СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/12456/25
пр. № 2-о/759/503/25
25 вересня 2025 року м.Київ
Святошинський районний суд м. Києва
під головуванням судді Сенька М.Ф.,
присяжних Герасимюка К.А., Гетьман Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Пушкарського О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересована особа: Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з заявою про оголошення фізичної особи померлою, у якій заявник просить оголосити свого діда ОСОБА_2 ,, ІНФОРМАЦІЯ_1 померлим (загиблим), у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Оголошення ОСОБА_2 померлим заявнику потрібно для реалізації його прав.
Заявник в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши зібрані по справі докази, вважає заяву, такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 проживав разом з дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Факт рідства, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 батька заявника ОСОБА_4 , а також свідоцтвом про народження заявника НОМЕР_2 .
Батько заявника, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_3 .
Матеріали справи містять заяву від 27.11.2024 року баби заявника ОСОБА_3 , що посвідчена приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Сущенко О.В., зареєстрованої в реєстрі за N?2739 , в якій вона засвідчує факт смерті свого чоловіка: « ІНФОРМАЦІЯ_5 , близько 16 години 30 хвилин перебувала на лавці біля свого будинку за адресою: АДРЕСА_2 , разом з моїм чоловіком ОСОБА_2 , та почула вибух, після чого побачила, що ОСОБА_2 , було поранено у спину, після чого я допомогла йому зайти в нашу квартиру надала йому першу медичну допомогу, після чого я намагалась знайти когось хто може доправити мого чоловіка в лікарню, проте, з огляду на те, що там де ми перебували з чоловіком уже довгий час не було телефонного зв?язку, а також на те що с. Єлизаветвка, Покровського району,Донецької області, знаходиться під постійними обстрілами та наближене до лінії розмежування, мені не вдалося знайти тих хто б допоміг доставити мого чоловіка до найближчої лікарні.
10 жовтня 2024 року мені вдалося знайти знайомого чоловіка, що погодився доставити мого чоловіка до найближчої лікарні, проте, близько 08 години 00 хвилин, мій чоловік, ОСОБА_2 , від отриманих поранень, помер у нашій квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . У зв?язку з відсутністю телефонного зв?язку, а також постійними обстрілами території села Єлизаветівка та наближенням його до території розмежування, поліція та швидка допомога не можуть дістатися місця смерті мого чоловіка, тому належним чином зафіксувати факт смерті мого чоловіка неможливо. Тіло мого чоловіка залишилось в нашій квартирі за адресою: АДРЕСА_1 .
10 жовтня 2024 року, близько 11 години 00 хвилин, за адресою: АДРЕСА_2 , пролунав вибух частина будинку була зруйнована, а тіло мого чоловіка залишилось в нашій квартирі під завалами будинку. У зв?язку з постійними обстрілами території села Єлизаветівка та наближенням його до території розмежування, дістати тіло мого чоловіка, ОСОБА_2 , на даний момент, неможливо.
Крім того, за фактом смерті ОСОБА_2 , було відкрите кримінальне провадження, що внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за N?12024052690000736, що підтверджується витягом з ЄРДР.
Територія на якій загинув ОСОБА_2 та де знаходиться його тіло, є територією ведення активних бойових дій відповідно до Наказу міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року, а починаючи з 17 січня 2025 року є територією тимчасово окупованою Російською федерацією. Тому у заявника відсутні документи, які дозволяють зареєструвати смерть згідно вимог законодавства та отримати свідоцтво про смерть.
Чинний ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема: встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305, 309 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305, 309 ЦПК України).
Заявник для захисту своїх прав звернулася до суду про оголошення особи померлою.
Обраний заявником спосіб захисту відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 28.02.2024 у справі № 506/358/22, від 13.03.2024 у справі №204/7924/23, де Верховний Суд дійшов висновку про те, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).
Відповідно до частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років після закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Згідно з частиною третьою статті 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина четверта статті 46 ЦК України).
Відповідно до змісту статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлої приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Як роз'яснено у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, тобто матеріально-правовий зв'язок, або за відсутності такого зв'язку дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши наведені заявником обставини та мету, з якою їй необхідно оголосити особу померлою, є підстави для висновку про наявність між заявником та особою, яку вона просить оголосити померлою, матеріально-правового зв'язку, а саме з метою реалізації права на здійснення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 органом реєстрації актів цивільного стану та на оформлення спадкових прав..
Відповідно до ст.47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Згідно з ч. 3 ст.46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлим.
Оскільки, матеріали справи дають можливість встановити день вірогідної смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , то оголосити його померлим слід з ІНФОРМАЦІЯ_6 .
З огляду на вказане подана заява підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, на підставі ст. 46 ЦК України, керуючись ст.ст.10, 89, 259, 263, 264, 265, 268, 293, 294, 305, 307, 308 ЦПК України, суд
ухвалив :
Заяву ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою задовольнити.
Оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадяника України,уродженця с.Іллінка Мар'їнського району Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в АДРЕСА_1 .
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати 10.10.2024 року.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Головуючий М.Ф. Сенько