29 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10405/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філії ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філії ГСЦ МВС) (далі - відповідач) про визнання протиправними дій, які полягають у відмові на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» включити до оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 19.11.2019 відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що відносилися до виключного переліку, передбачених у ст. 43 Закону №2262-ХІІ, та враховуються для перерахунку пенсії з 01.12.2019 та зобов'язання скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, за відповідною або аналогічною посадою, яку займав на дату звільнення зі служби, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та без урахування положень абз.7 пункту 5 Порядку №45 від 13.02.2008, вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, індексації, премії, а також 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби (50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням) та надбавки за безперервну службу (70% від попередньої суми грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії з 01.12.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію, яка йому призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII. Позивач вказує, що ДУ ТМО МВС по Волинській області підготувало та надало до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення №22/6-7436 від 18.02.2022 для проведення перерахунку основного розміру пенсії станом на листопад 2019 року, в якій зазначено: посадовий оклад - 2 600,00 грн; оклад за спеціальним званням - 1 800,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (40%) - 1 760,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45,03%) - 2 773,85 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 390,00 грн; премія (64,75%) - 6 073,63 грн, індексація -887,09 грн, а всього - 16 248,13 грн.
Вказав, що 01.08.2025 звернувся з письмовою заявою до РСЦ ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС), в якій просив оформити і подати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на листопад 2019 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 (далі - Постанова №988) та без урахування положень абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 від 13.02.2008, вказати розмір і інших додаткових видів грошового забезпечення, які також відносяться до вичерпного переліку, передбаченого у статті 43 закону України №2262-ХІІ, а саме: розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, індексації, премії, а також 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби (50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням) та надбавки за безперервну службу (70% від попередньої суми грошового забезпечення), проте листом від 10.09.2025 №31/3516/Я-3762/08-2025-3862-2025 відповідач відмовив у виготовленні такої оновленої довідки.
Вважаючи дії щодо відмови у включенні до оновленої довідки відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що відносилися до виключного переліку протиправними, та такими, що порушує його право на соціальний захист та отримання пенсії у більшому розмірі, просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного без повідомлення сторін.
У поданому до суду відзиві на позовну заяву від 08.10.2025 відповідач - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що надбавка - 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення і надбавки за вислугу років), що була встановлена позивачеві згідно Указу Президента України № 926/96 від 04.10.1996 - Указ втратив чинність на підставі Указу Президента №1234/2007 від 18.12.2007, доплата від належної пенсії, надбавка за безперервну службу, а також надбавка за інформаційне-аналітичне забезпечення, які позивач отримував на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачуються. Звертаємо увагу суду, що ні Постановою №988, ні наказом №260 не передбачено виплачувати поліцейським вищезазначені надбавки та доплати.
Крім того, приводом для проведення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій службовців, проведена на підставі рішення загального характеру, виданого суб'єктом владних повноважень, наділеним правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У відповіді на відзив позивач підтвердив свої доводи, зазначені у позовній заяві та просив у задовольнити його позовні вимоги.
Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 в задоволенні клопотання про зупинення розгляду справи відмовлено.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію, яка йому призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На звернення позивача ДУ ТМО МВС України по Волинській області підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення №22/6-7436 від 18.02.2022 станом на листопад 2019 року з урахуванням положень постанови КМ України №988 від 11.11.2015 за прирівняною посадою поліцейського.
До складу грошового забезпечення, яке враховувалось при призначенні пенсії позивача включався: : посадовий оклад - 2 600,00 грн; оклад за спеціальним званням - 1 800,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (40%) - 1 760,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45,03%) - 2 773,85 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 390,00 грн; премія (64,75%) - 6 073,63 грн, індексація -887,09 грн, а всього - 16 248,13 грн
01.08.2025 ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до РСЦ ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС), в якій просив оформити і подати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на листопад 2019 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 (далі - Постанова №988) та без урахування положень абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 від 13.02.2008, вказати розмір і інших додаткових видів грошового забезпечення, які також відносяться до вичерпного переліку, передбаченого у статті 43 закону України №2262-ХІІ, а саме: 100% надбавки, передбаченої п. 2-1 Указу Президента України №926/96 від 04.10.1996; надбавки за особливі умови служби (50%), передбаченої підпунктом “а» пункту 3 Указу Президента України №926/96 від 04.10.1996, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (7%), передбаченої постановою КМУ від 07.11.2008 року №1294, надбавки за виконання особливо важливих завдань (43%), передбаченої постановою КМУ від 07.11.2008 року №1294 та надбавки за безперервну службу (70%), передбаченої Указом Президента України від 05 травня 2003 року №389 (389/2003) “Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби та Управління державної охорони України за безперервну службу».
Листом від 10.09.2025 №31/3516/Я-3762/08-2025-3862-2025 відповідач відмовив в задоволенні вищевказаної заяви посилаючись на те, що підстав для внесення у вищевказану довідку вищевказаних надбавок, відсутні.
Не погоджуючись з даною відмовою позивач звернувся з позовом до суду
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, при вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій врегульовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, яким статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, з 01.01.2016 року у позивача виникло право на проведення перерахунку пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 02.12.2015 року.
Згідно з пунктом другим статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт третій статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Предметом спору у справі, що розглядається, є неправомірна на думку ОСОБА_1 , відмова відповідача видати довідку з включенням до складу грошового забезпечення 100% надбавки, передбаченої п. 2-1 Указу Президента України №926/96 від 04.10.1996; надбавки за особливі умови служби (50%), передбаченої підпунктом “а» пункту 3 Указу Президента України №926/96 від 04.10.1996 та надбавки за безперервну службу (70%), передбаченої Указом Президента України від 05 травня 2003 року №389 (389/2003) “Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби та Управління державної охорони України за безперервну службу».
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку №45 унормовано, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Суд зазначає, що Указ Президента України від 04.10.1996 №926/96 зі змінами, внесеними Указами Президента України №771/2001 від 31.08.2001, №1052/2001 від 07.11.2001, №289/2002 від 22.03.2002, №650/99 від 16.06.1999 втратив чинність на підставі Указу Президента №1234/2007 від 18.12.2007. Указ Президента України від 05.05.2003 №389 (389/2003) втратив чинність 01.01.2008 на підставі Указу Президента №1234/2007 від 18.12.2007. Постанова Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2008 втратила чинність 01.03.2018.
Крім того постанова Кабінету Міністрів України №988 не передбачає таких видів грошового забезпечення поліцейського, як 100% надбавки від посадового окладу; надбавки за особливі умови служби; надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за безперервну службу.
Отже, підстав для включення до оновленої довідки грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється розмір його пенсії, тих видів грошового забезпечення, які не виплачувалися на момент виникнення права на проведення перерахунку пенсії, та не входять до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою, відсутні.
Відтак, для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на час виникнення такого права повинно враховуватись грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, у тому числі і надбавки, передбачені постановою №988.
Таким чином, дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філія ГСЦ МВС) у відмові включити до оновленої довідки про грошове забезпечення позивача станом на листопад 2019 року відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивача ґрунтується на вимогах чинного законодавства та є правомірними.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філії ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. Ф. Костюкевич