Дата документу 30.12.2025Справа № 554/18236/25
Провадження № 1-кс/554/15485/2025
30 грудня 2025 року м. Полтава
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України,
Слідча звернулася до суду із вищезазначеним клопотанням, в обґрунтування якого зазначила, що СУ ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, за фактом можливого неналежного виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей з боку службових осіб закладів охорони здоров'я, освіти та соціального захисту Полтавської області в яких перебувають на утриманні діти, що проявляється в незабезпеченні дітей належними умовами проживання та харчування, отримання освіти та медичної допомоги, що спричинило тяжкі наслідки.
Встановлено, що в Полтавській області налічується майже 2000 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, 167 дітей перебувають у закладах інституційного догляду, понад 5 тисяч дітей опинилися у складних життєвих обставинах. Такі діти є найбільш незахищеною категорією суспільства, що потребує посиленої уваги не лише органів і служб у справах дітей, а й органів правопорядку.
На території області функціонують 29 закладів охорони здоров'я, освіти та соціального захисту в яких перебувають на цілодобовому утриманні діти. Загальна кількість дітей, що зараховані до таких закладів складає 1253 дитини. Більшість таких дітей мають інвалідність, особливі освітні потреби та перебувають у складних життєвих обставинах. Крім цього, 179 таких дітей є дітьми-сиротами та дітьми, що позбавленні батьківського піклування. Потреби та інтереси таких дітей мають бути пріоритетом в діяльності як органів і служб дотичних до захисту інтересів дітей так і органів правопорядку.
Моніторингом мережі Інтернет, соціальних мереж та медіа встановлено, що на території області наявні неодинокі випадки можливого неналежного виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей з боку службових осіб, що проявляються в незабезпеченні дітей належними умовами проживання та харчування, отримання освіти та медичної допомоги, тощо.
Зокрема, під час аналізу інформації, що розміщена на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено порушення прав дітей в Комунальному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Також встановлено, що відповідно до Акту проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей № ПО25-ПЗ/25 В від 26.02.2025 року, виявлені порушення вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей, зокрема в особових справах дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування відсутні довідки про призначення пенсії/допомоги, про виплату аліментів.
Вказане може свідчити про порушення прав дітей в частині отримання соціальних виплат.
Під час досудового розслідування встановлено, що в Комунальному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_2 » перебувають 12 статусних дітей, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_14 .
У зв'язку з чим в органу досудового розслідування, для повного об'єктивного та неупередженого досудового розслідування, з метою перевірки виконання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей, виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до особових справ вказаних дітей, які перебувають у розпорядженні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій, оскільки вказані відомості мають доказове значення у кримінальному провадженні.
У інший спосіб отримати вказані документи немає можливості, оскільки вони містять відомості, що мають персональні дані дітей та відповідно не підлягають розголошенню відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» та Закону України «Про захист персональних даних». В той же час ці документи мають доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки можуть підтвердити або спростувати обставини, що досліджуються в кримінальному провадженні.
В судове засідання слідча ОСОБА_3 не з'явилася, одночасно з клопотанням надіслала до суду заяву, в якій розгляд клопотання просила проводити без її участі. Клопотання підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.
Представник Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомив та заяв про відкладення судового засідання не подав. Разом із тим, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання (ч.4 ст.163 КПК України).
Зважаючи на неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть у ньому участь, на підставі положень ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження (п.5 ч.2 ст.131 КПК України).
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) .
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч.5 ст.163 КПК України).
Згідно з п.8 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Згідно з ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Частиною 7 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України.
Проаналізувавши зміст клопотання й доданих до нього матеріалів, в тому числі зміст витягу з ЄРДР, врахувавши обставини, які розслідуються в межах зазначеного кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що слідчою доведено, що запитувана нею інформація перебуває у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами допоможе встановити важливі обставини кримінального провадження, може мати суттєве значення для здійснення його подальшого розслідування і може бути використана як доказ, а іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів (інформації), неможливо.
На підставі викладеного, з огляду на те, що отримання зазначеної інформації має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року, з метою розкриття кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, забезпечення швидкого, повного та неупередженого проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, клопотання слід задовольнити та надати тимчасовий доступ до особових справ дітей, з можливістю вилучення належним чином завірених копій.
Керуючись ст.ст.132, 159-166, 372 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчої - задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України: слідчим слідчого відділу Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у розпорядженні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: до особових справ дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій.
Зобов'язати директора Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » забезпечити тимчасовий доступ до особових справ наступних дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , та надати для вилучення належним чином завірені їх копії.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
В разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз'яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1