Справа № 420/40748/25
02 січня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
08 грудня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 07.12.2025 року) до Військової частини НОМЕР_2 , у якій позивач просить суд:
розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження за відсутності позивача;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 усіх складових щомісячного грошового забезпечення за періоди проходження військової служби з 01.11.2022 по 11.05.2023 та з 18.06.2025 по 11.08.2025 у відповідності до чинних у ці періоди редакцій пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб » додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів та з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату усіх складових щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди проходження військової служби з 01.11.2022 по 11.05.2023 та з 18.06.2025 по 11.08.2025, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт всупереч чинній редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів та з урахуванням раніше виплачених сум;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , розрахованих за періоди проходження військової служби з 01.11.2022 по 11.05.2023 та з 18.06.2025 по 11.08.2025 матеріальної допомоги на оздоровлення за 2022, 2023 та 2025 роки, одноразової грошової виплати у разі звільнення з військової служби, грошової компенсації за невикористані дні основної відпустки за 2022, 2023 та 2025 роки, всупереч чинній редакції пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб », виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів та з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 01.07.2022 по 11.05.2023 та з 18.06.2025 по 11.08.2025 матеріальної допомоги на оздоровлення за 2023 та 2025 роки, одноразової грошової виплати у разі звільнення з військової служби, грошової компенсації за невикористані дні основної відпустки за 2022, 2023 та 2025 роки, всупереч чинній редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб », виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів та з урахуванням раніше виплачених сум. У відповідності до п.41 постанови Верховного Суду у справі №240/32125/23 при перерахунку компенсації за невикористані дні основної відпустки за 2022, 2023 та 2025 роки зобов'язати військову частину НОМЕР_2 , крім діючого розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний рік, врахувати додаткову винагороду, що виплачувалась у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні основної відпустки за 2024 рік, всупереч п.41 постанови Верховного Суду у справі №240/32125/23;
зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні основної відпустки за 2024 рік врахувати додаткову винагороду, що виплачувалась у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168;
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо невиконання положень правових норм частини 5 статті 13 “Обов'язковість судових рішень» Закону України “Про судоустрій і статус суддів» висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду, які є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалами Одеського окружного адміністративного суду:
- від 15.12.2025 року позовну заяву залишено без руху;
- від 24.12.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України).
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 1 ст. 22 КАС України встановлено, що місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З додатків до позовної заяви (копії сторінок паспорта) вбачається, що позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_1 у позовній заяві зазначає зареєстровану адресу місця проживання: АДРЕСА_2
Місцезнаходженням відповідача є: АДРЕСА_3 .
Частиною 1 ст. 22 КАС України встановлено, що місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно із ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача. У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Відповідно до ч.2 ст.26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від зареєстрованого місця проживання позивача чи перебування позивача або місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача) у разі невизначеності підсудності.
Отже, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені) стосовно конкретної особи, то позивач може обирати підсудність на власний розсуд, проте з урахуванням положень абз.1 ч.1 ст.25 КАС України.
Таким чином, дана справа може бути розглянута адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
З матеріалів позовної заяви вбачається що:
- позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
- місцезнаходженням відповідача є: вул.Набережно-Лугова, буд.4,м.Київ, 04071
Відтак суд виходячи з положень ч.1 ст.25 КАС України доходить до висновку, що дана справа територіально підсудна адміністративному суду за зареєстрованим місцем проживання позивача, а саме: АДРЕСА_1 , оскільки доказів реєстрації місця перебування (знаходження) позивача у м.Одесі за адресою: АДРЕСА_4 до позовної заяви не було надано.
Згідно п.3 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.5 ст.29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Згідно ч.6 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Відповідно до із ч.ч.5,6,8 ст.30 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи вищевикладене, дана справа має бути передана на розгляд Чернігівського окружного адміністративного суду за підсудністю на підставі п.3 ч.1 ст.29 КАС України.
Керуючись ст.ст. 25, 29, 30, 241-243, 248, 256, 293-297 КАС України, суд, -
Передати справу №420/40748/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії на розгляд Чернігівського окружного адміністративного суду.
Справу №420/40748/25 передати до Чернігівського окружного адміністративного суду не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку згідно ст.ст.295, 297 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду, набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя М.М. Аракелян