30 грудня 2025 р. Справа № 520/13145/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: П'янової Я.В.,
Суддів: Бегунца А.О. , Русанової В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2025, головуючий суддя І інстанції: Мар'єнко Л.М., м. Харків, повний текст складено 12.08.25 у справі № 520/13145/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕДОРІВСЬКИЙ»
до Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Федорівський" (далі за текстом також - позивач, ТОВ "Федорівський") звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі та текстом також - відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення №5601/0413 від 10.02.2025 про застосування до ТОВ "Федорівський" штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на суму 290172,78 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення10.02.2025 за №5601/0413 в частині нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Федорівський" штрафних санкцій в розмірі 290172,78 гривень за порушення строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Федорівський" витрати зі сплати судового збору в сумі 3482 гривні 07 копійок.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, з викладенням висновків, які не відповідають обставинам справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач звертає увагу на неврахування судом першої інстанції того, що відсутнє рішення податкового органу згідно з Наказом № 225, яке б свідчило про відсутність можливості позивачем своєчасно виконувати свої податкові зобов'язання у терміни, визначені Податковим кодексом України, або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи. Водночас звертає увагу, що строк дії сертифікату 16.10.2022, а податкові накладні зареєстровані 29.11.2022.
За результатами апеляційного розгляду відповідач просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення.
Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, рішення ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, з дослідженням усіх доказів та встановленням усіх обставин у справі. Вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а тому апеляційну скаргу просить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Федорівський", зареєстроване 23.11.2007 як суб'єкт господарювання - юридична особа в Єдиному державному реєстрі фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань за кодом 34858372. Основним видом діяльності товариства за КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
ТОВ "Федорівський" перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Харківська державна податкова інспекція; зареєстрований платником податків на додану вартість 01.10.2008 за №348583720078.
Співробітниками податкового органу на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Федорівське" дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами камеральної перевірки складено акт від 23.01.2025 за №3169/20-40-04-13-02/34858372 (далі також - акт перевірки), висновками якого встановлено порушення ТОВ "Федорівське" граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за лютий, листопад 2022, грудень 2024 року, чим порушено абз.14, 15, 16, 18 п.201.10 ст.201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України , а саме:
№7 від 02.02.2022 року, зареєстровано в ЄРПН - 29.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів протермінування - 138;
№6 від 02.02.2022, зареєстровано в ЄРПН - 29.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів протермінування - 138;
№5 від 02.02.2022, зареєстровано в ЄРПН - 28.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів протермінування - 137;
№3 від 02.02.2022, зареєстровано в ЄРПН - 28.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів протермінування - 137;
№4 від 02.02.2022, зареєстровано в ЄРПН - 28.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 14.07.2022, кількість календарних днів протермінування - 137;
№17 від 29.11.2022, зареєстровано в ЄРПН - 20.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.12.2022, кількість календарних днів протермінування - 5;
№4 від 02.12.2024, зареєстровано в ЄРПН - 15.01.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.01.2025, кількість календарних днів протермінування - 10.
10.02.2025 на підставі акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №5601/0413, яким до ТОВ "Федорівський" за порушення граничних строків та за затримку реєстрації у ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1, розділу ІІ пункту 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України за період лютий, листопад 2022, грудень 2024 застосовано штраф у сумі 290172,78 грн.
Позивач надіслав до Державної податкової служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення, проте рішенням ДПС України від 24.04.2025 за №11538/6/99-00-06-03-01-06, за результатами розгляду якої податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 10.02.2025 №5601/0413 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Стверджуючи про невідповідність оскарженого податкового повідомлення-рішення контролюючого органу приписам чинного законодавства, ТОВ "Федорівський" звернулося до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із відсутності порушення вимог податкового законодавства ТОВ "Федорівський".
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За приписами пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі також - ПК України) цей кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Главою 8 Податкового кодексу України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який неодноразово продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
03.03.2022 прийнято Закон України "Про внесення змін до ПК України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" №2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022, яким підрозд.10 розд.XX Перехідних положень ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Разом з цим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12.05.2022 за №2260-ІХ (далі - Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до пп.69 підрозд.10 розд. ХХ Перехідних положень ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Відповідно до пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу Перехідних положень ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.
Згідно з пп.69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підпунктом 69.2 п.69 підрозд.10 розд. ХХ Перехідних положень ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану не застосовуються.
Тобто Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підп.112.8.9 п.112.8 ст.112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
Водночас, з набранням чинності Законом №2260-IX, передбачене підп.69.1 п.69 підрозд.10 розділу ХХ Податкового кодексу України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Отже, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п.52-1 підрозд.10 розд.XX Перехідних положень Податкового кодексу України.
Така правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 26.06.2024 у справі №580/10149/23, від 21.08.2024 у справі №440/8796/23, від 09.09.2024 у справі №520/14286/23, від 24.09.2024 у справах №520/24541/23 та №500/261/24.
Враховуючи викладене, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого п.52-1 підрозд.10 розд.XX Перехідних положень ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.
Разом з цим, у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена (ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (після 26.05.2022), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності відпали.
Відповідно до п.69.1 підрозд.10 розд.XX Перехідних положень ПК України платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.
Законом України від 13.12.2022 за №2836-IX, який набрав чинності 03.01.2023 підп.69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31.05.2022, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022; реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20.07.2022.
Отже, до 03.01.2023 платники податків звільнялись від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, зокрема в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку подання на реєстрацію таких накладних в період з 24.02.2022 до 26.05.2022 (до дня набрання чинності Законом № 2260-IX), а з 03.01.2023 - в період з 01.02.2022 до 31.05.2022 та за умови їх реєстрації до 15.07.2022.
Такий правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 11.04.2024 у справі №380/14133/23, від 02.04.2024 у справі №520/18349/23, 12.03.2024 у справі №160/13661/23.
У постановах від 07.02.2024 у справі №380/7070/23 та від 22.02.2024 у справі №420/19335/22 суд касаційної інстанції зазначив, що фактично з 27.05.2022 платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 до травня 2022, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15.07.2022.
Отже, беручи до уваги наведені висновки Верховного Суду, у період з лютого по серпень та в листопаді 2022 року, граничні терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних були встановлені п. 201.10 ст.201 ПК України, а розмір штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних - п.120-1.1 ст.120 ПК України.
Разом з цим, при притягненні до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган згідно з п.112.1 ст.112 ПК України повинен врахувати, що особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п.112.2 ст.112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Приписами п.112.7 ст.112 ПК України встановлено, що у разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.
Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством.
Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.
За визначенням, наведеним у пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Враховуючи, що штрафні (фінансові) санкцій (штрафи) є різновидом фінансової відповідальності, саме на відповідача покладено обов'язок доведення обставин, що платник податків мав можливість дотримання правил та норм, однак не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання.
Згідно з пп.112.8.9 п.112 ст.112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).
Так, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами (ч.1 ст. 617 ЦК України, ч.2 ст.218 ГК України та ст.14-1 Закону "Про Торгово промислові палати в Україні").
Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.
Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов'язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20), а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України від 02.12.1997 за №671/97-ВР "Про торгово-промислові палати в Україні", із змінами та доповненнями (далі - Закон №671/97), Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.
Частиною 1 статті 14-1 Закону №671/97 передбачено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Як убачається з матеріалів справи, позивач порушив терміни реєстрації податкових накладних, складених у період: лютий, листопад 2022, грудень 2024, сума штрафних (фінансових) санкцій 290172,78 грн.
Водночас, позивач в якості обставин для звільнення його від фінансової відповідальності посилається на форс-мажорні обставини воєнного стану в Україні, які стали перешкодою до своєчасного виконання позивачем податкового зобов'язання зі своєчасної реєстрації вказаних податкових накладних.
Так, позивач здійснює свою господарську діяльність виключно на території с. Федорівка Куп'янського району Харківської області, що підтверджується копіями квитанцій про сплату ТОВ "Федорівський" місцевих податків (на нерухоме майно та єдиний податок 4 групи) до місцевого бюджету.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 за №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 за №1668/39004 (далі - Наказ №309), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до якого з 24.02.2022 по 12.09.2022 Вільхуватська сільська територіальна громада Куп'янського району Харківської області (с.Федорівка) перебувала в тимчасовій окупації збройних сил РФ. Вказані обставини в силу частини третьої статті 78 КАС України є загальновідомими та не потребують доказування.
Відповідно до Наказу директора ТОВ "Федорівський" від 24.02.2022 за №15, у зв'язку зі збройною агресією РФ проти України та у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану згідно з Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, окупацією с. Федорівка, у зв'язку з неможливістю здійснення підприємством ТОВ "Федорівський" виробничої діяльності, з 24.02.2022 зупинено виробництво усіх видів продукції та відповідним чином скорочено тривалість робочого часу працівників.
Згідно з довідкою АТ "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" від 25.02.2025 за №17-47/1531, наданою на адвокатський запит представника позивача, на об'єктах ПрАТ "Федорівське" за адресою: вул. Праці, буд.1, сел. Федорівка, Куп'янський район, Харківська область в період з 18.04.2022 по 16.10.2022 відсутнє електропостачання у зв'язку з пошкодженням обладнання внаслідок бойових дій.
Сертифікатом №6300-25-0819 Харківської торгово-промислової палати від 22.05.2025 за №184/63.01-06, наданим Товариству з обмеженою відповідальністю "Федорівський" (код ЄДРПОУ 34858372) засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану; тимчасова окупація с.Федорівка Вільхуватської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області; нефункціонування Єдиного реєстру податкових накладних; відсутність електропостачання за адресою: Харківська область, Куп'янський район, с.Федорівка, вул. Праці, буд.1, у зв'язку з пошкодженням обладнання внаслідок бойових дій. Вказані обставини перешкоджали виконанню обов'язку (зобов'язання), а саме: зареєструвати податкові накладні від 02.02.2022 за №3, №4, №5, №6, №7 з дотриманням граничних строків, встановлених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, з урахуванням п.69.1 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України у термін до 15 липня 2022 року перед Головним управлінням ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495). Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання - 24 лютого 2022 року, дата закінчення - 16 жовтня 2022 року.
Зазначений період окупації Вільхуватської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області та відновлення засобів комунікації та нормальної життєдіяльності територіальної громади, на який припадає порушення позивачем строку реєстрації податкових накладних, підтверджений Переліком, у сукупності з іншими документами, на які посилається позивач, беззаперечно свідчить про об'єктивні перешкоди господарській діяльності позивача, що включає в себе і обов'язок реєстрації податкової звітності, тобто форс-мажорні обставини.
Водночас, відповідач окрім висловлення незгоди з врахуванням судом вказаних документів та обставин, на які покликається позивач, не довів суду, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків, який здійснював господарську діяльність на території с.Федорівка Вільхуватської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області, що з 24.02.2022 по 12.09.2022 віднесена до окупованих територій, потім територій можливих бойових дій та часу для відновлення критичної інфраструктури (зокрема електропостачання) чи мінімально необхідних засобів зв'язку (мережі Інтернет, мобільного та поштового зв'язку тощо), діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в спірних правовідносинах наявні підстави для застосування до позивача пп.112.8.9 п.112.8 ст.112 ПК України в розрізі звільнення його від фінансової відповідальності з підстав наявності форс-мажорних обставин в частині порушення строків реєстрації податкових накладних за період з 24.02.2022 по 16.10.2022.
Суд зазначає, що Податковий кодекс України не містить норм, які б розкривали механізм реалізації положень 112.8.9 п.112.8 ст.112 Податкового кодексу України в частині зупинення та/або переривання термінів або строків виконання податкових обов'язків обставинами форс-мажору.
Такі положення викладені в частині 6 статті 13 Закону України "Про валюту та валютні операції", а саме вказано, що у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Таким чином, оскільки Закон України "Про валюту та валютні операції" також є актом податкового законодавства, наявність обставини форс-мажору аналогічно зупиняє перебіг строку виконання податкового обов'язку. Поновлюється цей строк також з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Враховуючи, що позивач здійснив реєстрацію податкових накладних після завершення дії форс-мажорних обставин, підтверджених сертифікатом Харківської торгово-промислової палати №184/63.01-6 від 22.05.2025, з боку ТОВ "Федорівський" відсутнє порушення вимог податкового законодавства.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що посилання податкового органу на неподання позивачем до Головного управління ДПС у Харківській області заяви та документів (копії документів), інформації про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, оформленої відповідно до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (далі - Порядок №225, набрав чинності 06.09.2022), на переконання суду, є неприйнятним, оскільки перебуваючи під впливом обставин непереборної сили до 16.10.2022, у ТОВ «Федорівський» була відсутня можливість для звернення до органу податкового контролю в строк, визначений пунктом 3 розділу ІІ Порядку №225, а саме не пізніше 30.09.2022.
З урахуванням зазначеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.02.2025 за №5601/0413 в частині нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Федорівський" (код ЄДРПОУ 34858372) штрафних санкцій на суму 290172,78 грн.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків, якими мотивоване рішення суду першої інстанції, та не дають підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими, а застосування судом норм матеріального права - неправильним.
Суд першої інстанції надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та надав оцінку усім аргументам сторін, які здатні вплинути на результат вирішення спору.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на результати апеляційного розгляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі № 520/13145/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Я.В. П'янова
Судді А.О. Бегунц В.Б. Русанова