29 грудня 2025 р. Справа № 480/10928/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Перцової Т.С. , Макаренко Я.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 (суддя: М.М. Шаповал, м. Суми) по справі № 480/10928/24
за позовом ОСОБА_1
до Державної установи "Сумський слідчий ізолятор № 25"
про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної установи "Сумський слідчий ізолятор № 25" (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:
- визнати дії та бездіяльність Державної установи "Сумський слідчий ізолятор № 25" неправомірними у частині відмови позивачу в сприянні щодо отримання 1000 грн. "є-підтримки" та зобов'язати його подати заявку за зверненням позивача від 04.11.2024 до відповідної фінансової установи про перерахунок та нарахування на особистий рахунок позивача - 1000 грн.;
- стягнути з відповідача на користь позивача компенсацію в сумі 300 грн. моральних збитків.
В обґрунтування вимог адміністративного позову зазначив, що звернувся до відповідача з письмовим зверненням про отримання 1000 грн. зимової підтримки, однак листом від 19.11.2024 йому протиправно відмовлено у задоволенні вказаного звернення.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 по справі № 480/10928/24 в задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Сумський слідчий ізолятор № 25" про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Позивач, не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин у справі та порушення норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції рішення скасувати та ухвалити нову постанову, якою:
- визнати дії та бездіяльність службових та посадових осіб Державної установи "Сумський слідчий ізолятор № 25" протиправними;
- стягнути з відповідача 300 грн. за завдану моральну шкоду;
- стягнути з відповідача 1000 грн. з нарахуванням цієї суми на його особистий рахунок та під контролем витрати цієї суми в межах, визначених Кабінетом Міністрів України.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, з викладених підстав, вказує, що має право на отримання 1000 грн. "є-підтримки". Оскільки строк подання заявки на отримання вказаної допомоги закінчився, вважає, що таку допомогу слід стягнути з відповідача 1000 грн. з нарахуванням цієї суми на його особистий рахунок та під контролем витрати такої суми в межах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідач, у надісланому відзиві на апеляційну скаргу, посилаючись на законність та обґрунтованість висновків суду першої інстанції, просить суд рішення Сумського окружного адміністративного суду 30.04.2025 за адміністративною справою № 480/10928/24 за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Сумський слідчий ізолятор" про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити дії залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затриманий: 29.04.2004.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 30.04.2004 відносно ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою.
До державної установи "Сумський слідчий ізолятор" ОСОБА_1 доставлений 21.05.2004. 11.10.2004 ОСОБА_1 засуджений Апеляційним судом Сумської області за ст. 115 ч. 2 п. 13, ст. 296 ч. 3, ст. 122 ч. 1, ст. 70 ч. 1 КК України до довічного позбавлення волі. Вирок набрав законної сили 15.02.2005. Рішенням комісії (протокол № 19 від 21.10.2004) визначено максимальний рівень безпеки у приміщеннях камерного типу.
17.04.2005 ОСОБА_1 направлений для подальшого відбування покарання до Роменської виправної колонії № 56 Сумської області (зараз - державна установа "Роменська виправна колонія (№ 56)").
ОСОБА_1 тимчасово перебуває в Державній установі "Сумський слідчий ізолятор" в порядку ст. 90 Кримінально-виконавчого кодексу України. Підставою перебування засудженого під вартою є вирок Апеляційного суду Сумської області від 11.10.2004, який набрав законної сили 15.02.2005 (відповідно до ст. 2 Закону України "Про попереднє ув'язнення" - для забезпечення виконання вироку).
04.11.2024 позивач звернувся до відповідача з письмовим зверненням про отримання 1000 грн. є-підтримки.
Листом від 19.11.2024 позивачу повідомлено наступне: "Як вказано на урядовому порталі, уряд ухвалив рішення, за яким за ініціативи Президента України з 1 грудня кожен українець та кожна українка отримають тисячу гривень для оплати українських послуг і товарів.
Фінансова допомога, анонсована Президентом України в рамках програми "єПідтримка", буде зараховуватися на віртуальну картку "Національного кешбеку", яку можна оформити через додаток "Дія".
Разом з тим, уряд розробляє механізм для зручності громадян, у яких немає смартфону і доступу до застосунку "Дія".
Наразі також розробляється механізм отримання коштів "єПідтримки" через відділення Укрпошти - для зручності тих громадян, які не мають смартфонів і доступу до "Дії".
На підставі викладеного повідомляю, що оскільки наразі існує єдиний спосіб отримання коштів "єПідтримки" через портал "Дія", що не дає можливості оформити Вам допомогу, дане питання може бути вирішене при впровадженні дієвого механізму отримання коштів іншим способом.
Також Ви не позбавлені права самостійно звернутися для оформлення даної допомоги до відповідних органів.
Відповідно статті 16 Закону України "Про звернення громадян" Ви маєте право оскаржити відповідь вищому органу або посадовій особі, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду".
Вважаючи таку відмову протиправною звернувся до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Державна установа "Сумський слідчий ізолятор" не може реалізувати право позивача, а саме подати заявку від його імені на підставі звернення від 04.11.2024 до відповідної фінансової установи про перерахунок та нарахування на особистий рахунок позивача - 1000,00 грн..
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 року № 952 "Про реалізацію експериментальних проектів у рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" передбачені наступні Порядки: Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні"; Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги; Порядок реалізації експериментального проекту щодо часткової компенсації вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні"; Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні".
Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" визначено процедуру реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" (далі - експериментальний проект).
Метою реалізації експериментального проекту є підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги, сприяння відновленню економіки, подолання економічних наслідків збройної агресії Російської Федерації, збільшення обсягу внутрішнього виробництва, популяризація безготівкових розрахунків та збільшення обсягу сплачених податків шляхом надання державної грошової допомоги фізичним особам - покупцям товарів українського виробництва.
Експериментальний проект реалізується шляхом надання електронної публічної послуги "Національний кешбек" відповідно до вимог цього Порядку.
Учасниками експериментального проекту є Мінекономіки, ДПС, Мінцифри, Держпродспоживслужба, технічний адміністратор інформаційної системи, українські виробники, продавці, покупці/отримувачі кешбеку, розрахунковий банк, уповноважені банки, агент експериментального проекту (пункт 6).
Пунктом 14. Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" встановлено, що для участі в експериментальному проекті покупцю необхідно:
1) перейти на веб-сайт (мобільний застосунок) або звернутися до відділення уповноваженого (уповноважених) банку (банків) для подання заяви про участь в експериментальному проекті (далі - заява про участь), яка містить такі відомості:
прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
дата народження;
реєстраційний номер облікової картки платника податків;
номери поточного (поточних) рахунка (рахунків) (за стандартом IBAN), платіжні операції за якими будуть аналізуватися на відповідність вимогам експериментального проекту;
1) надати дозвіл на надання інформації для забезпечення дотримання положень Закону України "Про банки і банківську діяльність" щодо банківської таємниці, згоду на передачу інформації про платіжні операції з обраних поточних рахунків до інформаційної системи для надання електронної публічної послуги "Національний кешбек" за формою, визначеною уповноваженим банком, та дозвіл на обробку персональних даних;
2) відкрити спеціальний рахунок для зарахування кешбеку;
3) встановити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному пристрої, технічні параметри якого підтримують його використання, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;
4) обрати у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) електронну публічну послугу "Національний кешбек".
Вимоги, передбачені абзацом п'ятим підпункту 1 і підпунктом 2 цього пункту, не застосовуються до операцій з відкриття спеціального рахунка виключно для отримання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 р. № 952.
Для участі в експериментальному проекті фізичній особі, яка відкрила спеціальний рахунок без дотримання вимог абзацу п'ятого підпункту 1 та підпункту 2 цього пункту, необхідно звернутися до уповноваженого банку, в якому відкрито такий рахунок, для виконання вимог, визначених абзацом п'ятим підпунктів 1 і 2 цього пункту.
Пунктом 15. Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" передбачено, що відкриття спеціального рахунка здійснюється уповноваженим банком відповідно до законодавства та нормативно-правових актів Національного банку. Відповідальність за повноту і достовірність інформації, наданої уповноваженому банку для відкриття спеціального рахунка, покладається на покупця.
Послуги уповноваженого банку, пов'язані з відкриттям, закриттям та обслуговуванням спеціального рахунка, а також емісії і обслуговування платіжної картки отримувача кешбеку надаються безоплатно.
Спеціальний рахунок не підлягає поповненню, крім випадків, передбачених цим Порядком, та операцій з повернення суми оплати товарів та відмови від послуг згідно з правилами платіжних систем.
Уповноважений банк може випускати до спеціальних рахунків для отримання кешбеку пластикові або іншого виду (віртуальні) платіжні картки.
Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги передбачає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінекономіки за бюджетною програмою "Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги" визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінекономіки за бюджетною програмою "Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги" (далі - бюджетні кошти).
Метою використання бюджетних коштів є підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги, сприяння відновленню економіки, подолання економічних наслідків збройної агресії Російської Федерації, збільшення обсягу внутрішнього виробництва, популяризація безготівкових розрахунків та збільшення обсягу сплачених податків шляхом надання державної грошової допомоги фізичним особам - покупцям товарів українського виробництва та часткової компенсації покупцям вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва.
Бюджетні кошти спрямовуються на:
надання державної грошової допомоги покупцям товарів українського виробництва:
надання часткової компенсації покупцям техніки і обладнання вітчизняного виробництва:
надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка":
покриття витрат агента експериментального проекту за провадження діяльності.
Порядок реалізації експериментального проекту щодо часткової компенсації вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" визначає процедуру реалізації експериментального проекту щодо часткової компенсації вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Мінекономіки за бюджетною програмою "Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги".
Метою реалізації експериментального проекту є підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари шляхом надання часткової компенсації покупцям вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва.
Часткова компенсація надається суб'єктам господарювання приватногоправа (юридичним особам та фізичним особам - підприємцям), що здійснюють закупівлю техніки і обладнання вітчизняного виробництва.
Бюджетні кошти спрямовуються на здійснення покупцям часткової компенсації вартості техніки і обладнання вітчизняного виробництва, що закуплені у підприємств вітчизняного машинобудування та/або їх дилерів та включені до затвердженого Мінекономіки переліку техніки і обладнання, вартість яких частково компенсується за рахунок бюджетних коштів.
Часткова компенсація надається на види техніки і обладнання згідно з додатком 1, ступінь локалізації виробництва яких перевищує 40 відсотків.
Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" визначає процедуру реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні".
Метою реалізації експериментального проекту є підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги.
Експериментальний проект реалізується шляхом надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) через розрахунковий банк, уповноважені банки та АТ "Укрпошта" відповідно до вимог цього Порядку.
Учасниками експериментального проекту є Мінекономіки, Мінцифри, Мінсоцполітики, АТ "Укрпошта", технічний адміністратор інформаційної системи, фізичні особи, розрахунковий банк та уповноважені банки (пункт 6 Порядку).
Відповідно до пункту 8 Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" допомога надається одноразово фізичній особі за її бажанням, якій станом на 1 грудня 2024 р. виповнилося 18 років, що має присвоєний в установленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків та яка на момент подачі заявки на отримання допомоги перебуває на території України, крім тимчасово окупованої території.
Заявка на отримання допомоги у розмірі 1000 гривень може бути подана протягом грудня 2024 р. - лютого 2025 року.
Відповідно до п. 9 Порядку, для формування заявки на отримання допомоги необхідно:
1) мати присвоєний в установленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків;
2) установити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному пристрої, технічні параметри якого підтримують його використання, підключеному до Інтернету, пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з підтвердженням перебування на території України;
3) обрати у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) послугу "Зимова підтримка" та подати заявку на отримання допомоги;
4) у разі відсутності спеціального рахунка для зарахування кешбеку відкрити такий рахунок відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 р. № 952, та/або перевірити номер поточного рахунка (за стандартом IBAN), інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Порталу Дія (Дія).
Як встановлено судом, позивач тримається в Державній установі "Сумський слідчий ізолятор" на підставі Кримінально-виконавчого законодавства України, який регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими, з урахуванням дотримання Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 14.06.2019 № 1769/5, які розроблені відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінально-виконавчого кодексу України, Закону України "Про попереднє ув'язнення" та які регулюють порядок й умови перебування у слідчих ізоляторах осіб, які тримаються під вартою, та окремих категорій засуджених.
Пунктом 5 глави 4 розділу І Правил № 1769/5 передбачено заборону для передавання ув'язненим і засудженим продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, які визначені у Переліку продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, заборонених для передавання ув'язненим і засудженим, а також для користування та зберігання при собі. До таких, предметів та речей відносяться, зокрема, радіоелектронні засоби, призначені для передавання чи приймання радіосигналів (радіостанції, комунікатори, мобільні телефони та зарядні пристрої до них, SІМ-картки, скетч-картки поповнення рахунку мобільного зв'язку, пейджери, роутери тощо), друкарські машинки, розмножувальні прилади та гарнітура до них; комп'ютерна техніка (за винятком: комп'ютерної техніки, що встановлена у комп'ютерних класах та використовується у навчальному процесі або для реалізації права на користування мережею Інтернет у порядку, передбаченому КВК; планшетних комп'ютерів без можливості апаратної підтримки будь-яких видів SІМ-карт з програмно заблокованими камерами, зарядними пристроями до них, клавіатурою та дротовими навушниками без мікрофона, що перебувають у користуванні засуджених, а також ув'язнених, які користуються платними послугами із забезпечення поліпшених умов тримання; ноутбуків для засуджених до довічного позбавлення волі, яким відповідно до КВК визначено тримання у приміщеннях камерного типу, які навчаються у закладах вищої освіти).
Відповідно до статей 59, 107, 110, 151 КВК України, засудженим, залишеним у СІЗО для роботи з господарського обслуговування; особам, засудженим до обмеження волі, які на підставі статті 57 КВК підлягають направленню до місця відбування покарання; особам, засудженим до позбавлення волі, довічного позбавлення волі, вироки щодо яких набрали законної сили і які на підставі статті 87 КВК підлягають відправленню до установ виконання покарань; засудженим, вироки щодо яких набрали законної сили, які на підставі статті 90 КВК тимчасово залишені в СІЗО або переведені до СІЗО з виправного центру, дисциплінарного батальйону або виправної колонії, за винятком осіб, щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у зв'язку з іншим кримінальним провадженням, у тому числі й під час перебування в стаціонарних закладах охорони здоров'я, надається право на телефонні розмови у мережах фіксованого або рухомого (мобільного) зв'язку без обмеження їх кількості під контролем персоналу СІЗО, а також користуватися мережею Інтернет (пункт 1 глави 4 розділу VII Правил № 1769/5).
Таким чином, позивач міг би отримати допомогу через застосунок "Дія", через "Укрпошту " або на картку банку-партнера програми, однак щодо отримання допомоги через застосунок "Дія" колегія суддів зазначає, що отриманння такої позивачем є неможливим, оскільки кримінально-виконавчим законодавством та Правилами внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України встановлена заборона використання мобільних телефонів, у тому числі комп'ютерів та планшетів з підключенням до мережі Інтернет, що виключає можливість для встановлення мобільного додатку Порталу Дія на електронному пристрої. Відповідно пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з підтвердженням перебування на території України, а також обрати у мобільному додатку Порталу Дія послугу "Зимова підтримка" та подати заявку на отримання допомоги позивач не має змоги.
Щодо реалізації проекту через АТ "Укрпошта", колегія суддів зазначає, що пунктом 14 Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні" передбачено можливість для пенсіонерів віком старше 60 років та особам з інвалідністю 1 та 2 групи, які є отримувачами пенсії по інвалідності або отримувачами соціальної допомоги, відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. № 261, а також особам з інвалідністю з дитинства 1, 2 групи, особам, які отримують надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від З лютого 2021 р. № 79 "Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», які отримують зазначені виплати через АТ "Укрпошта" на усій території України, та особам, які отримують усі види пенсійних та соціальних виплат через АТ "Укрпошта" на територіях активних бойових дій та територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, у яких відсутня дата завершення бойових дій, визначених наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 р. № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», отримати допомогу через АТ "Укрпошта".
Однак, позивач не відноситься до переліку осіб, які мають право отримати допомогу через АТ "Укрпошта", отже реалізація проекту через дану послугу є неможливою.
Як зазначає позивач, на його ім'я відкритий особистий рахунок в Державній установі "Сумський слідчий ізолятор", який відповідачу відомий. При цьому, відповідач має право, використовуючи ці дані від імені позивача, самостійно звернутися до будь-якої фінансової установи на підставі звернення позивача про його бажання отримати 1000,00 грн. "Зимова підтримка" з метою їх витрачання.
Однак, колегія суддів не погоджується з таким твердженням позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 10 Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи “Зроблено в Україні», фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті, а також фізичні особи віком старше 65 років, у яких відсутня технічна можливість подати заявку на отримання допомоги шляхом, визначеним у пункті 9 цього Порядку, а також особи, що є опікунами, піклувальниками, законними представниками малолітніх, неповнолітніх осіб, можуть звернутися до відділення уповноваженого банку та подати заявку на отримання допомоги.
Однак, позивач не належить до категорій осіб, визначених у зазначеному пункті Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання одноразової державної грошової допомоги "Зимова підтримка" в рамках Всеукраїнської економічної платформи “Зроблено в Україні».
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що державна установа "Сумський слідчий ізолятор" не може реалізувати право позивача, а саме подати заявку від його імені на підставі звернення від 04.11.2024 до відповідної фінансової установи про перерахунок та нарахування на особистий рахунок позивача - 1000,00 грн..
Відтак, за встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ..
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Суд, у цій справі, також враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (п. 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 по справі № 480/10928/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С.П. Жигилій
Судді Т.С. Перцова Я.М. Макаренко