Рішення від 29.12.2025 по справі 360/2018/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/2018/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Гайтан Катерини Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15.10.2025 до Луганського окружного адміністративного суду звернувся адвокат Гайтан Катерина Олександрівна, що діє в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач І), ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними (далі - відповідач ІІ), в якому, з урахуванням уточненого позову, позивач просить суд:

визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення відомостей про зняття ОСОБА_1 з обліку на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24 грудня 2008 року та довідки (замість військового квитка) ОСОБА_1 , виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 18 лютого 1998 року протиправною;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити ОСОБА_1 з військового обліку та внести коректні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зняття ОСОБА_1 з обліку на підставі рішення Центрально-міського ОРВК м. Донецька від 24 грудня 2008 року та довідки (замість військового квитка) ОСОБА_1 , виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 18 лютого 1998 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 24.12.2008, ОСОБА_1 , було проведено медичний огляд позаштатною військово-лікарською комісією (далі - «ВЛК») ІНФОРМАЦІЯ_5 .

У той же день, після проведення ВЛК, ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку за ст. 22 «А» Наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Військовим комісаріатом, в якому ОСОБА_1 було поставлено на облік 18.02.1998 року, була видана Довідка (замість військового квитка), до якої 24.12.2008 була внесена відмітка про визнання його непридатним до військової служби та відмітка про виключення з військового обліку.

Однак дані відомості про виключення не внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З 24 грудня 2008 року ОСОБА_1 не відвідував територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, будучи впевненим, що виключений з військового обліку.

З огляду на те, що обов'язок формувати й актуалізувати Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладено саме на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (п. 9, 10 Положення «Про військові комісаріати», ст. 14 Закону № 1951-VIII), Донецькі міські військкомати було розформовано, а їхні функції передано ІНФОРМАЦІЯ_7 (спільна директива МОУ і Генштабу від 04.11.2014 № Д-322/1/39дск; наказ командира в/ч НОМЕР_1 від 08.11.2014 № 1046; Указ Президента № 73/2017), та військово-облікові документи старого зразка залишаються чинними до заміни (постанова КМУ від 16.05.2024 № 559), адвокатський запит № № 02-03 від 02.09.2025 року було спрямовано до ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою уточнення й підтвердження відомостей про зняття ОСОБА_1 з військового обліку 24 грудня 2008 р. (що випливає з його довідки замість військового квитка) та внесення цієї інформації до Реєстру.

Листом №08-02-2415 від 15.09.2025 року було отримано відповідь ІНФОРМАЦІЯ_8 на запит від 02.09.2025 року №02-03 щодо уточнення облікових даних громадянина ОСОБА_1 .

У відповіді зазначено, що згідно з Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» громадянин ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 , а будь-які відомості щодо проходження ним військово-лікарської комісії чи отримання військово-облікових документів відсутні.

Посилання відповідача 2 на директиву Міністерства оборони України від 04.11.2014 № Д-322/1/39дск та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 08.11.2014 № 1046, якими розформовано військові комісаріати АДРЕСА_1 , не звільняє ІНФОРМАЦІЯ_10 від виконання чинних законодавчих обов'язків щодо забезпечення обліку громадян і не є підставою для відсутності коректних персональних даних у державному реєстрі.

Крім того, в тій самій відповіді ТЦК зазначено, що обласні територіальні центри не ведуть військовий облік, не вносять дані до Єдиного державного реєстру та не видають військово-облікові документи. Однак при цьому відповідач 2 не повідомив, який саме орган має здійснювати облік ОСОБА_1 , не надав жодного роз'яснення щодо порядку виправлення ситуації та не ініціював передачу інформації до компетентного районного ТЦК.

Така позиція фактично підтверджує бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка полягає у: невиконанні покладених на нього завдань з організації ведення військового обліку в межах області; невжитті заходів щодо перевірки чи виправлення відомостей у Єдиному державному реєстрі; ненаданні обґрунтованої відповіді по суті звернення.

ІНФОРМАЦІЯ_10 визнав, що жодних дій щодо внесення або уточнення даних не вчиняв, та облікові документи відсутні, що свідчить про порушення принципу належного адміністративного управління і вимог чинного законодавства.

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_11 мав усі правові підстави для ініціювання перевірки відомостей, однак не вчиняв жодних дій, чим порушив обов'язки, встановлені законодавством, та права громадянина на достовірність його персональних облікових даних.

Наразі, завдяки «автоматичному розподілу», ОСОБА_2 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_12 , та він повинен займатись внесенням відомостей громадян України.

Представником позивача 29 вересня 2025 року вих. № 29-01 було направлено заяву про внесення коректних даних до ІНФОРМАЦІЯ_13 .

03 жовтня 2025 року листом №ЩТ/1787 було отримано відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_13 . З аналізу відповіді ІНФОРМАЦІЯ_14 вбачається, що на звернення представника ОСОБА_1 було надано суперечливу та неповну інформацію.

У відповіді зазначено, що « ОСОБА_1 автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_15 відповідно до даних Реєстру», однак далі вказано, що «громадянин ОСОБА_1 на військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів».

Таким чином, зміст відповіді є взаємовиключним і свідчить про невизначеність правового статусу ОСОБА_1 у системі військового обліку, а також про неналежне виконання територіальним центром своїх обов'язків щодо перевірки, уточнення та коригування відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 921, «взяття громадян на військовий облік здійснюється за їхньої особистої присутності та на підставі документів, що посвідчують особу».

Отже, так зване «автоматичне взяття на облік» без особистої участі громадянина, без подання ним документів і без формування облікових справ - не відповідає чинному законодавству і не може вважатися належним виконанням обов'язку з ведення військового обліку.

ІНФОРМАЦІЯ_16 , визнавши у своєму листі, що облікові документи не складалися, а громадянин ОСОБА_1 не був запрошений для перевірки документів, фактично підтвердив власну бездіяльність, яка полягає у невиконанні зазначених обов'язків та у відсутності дій для уточнення або виправлення даних у Реєстрі.

З огляду на викладене, відповідь ТЦК є формальною та не вирішує питання по суті заяви.

Фактичних дій з боку відповідача 1 щодо перевірки даних, їх уточнення або внесення коректних відомостей до Реєстру не здійснено, що свідчить про протиправну бездіяльність органу державної влади.

Таким чином, вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_15 , та раніше, ІНФОРМАЦІЯ_10 було безпідставно та з порушенням вимог чинного законодавства відмовлено у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також у виключенні його з військового обліку, що призвело до порушення його прав та законних інтересів.

Ухвалою суду від 17.10.2025 позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачу протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: документа про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн, уточненої позовної заяви з конкретизацією позовних вимог щодо визнання діяльності (бездіяльності) відповідачів протиправною.

Ухвалою суду від 27.10.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 17.12.2025 запропоновано представнику позивача у дводенний строк з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему «Електронний суд» докази надсилання заяв по суті справи (відповіді на відзиви від 10.11.2025, від 12.11.2025) ІНФОРМАЦІЯ_15 , в іншому випадку такі заяви буде повернуто без розгляду на підставі статті 167 КАС України.

Ухвалою суду від 18.12.2025 у задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залучення співвідповідачів - відмовлено; у задоволенні клопотання представника позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_13 надати рішення вищого штабу відмовлено; поновлено представнику позивача строк для подання відповіді на відзив, запропоновано відповідачам у п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему «Електронний суд» заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 25.12.2025 витребувано у представника позивача довідку (замість військового квитка), видану ІНФОРМАЦІЯ_17 , з відміткою від 24.12.2008 про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку за ст. 22 «А» наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, запропоновано представнику позивача надати суду додатки до заяви від 29.09.2025 вих. № 29-01, направленої на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_13 (ZIP-архів, скріншот з електронної пошти тощо).

Ухвалою суду від 25.12.2025 витребувано у представника позивача скріншот з застосунку "Резерв+" з обліковими даними ОСОБА_1 , військово-обліковий документ, сформований в цьому застосунку.

04.11.2025 відповідачем - ІІ - ІНФОРМАЦІЯ_10 - надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Питання щодо виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі за текстом Реєстр) з урахуванням внесення актуальної інформації, врегульоване Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (далі Порядок № 94), Порядком оформлення (створення) та видачі військово облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі за текстом Порядок № 559), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який продовжує діяти станом на теперішній час.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень ст. 1 Закону № 1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - автоматизована інформаційно телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. З положень ст. 2 Закону № 1951-VIII, випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Згідно п. 9 розділу ІІІ Порядку №94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Частиною 1 статті 34 Закону № 2233-XII визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Виходячи з даної норми ІНФОРМАЦІЯ_18 не веде військовий облік військовозобов'язаних, не видає військово-облікові документи і не вносить дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами відповідачів здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Згідно п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Так, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:-організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно територіальної одиниці;-здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;-проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;-організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;- забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;- виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Позивач не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр «Оберіг»), ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 , а відомості про проходження ВЛК, видачу військово облікових документів чи взяття на облік відсутні (лист №08-02-2415 від 15.09.2025 р.).

ІНФОРМАЦІЯ_10 не є органом ведення Реєстру щодо Позивача. Відповідно до п. 1, 2, 16, 18 Порядку № 94, органами ведення Реєстру є районні (міські) ТЦК та СП за місцем фактичного військового обліку громадянина. ІНФОРМАЦІЯ_9 не ведуть персональний облік, не вносять дані до Реєстру та не видають військово-облікові документи (п. 2 Порядку № 1487). Військові комісаріати м. Донецька розформовано у 2014 році. Згідно з директивою МОУ № Д-322/1/39дск від 04.11.2014 та наказом в/ч НОМЕР_1 № 1046 від 08.11.2014, військові комісаріати АДРЕСА_1 припинено. Обов'язки з обліку громадян, які раніше перебували на обліку в цих комісаріатах, не перейшли автоматично до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а розподілені між районними ТЦК за принципом автоматичного розподілу (п. 19 Порядку № 921).

Позивач автоматично розподілений до ІНФОРМАЦІЯ_13 . На момент звернення Позивача (вересень 2025 р.) його облікові дані автоматично закріплені за ІНФОРМАЦІЯ_19 (Луганська обл.), що підтверджується листом ІНФОРМАЦІЯ_13 №ЩТ/1787 від 03.10.2025 р.

ІНФОРМАЦІЯ_10 не має доступу до первинних документів Позивача. Довідка замість військового квитка (від 24.12.2008 р.), видана ІНФОРМАЦІЯ_17 , не надходила до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Первинні облікові документи знищені, втрачені або залишились на окупованій території.

Позивач не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_8 з заявою про внесення змін - його запит від 02.09.2025 р. стосувався уточнення даних, а не внесення змін.

Висновок Верховного Суду (постанова від 05.07.2023, справа № 912/2797/21): «Органи, які не є суб'єктами ведення Реєстру щодо конкретного громадянина, не можуть нести відповідальність за невідповідність даних, якщо громадянин не перебуває на їх обліку».

Обов'язок громадянина - особисто звертатись до ТЦК за місцем обліку Пункт 19 Порядку № 921: взяття на облік здійснюється за особистої присутності та на підставі документів. Пункт 12 Порядку № 94: отримання інформації про включення до Реєстру - особисте звернення або через портал електронних послуг. Пункт 4 Порядку № 559: у разі невідповідності даних - звернення до районного ТЦК за місцем обліку.

Позивач не виконав жодного з цих обов'язків.

Пункт 3 Порядку № 921: у разі відсутності даних про місце проживання автоматичний розподіл до ТЦК за алгоритмом. ІНФОРМАЦІЯ_16 правомірно повідомив, що Позиач взятий на облік автоматично, але не за місцем проживання, тому мобілізаційні заходи неможливі. ІНФОРМАЦІЯ_10 не є належним відповідачем у частині зобов'язання внести зміни до Реєстру. Компетентним органом є ІНФОРМАЦІЯ_16 - саме туди Позивач має звернутися особисто з оригіналами документів.

У зв'язку з вищевикладеним, у разі попереднього місця перебування на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_20 , територія відповідальності яких окупована з 2014 року, надати військово-обліковими документи ОСОБА_1 - немає можливості. Будь-які відомості - відсутні.

На підставі викладеного відповідач-ІІ просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

10.11.2025 відповідачем-І надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Відповідно до ч. 1 ст.5 Закону України (далі - Закон) "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951 VIII Держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру).

Відповідно до п.2 ч.2 ст. 5 Закону Держатель Реєстру вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку ведення Реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок), яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України.

Відповідно до п.17 вищезазначеного Порядку взяття на військовий облік громадян України , зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки , Збройних Сил .

Крім того, відповідно до абз.2 п.7 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки .

На підставі вищевикладеного, ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_13 (щляхом внесення даних в електронну систему Єдиного державного реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг»).

Водночас Постановою КМУ № 932 від 16 серпня 2024 р вказано: Міністерству оборони: протягом 10 робочих днів з дня отримання від Адміністрації Державної прикордонної служби відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років забезпечити внесення записів або змін до записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч.4 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", ОСОБА_1 , рекомендовано встати на військовий облік за місцем фактичного проживання. ІНФОРМАЦІЯ_15 рішень, щодо взяття ОСОБА_1 , на військовий облік не приймалося.

На теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_16 не має сформованої облікової документації (медичної документації, висновків ВЛК та ін..) на громадянина ОСОБА_1 прийняття будь яких рішень не є можливим, копій наданих документів не достатньо. Дані матеріали військового обліку, на підставі яких можливе прийняття рішення про виключення громадянина з військового обліку, можливо перебувають у правонаступника ІНФОРМАЦІЯ_21 .

З метою врегулювання питання виключення з військового обліку ОСОБА_1 , рекомендовано встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, що відповідає вимогам ч.3 ст.33, ч.4 ст.37, п.2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за якими повинні діяти громадяни України, а саме будучи військовозобов'язаними громадяни України повинні стати на військовий облік за місцем фактичного проживання, де можливо вирішити питання про виключення з військового обліку за сформованими матеріалами військового обліку. Наданих копій документів ОСОБА_1 не достатньо для вирішення питання про виключення з військового обліку(оскільки вони взагалі не є документами).

Водночас приписи Постанови КМУ № 932 від 16 серпня 2024 р не надають повноважень ІНФОРМАЦІЯ_13 приймати рішення про виключення громадян узятих на військовий облік у ході її виконання.

На підставі викладеного відповідач-І просив суд вирішити питання щодо ІНФОРМАЦІЯ_13 як належного відповідача; у задоволенні позовних вимог позивача відмовити у повному обсязі.

10.11.2025 представником позивача надано відповідь на відзив ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якій зазначено таке.

Ще у 2008 році Центрально-міський ОРВК м. Донецька (правонаступником якого є ІНФОРМАЦІЯ_10 ) мав внести коректні відомості про зняття ОСОБА_1 з військового обліку. Не здійснення цього є триваючою протиправною бездіяльністю, що підтверджується відсутністю у Реєстрі достовірних даних щодо статусу позивача. Посилання на формальні процедурні аргументи не звільняє відповідача від обов'язку діяти в межах закону, особливо враховуючи, що ризики помилки державних органів не можуть покладатися на громадянина.

Також, наводячи посилання на постанови Верховного суду, представник відповідача не переконався у дійсності таких постанов. Абзац 1 Сторінка 7 відзиву на позовну заяву - «Висновок Верховного Суду (постанова від 05.07.2023, справа № 912/2797/21): «Органи, які не є суб'єктами ведення Реєстру щодо конкретного громадянина, не можуть нести відповідальність за невідповідність даних, якщо громадянин не перебуває на їх обліку».» - ця постанова стосується вона зовсім іншої категорії справ, які не пов'язані з питанням ведення або корегування даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Подання до суду посилань на неіснуючі судові рішення, спотворення фактичних обставин та замовчування реальних звернень позивача свідчить про недобросовісну поведінку відповідача. Жоден із доводів Відзиву не спростовує фактів: що позивач був знятий з військового обліку у 2008 році; що в Реєстрі «Оберіг» містяться недостовірні дані; що відповідачі мають технічну можливість для перевірки та виправлення цих даних; що позивач та його представник належним чином зверталися із запитами.

На підставі викладеного представник позивача просить суд визнати доводи ІНФОРМАЦІЯ_2 необґрунтованими, врахувати факти подання ними недостовірних відомостей і посилань на неіснуючу судову практику як зловживання процесуальними правами, позовні вимоги позивача залишити без змін та задовольнити у повному обсязі.

12.11.2025 представником позивача надано відповідь на відзив ІНФОРМАЦІЯ_13 , в якій зазначено, що у відзиві ІНФОРМАЦІЯ_16 фактично підтверджує, що жодного рішення про взяття ОСОБА_1 на військовий облік ним не приймалося. Таким чином, відповідач сам визнає, що відомості були внесені до Реєстру «Оберіг» без відповідного рішення уповноваженого органу, який є обов'язковою передумовою взяття особи на військовий облік. Це прямо свідчить про протиправну бездіяльність відповідача Посилання на Постанову КМУ № 932 від 16.08.2024 є юридично некоректним. Зазначена постанова лише встановлює порядок автоматичної верифікації та перевірки відомостей, але не передбачає автоматичного взяття на військовий облік без індивідуального рішення територіального центру. Зазначена постанова не змінює норм Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», які чітко регулюють процедуру взяття та зняття з військового обліку. Стверджується, що рішення прийняв “вищий штаб», не визначений у жодному законі як суб'єкт владних повноважень для таких дій. Відповідач не надав жодного доказу існування “рішення вищого штабу».

Відповідачі не скористалися правом надання заперечень на відповідь на відзив.

29.12.2025 представником позивача на виконання вимог ухвал суду від 25.12.2025 надано копію довідки (замість військового квитка), скріншот з застосунку «Резерв+», та пояснення, що заява про внесення коректних даних Вих. № 29-01 від 29.09.2025 року була направлена до ІНФОРМАЦІЯ_13 засобами поштового АТ «УкрПошта», додатки докладені до заяви, прописані в самій заяві та надіслані стороні рекомендованим листом.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується відмостями з паспорта громадянина України № НОМЕР_3 , картки фізичної особи - платника податків, відповіддю № 1934704 від 27.10.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, відповіддю № 1934729 від 27.10.2025 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

У військово-обліковому документі, сформованому у застосунку «Резерв+», зазначено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_23 , звання - рекрут, дата уточнення даних - 26.12.2025, адреса проживання: АДРЕСА_3 , потребує проходження БЗВП, наявні відмітки «порушення правил військового обліку, звернення до Нацполіції 22.12.2025, причина звернення - не став на військовий облік за місцем перебування як ВПО».

Представником позивача надано копію посвідчення про приписку до призовної дільниці НОМЕР_4 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_17 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , в якому наявні штампи про взяття на військовий облік і запис у графі «Знятий з військового обліку» наступного змісту: «12.02.1998, підпис».

У довідці, виданій ОСОБА_1 Центрально-міським ОРВК м. Донецька (замість військового квитка), яка не містить дати видачі, наявні такі відомості:

«18 лютого 1998 року прийнятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 .

24 грудня 2008 року визнаний непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку за ст. 22 «а» наказу МОУ № 402 - 14.08.2008. Повторному огляду не підлягає».

29.09.2025 адвокат Носенко А.Г. звернувся в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_13 з заявою, в якій просив внести актуальні дані щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_24 до Єдиного державного реєстру призовників та виключити з військового обліку на підставі Довідки (замість військового квитка), виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 .

До заяви були додані копія Довідки (замість військового квитка) ОСОБА_1 на 1 х 2 арк.; копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 на 1 х 1 арк.; копія картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 на 1 х 1 арк., копія свідоцтва на право займатись адвокатською діяльністю 1x1 арк.; ордер 1x1 арк.

Листом від 03.10.2025 вих. № ЩТ/1787 ІНФОРМАЦІЯ_16 надав відповідь на заяву, зазначивши, що постановою Кабінету Міністрів України віл 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок), яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України. В ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 93 2 ОСОБА_3 , автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_15 , відповідно до даних Реєстру ОСОБА_3 є військовозобов'язаним. Відповідно до абзацу 6 ч.З ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію": військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів із змінами, внесеними згідно із Законом № 1357-ІХ від 30.03.2021} уведено в дію Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання. зберігання. обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України, яка забезпечує облік ідентифікацію оголошення в розшук та обмін такою інформацією з іншими держаними реєстрами. Водночас, громадянин ОСОБА_3 на військовий облік за місцем, проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів.

Відповідно до абзацу 37 п.9 ПОЛОЖЕННЯ про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки», зазначено, що РТЦК звертаються до Національної поліції або її територіальних підрозділів щодо надання відомостей стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо поставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210,210: - Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Протокол про адміністративне правопорушення не складався. Національною поліцією громадянин ОСОБА_3 не доставлявся. Облікові документи ІНФОРМАЦІЯ_15 не складалися, особисто ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_16 не відвідав, можливості перевірити оригінали документів не падав.

З метою вирішення питання по суті заяви, рекомендовано ОСОБА_4 звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на військовий облік.

15.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_10 надано відповідь №08-02-2415 адвокату Носенку А. на запит від 02.09.2025 № 02-03, в якій зазначено, що згідно ОСОБА_5 державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_9 не перебуває. Відповідно до вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 04.11.2014 року №Д-322/1/39дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України у 2014 році» та наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 08.1 1.2014 року №1046 «Про розформування військових комісаріатів Донецької та Луганської областей», військові комісаріати м. Донецьк розформовано. Евакуація або реорганізація ІНФОРМАЦІЯ_25 не здійснювалась.

Надати або підтвердити інформацію щодо перебування на військовому обліку громадянина України ОСОБА_1 , проходження військово-лікарської комісії та документування військово-обліковими документами не має можливості. Будь - які відомості - відсутні. Відповідно до частини першої статті 34 Закону №2232-ХІІ персонально- якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається па відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) ТЦК та СП, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності.

Також зазначено, що обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не ведуть облік військовозобов'язаних, не видають військово-облікові документи і не вносять дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'зок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Положеннями частини першої статті 1 Закону України від 21.10.2023 № 3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Закон № 3543) визначено:

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;

система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України.

Згідно із частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В межах спірних правовідносин суд надає оцінку підставам для відмови у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - адвоката Носенка А.Г. від 29.09.2025 № 29-01, викладеним у листі ІНФОРМАЦІЯ_13 від 03.10.2025 №ЩТ/1737, а також наявності чи відсутності підстав для зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

Так, у листі від 03.10.2025 №ЩТ/1737 ІНФОРМАЦІЯ_16 зазначено, що:

- в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 93 2 ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_15 , відповідно до даних Реєстру ОСОБА_1 є військовозобов'язаним;

- громадянин ОСОБА_1 на військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів;

- з посиланням на абзац 37 п.9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки» зазначено, що протокол про адміністративне правопорушення не складався, Національною поліцією громадянин ОСОБА_1 не доставлявся, облікові документи ІНФОРМАЦІЯ_15 не складалися, особисто ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_16 не відвідав, можливості перевірити оригінали документів не падав;

- з метою вирішення питання по суті заяви рекомендовано ОСОБА_1 звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на військовий облік.

Згідно із частиною третьою статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), відповідно до п.2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1234).

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Підпунктом 7 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487), на який посилається відповідач у листі від 07.08.2024 № Д/2524, визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Згідно із положеннями пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закон № 3633) визначено установити, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Частиною шостою статті 37 Закону № 2232-ХІІ визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 3) визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154), відповідно до пункту 2 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням. Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Згідно із пунктом 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», “Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Закон України від 16.03.2016 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VІІІ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (стаття 1 Закону №1951-VІІІ).

Згідно зі статтею 2 Закону №1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктами 1 та 2 статті 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина третя статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону №1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Статтею 9 Закону №1951-VІІІ передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Згідно із частиною третьою статті 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.

Відповідно до частин другої-третьої статті 13 Закону № 1951-VIII відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Відповідно до положень частини третьої статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:

1) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, - відомості, зазначені у пунктах 1-5, 8, 8-1, 10, 11 частини першої статті 7 цього Закону;

2) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - відомості, зазначені у пунктах 1-7, 9, 9-1, 14, 21, 26 частини першої статті 7 цього Закону.

3) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомості, зазначені у пунктах 12 і 13 частини першої статті 7 цього Закону;

4) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - відомості, зазначені у пунктах 15 і 15-1 частини першої статті 7 цього Закону;

5) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, - відомості, зазначені у пунктах 16 і 16-1 частини першої статті 7 цього Закону;

7) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, - відомості, зазначені у пунктах 12, 16-2, 17 частини першої статті 7 цього Закону;

8) органу прокуратури вищого рівня, що організовує та координує діяльність усіх органів прокуратури, забезпечує належне функціонування Єдиного реєстру досудових розслідувань та його ведення органами досудового розслідування, визначає єдиний порядок формування звітності про стан кримінальної протиправності і роботу прокурора з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури, - відомості, зазначені у пункті 18 частини першої статті 7 цього Закону;

9) Державної судової адміністрації України - відомості, зазначені у пунктах 11, 19 частини першої статті 7 цього Закону;

10) Міністерства внутрішніх справ України та інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, - відомості, зазначені у пунктах 1-7, 9, 9-1, 14, 15, 15-1, 20, 20-1, 21, 24, 26, 27, 32 частини першої статті 7 цього Закону;

11) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, - відомості, зазначені у пункті 31 частини першої статті 7 цього Закону;

12) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей ветеранів та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - відомості, зазначені у пункті 22 частини першої статті 7 цього Закону;

13) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, - відомості, зазначені в пункті 29 частини першої статті 7 цього Закону;

14) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації, - відомості, зазначені у пункті 30 частини першої статті 7 цього Закону;

15) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, - відомості, зазначені у пунктах 7, 7-1, 8, 8-1, 11, 17, 33 частини першої статті 7 цього Закону;

16) центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, - відомості, зазначені у пункті 28 частини першої статті 7 цього Закону;

17) централізованої системи державних установ, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття, - відомості, зазначені у пунктах 1-4, 7, 13, 16-2, 25 частини першої статті 7 цього Закону;

18) інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, крім тих, що містять відомості, зібрані під час виконання завдань оперативно-розшукової, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, - відомості, зазначені у частині першій статті 7 та у частині першій статті 8 цього Закону.

Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України "Про публічні електронні реєстри", "Про розвідку" та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.

Таким чином, за змістом вищенаведених норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Судом установлено, що станом на теперішній час ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_15 , тому саме ІНФОРМАЦІЯ_16 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних, зокрема, щодо ОСОБА_1 , тому надання у листі від 03.10.2025 №ЩТ/1737 рекомендації ОСОБА_1 звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на військовий облік, з метою вирішення питання по суті заяви є протиправною та свідчить про неналежний розгляд заяви та недотримання критеріїв, визначених частиною другою статті 2 КАС України.

Суд зауважує, що інформація про висновок ВЛК, на підставі якого позивача визнано непридатним для проходження військової служби, відсутня у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, проте станом на дату виключення позивача з військового обліку у 2008 році він перебував на обліку або у ІНФОРМАЦІЯ_26 (яким видано посвідчення про приписку до призовної дільниці), або у Центрально-міському ОРВК м. Донецька (яким видано довідку замість військового квитка, в якій зазначені відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку), і актуалізувати відповідну інформацію відповідач-І може виключно за наслідками належного розгляду наданих позивачем документів, що відповідачем-І не здійснено.

Позовна вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_13 виключити ОСОБА_1 з військового обліку та внести коректні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зняття ОСОБА_1 з обліку на підставі рішення Центрально-міського ОРВК м. Донецька від 24 грудня 2008 року та довідки (замість військового квитка) ОСОБА_1 , виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 18 лютого 1998 року є передчасною та не належить до задоволення, оскільки це питання по суті не розглянуто відповідачем-І, не надано оцінки достатності та повноті документів, доданих позивачем до цієї заяви з метою внесення відомостей до Реєстру.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права шляхом:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у неналежному розгляді заяви адвоката Носенка Артура Георгійовича, поданої в інтересах ОСОБА_1 , від 29.09.2025 № 29-01 про внесення актуальних даних щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , до Єдиного державного реєстру призовників та виключення його з військового обліку на підставі доданих до заяви документів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 повторно розглянути заяву адвоката Носенка Артура Георгійовича, подану в інтересах ОСОБА_1 , від 29.09.2025 № 29-01 про внесення актуальних даних щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , до Єдиного державного реєстру призовників та виключення його з військового обліку на підставі доданих до заяви документів.

Позовні вимоги до відповідача-ІІ не належать до задоволення, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_10 не є органом ведення Реєстру, який повинен забезпечувати актуалізацію даних щодо позивача у Реєстрі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 968,96 грн судового збору.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача-І, а позов підлягає задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-І.

Керуючись статтями 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Гайтан Катерини Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у неналежному розгляді заяви адвоката Носенка Артура Георгійовича, поданої в інтересах ОСОБА_1 , від 29.09.2025 № 29-01 про внесення актуальних даних щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , до Єдиного державного реєстру призовників та виключення його з військового обліку на підставі доданих до заяви документів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 повторно розглянути заяву адвоката Носенка Артура Георгійовича, подану в інтересах ОСОБА_1 , від 29.09.2025 № 29-01 про внесення актуальних даних щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , до Єдиного державного реєстру призовників та виключення його з військового обліку на підставі доданих до заяви документів.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська