Справа № 740/6595/25
Провадження № 3/740/1826/25
29 грудня 2025 року місто Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області у складі головуючої судді Роздайбіди О.В., при секретарі Дьоміній Н.А.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, ФОП,
за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП,
встановив:
30.09.2025 з 10:00 год фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю паливом без одержання документів дозвільного характеру, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, втретє подав клопотання про відкладення розгляду справи через хворобу, водночас подав до суду заперечення на протокол, в якому зазначив, що не був присутній при здійсненні заходів контролюючими органами, вказав на розбіжність у часі між його фактичним прибуттям на АЗС та часом торгівлі, вважав, що контролюючими органами пропущено строки складання протоколу, склад, викладений у протоколі не відповідає диспозиції ст. 161-1 КУпАП, оскільки не розкрита об'єктивна сторона правопорушення, відсутні відомості про вилучення грошових коштів за продаж пального, відсутні будь-які дані, які б свідчили про те, що він систематично здійснював господарську діяльність з оптової чи роздрібної торгівлі пальним без одержання документа дозвільного характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення та про розгляд справи саме Ніжинським міськрайонним судом Чернігівської області, не вжив заходів для явки до суду, при цьому неодноразово писав заяви про відкладення, його поведінка на думку суду свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст. 38 КУпАП, який закінчується 30 грудня 2025 року.
Враховуючи вказане, а також те, що розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з неявкою особи; строки розгляду справи, та враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд проводить розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, а також позицію особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 161-1 КУпАП оптова або роздрібна торгівля пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди) - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Диспозиція частини першої статті 161-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення особою встановлених законом вимог здійснення діяльності, що містить ознаки підприємницької, без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. В свою чергу, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах.
Відповідно до ч. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 25.04.2003 № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької діяльності, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично і на власний ризик.
Згідно пп. 4 п. 3 ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна оптова торгівля». Терміни та визначення понять (61145), роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торгівельних послуг.
Роздрібна торгівля передбачає собою процес обміну товарами на гроші (чи інший еквівалент вираження ціни товару) з метою задоволення потреби споживача й отримання прибутку.
Згідно з ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Відповідно п. 2 ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт господарювання, однак не має ліцензії на роздрібну торгівлю пальним. Дана обставина підтверджена належними та допустимими доказами, а саме: протоколом про вчинення адміністративного правопорушення серії АРП18 №737812, письмовими поясненням ОСОБА_2 , відповідно до яких: «… реалізація пального здійснюється за готівковий рахунок або переказом на картку НОМЕР_1 , ліцензії на реалізацію пального на даній АЗС немає», фотографіями, відеозаписами, доданими до матеріалів справи, з якого чітко вбачається, що було здійснено купівлю пального на автозаправці, після чого ОСОБА_1 показував наявність пального у бочках поруч з автозаправною станцією.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 убачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 161-1 ч. 1 КУпАП, тобто оптова або роздрібна торгівля пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
З урахуванням відомостей про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, який являється працездатною особою, обставин справи, суд вважає за необхідне призначити йому стягнення у виді штрафу без конфіскації пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, оскільки до протоколу не додано доказів їх вилучення.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ураховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.161-1 ч. 1, 268, 283, 284, 294 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Платіжні реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Черніг.обл/тг м.Ніжин/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37972475, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA978999980314080542000025707, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Оригінал квитанції про сплату судового збору необхідно надати до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області за адресою: вул. Шевченка, 57-А, м. Ніжин, Чернігівська область.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови до виконання - три місяці з дня винесення постанови.
Суддя О.В.Роздайбіда