Рішення від 02.01.2026 по справі 640/20120/18

Справа № 640/20120/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Державної служби геології та надр України, про визнання протиправним та скасування наказу від 26.11.2018 № 443 в частині пункту 4 додатку № 2 щодо зупинення дії спеціального дозволу від 31.12.2004 № 3640,

встановив:

У листопаді 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 26.11.2018 № 443 в частині пункту 4 додатку № 2 щодо зупинення дії спеціального дозволу від 31.12.2004 № 3640, в якому просив суд задовольнити позов повністю та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 26.11.2018 року №443 в частині пункту 4 Додатку №2 до наказу Держгеонадр від 26.11.2018 р. №443 щодо зупинення дії спеціального дозволу Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат» (код 39376858) №3640 від 31.12.2004 р.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 29.11.2018 року дізнався про винесення Державною службою геології та надр України наказу від 26.11.2018 року №443 про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів. Відповідно до п.4 Додатку №2 до наказу від 26.11.2018 р. №443 на підставі підпунктів 1,4 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (надалі Порядок №615) за порушення вимог ст. ст. 24, 51 Кодексу України про надра, абзацу третього статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Товариству з обмеженою відповідальністю «МОТРОНІВСЬКИЙ ГЗК» зупинено дію спеціального дозволу №3640 від 31.12.2004 р.

Позивач вважає вказане рішення (в частині, що стосується спеціального дозволу №3640 від 31.12.2004 року) протиправним та таким, що підлягає скасуванню посилаючись на те, що 06.07.2018 посадовими особами Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України за результатами перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, що здійснюється ТОВ «МОТРОНІВСЬКИЙ ГЗК» на підставі спеціального дозволу №3640 від 31.12.2004 р., на підставі висновків, викладених в акті перевірки №30/4275-K складено припис №31/3640-Д, яким вимагалося у строк до 09.08.2018 року усунути порушення вимог законодавства, а саме: 1. Не виконується п.3 Програми робіт -вихід на проектну потужність кар'єру (2,7 млн мі рудних пісків на рік) з IV кв.2017р., чим порушено вимоги ст.24 Кодексу України «Про надра». 2. Проект «Будівництво гірничо-збагачувального комплексу видобутку та переробки титано-цирконової руди продуктивністю 4,752 млн.т.рік Мотронівсько-Аннівської ділянки Малишевського родовища в Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області» не погоджений з Держгеонадрами України, чим порушено вимоги ст. 51 Кодексу України «Про надра».

Позивач зауважує що, обставини, які викладені в акті перевірки та зазначені в п.1 та п. 2 припису №31/3640-Д є наслідком протиправної бездіяльності Відповідача, а тому не можуть свідчити про порушення Товариством вимог ст. 24, ст. 51 Кодексу України про надра.

Також, позивач звертає увагу суду на те, що Товариство звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою про скасування припису Державної служби геології та надр України від 06.07.2018 р. №31/3640-Д. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/11457/18 від 14.11.2018 р. позов ТОВ «МОТРОНІВСЬКИЙ ГЗК» задоволено - визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України від 06.07.2018 р. №31/3640-Д.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2018 (з урахуванням ухвали суду від 10.12.2018 про виправлення описки) заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат" від 29.11.2018 про забезпечення позову - задоволено. Вжито заходи забезпечення адміністративного позову. Зупинено дію наказу Державної служби геології та надр України від 26.11.2018 №443 в частині пункту 4 Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, який є Додатком №2 до наказу Держгеонадр від 26.11.2018 №443, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат» (код 39376858) №3640 від 31.12.2004 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2019 та Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27.11.2019 ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 грудня 2018 року про забезпечення позову залишена без змін.

Відповідачем - Державною службою геології та надр України надано відзив на позов, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову та наголошує на правомірності винесення наказу №443 від 26.11.2018 р., у зв'язку з не усуненням виявлених порушень.

Щодо Проекту «Будівництво гірничо-збагачувального комплексу видобутку та переробки титано-цирконової руди продуктивністю 4,752 млн.т.рік Мотронівсько- Аннівської ділянки Малишевського родовища в Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області» (надалі Проект) відповідач звертає увагу суду на те, що у Держгеонадр при його надходженні не виникає обов'язку автоматичного погодження, оскільки всі документи, що надходять до Держгеонадр стосовно документів щодо користування надрами, в обов'язковому порядку опрацьовуються профільними структурними підрозділами, та, відповідно, спеціалістами з відповідними спеціальними знаннями у сфері геологічних наук. Так, Проект Позивача був винесений на розгляд Робочої групи Держгеонадр з розгляду питань щодо погоджень, передбачених статтями 51, 58 Кодексу України про надра та статтями 49, 82, 86, 93 Водного кодексу, засідання якої відбулось 17.08.2018. За результатами засідання складено протокол, відповідно до позиції 2.1. пункту 2 якого прийнято рішення «рекомендувати відмовити (на доопрацювання)». Листом Держгеонадр від 21.08.2018 № 16482/03/10-18 Позивача повідомлено про те, що після опрацювання Проекту було встановлено, що відсутній протокол спільного засідання технічної наради щодо затвердження Проекту, передбаченого статтею 13 Гірничого закону України, у зв'язку з чим можливість погодження Проекту може бути визначена після затвердження.

Щодо погодження внесення змін до Додатку 2 «Програма робіт» Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин № 3640 від 16.11.2016 (надалі Програма робіт) відповідач зазначає, що відповідно до пункту 3.2. Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 16.11.2016 № 3640 програма робіт у цілому або окремі її показники, у разі потреби можуть уточнюватися або змінюватися за взаємною згодою Сторін у межах дії Дозволу та цієї Угоди за наявності інформації, одержаної за результатами перевірки органом державного геологічного контролю, яка була здійснена протягом одного календарного року до моменту звернення про внесення змін до Програми робіт. При цьому, пунктом 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, визначено, що внесення змін до угоди про умови користування надрами здійснюється органом з питань надання дозволу без внесення змін до дозволу за наявності інформації органів державного геологічного контролю про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр. Враховуючи зазначене, внесення змін до програми робіт можливе після завершення заходів державного контролю, у зв'язку з чим Держгеонадрами листом від 06.08.2018 № 15096/03/12-18 повернуто Позивачу заяви з доданими документами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2018 зупинено провадження в адміністративній справі № 640/20120/17 до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі № 826/11457/18.

На виконання положень Закону України №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва наказом ДСА України від 16.09.2024, затвердженого наказом ДСА України від 16.09.2024 №399, дану справу передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2025, для розгляду цієї адміністративної справи визначена суддя Хлімоненкова М.В.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 року прийнято до провадження справу №640/20120/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Державної служби геології та надр України, про визнання протиправним та скасування наказу від 26.11.2018 № 443 в частині пункту 4 додатку № 2 щодо зупинення дії спеціального дозволу від 31.12.2004 № 3640.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 року поновлено провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ТОВ "Мотронівський ГЗК" зареєстроване 03 вересня 2014 року, основним видом діяльності якого, згідно відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є добування руд інших кольорових металів (07.29).

31 грудня 2004 року Державною службою геології та надр України видано ТОВ "Мотронівський ГЗК" спеціальний дозвіл на користування надрами №3640, (далі - Дозвіл №3640), згідно якого: вид користування надрами - видобування; мета користування - видобування сировини, придатної для виробництва цирконового, рутилового, ільменітового, дистен-силіманітового і ставролітового концентратів; назва родовища - Малишевське родовище ділянки Мотронівсько-Аннівська та Північно-Західна; місцезнаходження - Дніпропетровська область, Верхньодніпровський та П'ятихатський райони; площа - 82,32 кв.км.; основна корисна копалина - піски циркон-рутил-ільменітоносні, супутні корисні компоненти - п'ятиокиси танталу, ніобію, ванадію, окис скандію та окис гафнію, супутні корисні копалини - ставроліт, дистен, силіманіт; ступінь освоєння надр - розробляється; строк дії спеціального дозволу - до 09 квітня 2034 року.

16 листопада 2016 року, як додаток до Дозволу №3640, між Держгеонадра та ТОВ "Мотронівський ГЗК", як надрокористувачем, укладено Угоду №3640 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, (далі - Угода №3640), за умовами якої Держгеонадра надає надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом №3640, цією Угодою №3640 та нормами діючого законодавства.

Згідно з п. 3.1 Угоди №3640, умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою, видобування корисних копалин пісків циркон-рутил-ільменітоносних; супутні корисні копалини - ставроліт, дистен, силіманіт протягом строку дії Дозволу №3640 визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами і є Додатком 2 та невід'ємною частиною цієї Угоди №3640 (далі - Програма робіт).

У підписаній сторонами Програмі робіт з видобування корисних копалин піски циркон-рутил-ільменітоносні Мотронівсько-Аннівська та Північно-Західна ділянки Малишевського родовища (Додаток 2 до Угоди №3640) сторонами погоджено наступні види та строки робіт:

1) переоформлення спеціального дозволу на користування надрами, обсяг робіт - 1, строк проведення робіт - ІІІ квартал 2016 року;

2) продовження видобування (млн. м. куб. рудних пісків на рік), обсяг робіт - 0,01, строк проведення робіт - IV квартал 2016 року;

3) вихід на проектну потужність кар'єру (млн. м. куб. рудних пісків на рік), обсяг робіт - 2,7, строк проведення робіт - з IV кварталу 2017 року.

05 вересня 2017 року ТОВ "Мотронівський ГЗК" звернулося до Держгеонадра із заявою №03-01/517 про внесення змін до Програми робіт (Додаток 2 до Угоди №3640) в якій просило, у зв'язку з розробкою та затвердженням в 2017 році Проекту будівництва і внесенням змін до графіку будівництва гірничо-збагачувального комплексу та видобування рудних пісків, розглянути документи, що надаються, та внести зміни до Програми робіт до Угоди №3640.

У зв'язку з неотриманням відповіді за результатами розгляду Заяви від 05 вересня 2017 року позивач звертався до відповідача з листами від 12 грудня 2017 року №01-13/717, від 09 лютого 2018 року №01-13/83, від 28 березня 2018 року №01-13/197 та від 03 травня 2018 року №01-13/284, в яких просив надати відповідь щодо рішення по внесенню змін до Програми робіт.

За результатами розгляду Заяви від 05 вересня 2017 року відповідач листом від 03 травня 2018 року №7443/03/12-18 повернув позивачу вказану заяву у зв'язку з структурними та кадровими змінами в Держгеонадра, а тому наданий ТОВ "Мотронівський ГЗК" проект угоди про умови користування надрами є неактуальним. Також позивача повідомлено, що питання стосовно внесення змін до Програми робіт буде розглянуто у разі надходження від підприємства заяви та належним чином оформленої угоди про умови користування надрами з додатками (характеристика ділянки надр, відкоригована програма робіт) у двох примірниках за формою, яка затверджена наказом Держгеонадра від 18 грудня 2015 року №430 (зі змінами внесеними наказом Держгеонадр від 19 березня 2018 року №95) і розміщена на офіційному веб-сайті www.geo.gov.ua, з відповідним письмовим обґрунтуванням.

22 травня 2018 року ТОВ "Мотронівський ГЗК" повторно звернулося до Держгеонадра із заявою №01-13/304 про внесення змін до Програми робіт (Додаток 2 до Угоди №3640), (далі - Заява від 22 травня 2018 року), з урахуванням зауважень, зазначених в листі відповідача від 03 травня 2018 року №7443/03/12-18.

У зв'язку з неотриманням відповіді за результатами розгляду Заяви від 22 травня 2018 року позивач звернувся до відповідача з листом від 25 червня 2018 року №01-13/359, в якому просив надати відповідь щодо рішення по внесенню змін до Програми робіт.

При цьому, відповідач листом від 06 серпня 2018 року №15096/03/12-18 повернув позивачу Заяву від 22 травня 2018 року та заяву від 25 червня 2018 року №01-13/359, оскільки внесення змін до угоди про умови користування надрами здійснюється органом з питань надання дозволу без внесення змін до дозволу за наявності інформації органів державного геологічного контролю про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр. Також, зазначено, що відповідно до інформації, наданої органами державного геологічного контролю, перевірка ТОВ "Мотронівський ГЗК" запланована на липень 2018 року, а тому, питання стосовно внесення змін до Програми робіт буде розглянуто після здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держгеонадра.

Крім того, ТОВ "Мотронівський ГЗК" звернулося до Держгеонадра із листом від 01 березня 2018 року №01-13/120, (далі - Лист від 01 березня 2018 року), в якому просило розглянути документи, що надаються, та погодити Проект будівництва, розроблений ТОВ "Інститут "Гірхімпром", м. Львів, 2017 рік, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Листами №01-13/250 від 16.04.2018 та №01-13/360 від 25.06.2018 ТОВ "Мотронівський ГЗК" просила Держгеонадра надати відповідь на лист від 01.03.2018 щодо рішення погодження проекту.

За результатами розгляду Листа від 01 березня 2018 року відповідач листом від 21 серпня 2018 року №16482/03/10-18 повідомив позивача, що після опрацювання зазначеного проекту було встановлено, що відсутній протокол спільного засідання технічної наради щодо затвердження Проекту, передбаченого ст. 13 Гірничого закону України, а тому, Держгеонадра не мають зауважень до даного Проекту, але можливість його погодження може бути визначена після затвердження проекту.

З 05 по 06 липня 2018 року Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра проведено перевірку позивача щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої 06 липня 2018 року складено акт перевірки №30/4275-К.

Згідно вказаного акту перевірки, під час державного геологічного контролю встановлено наступні порушення позивачем вимог законодавства:

1) ст. 24 Кодексу України про надра - не виконується п. 3 Програми робіт - вихід на проектну потужність кар'єру (2,7 млн. м. куб. рудних пісків на рік) - з IV кварталу 2017 року;

2) ст. 51 Кодексу України про надра - Проект будівництва не погоджений з Держгеонадра.

У зв'язку з виявленням вказаних вище порушень вимог законодавства відповідачем 06 липня 2018 року складено припис, яким зобов'язано позивача у строк до 09 серпня 2018 року усунути виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Вказаний припис від 06 липня 2018 року ТОВ "Мотронівський ГЗК" оскаржило до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.11.2018 у справі №826/11457/18, залишеним без змін постаново Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування припису задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України №31/3640-Д від 06 липня 2018 року.

26 листопада 2018 року Державною службою геології та надр України видано Наказ №443 «Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів» пунктом 2 якого наказано зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу.

Пунктом 4 Додатку 2 - Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено, передбачено зупинення дії Дозволу №3640 виданого ТОВ "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат", у зв'язку із порушенням вимог статті 24, 51 Кодексу України про надра, абзацу третього статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Підставою для зупинення згідно з По- рядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, є підпункти 1, 4 пункту 22 вказаного Порядку. Згідно протоколу № 11/2018 від 16.11.2018 прийнято рішення зупинити дію дозволу, надрокористувачу надано 30 календарних днів на усунення порушень.

Окрім того, судом встановлено, що Державна служба геології та надр України зверталася до Дніпропетровського окружного адміністративного суд із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат» про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суд від 04.06.2019 у справі №160/1447/19 у задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат» про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу - відмовлено повністю. Рішення набрало законної сили 05.07.2019.

Вважаючи протиправним наказ Державної служби геології та надр України від 26.11.2018 року №443 в частині пункту 4 Додатку №2 до наказу Держгеонадр від 26.11.2018 №443 щодо зупинення дії спеціального дозволу ТОВ «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат» №3640 від 31.12.2004, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Спірні правовідносини врегульовані Кодексом України про надра, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V, Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615, в редакціях чинних на час виникнення спірних правовідносин.

Статтею 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно ст. 16 Кодексу України про надра (в редакції на час видачі Дозволу №3640) надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Згідно ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Статтею 51 Кодексу України про надра визначено, що розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.

Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.

Відповідно до ст.ст. 60, 61 Кодексу України про надра, державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно з п. 1, пп. 6, 9, 10, 12 та 14 п. 4, п. 7 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:

- здійснює державну реєстрацію та веде облік робіт і досліджень, пов'язаних з геологічним вивченням надр;

- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);

- зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення;

- здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за: обґрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт з геологічного вивчення надр; дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами); своєчасністю та відповідністю встановленим вимогам введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин; своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення і використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов; відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт;

- проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства.

Держгеонадра здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Окрім того, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V, (далі - Закон №877-V).

Відповідно до ст. 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з ч. 6-8 ст. 7 Закону №877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615 (далі - Порядок №615).

Відповідно до п. 22 Порядку №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Згідно п.25 Порядку №615, про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Відтак, як вбачається із наведених положень, дія дозволу може бути зупинена уповноваженим органом, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, а також у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Як встановлено судом в ході розгляду справи, за результатом проведеної перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (під час якої виявлені порушення ст. 24 Кодексу України про надра - не виконується п. 3 Програми робіт - вихід на проектну потужність кар'єру (2,7 млн. м. куб. рудних пісків на рік) - з IV кварталу 2017 року та ст. 51 Кодексу України про надра - Проект будівництва не погоджений з Держгеонадра) 06.07.2018 був складений припис, яким зобов'язано позивача у строк до 09 серпня 2018 року усунути виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

У зв'язку із невиконанням припису та не усунення виявлених порушень 26 листопада 2018 року Державною службою геології та надр України видано оскаржуваний Наказ №443, пунктом 4 Додатку 2 якого зупинено дію Дозволу №3640 виданого ТОВ "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат".

Втім, в ході розгляду справи судом також встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.11.2018 у справі №826/11457/18, залишеним без змін постаново Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019, визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України №31/3640-Д від 06 липня 2018 року.

У рішенні суд зазначив, що встановлені перевіркою порушення, які зафіксовані в Акті перевірки від 06 липня 2018 року №30/4275-К, є наслідком протиправних дій відповідача, а оскаржуваний припис, винесений за результатами проведеної перевірки, є протиправним та підлягає скасуванню.

Окрім того, Дніпропетровським окружним адміністративним судом розглядалася справа №160/1447/19 за позовом Державної служби геології та надр України до ТОВ «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат» про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу.

За результатами розгляду вказаної справи Дніпропетровський окружний адміністративний суд, надаючи оцінку доводам позивача про наявність підстав для припинення права користування надрами, наданого спеціальним дозволом на користування надрами № 3640 від 31.12.2004, суд дійшов висновку про їх необґрунтованість, оскільки відсутності порушень, виявлених перевіркою, на усунення яких видано припис від 06.07.2018 № 31/3640-Д. Рішенням суду від 04.06.2019, що набрало законної сили 05.07.2019, у задоволенні позову відмовлено повністю.

Таким чином, судами встановлена відсутності порушень позивачем вимог законодавства у сфері надрокористування, що визначені в акті перевірки №30/4275-К від 06.07.2018, встановлена протиправність припису та його скасувано, що свідчить про скасування підстави для зупинення дії Дозволу № 3640, а відтак і для видачі оскаржуваного Наказу від 26.11.2018 № 443 (в частині, що стосується позивача).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного Наказу від 26.11.2018 № 443 (в частині, що стосується позивача) та наявність підстав для його скасування.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, дослідивши встановлені обставини справи, надані сторонами докази та доводи у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обгрнутованими та підлягають задоволенню судом.

Доводи відповідача щодо правомірності свого рішення спростовуються вищевикладеним.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 2290,60 грн.

На підставі вкладеного, керуючись ст. ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 26.11.2018 року №443 в частині пункту 4 Додатку №2 до наказу щодо зупинення дії спеціального дозволу Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат» №3640 від 31.12.2004.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат" за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України 2290,60 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариства з обмеженою відповідальністю "Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат", код ЄДРПОУ 39376858, адреса: 51700, Дніпропетровська обл., місто Вільногірськ, вул. Молодіжна, будинок 30-А, приміщення 3.

Відповідач: Державна служба геології та надр України, РНОКПП 37536031, адреса: 03057, місто Київ, вул.Цедіка Антона, будинок 16.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА