23 грудня 2024 року м. Київ
Справа № 757/8037/25-п
Провадження № 33/824/3937/2025
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Стрижеуса А.М., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 , на постанову Печерського районного суду Київської області від 05 травня 2025 року,-
Відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №244218 та ЕПР1 №244223, ОСОБА_1 06.02.2025 о 08 год. 53 хв. в м. Києві по вул. Старонаводницькій, в сторону вул. Генерала Алмазова, керуючи автомобілем Тесла, д.н.з. НОМЕР_1 , в порушення п. 13.1 Правил дорожнього руху, під час руху не врахував дорожньої обстановки, не вчасно зреагував на її зміну, а також не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем Кіа, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , в результаті чого обидва транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками,
Постановою Печерського районного суду Київської області від 05 травня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст. 124, 122-4 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення:
- за ст. 124 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 850 гривень;
- за ст. 122-4 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 3 400 гривень
На підставі ст. 36 КУпАП остаточно стягнуто з ОСОБА_1 штраф на користь держави в розмірі 3 400 гривень.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Не погоджуючись з постановою судді районного суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Печерського районного суду Київської області від 05 травня 2025 року, а провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4 та ст. 124 КУпАП закрити.
Вказує, що судом було порушено право мати достатній час і можливості необхідні для підготовки свого захисту, оскільки фактично перше судове засідання було призначено та відбувалось в останній день строків притягнення до адміністративної відповідальності та вказував, що Суд не надав можливість надати пояснення по справі.
Зазначає, що судом першої інстанції було порушено право ОСОБА_1 права на захист, оскільки відмовлено в задоволені клопотання про участь в судовому засіданні захисника мотивуючи тим, що ОСОБА_1 працює прокурором та знаю законодавство.
Також вказує, що судом було порушено принцип невинуватості, оскільки під час судового засідання суддею висловлена позиція про те, що відносно мене складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення і це автоматично підтверджує вину.
Вказує, що інспектор патрульної поліції навмисно не скерував до суду протокол огляду транспортного засобу КІА та не скерував фотографію на якому видно хоч якісь пошкодження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав доводи апеляційної скарги.
Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283, 284 КУпАП.
Положеннями статті 1 КУпАП передбачено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Вимогами статті 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Положенням ст. 124 КУпАП встановлено, що до адміністративної відповідальності можуть бути притягнуті учасники дорожнього руху, які порушили правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 294 КУпАП України постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
У відповідності до ст. ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 2.3.б Правил дорожнього руху, передбачено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п. 13.1 ПДР України 13.1водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до п. 2.10 а),д) ПДР України У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: a) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; д) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських.
Суд надав оцінку доказам та твердженням, які ОСОБА_1 подав до суду апеляційної інстанції, та приходить до наступного висновку..
За нормативним визначенням об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 КУпАП полягає у порушенні особою Правил дорожнього руху України, які перебувають у причинному зв'язку із настанням події ДТП та відповідно спричинення механічних пошкоджень транспортних засобів.
Правилами дорожнього руху України встановлюється єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні грунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до частини першої статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
На переконання апеляційного суду, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що водій ОСОБА_1 своїми діями не порушував вимог Правил дорожнього руху України, а тому, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 є необґрунтованими та висновків суду першої інстанції не спростовують.
За нормативним визначенням об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 КУпАП полягає у порушенні особою Правил дорожнього руху України, які перебувають у причинному зв'язку із настанням події ДТП та відповідно спричинення механічних пошкоджень транспортних засобів.
Правилами дорожнього руху України встановлюється єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні гуртуватися на вимогах цих Правил.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме відеозапису який було долучено до матеріалів справи, між транспортними засобами під керуванням ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсно відбулось зіткнення, а тому був наявний суб'єктивний склад ст. 124 КУпАП.
Також, оцінюючи посилання ОСОБА_1 на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, апеляційний суд зазначає, що навіть за умови наявності таких порушень вони були усунуті під час розгляду справи судом апеляційної інстанції. Зокрема, ОСОБА_1 було забезпечено можливість надати пояснення, заявляти та підтримувати клопотання, у тому числі клопотання про виклик ОСОБА_2 , яке було задоволено, а також реалізувати всі передбачені процесуальним законом засоби для захисту своїх прав та інтересів.
За таких обставин, навіть у разі встановлення порушень норм процесуального права судом першої інстанції, підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні, оскільки такі порушення були усунуті судом апеляційної інстанції та не призвели до порушення прав ОСОБА_1 або неправильного вирішення справи по суті.
При апеляційному перегляді, не встановлено порушень судом першої інстанції ст. ст. 279, 280 КУпАП. Докази перевірені на їх допустимість, належність та достатність відповідно до ст. 252 КУпАП, а всі обставини, що мають значення для вирішення справи, суд з наведенням відповідних мотивів встановив та правильно кваліфікував вчинене правопорушення.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 про те, що суд першої інстанції безпідставно визнав його винним у вчиненні ДТП, та що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124, 122-4 КУпАП, задоволенню не підлягають, остільки суперечать доказам, які є належними, достатніми та допустимими.
Інші доводи апелянта також задоволенню не підлягають, є особистою думкою ОСОБА_1 та суперечать наявним матеріалам.
Неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які б були підставою для скасування постанови судді, апеляційним переглядом не встановлено.
Таким чином, апеляційний суд вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції, як законну без змін.
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Апеляційну ОСОБА_1 - залишити без задоволення
Постанову Печерського районного суду Київської області від 05 травня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Стрижеус