пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Законодавство України про адміністративні правопорушення складається з Кодексу України про адміністративні правопорушеннята інших законів України (ч.1 ст.2 КУпАП).
Згідно із статтею 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Главою 20 КУпАП встановлені заходи забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення та порядок і підстави їхнього застосування.
Відповідно до частини першої статті 260 КУпАП у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Водночас, абзацом шістнадцятим пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 районним (міським) ІНФОРМАЦІЯ_4 надано право звертатися в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;
У свою чергу приписами абзацу третього пункту 56 цього Порядку передбачено, що за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Отож, оскаржені у даній справі дії вчинені ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою адміністративного затримання позивача.
Між тим, колегія суддів звертає увагу, що статтею 267 КУпАП заінтересованій особі надано право на оскарження в т.ч. і до суду заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, до яких відноситься і затримання особи.
Частиною першою статті 286 КАС України передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.»
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 02.12.2025 року справу №420/25685/25 передано на розгляд за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Матеріали адміністративної справи №420/25685/25 надійшли до суду - 26.12.2025 року.
Суд наголошує, що відповідно до ч.1 ст.30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
При цьому, спірні правовідносини пов'язані з незгодою позивача з встановленням відповідачем порушення позивачем правил військового обліку, пов'язані з безпосереднім виявленням відповідачем ознак порушення позивачем правил військового обліку (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), тобто ознак вчинення адміністративного правопорушення та дії відповідача щодо направлення звернення до органів Національної поліції про здійснення доставлення позивача до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, що мало наслідком внесення до відповідних баз даних відомостей про розшук позивача, є заходами забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 318 КАС України, прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Як зазначено судом, ухвала суду від 05 вересня 2025 року про передачу справу за підсудністю набрала законної сили 10 жовтня 2025 року після перегляду судом апеляційної інстанції, а отже Постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року належить обов'язковому виконанню.
Таким чином, враховуючи останню реєстрацію позивача у Приморському районі міста Одеси та те, що відповідачі також зареєстровані у вказаному районі міста, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу №420/25685/25 до Приморського районного суду міста Одеси (місце знаходження: вулиця Балківська, 33, Одеса, Одеська область, 65029) на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року по справі № 420/25685/25.
Керуючись ст.ст. 25, 26, 29, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу № 420/25685/25 за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) та Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 41411571, місце знаходження: 65026, м. Одеса, вул. Грецька, 42) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - передати для подальшого розгляду до Приморського районного суду міста Одеси (місце знаходження: вулиця Балківська, 33, Одеса, Одеська область, 65029) за підсудністю, на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року по справі № 420/25685/25.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням п.15.5 п.15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Суддя: Л.Р. Юхтенко