Рішення від 30.12.2025 по справі 500/5583/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/5583/25

30 грудня 2025 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу у податковій міліції з 07 жовтня 2015 р. по 01 жовтня 2021 р., строк якої становить 5 (п'ять) років 11 (одинадцять) місяців 25 (двадцять п'ять) днів, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки,

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу у податковій міліції з 07 жовтня 2015 р. по 01 жовтня 2021 р., строк якої становить 5 (п'ять) років 11 (одинадцять) місяців 25 (двадцять п'ять) днів, для виплати відсоткової надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки та здійснити перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за вислугу років, з врахуванням до стажу служби в Національній поліції України періоду проходження служби в органах податкової міліції.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу МВС України від 29 вересня 2015 р. №2025 о/с відряджено для подальшого проходження служби до Державної фіскальної служби України капітана міліції ОСОБА_1 (М-069754), звільнивши його з посади заступника начальника відділу карного розшуку Тернопільського міського відділу Управління МВС України в Тернопільській області та наказу управління МВС України в Тернопільській області від 06 жовтня 2015 р. №297 о/с відряджено для подальшого проходження служби до Державної фіскальної служби України капітана міліції ОСОБА_1 (М-069754), увільнивши від посади заступника начальника ВКР КМ Тернопільського MB з 07 жовтня 2015 р.

Наказом ДФС України від 27 жовтня 2015 р. за №3453-о прийнято на службу в податкову міліцію Державної фіскальної служби України капітана міліції ОСОБА_1 (М-069754), який прибув з Міністерства внутрішніх справ України, зарахувавши його у розпорядження Головного управління ДФС у Тернопільській області 07 жовтня 2015 року.

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 01 жовтня 2021 р. за №114-о "Про оголошення наказу Державної фіскальної служби України" №1407-о від 24 вересня 2021 р. "Про звільнення працівників податкової міліції" про звільнення з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпункту "Г" Положення (через скорочення штатів) 01 жовтня 2021 р. підполковника податкової міліції ОСОБА_1 - завідувача сектору внутрішньої безпеки Головного управління ДФС у Тернопільській області. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 14 років 11 місяців 02 дні, в пільговому обчисленні - 16 років 11 місяців 09 днів.

Згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 10 червня 2025 р. за №188 о/с ОСОБА_1 прийнятий на службу до поліції та призначений інспектором відділення проведення спеціальних операцій батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, встановивши йому відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 посадовий оклад в розмірі 2400 грн, встановити відповідно до статті 78 розділу VII Закону України "Про Національну полінію" вислугу років у поліції, яка дає право на встановлення надбавки за стаж служби та надання додаткової оплачуваної відпустки, станом на 10 червня 2025 року - 08 років 11 місяців 06 днів, присвоївши відповідно до пункту 7 статті 81 Закону України "Про Національну поліцію" спеціальне звання "капрал поліції", закріпивши спеціальний жетон з індивідуальним номером (0177849), з 10 червня 2025 р.

11 вересня 2025 р. ОСОБА_1 звернувся з рапортом до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області з проханням про зарахування до стажу служби в поліції наявну на момент прийняття на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що становить - 5 (п'ять) років 11 (одинадцять) місяців 25 (двадцять п'ять) днів та проведення відповідного перерахунку грошового забезпечення із врахуванням зазначеної вислуги років.

Відповідно до відповіді Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 25 вересня 2025 р. за №119285-2025 підстав для зарахування стажу служби в податковій міліції до стажу служби в поліції для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки на теперішній час немає.

ОСОБА_1 вважає, що стаж його служби в органах податкової міліції прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, а також Національної поліції України, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 01.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У поданому до суду відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , а саме зарахування до стажу служби в поліції наявної на момент переходу його на службу у Національну поліцію України вислуги років у податковій міліції з 07 жовтня 2015 року по 01 жовтня 2021 року, строк якої становить 5 (п'ять) років 11 (одинадцять) місяців 25 (двадцять п'ять) днів та проведення відповідного перерахунку грошового забезпечення із врахуванням зазначеної вислуги років, посилаючись на положення законодавства України.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування головуючого судді у відпустці, в порядку черговості.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Відповідно до наказу МВС України від 29 вересня 2015 р. №2025 о/с відряджено для подальшого проходження служби до Державної фіскальної служби України капітана міліції ОСОБА_1 (М-069754), звільнивши його з посади заступника начальника відділу карного розшуку Тернопільського міського відділу Управління МВС України в Тернопільській області та наказу управління МВС України в Тернопільській області від 06 жовтня 2015 р. №297 о/с відряджено для подальшого проходження служби до Державної фіскальної служби України капітана міліції ОСОБА_1 (М-069754), увільнивши від посади заступника начальника ВКР КМ Тернопільського MB з 07 жовтня 2015 р.

Наказом ДФС України від 27 жовтня 2015 р. за №3453-о прийнято на службу в податкову міліцію Державної фіскальної служби України капітана міліції ОСОБА_1 (М-069754), який прибув з Міністерства внутрішніх справ України, зарахувавши його у розпорядження Головного управління ДФС у Тернопільській області 07 жовтня 2015 року.

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 01 жовтня 2021 р. за №114-о "Про оголошення наказу Державної фіскальної служби України" №1407-о від 24 вересня 2021 р. "Про звільнення працівників податкової міліції" про звільнення з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпункту "Г" Положення (через скорочення штатів) 01 жовтня 2021 р. підполковника податкової міліції ОСОБА_1 - завідувача сектору внутрішньої безпеки Головного управління ДФС у Тернопільській області. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 14 років 11 місяців 02 дні, в пільговому обчисленні - 16 років 11 місяців 09 днів.

Згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 10 червня 2025 р. за №188 о/с ОСОБА_1 прийнятий на службу до поліції та призначений інспектором відділення проведення спеціальних операцій батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, встановивши йому відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 посадовий оклад в розмірі 2400 грн, встановити відповідно до статті 78 розділу VII Закону України "Про Національну полінію" вислугу років у поліції, яка дає право на встановлення надбавки за стаж служби та надання додаткової оплачуваної відпустки, станом на 10 червня 2025 року - 08 років 11 місяців 06 днів, присвоївши відповідно до пункту 7 статті 81 Закону України "Про Національну поліцію" спеціальне звання "капрал поліції", закріпивши спеціальний жетон з індивідуальним номером (0177849), з 10 червня 2025 р.

11 вересня 2025 р. ОСОБА_1 звернувся з рапортом до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області з проханням про зарахування до стажу служби в поліції наявну на момент прийняття на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що становить - 5 (п'ять) років 11 (одинадцять) місяців 25 (двадцять п'ять) днів та проведення відповідного перерахунку грошового забезпечення із врахуванням зазначеної вислуги років.

Згідно відповіді Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 25 вересня 2025 р. за №119285-2025 підстав для зарахування стажу служби в податковій міліції до стажу служби в поліції для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки на теперішній час немає.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №580-VIII, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (стаття 2 Закону №580-VIII).

За приписами частин першої, другої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до частини першої статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 12 липня 2018 року №2509-VIII); 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (частина друга статті 78 Закону №580-VIII).

Статтею 19 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-ХІІ (далі - Закон №509-ХІІ) було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону №509-ХІІ особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до статті 26 Закону №509-ХІІ держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно з Законом України "Про внесення змін до ІІодаткового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Украйні" від 05.07.2012_№5083-VІ (набрав законної сили 12.08.2012) втратив чинність Закон №509-ХІІ, а Податковий кодекс України (далі - ПК України) доповнено розділами XVIІІ-І та XVІІІ-2 стосовно податкової міліції.

Так, статтею 348 ПК України (у редакції чинній на час проходження служби позивачем в податковій міліції) визначалося, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

Згідно з пунктом 353.1 статті 353 ПК України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до пункту 356.1 статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України "Про Національну поліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно з пунктами 1-3 Інструкції про порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 15.05.2008 №313, ця Інструкція визначає порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України (далі - стаж), яка виплачується особам начальницького складу податкової міліції у розмірах і порядку відповідно до законодавства.

Дія цієї Інструкції поширюється на осіб, які перебувають на службі в податковій міліції і яким відповідно до законодавства присвоєні спеціальні звання начальницького складу податкової міліції, у тому числі осіб начальницького складу податкової міліції, що працюють на посадах державних службовців структурних підрозділів органів державної податкової служби України із залишенням їх у кадрах податкової міліції, та тих, що працюють в інших органах державної влади або на підвідомчих їм підприємствах, установах і в організаціях, а також в органах місцевого самоврядування, до яких вони відряджені відповідно до законодавства для виконання спеціальних робіт або обов'язків, із залишенням їх у кадрах податкової міліції.

Обчислення періодів служби для визначення стажу здійснюється у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць) у порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років начальницькому складу податкової міліції.

З урахуванням наведених вище положень законодавства стаж служби в органах податкової міліції прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

У свою чергу, періоди проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду зараховуються до стажу служби у поліції.

Аналіз наведених вище норм дає підстави прийти до висновків, що служба у податковій міліції прирівнюється до служби в органах внутрішніх справ України, тобто, служба в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а відтак, має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а тому, повинна і зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону №580-VIII.

Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 07.10.2020 у справі №826/16143/18 та від 13.08.2021 у справі №440/1564/20, від 13.08.2021 у справі №440/1564/20, від 11.11.2021 у справі №280/1546/21, від 02.06.2022 у справі №280/8419/20, від 20.10.2022 у справі №160/11127/20, від 22.12.2022 у справі №380/8659/20.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Окремо слід зазначити, що аналізуючи повноваження, завдання та функції відповідних органів, Верховний Суд у постанові від 07 жовтня 2020 року по справі №826/16143/18 дійшов висновків про те, що і податкова міліція, і відповідні підрозділи поліції здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Верховний Суд погодився із висновком судів попередніх інстанцій щодо тотожності правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в органах податкової міліції, вказавши, що визначаючи наявність чи відсутність права на зарахування спірного стажу служби необхідно враховувати не підпорядкування органів державної влади, а суть діяльності особи, функції, які нею виконувались та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України.

Таким чином, приймаючи вищезазначені висновки Верховного Суду, суд вважає, що проходження позивачем служби з 07.10.2015 по 01.10.2021 в органах податкової міліції має бути зарахована до стажу служби в поліції, що дає право для встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Таким чином, позов слід задовольнити повністю.

Частиною першою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 25.09.2025 №1.325634327.1.

Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 грн, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень відповідача по справі

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу у податковій міліції з 07 жовтня 2015 р. по 01 жовтня 2021 р., що дає право на встановлення доплати за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу у податковій міліції з 07 жовтня 2015 р. по 01 жовтня 2021 р., та здійснити перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за вислугу років, з врахуванням стажу служби в Національній поліції України періоду проходження служби в органах податкової міліції.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено і підписано 30 грудня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Національної поліції в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Валова, 11, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46001, код ЄДРПОУ: 40108720).

Головуючий суддя Мартиць О.І.