про зупинення провадження у справі
20 листопада 2025 року м. ТернопільСправа № 921/578/25
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Боровця Я.Я.
за участю секретаря судового засідання Шевчук К.О.
Розглянув матеріали справи
за позовом Чортківської міської ради, вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Чортківський м"ясокомбінат", вул. Копичинецька, 124, м. Чортків, Тернопільська область
про стягнення заборгованості у розмірі 742 974,12 грн.
За участю учасників судового процесу:
від позивача: Польний А.В. - представник.
Учаснику судового процесу оголошено склад суду.
Фіксування судового засідання технічними засобами здійснюється відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України.
Заяв про відвід (самовідвід) судді та секретаря судового засідання з підстав, визначених ст. 35-37 ГПК України не надходило.
У судовому засіданні 20.11.2025 оголошено скорочену ухвалу.
Встановив:
Чортківська міська рада звернулася до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Чортківський м"ясокомбінат" про стягнення заборгованості на суму 742 974,12 грн.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.09.2025, для розгляду справи №921/578/25 визначено суддю Боровця Я.Я.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 06.10.2025 відкрито провадження у справі №921/578/25 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04.11.2025.
Протокольною ухвалою від 04.11.2025 відкладено підготовче засідання на 20.11.2025.
Представник позивача у підготовче засідання 20.11.2025 з'явився, підтримав клопотання (вх.№7943 від 11.11.2025) про призначення судової земельно-оціночної експертизи у справі №921/578/25 з підстав, викладених в ньому, на вирішення якої просить поставити такі питання:
Якою є нормативна грошова оцінка земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 6125510100:01:011:0117, площею 6,5600 га, розташованої за адресою: м. Чортків, вул. Білецька, 40-А, станом на: 01 січня 2022 року; 01 січня 2023 року; 01 січня 2024 року; 01 січня 2025 року?
- Визначити, які коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель підлягають застосуванню для зазначених років відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України та офіційних даних Держгеокадастру?
- Визначити нормативну грошову оцінку земельної ділянки за результатами індексації від попередньої затвердженої оцінки 2014 року (3 669 008,00 грн) з урахуванням індексації до 2025 року включно?
- Яким є річний розмір орендної плати за користування цією земельною ділянкою: за ставкою 5 % від нормативної оцінки - для 2022 та 2023 років; за ставкою 8 % від нормативної оцінки - для 2024 та 2025 років, із зазначенням сум у гривнях за кожен рік?
- Якою є загальна сума безпідставно збережених коштів користувача земельної ділянки без укладеного договору оренди за період з 01.10.2022 по 30.09.2025, виходячи з визначеної експертом нормативної грошової оцінки та ставок орендної плати.
Оплату за проведення експертизи гарантує.
Проведення експертизи просить доручити Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Представник відповідача у підготовче засідання 20.11.2025 не з'явився. Однак, надіслав до суду заперечення щодо клопотання про призначення судової експертизи з підстав, викладених в них (вх.№ 8073 від 17.11.2025).
Суд, розглянувши матеріали справи та клопотання представника позивача, приймаючи до уваги, що розглянути спір по суті не являється можливим, оскільки виникли питання, роз'яснення яких потребує спеціальних знань, суд прийшов до висновку про необхідність призначення у даній справі судової експертизи, з огляду на таке.
Згідно з частиною 1 статті 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що судовою експертизою є дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Отже, судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві викликана тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних досліджень.
Чинне законодавство не надає права господарському суду відмовити у призначенні судової експертизи, про яку клопочуться учасники судового процесу.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" від 01.06.2006, яке відповідно до положень ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовується судом як джерело права, зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури. Більше того, суд вирішує питання щодо отримання додаткових доказів та встановлює строки для їх отримання.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Дана правова позиція висловлена, зокрема, в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 07.07.2022 у справі №910/886/21, від 30.09.2021 у справі №927/110/18, від 13.08.2021 у справі №917/1196/19 та від 14.07.2021 у справі №902/834/20.
Отже, підставою для призначення судової експертизи є необхідність з'ясування обставин, що мають значення для справи, для такого з'ясування необхідні спеціальні знання, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Спеціальні знання - це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.
Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень.
Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.
Вирішуючи питання про необхідність призначення експертизи, суд виходить з того, чи мають значення для справи обставини, встановлення яких можна здійснити судовою експертизою, та чи може сторона іншими засобами доказування підтвердити ці обставини.
Предметом заявлених позивачем позовних вимог є стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 6125510100:01:011:0117, площею 6,5600 га, що розташована за адресою: Тернопільська область, м. Чортків, вул. Білецька, 40-А.
Як зазначає позивач, що земельна ділянка з кадастровим номером 6125510100:01:011:0117, площею 6,5600 га, що розташована за адресою: Тернопільська область, м. Чортків, вул. Білецька, 40-А перебуває у комунальній власності Чортківської міської територіальної громади, однак відповідач продовжує користування після закінчення строку дії договору оренди (05.05.2018) без укладення нового договору та без сплати орендної плати.
Для визначення суми безпідставно збережених коштів необхідно встановити нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки за період з 2022 по 2025 роки.
Згідно Інформації (витягу) Відділу держземагенства у Чортківському районі Тернопільської області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6125510100:01:011:0117, площею 6,5600 га, що розташована за адресою: Тернопільська область, м. Чортків, вул. Білецька, 40-А нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 669 008,00 грн (станом на 2014 рік).
Отже, з тверджень учасника спору слідує, що фактично існує спір відносно визначення актуальної нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки за спірний період, а тому потрібні спеціальні знання у сфері землеустрою та оцінки земель, що виходять за межі правових знань суду.
З огляду на зміст позовних вимог, суду необхідно встановити обставину, зокрема з'ясувати питання щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6125510100:01:011:0117, площею 6,5600 га, що розташована за адресою: Тернопільська область, м. Чортків, вул. Білецька, 40-А.
Таким чином, для об'єктивного та правильного вирішення спору, виходячи з завдання господарського судочинства, встановленого в статті 2 ГПК України та враховуючи предмет та підстави позовних вимог, необхідно встановити обставини, які потребують спеціальні знання.
Зазначені обставини неможливо встановити без спеціальних знань, якими суд не володіє.
Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи ( стаття 98 ГПК України).
Аналіз положень статей 99, 104 ГПК України дозволяє зробити висновок про те, що судова експертиза є одним із видів доказів та може призначатися судом у випадку, коли суд вважає, що має дійсну потребу у спеціальних знаннях для встановлення певних фактичних даних, що входять до предмета доказування.
Право може вважатися ефективним, тільки якщо зауваження сторін насправді "заслухані", тобто належним чином вивчені судом (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Дюлоранс проти Франції", "Донадзе проти Грузії"). Завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Ван де Гурк проти Нідерландів").
Обов'язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів.
Усебічність та повнота розгляду передбачає з'ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв'язками, відносинами і залежностями. Таке з'ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.
До з'ясування кола питань, які належить вирішити суду при ухваленні рішення, зокрема, належить наявність обставин (фактів), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються (п.1 ч.1 ст. 237 ГПК України).
Судова експертиза призначається з врахуванням норм Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, а також Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5.
Пунктом 1.2. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, основними видами (підвидами) експертизи є земельно-оціночна.
За таких обставин, беручи до уваги клопотання представника позивача, суд приходить до висновку, що для з'ясування вказаних обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право і такі обставини суд позбавлений можливості встановити самостійно, а отже вважає за необхідне призначити у справі судову земельно-оціночну експертизу.
Як визначено статтею 100 Господарського процесуального кодексу України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну (частини 4 та 5 статті 99 Господарського процесуального кодексу України).
Оцінивши запропоновані представником позивача питання та враховуючи, що призначається судова експертиза, суд зробив висновок про обґрунтованість запропонованих учасником справи - питань.
Окрім того, суд вбачає за доцільне запропонувати судовому експерту реалізувати надане йому статтею 13 Закону України "Про судову експертизу" право щодо зазначення в експертному висновку фактів, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання.
Відповідно до частини 3 статті 99 Господарського процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Додатком №1 до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затверджено Перелік регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України.
Відповідно до даного переліку Тернопільська область обслуговується Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз.
При поданні клопотання про призначення судової експертизи представником позивача запропоновано доручити її проведення Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Представник відповідача пропозицій щодо експертної установи не надав.
Враховуючи клопотання заявника та вимоги чинного законодавства, суд вважає за доцільне доручити проведення судової експертизи експертам Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Водночас, суд звертає увагу експертної установи, що експертиза має бути проведена у встановлений абзацом 1 пункту 1.13 розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень строк.
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону України "Про судову експертизу" витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України, зокрема, у господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Згідно з п. 23 постанови пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.2012 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи", витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона , а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи.
Оскільки до суду з відповідним клопотанням про призначення судової експертизи, звернувся саме представник позивача, та враховуючи його згоду на проведення оплати, а тому суд вважає за доцільне оплату за проведення призначеної судом експертизи покласти на позивача - Чортківську міську раду.
Частиною 5 статті 100 ГПК України визначено, що в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Пунктом 6 частини 1 статті 229 ГПК України передбачено, що провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини 1 статті 228 цього Кодексу на час проведення експертизи.
Враховуючи зазначене, у зв'язку із призначенням судової експертизи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі №921/578/25 на час проведення судової експертизи.
Відповідно до статті 117 ГПК України зупинення провадження у справі зупиняє перебіг процесуальних строків. З дня відновлення провадження перебіг процесуальних строків продовжується.
Процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи та оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвали (ч. 2 ст. 232 ГПК України).
20.11.2025 при проголошенні скороченої ухвали судом зазначено зокрема в її пункті 8 вулицю експертної установи "вул. Січових Стрільців, 4," замість - "вул. Багата, 5А".
Частиною 7 статті 233 ГПК України передбачено, що виправлення в судових рішеннях повинні бути застережені перед підписом судді.
Зважаючи на наведене, суд робить застереження про виправлення в цій частині судового рішення до його підписання суддею.
Керуючись ст. ст. 69, 99, 100, 107, 117, 228, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд,
1. Клопотання Чортківської міської ради про призначення судової земельно-оціночної експертизи у справі №921/578/25, задоволити.
2. Призначити судову земельно-оціночну експертизу у справі №921/578/25, на вирішення якої поставити такі питання:
- Якою є нормативна грошова оцінка земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 6125510100:01:011:0117, площею 6,5600 га, розташованої за адресою: м. Чортків, вул. Білецька, 40-А, станом на: 01 січня 2022 року; 01 січня 2023 року; 01 січня 2024 року; 01 січня 2025 року?
- Визначити, які коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель підлягають застосуванню для зазначених років відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України та офіційних даних Держгеокадастру?
- Визначити нормативну грошову оцінку земельної ділянки за результатами індексації від попередньої затвердженої оцінки 2014 року (3 669 008,00 грн) з урахуванням індексації до 2025 року включно?
- Яким є річний розмір орендної плати за користування цією земельною ділянкою: за ставкою 5 % від нормативної оцінки - для 2022 та 2023 років; за ставкою 8 % від нормативної оцінки - для 2024 та 2025 років, із зазначенням сум у гривнях за кожен рік?
- Якою є загальна сума безпідставно збережених коштів користувача земельної ділянки без укладеного договору оренди за період з 01.10.2022 по 30.09.2025, виходячи з визначеної експертом нормативної грошової оцінки та ставок орендної плати.
3. Проведення судової земельно-оціночної експертизи доручити Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, вул. Січових Стрільців, 4, м. Тернопіль.
4. Витрати, пов'язані з проведенням судової земельно-оціночної експертизи покласти на Чортківську міську раду вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область.
5. Повідомити експерта(ів) про передбачену ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України відповідальність за завідомо неправдивий висновок та/або за відмову від виконання покладених судом обов'язків.
6. Зупинити провадження у справі №921/578/25 до закінчення проведення судової експертизи.
7. Зобов'язати експертну установу надіслати експертний висновок у Господарський суд Тернопільської області після проведення дослідження.
8. Копію ухвали надіслати:
- до електронного кабінету в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному ГПК України: позивачу та відповідачу;
- рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення:
Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, вул. Багата, 5 А, м. Тернопіль, для виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена.
Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою - https://te.court.gov.ua/sud5022.
Повну ухвалу підписано "02" січня 2026 року.
Суддя Я.Я. Боровець