Рішення від 30.12.2025 по справі 360/1145/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1145/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання неправомірним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

28.05.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області (далі - відповідач), в якій просив суд:

-визнати неправомірним та скасувати розпорядження від 26.05.2025 №-29од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 » за підписом в.о. начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації О.Висторобської.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року за клопотанням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області закрито провадження у справі відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.

Повернуто ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.) на підставі квитанції ID: 5844-6908-8166-2852 від 27.05.2025.

У задоволенні заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 року за апеляційною скаргою представника позивача Галкіна Вячеслава Леонідовича ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

28 жовтня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду з Першого апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №360/1145/25.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 360/1145/25, розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Так, в обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 є працівником Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області, а саме: з 03 квітня 2023 року працювала на посаді завідувача сектором з юридичних та кадрових питань, а з 20.03.2025 - на посаді юрисконсульта цієї адміністрації.

ОСОБА_1 працює дистанційно на підставі розпорядження начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 14.10.2022 № 07-од «Про запровадження дистанційної роботи».

Територія с.Нижньотепле, відповідно і Нижньотеплівської територіальної громади Щастинського району Луганської області, окупована з 24 лютого 2023 року та віднесена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р.за № 1668/39004.

В силу статті 10 Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» - адресою місцезнаходження Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області є: 93632, Україна, Луганська обл., Щастинський р-н, село Нижньотепле, вул.Центральна, будинок 7 - на даний час тимчасово окупована територія.

На час дистанційної роботи, на підставі заяви ОСОБА_1 , розпорядженням начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області О.Коробки від 04.04.2023р. № 12-од - щодо ОСОБА_1 встановлений порядок взаємодії та спосіб комунікації для ознайомлення із розпорядженнями, повідомленнями та іншими документами у спосіб надсилання документів на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 та за допомогою мобільного телефону НОМЕР_2 .

26.05.2025 з електронної пошти Нижньотпелівської СВА ІНФОРМАЦІЯ_2 на електронну пошту ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , надійшло електронне повідомлення в форматі pdf під назвою «Щодо ознайомлення з розпорядженням начальника від 26.05.2025 № 29-од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 ».

В даному файлі міститься сканований документ, а саме сканкопія Розпорядження в.о. начальника Нижньотеплівської СВА О.Висторобської від 26.05.2025 №29-од. «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 ».

Згідно змісту вказаного розпорядження підставою його видання стало надходження до відповідача листа Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 14.05.2025 №56357-2025 щодо складення стосовно ОСОБА_1 адміністративного протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-4 КУпАП.

Позивач вважає, що вказане розпорядження від 26.05.2025 №-29од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 » прийняте із грубим порушенням законодавства, оскільки відповідно до положень частини 5 статті 65-1 (абзац 3) Закону України «Про запобігання корупції», відповідне рішення про відсторонення від виконання службових повноважень може бути прийнято виключно керівником органу, установи, підприємства, організації, де вона працює, до закінчення розгляду справи судом.

Згідно відомостей ЄДРПОУ керівником Нижньотеплівської сільської військової адміністрації є Коробка Олена . Однак, як вбачається із вищезазначеного розпорядження від 26.05.2025 №-29од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 », воно видано в.о. начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації О.Висторобською. При цьому Висторобська О. не є керівником Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області, а відповідно до штатного розпису займає посаду заступника начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області.

Начальником Нижньотеплівської сільської військової адміністрації є Олена Коробка , яка призначена Розпорядженням Президента України від 23.09.2022 №209/2022-рп «Про призначення О.Коробки начальником Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області». Посада начальника Нижньотпелівської сільської військової адміністрації не є вакантною.

Вважаючи розпорядження від 26 травня 2025 №-29од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 » за підписом в.о.начальника Висторобської О.М. неправомірним, представник позивача звернувся до суду за захистом прав позивача.

Відповідач позов не визнав, з цього приводу через підсистему "Електронний суд" надіслав відзив, в якому вказав, що 14.05.2025 на адресу військової адміністрації надійшов лист Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 14.05.2025 № 56357-2025 щодо складення стосовно колишнього завідувача сектору з юридичних та кадрових питань Нижньотеплівської сільської військової адміністрації ОСОБА_1 адміністративного протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною першою статті 172-4 КУпАП.

16.05.2025 (п'ятниця) на адресу начальника військової адміністрація надійшла доповідна записка головного спеціаліста з кадрових питань військової адміністрації, уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції Бровченко І. щодо необхідності, з метою забезпечення дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та запобігання настанню негативних наслідків для військової адміністрації, вирішення питання щодо відсторонення позивача від виконання службових повноважень за посадою до закінчення розгляду справи судом (справа № 346/2593/25, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області).

У зв'язку із відпусткою начальника військової адміністрації з 20.05.2025 (вівторок) до 27.05.2025 розпорядженням від 15.05.2025 № 21-ос виконання обов'язків начальника військової адміністрації покладено на Висторобську О. , заступника начальника військової адміністрації.

26.05.2025 виконуючою обов'язки начальника військової адміністрації видано розпорядження № 29-од щодо відсторонення ОСОБА_1 від виконання службових повноважень.

Відповідач зазначив, що оскаржуване розпорядження оформлено відповідно до встановлених вимог щодо створення управлінських документів та узгоджується із роз'ясненням наданим Міністерством юстиції України стосовно підпису документів особою, яка виконує обов'язки відсутнього керівника (лист від 05.02.2019 № 4249/ Н-539/7.1.2).

Виконуючий обов'язки керівника має такі ж повноваження як і постійний керівник, не залежно від того, чи таке виконання обов'язків здійснюється за вакантною посадою керівника чи у зв'язку із його тимчасовою відсутністю, у тому числі у порядку заступництва.

Враховуючи, що розпорядження начальника військової адміністрації від 26.05.2025 № 29-од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 » видано на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

На виконання ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року відповідач через підсистему "Електронний суд" надіслав доповнення до клопотання Нижньотеплівської сільської військової адміністрації від 01.07.2025 про закриття провадження у справі № 360/1145/25 та вказав, що Розпорядженням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації від 25.06.2025 № 31-од визнано таким, що втратило чинність розпорядження начальника військової адміністрації від 26.05.2025 № 29-од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 » В мотивувальній частині розпорядження № 31-од від 25.06.2025, військовою адміністрацією зазначений вичерпний перелік судових, нормативно-правових документів та фактичних даних, які обґрунтовували потребу у скасуванні дії розпорядчого акту № 31-од від 25.06.2025, зокрема, однією з підстав вказана «нагальна потреба фактичної присутності головного спеціаліста-юрисконсульта військової адміністрації на робочому місці в приміщенні військової адміністрації через фактичне збільшення кількості правових питань в діяльності військової адміністрації, які вимагають оперативного та професійного опрацювання з його боку».

Зважаючи на зазначене, Нижньотеплівська сільська військова адміністрація наголошує, що визнання оспорюваного розпорядження таким, що втратило чинність, жодним чином не було пов'язано із його неправомірністю. Скасування оспорюваного розпорядження відбулося з підстав виключно внутрішньо-організаційного характеру, крім іншого, у зв'язку із нагальною потребою щодо фактичної присутності головного спеціаліста-юрисконсульта військової адміністрації на робочому місці.

Враховуючи вищевказане, Нижньотеплівська сільська військова адміністрація підтримує раніше подане клопотання від 01.07.2025 про закриття провадження по справі № 360/1145/25.

Адвокат в інтересах позивача через підсистему "Електронний суд" надіслав клопотання, в якому вказав, що відповідач фактично подав клопотання, яке вже було вирішено судом.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2025 року у задоволенні клопотання Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області про закриття провадження у справі №360/1145/25 відмовлено.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2025 року у задоволенні клопотання представника позивача про застосування заходів процесуального примусу до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області відмовлено.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року №793/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Нижньотеплівська сільська військова адміністрація Щастинського району Луганської області, код ЄДРПОУ 44107138, місцезнаходження: 93632, Луганська область, Щастинський район, село Нижньотепле, вул. Центральна, будинок 7, КОРОБКА ОЛЕНА ВІКТОРІВНА начальник з 23.09.2022 - керівник.

Розпорядженням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 19.04.2024 № 15-од визначено тимчасове місцезнаходження Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області (код ЄДРПОУ 44107138) за адресою: бульвар Лесі Українки, будинок 43А, місто Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, без змін податкової адреси відповідної юридичної особи, відомості про яку містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Розпорядженням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 28.03.2025 № 17-од припинено з 01.04.2025 режим дистанційної роботи для ОСОБА_1 головного спеціаліста юрисконсульта Нижньотеплівської сільської військової адміністрації. Посадовій особі, зазначеній у пункті 1 цього розпорядження, з 01.04.2025 продовжити виконання посадових обов'язків за адресою тимчасового місцезнаходження військової адміністрації: бульвар Лесі Українки, 43-а, м. Коломия Івано-Франківської області. Головному спеціалісту з кадрових питань Нижньотеплівської сільської військової адміністрації (Бровченко І. С.): вжити заходів щодо ознайомлення ОСОБА_1 з цим розпорядженням; попередити ОСОБА_1 про зміну істотних умов праці відповідно до статті 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та статті 32 Кодексу законів про працю України.

Розпорядженням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 09.04.2025 №20-од визнано таким, що втратило чинність, розпорядження начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації від 14.10.2022 № 7-од «Про запровадження дистанційної роботи».

Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області листом №56357-2025 від 14.05.2025 (296047) повідомило Нижньотеплівську сільську військову адміністрацію Щастинського району Луганської області, що за результатами розгляду звернення та на підставі зібраних матеріалів, 12.05.2025 працівниками УСР в Івано-франківській області ДСР НП України складено адміністративний протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП відносно колишнього завідувача сектору з юридичних та кадрових питань Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області ОСОБА_1.

Розпорядженням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 15.05.2025 № 21-ос покладено на ВИСТОРОБСЬКУ Олександру Миколаївну , заступника начальника із взаємодії з громадськістю та вирішення соціальних питань громадян Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, виконання обов'язків начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, на період відпустки, тривалістю 8 календарних днів з 20.05.2025 до 27.05.2025. Підстава: заява КОРОБКИ Олени від 12.05.2025, погодження голови Луганської обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 15.05.2025.

Розпорядженням В.о. начальника Олександри ВИСТОРОБСЬКОЇ Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 26.05.2025 № 29-од, розглянувши лист Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 14.05.2025 № 56357-2025 щодо складення стосовно колишнього завідувача сектору з юридичних та кадрових питань Нижньотеплівської сільської військової адміністрації ОСОБА_1 адміністративного протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною першою статті 172-4 КУпАП, доповідну записку головного спеціаліста з кадрових питань військової адміністрації, уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції Бровченко І. від 16.05.2025, відповідно до пунктів 2, 8 частини сьомої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статті 46 Кодексу законів про працю України, абзацу третього частини п'ятої статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», з метою забезпечення дотримання вимог законодавства, запобігання настанню негативних наслідків для Нижньотеплівської сільської військової адміністрації зобов'язано: Відсторонити ОСОБА_1 , головного спеціаліста юрисконсульта Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, з 26.05.2025 від виконання службових повноважень за посадою до закінчення розгляду справи судом; Головному спеціалісту з кадрових питань Нижньотеплівської сільської військової адміністрації БРОВЧЕНКО Ірині, довести це розпорядження до відома ОСОБА_1 , головного спеціаліста юрисконсульта Нижньотеплівської сільської військової адміністрації; Начальнику відділу бухгалтерського обліку та звітності головному бухгалтеру КОМАРИШИН Мирославі взяти до відома положення абзацу четвертого частини п'ятої статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», згідно із яким у разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у зв'язку з відсутністники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Розпорядженням Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 25.06.2025 № 31-од визнано таким, що втратило чинність розпорядження начальника військової адміністрації від 26.05.2025 № 29-од «Про відсторонення від виконання службових повноважень ОСОБА_1 ». Головному спеціалісту - юрисконсульту Нижньотеплівської сільської військової адміністрації ОСОБА_1 з 27.06.2025 приступити до виконання посадових обов'язків на робочому місці за адресою тимчасового місцезнаходження військової адміністрації: б-р Лесі Українки, 43-а, м. Коломия Івано-Франківської області. Головному спеціалісту з кадрових питань Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Бровченко І.С. у встановлений спосіб ознайомити працівника з цим розпорядженням.

Заявлений позов обґрунтований виключно тим, що оскаржуване розпорядження видано неповноважною особою, яка не мала законного права на видання такого розпорядження.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Згідно абзацу 3 частини п'ятої статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII, особа, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, якщо інше не передбачено Конституцією і законами України, може бути відсторонена від виконання службових повноважень за рішенням керівника органу, установи, підприємства, організації, де вона працює, до закінчення розгляду справи судом.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі Закон № 389-VIII) визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відповідно до статті 1 Закону №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому, Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та триває до цього часу.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 389-VIII на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування (частина друга статті 4 Закону № 389-VIII).

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.

Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.

Найменування військових адміністрацій населених пунктів є похідними від назв відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Перейменування адміністративно-територіальної одиниці є підставою для зміни найменування відповідної військової адміністрації населеного пункту.

Рішення щодо зміни найменування військової адміністрації населеного пункту приймається начальником відповідної військової адміністрації населеного пункту (частина третя статті 4 Закону № 389-VIII).

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 10 Закону № 389-VIII у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальник військової адміністрації: крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 389-VIII військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про оборону України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про критичну інфраструктуру", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Частиною сьомою статті 15 Закону № 389-VIII визначено, що начальник військової адміністрації:

1) забезпечує на відповідній території додержання Конституції і законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2) організовує роботу відповідної військової адміністрації та здійснює керівництво її діяльністю, несе персональну відповідальність за виконання військовою адміністрацією покладених на неї повноважень;

3) призначає на посади та звільняє з посад посадових і службових осіб, інших працівників відповідної військової адміністрації;

4) є розпорядником бюджетних коштів;

5) представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами;

6) звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади;

7) укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством;

8) видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом;

9) веде особистий прийом громадян та забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та громадських об'єднань.

З метою забезпечення сталого функціонування в умовах воєнного стану системи органів місцевого самоврядування, з урахуванням ускладнення, а в деяких випадках неможливістю роботи рад та виконавчих комітетів, Указом Президента України від 23.09.2022 №665/2022 «Про утворення військових адміністрацій на території Луганської області» утворена Нижньотеплівська сільська військова адміністрація Щастинського району Луганської області.

Розпорядженням Президента України №209/2022-рп від 23 вересня 2022 року призначено КОРОБКУ Олену Вікторівну начальником Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області.

На підставі заяви КОРОБКИ Олени від 12.05.2025, погодженої з головою Луганської обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 15.05.2025 прийнято Розпорядження Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 15.05.2025 № 21-ос, яким покладено на ВИСТОРОБСЬКУ Олександру Миколаївну , заступника начальника із взаємодії з громадськістю та вирішення соціальних питань громадян Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, виконання обов'язків начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, на період відпустки, тривалістю 8 календарних днів з 20.05.2025 до 27.05.2025.

Суд зазначає, що за правовим визначенням метою гарантування безперервності управління та належного функціонування підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, передбачена можливість застосування правової конструкції тимчасового виконання обов'язків керівника або іншого працівника у разі їх тимчасової відсутності.

У разі тимчасової відсутності керівник об'єктивно позбавлений можливості виконувати покладені на нього посадові обов'язки, у зв'язку з чим на відповідний період такі обов'язки покладаються на іншу особу.

У період відпустки керівник не може виконувати посадові обов'язки, оскільки відпустка є формою відпочинку, що гарантується усім працівникам (стаття 45 Конституції України).

При цьому виконання обов'язків керівника - це не постійна посада у штатному розписі, а функціональне заміщення, яке оформлюється розпорядчим документом (наказом, розпорядженням тощо).

Для виконання функцій керівника на час його відпустки може бути призначений виконувач обов'язків керівника, який користується усіма повноваженнями керівника, у тому числі правом підпису.

Про обмеження обсягу обов'язків та повноважень має бути чітко визначено у відповідному розпорядженні (наказі) про покладання на виконувача обов'язків.

Дослідженням змісту розпорядження Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 15.05.2025 № 21-ос, яким покладено на ВИСТОРОБСЬКУ Олександру Миколаївну , заступника начальника із взаємодії з громадськістю та вирішення соціальних питань громадян Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, виконання обов'язків начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, на період відпустки, тривалістю 8 календарних днів з 20.05.2025 до 27.05.2025, судом не встановлено наявності застережень та обмежень її в обов'язках та повноваженнях начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що виконуючий обов'язки начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області Олександра Висторобська мала такі ж повноваження/обов'язки, як і постійний начальник, але на тимчасовій основі.

Це означає, що виконуючий обов'язки може приймати рішення та здійснювати дії, необхідні для функціонування Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області в межах повноважень та обов'язків начальника військової адміністрації, в тому числі і щодо відсторонення від виконання службових повноважень особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, до закінчення розгляду справи судом.

Як вже було зазначено, на Висторобську Олександру було покладено виконання обов'язків начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації, на період відпустки Коробки Олени у період з 20.05.2025 до 27.05.2025.

Оскаржуване розпорядження № 29-од про відсторонення позивача від виконання службових повноважень прийнято в.о. начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області Олександрою Висторобською 26.05.2025.

Будь-які докази, які б підтверджували перевищення повноважень в.о. начальника Олександри Висторобською при прийнятті розпорядження від 26.05.2025 № 29-од, під час розгляду справи суду не надано та не встановлено.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що на момент ухвалення оскаржуваного розпорядження від 26.05.2025 № 29-од в.о. начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області Олександра Висторобська не була обмежена жодними заборонами, які б унеможливлювали прийняття такого розпорядження, та діяла в межах повноважень, наданих їй у зв'язку з покладенням на неї виконання обов'язків начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації на період відпустки Коробки Олени з 20.05.2025 по 27.05.2025.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи та вказані вище норми права, якими урегульовані спірні відносини, суд приходить до висновку про те, що відповідач довів правомірність оскаржуваного розпорядження, а тому у задоволенні позовних вимог належить відмовити у повному обсязі.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат.

Суд також звертає увагу на те, що КАС України не передбачено відшкодування судових витрат, зокрема, витрат на професійну правничу допомогу, у разі відмови у задоволенні позову.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання неправомірним та скасування розпорядження відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Н.М. Басова