Справа №504/4035/25
Провадження №1-кс/504/407/25
Доброславський районний суд Одеської області
09.10.2025с-ще Доброслав
Слідчий суддя Доброславського районного суду Одеської області ОСОБА_1 , за участі секретаря - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 5 смт. Доброслав, клопотання старшого слідчого СВ ВП № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42025162330000052, внесеному до ЄРДР 09.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, -
06.10.2025 до Доброславського районного суду Одеської області надійшло клопотання старшого слідчого СВ ВП № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42025162330000052, внесеному до ЄРДР 09.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що СВ ВП №3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № №42025162330000052, внесеному до ЄРДР 09.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме за фактом внесення службовою особою ФГ « ОСОБА_5 » до офіційного документа, а саме заявки на отримання відшкодування втрат пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій завідомо неправдивих відомостей, а також складання завідомо неправдивих офіційних документів, що є додатком до вказаної заявки, з метою отримання державної підтримки у вигляді відшкодування втрат від повністю втрачених (загиблих) посівів сільськогосподарських культур..
Встановлено, що 16.05.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянув та задовольнив позов заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 до Фермерського господарства « ОСОБА_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (адреса зазначена у судовому рішенні: АДРЕСА_1 , юридична адреса станом на 09.09.2025: АДРЕСА_2 ) про стягнення заборгованості у розмірі 235 000 грн.
Зі змісту судового рішення вбачається, що 29.12.2021 ФГ « ОСОБА_5 » надано державну підтримку у вигляді відшкодування втрат від повністю втрачених (загиблих) посівів сільськогосподарських культур у розмірі 235 000 грн на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 885. Бюджетні кошти використовуються з метою надання підтримки сільськогосподарським товаровиробникам, у яких внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру повністю втрачено (загинули) посіви сільськогосподарських культур, для стабілізації валового виробництва сільськогосподарських культур та забезпечення продовольчої безпеки держави.
Зокрема, п. 5 Постанови визначено, що дотація надається на безповоротній основі в розмірі до 4 700 грн на 1 гектар повністю втрачених (загиблих) посівів, але не більше 50 гектарів посівів на одного отримувача (для кожного випадку надзвичайної ситуації).
З метою отримання вказаної допомоги, 20.09.2021 ФГ « ОСОБА_5 » подано до обласної комісії з прийняття рішень щодо виплати дотації від відшкодування втрат від повністю втрачених (загиблих) посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру заявку на відшкодування втрат пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, в якій ФГ « ОСОБА_5 » зазначило, що ними було втрачено посіви озимого ячменю на земельній ділянці площею 46 га та озимої пшениці на земельній ділянці 25 га, які розташовані в межах Красносільської сільради Лиманського району Одеської області.
Однак, ані до матеріалів судової справи, ані до заявки не додано доказів на підтвердження перебування у власності та/або користуванні земельних ділянок площею 46 та 25 га.
Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно станом на день звернення за отриманням державної дотації у володінні та/або користуванні ФГ « ОСОБА_5 » фактично перебувало 4 земельні ділянки, загальною площею 19,6491 га.
Крім того вбачається, що до вказаної заявки на отримання відшкодування втрат пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру внесені завідомо неправдиві відомості.
Також, серед іншого, з метою отримання державної дотації ФГ « ОСОБА_5 » надано до уповноваженого органу Акт обстеження посівів сільськогосподарських культур для відшкодування втрат від повністю втрачених (загиблих) посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру від 20.09.2021 та Акт на списання посівів сільськогосподарських культур від 20.09.2021.
За змістом вказаних Актів інформація, що в них міститься, підготовлена на основі підтвердних документів, отриманих від ФГ « ОСОБА_5 », складена та підписана одноособово керівником фермерського господарства ОСОБА_6 .
Так, судом на підставі Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України», Податкового Кодексу України та підзаконних нормативно-правових актів, встановлено, що акти про обстеження та списання посівів є первинними документами суб'єкта господарювання, що здійснює господарську діяльність та мають містити всі обов'язкові для первинного документа реквізити, передбачені ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а також такі дані: склад комісії, що обстежувала посіви, координати поля або його номер, вид культури, площу, на якій загинули культури, ступінь їх загибелі та рекомендації щодо подальших дій.
Однак, надані акт списання посівів сільськогосподарських культур від 20.09.2021 та акт обстеження посівів від 20.09.2021 не містять зазначених вище реквізитів, більше того, акти не містять підпису бухгалтера та не підтверджені бухгалтерською довідкою.
Таким чином, вбачається, що керівником ФГ « ОСОБА_5 » складено завідомо неправдиві офіційні документи, що які мають юридичне значення - акт списання посівів сільськогосподарських культур від 20.09.2021 та акт обстеження посівів від 20.09.2021.
Так, для повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні виникла необхідність отримати документацію, а саме:
- всі наявні відомості та документи про звітування ФГ « ОСОБА_5 » про площі та вагові збори сільськогосподарських культур за формою № 29-сг упродовж 2019, 2020, 2021 років;
- всі наявні відомості та документи про звітування ФГ « ОСОБА_5 » за формою № 21-заг (річна) про реалізацію продукції сільських господарств за 2019, 2020, 2021, 2022 роки.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
В судове засідання прокурор та слідчий не з'явилися, однак до початку судового розгляду подали заяви про розгляду клопотання за їх відсутності, клопотання підтримали у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, розгляд даного клопотання проводиться без виклику представника особи, у володінні якої знаходяться документи, щодо яких надано клопотання про тимчасовий доступ.
Перевіривши клопотання та додані до нього матеріали, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Частиною 2 ст. 93 КПК України встановлено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Перевіривши клопотання та додані до нього матеріали слідчим суддею встановлено, що зазначені документи містять інформацію необхідну для вирішення завдання кримінального провадження, захисту суспільства та держави від кримінального правопорушення, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та застосування до учасників кримінального провадження належної правової процедури.
Здійснення саме тимчасового доступу наддасть змогу встановити фактичні дані, що мають суттєве значення для виконання завдань кримінального провадження, та використання їх як доказів відомостей вчиненого кримінального правопорушення, за яким здійснюється вказане досудове розслідування.
Доведення обставин, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів іншим способом довести неможливо з урахуванням обставин вчинення кримінального правопорушення, відсутності інших можливостей отримання відомостей, які в них містяться.
Таким чином, виходячи із вище викладеного, зібрані під час досудового розслідування докази дають органу досудового розслідування достатні підстави вважати, що документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні, можуть бути використані для їх доказування, їх не вилучення може призвести до втраті слідів вчиненого кримінального проступку, а також для дослідження факту несанкціонованої дії, у зв'язку з чим клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159, 163-166 КПК України,-
Клопотання старшого слідчого СВ ВП № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42025162330000052, внесеному до ЄРДР 09.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, - задовольнити.
Надати заступнику начальника ВнП - начальнику СВ відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_7 , т.в.о. заступнику начальника СВ відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_8 , слідчому СВ відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , слідчому СВ відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_10 , старшому слідчому СВ відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_3 та прокурорам групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні, дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , що розміщені за адресою: АДРЕСА_3 забезпечити можливість їх вилучення оригіналів документів, а саме:
- всі оригінали документів, що стали підставою для виплати від пошкодження посівів і виплати державної дотації для відшкодування витрат від пошкодження посівів і ФГ « ОСОБА_5 » у 2021 році, та будь яких інших документів, пов'язаних з наданням такої дотації;
- рішення про створення обласної комісії облдежадміністрації, склад комісії тощо;
- всі наявні документи що підтверджують перерахування грошових коштів у сумі 235 000 на рахунок ФГ « ОСОБА_5 ».
Строк дії ухвали слідчого судді становить 40 (сорок днів) і обчислюється з моменту її постановлення, тобто з 09.10.2025.
Ухвала слідчого судді припиняє свою дію 18.11.2025.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів (слідчий, прокурор, оперуповноважений), зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду.
Роз'яснити особі у володінні якої знаходяться вказані документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до документів набирає законної сили з моменту її оголошення і підлягає безумовному виконанню.
Ухвала слідчого судді не підлягає оскарженню.
Слідчий суддя ОСОБА_1