26 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6510/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави до Кропивницької міської ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Керівник Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області звернувся до суду в інтересах держави з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кропивницької міської ради щодо незатвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: скейт-майданчика (парк «Ковалівський»), дитячий майданчик (вул. Завадівська, 40), дитячого майданчика (навпроти будинку № 4 по пров. Кропивницького), дитячого ігрового майданчика (парк «Ковалівський»), дитячого ігрового майданчика (парк ім. Крючкова), дитячого ігрового майданчика (сквер «Борців за Волю України»), дитячого ігрового майданчика (парк «Молодіжний»), спортивного майданчика (парк «Перемоги»), спортивного майданчика в комплекті (парк «Перемоги»), дитячого майданчика для дітей з
особливими потребами (парк «Ковалівський»), вуличного спортивного майданчика
(парк «Ковалівський»), ігровий комплекс «Дзвіночок 4» (сквер «Центральний»);
- зобов'язати Кропивницьку міську раду вчинити дії по розробленню і затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на території м. Кропивницького: скейт-майданчика (парк «Ковалівський»), дитячий майданчик (вул. Завадівська, 40), дитячого майданчика (навпроти будинку № 4 по пров. Кропивницького), дитячого ігрового майданчика (парк «Ковалівський»), дитячого ігрового майданчика (парк ім. Крючкова), дитячого ігрового майданчика (сквер «Борців за Волю України»), дитячого ігрового майданчика (парк «Молодіжний»), спортивного майданчика (парк «Перемоги»), спортивного майданчика в комплекті (парк «Перемоги»), дитячого майданчика для дітей з особливими потребами (парк «Ковалівський»), вуличного спортивного майданчика (парк «Ковалівський»), ігровий комплекс «Дзвіночок 4» (сквер «Центральний»).
Вимоги обґрунтовано тим, що за наслідками вивчення органами прокуратури стану додержання законодавства щодо облаштування благоустрою для дітей виявлено ряд порушень у діяльності Кропивницької міської ради, а саме - незатвердження плану інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на території м. Кропивницького. Це порушення негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд і може призвести, у разі його неусунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позов до суду не подав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Відповідно до інформації, яку скеровано Кропивницькою міською радою (лист від 12.06.2023 за № 3747/11, лист від 23.05.2024 за № 3660/11, лист від 12.09.2025 за № 6562/11) та КП «БЛАГОУСТРІЙ» Кропивницької міської ради (лист від 08.05.2024 № 150, лист від 11.09.2025 № 307), на балансі КП «БЛАГОУСТРІЙ» Кропивницької міської ради» обліковуються наступні елементи благоустрою (дитячі та спортивні) майданчики, які розташовані на території м. Кропивницький:
1. скейт-майданчик (парк «Ковалівський») - відповідно до Додатку 2 до рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради № 58 від 12.02.2015;
2. дитячий майданчик (вул. Завадівська, 40) - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 893 від 13.12.2022;
3. дитячий майданчик (навпоти будинку № 4 по пров. Кропивницького) - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 893 від 13.12.2022;
4. дитячий ігровий майданчик (парк «Ковалівський») - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради № 182 від 02.04.2015;
5. дитячий ігровий майданчик (парк ім. Крючкова) - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради № 182 від 02.04.2015;
6. дитячий ігровий майданчик (сквер «Борців за Волю України», біля лікарні Святого Луки) - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради № 182 від 02.04.2015;
7. дитячий ігровий майданчик (парк «Молодіжний») - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради № 182 від 02.04.2015;
8. спортивний майданчик (парк «Перемоги») - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 269 від 25.03.2025;
9. спортивний майданчик в комплекті (парк «Перемоги») - відповідно до рішення
Виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 269 від 25.03.2025;
10. дитячий майданчик для дітей з особливими потребами (парк «Ковалівський») - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 269 від 25.03.2025;
11. вуличний спортивний майданчик (парк «Ковалівський») - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 269 від 25.03.2025;
12. ігровий комплекс «Дзвіночок 4» (сквер «Центральний») - відповідно до рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 1361 від 30.12.2024.
Відповідно до вищевказаних документів балансоутримувачем зазначених об'єктів благоустрою (дитячих і спортивних майданчиків) є КП «БЛАГОУСТРІЙ» Кропивницької міської ради.
Листами поінформовано прокуратуру про те, що Кропивницька міська рада не затверджувала плани інвентаризації та паспортизації дитячих і спортивних майданчиків, а також, що паспортизація вказаних об'єктів не здійснювалась. Кошти на проведення технічної інвентаризації та паспортизації не виділялись.
Виявивши вказане порушення, прокурор, використовуючи повноваження, надані статтями 23, 24 Закону України "Про прокуратуру", звернувся до суду з цим позовом.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до пп. 7 п. «а» ч. 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні повноваження), зокрема:
організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Благоустрієм населених пунктів відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально- економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Згідно з положеннями цієї статті, заходами з благоустрою населених пунктів є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Нормами ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 цього Закону до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
До об'єктів благоустрою населених пунктів, з урахуванням положень ст. 13 цього Закону, належать, зокрема, парки (спортивні, дитячі та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики, а з урахуванням п. 8 ч. 1 ст. 21 вказаного Закону встановлено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою, зокрема, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Рішенням Кропивницької міської ради від 18.12.2019 № 3054 затверджено Правила благоустрою території міста Кропивницького (далі - Правила).
Так, до об'єктів благоустрою населених відповідно до п. 2 розділу І Правил належать, крім іншого, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики, а елементами благоустрою є, зокрема, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Згідно п. 5 Розділу ІІ Правил благоустрій та утримання у належному стані парків, рекреаційних зон, садів, скверів і розташованих на їхніх територіях майданчиків для дозвілля здійснюється з дотриманням вимог законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про оцінку впливу на довкілля», а також:
- Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житловокомунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27 липня 2006 року за № 880/12754;
- Правил будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 01 березня 2006 року № 110, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 квітня 2006 року за № 405/12279;
- Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697;
- Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 березня 2011 року № 145, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 квітня 2011 року за № 457/19195;
- ДБН В.2.3-5-2017 «Вулиці та дороги населених пунктів»;
- інших нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів.
Також, відповідно до вказаних Правил благоустрій та утримання парків (гідропарків, лісопарків, лугопарків, парків культури і відпочинку, парків - пам'ятоксадово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, меморіальних та інших (далі - парків), рекреаційних зон, садів, скверів і майданчиків здійснюється відповідно до планів, розроблених балансоутримувачем чи підприємством, що здійснює утримання об'єктів благоустрою, та затверджених відповідним органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, а об'єкта, який перебуває у приватній власності, - його власником (п. 4 Розділу ІІ Правил).
Згідно з п. 34 розділу ІІ Правил утримання дитячих, спортивних та інших майданчиків для дозвілля та відпочинку здійснюється із додержанням санітарних і технічних норм, які забезпечують безпечне користування ними. Наявне обладнання, спортивні, розважальні та інші споруди, інші елементи благоустрою повинні підтримуватись у належному технічному стані, своєчасно очищатися від бруду, сміття, снігу, льоду. Не допускається наявність небезпечного для життя та здоров'я громадян обладнання, елементів боагоустрою.
Порядок проведення паспортизації та інвентаризації об'єктів благоустрою встановлюється «Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів», затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550 (надалі- Інструкція), яка розроблена на виконання ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Інструкція (п. 1.2.) визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування;
прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).
Нормами п. 1.3 вказаної Інструкції передбачено, що під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з п. 1.6. Інструкції № 550 на підставі матеріалів технічної інвентаризації об'єктів благоустрою на кожний об'єкт благоустрою складається інвентаризаційна справа згідно з додатком 1 до цієї Інструкції, а склад цієї справи визначається Інструкції.
Одночасно п. 3.1. Інструкції № 550 передбачено, що на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Відповідно до вищевказаної Інструкції належним підтвердженням проведення інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою є інвентаризаційна справа складена згідно з додатком 1, а також складений на її основі технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 Інструкції.
Суд зазначає, що відповідач, як орган місцевого самоврядування та балансоутримувач дитячих майданчиків, які розташовані на території м. Кропивницького, всупереч покладених на нього Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів", Інструкцією №550 обов'язків, не затвердив план проведення технічної інвентаризації та паспортизації цього об'єкту благоустрою та не провів його інвентаризацію та паспортизацію, допустивши таким чином протиправну бездіяльність.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про охорону дитинства" держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Згідно з пунктом 4 частиною 2 статі 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, з метою недопущення загрози для життя та здоров'я дітей позов прокурора слід задовольнити.
Неподання відповідачем відзиву на позов суд розцінює як його визнання.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає.
Згідно з ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У даній справі прокурор є суб'єктом владних повноважень та виконує функції з представництва інтересів держави у суді відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VII та ч.3 ст.53 КАС України, а тому враховуючи, що витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не понесено, суд дійшов висновку, що відсутні витрати, які б підлягали стягненню з відповідача в порядку розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області (вул. Є. Чикаленка, 11, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 02910025) в інтересах держави до Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022, ЄДРПОУ 26241020) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Кропивницької міської ради щодо незатвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: скейт-майданчика (парк «Ковалівський»), дитячий майданчик (вул. Завадівська, 40), дитячого майданчика (навпроти будинку № 4 по пров. Кропивницького), дитячого ігрового майданчика (парк «Ковалівський»), дитячого ігрового майданчика (парк ім. Крючкова), дитячого ігрового майданчика (сквер «Борців за Волю України»), дитячого ігрового майданчика (парк «Молодіжний»), спортивного майданчика (парк «Перемоги»), спортивного майданчика в комплекті (парк «Перемоги»), дитячого майданчика для дітей з особливими потребами (парк «Ковалівський»), вуличного спортивного майданчика (парк «Ковалівський»), ігровий комплекс «Дзвіночок 4» (сквер «Центральний»).
Зобов'язати Кропивницьку міську раду вчинити дії по розробленню і затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на території м. Кропивницького: скейт-майданчика (парк «Ковалівський»), дитячий майданчик (вул. Завадівська, 40), дитячого майданчика (навпроти будинку № 4 по пров. Кропивницького), дитячого ігрового майданчика (парк «Ковалівський»), дитячого ігрового майданчика (парк ім. Крючкова), дитячого ігрового майданчика (сквер «Борців за Волю України»), дитячого ігрового майданчика (парк «Молодіжний»), спортивного майданчика (парк «Перемоги»), спортивного майданчика в комплекті (парк «Перемоги»), дитячого майданчика для дітей з особливими потребами (парк «Ковалівський»), вуличного спортивного майданчика (парк «Ковалівський»), ігровий комплекс «Дзвіночок 4» (сквер «Центральний»).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН