30 грудня 2025 р. № 400/691/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
проСт. 382 судовий контроль,
Судом розглянута адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2016 р.
Рішенням суду від 16.03.2020 р. позов задоволено повністю.
На виконання рішення суду видано виконавчі листи від 21.08.2020 р.
Ухвалою від 19.03.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до 21.04.2025 р. подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою від 29.04.2025 р. суд Продовжити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області строк подання звіту про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 у справі №400/691/20 до 29.07.2025 р.
23.07.2025 р. ГУ ПФУ в Миколаївській області надано звіт про виконання рішення. На виконання рішення суду від 16.03.2025 р. по справі №400/691/20 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Розмір пенсії з 01.05.2020 склав 60089,17 грн. та виплачена у листопаді 2022 року.
З урахуванням висновків суду, висловлених в ухвалі від 19.03.2025 р. Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 85 % грошового забезпечення з 01.05.2025 р. та нараховано доплату у період з 01.12.2019 по 30.04.2025 р. у розмірі 162572,35 грн. Доплата включена до Реєстру судових рішень у справі №400/464/23 та буде виплачена саме при фінансуванні нарахованих коштів по даній справі.
23.07.2025 р. Головним управлінням надано клопотання про звільнення від сплати штрафу. У Управління відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із Державного бюджету. Тобто, виплати пенсій здійснюються виключно за рахунок коштів Управління та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Управління не має.
У частині другій статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити, зокрема, орієнтовні строки виконання рішення та їх обґрунтування, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення обставин, які ускладнюють виконання судового рішення.
Звіт відповідача не містить орієнтовних строків виконання Рішення, тому суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.
Частинами третьою - п'ятою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, ра момент розгляду звіту є достатніми та вичерпними.
На переконання суду, той факт, що відповідач не є розпорядником коштів і об'єктивно не має можливості повідомити у звіті орієнтовні строки виконання Рішення та їх обґрунтування, є підставою для звільнення керівника суб'єкта владних повноважень від сплати штрафу.
Керуючись статтями 248, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1.У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про виконання судового рішення відмовити.
2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 у справі № 400/691/20, який становить три місяці з дати отримання копії цієї ухвали.
3.Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від сплати штрафу, передбаченого частиною третьою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Ухвала підписана суддею 30.12.2025 р.
Суддя Н.В. Лісовська