Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позову без розгляду
26 грудня 2025 року Справа №640/19413/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Національної академії аграрних наук України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - державне підприємство «Дослідницьке господарство «Бохоницьке» Інститут кормів та сільського господарства поділля Національної академії аграрних наук України, про стягнення податкового боргу,
встановив:
08 листопада 2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - позивач, ГУ ДПС у Вінницькій області) до Національної академії аграрних наук України (далі - відповідач, НААН), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - державного підприємства «Дослідницьке господарство «Бохоницьке» Інститут кормів та сільського господарства поділля Національної академії аграрних наук України (далі - третя особа, ДП «ДГ «Бохоницьке» ІК СГП НААН»), в якому позивач просив:
- звернути стягнення податкового боргу ДП «ДГ «Бохоницьке» ІК СГП НААН» у сумі 1 802 259,50 грн на кошти НААН.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що у зв'язку з несплатою третьою особою податкового боргу, наявні підстави на звернення стягнення податкового боргу на кошти відповідача.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Окружного адміністративного суду міста Києва справа № 640/19413/22 передана на розгляд судді Гарника К.Ю.
09 листопада 2022 року суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Гарник К.Ю. постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку загального позовного провадження; призначив підготовче засідання; встановив строк для подання заяв по суті справи.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/19413/22 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
28 лютого 2025 року проведений автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративна справа № 640/19413/22 (провадження № 200/1385/25) передана на розгляд судді Кравченко Т.О.
04 березня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття справи до провадження; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи.
Про прийняття справи до провадження учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Ст. 240 КАС визначені підстави для залишення позову без розгляду.
Зокрема, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 240 КАС суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Дослідивши матеріали справи № 640/19413/22, суд встановив, що позовна заява ГУ ДПС у Вінницькій області від 31 жовтня 2022 року (зворотній бік а. с. 2) не підписана, що є підставою для залишення позову без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 240 КАС про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.
Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку (ч. 4 ст. 240 КАС).
Згідно з ч. 5 ст. 240 КАС в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 24 810,00 грн (платіжне доручення від 21 жовтня 2022 року № 10895).
Доказів здійснення учасниками справи інших судових витрат матеріали справи не містять.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Отже, сплачена позивачем сума судового збору може бути повернена особі, яка його сплатила в порядку, визначеному ст. 7 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи викладене та керуючись п. 4 ч. 1, ч. ч. 2-4 ст. 240, ст. ст. 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Вінницькій області до Національної академії аграрних наук України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - державне підприємство «Дослідницьке господарство «Бохоницьке» Інститут кормів та сільського господарства поділля Національної академії аграрних наук України, про стягнення податкового боргу - залишити без розгляду.
2. Роз'яснити, що:
- особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку;
- сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення позову без розгляду.
3. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
5. Повне судове рішення складено і підписано суддею 26 грудня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко