Вирок від 29.12.2025 по справі 344/10783/24

Справа № 344/10783/24

Провадження № 1-кп/344/495/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді: ОСОБА_1

з участю: секретарів судового засідання ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3 ,

прокурорів ОСОБА_4 ,

ОСОБА_5 ,

захисників ОСОБА_6 ,

ОСОБА_7

обвинуваченої ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Івано-Франківську кримінальне провадження з обвинувальним актом про обвинувачення

ОСОБА_8 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, одруженої, не працюючої, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_8 взяла добровільну участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за наступних обставин.

Так, статтями 1-2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно зі статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України, захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Згідно ст.132 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.

Зазначені конституційні принципи організації територіального устрою обумовлені формою державного устрою України як унітарної держави, закріпленою ст.2 Основного Закону держави.

Відповідно до ст.133 Конституції України, Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь.

Згідно вимог ст.73 Конституції України, виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Призначення всеукраїнського референдуму з питань, визначених статтею 73 цієї Конституції належить до повноважень Верховної Ради України (п.2 ч.1 ст.85 Конституції України).

Абзацом 4 підпункту 4.3 пункту 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 14 березня 2014 року №2-рп/2014 визначено: “принципи цілісності і недоторканності території України в межах існюючого кордону, поширення суверенітету України на всю її територію встановлені Конституцією України. Звуження меж існуючого кордону України, виведення будь-якого суб'єкта адміністративно-територіального устрою України з її складу, зміна конституційно закріпленого статусу адміністративно-територіальної одиниці як невід'ємної складової частини України шляхом проведення місцевого референдуму суперечить зазначеним контитуційним принципам».

Згідно ст.3 ЗУ “Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021 №1135-ІХ не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання:

1) що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;

2) спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі.

Відповідно до ч.1 ст.19 ЗУ “Про правовий режим воєнного стану» №389-VІІІ від 12.05.2015 року, в умовах воєнного стану забороняється проведення всеукраїнських та місцевих референдумів.

Згідно ч.1 ст.20 ЗУ “Про всеукраїнський референдум» №1135-ІХ від 26.01.2021 року, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

Згідно ст.43 ІV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907 з фактичним переходом до рук окупанта повноважень легітимної влади він вживає всіх залежних від нього заходів для того, щоб, по можливості, відновити і забезпечити громадський порядок і безпеку, дотримуючись існуючих у країні законів.

24 лютого 2022 року, близько 05 год. 00 хв., зс рф розпочали ракетні обстріли військових об'єктів на території України та широкомасштабне військове вторгнення на територію України, зокрема в Київську, Чернігівську, Харківську, Сумську, Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області.

У зв'язку із військовою агресією рф проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, ЗУ “Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено, і наразі він діє.

24 лютого 2022 року військовослужбовці збройних сил чи інших військових формувань російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій і цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське й оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі 24.02.2022 захоплено та окуповано с.Новомиколаївка Бриславського району Херсонської області.

Російська федерація вчинила злочин агресії проти України та здійснила тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань рф, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих міністерству оборони рф, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам рф, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих рф, а також за допомогою окупаційної адміністрації рф, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні рф самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.

Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907 територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закону №1207-VII), тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VІІ, окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Колабораціонізм - це співпраця громадянина України з російською окупаційною владою та створеними чи підтримуваними рф незаконними збройними формуваннями в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також на тимчасово непідконтрольних органам влади України територіях.

Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону №1207-VІІ, тимчасово окупована територія рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація рф території України, визначених ч.1 ст.3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.

За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ і міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, в тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходяться на тимчасово окупованій території.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 “Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.08.2022 року» (в редакції наказу Міністерства від 20.09.2022 №159), Новомиколаївська сільська територіальна громада внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та була деокупована в жовтні 2022 року.

Після окупації 24.02.2022 року с.Новомиколаївка Бриславського району Херсонської області представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території району шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління в усіх сферах життєдіяльності громади селища, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення.

Представники окупаційної влади російської федерації, знаючи, що референдум щодо зміни території держави може призначати тільки Верховна Рада України, а рішення приймає увесь український народ, народне волевиявлення у формі референдуму має відбуватися виключно з дотриманням основоположних міжнародно визнаних засад щодо їх проведення - загального, рівного, вільного, прямого і таємного голосування, яке проводиться з дотриманням закону, на період дії воєнного стану на тих територіях, де перебувають збройні сили рф, зупиняється виконання повноважень та діяльність ТВК і їхніх членів, з порушеннями Конституції України, норм міжнародного права і принципів демократії вирішили провести псевдо референдум про входження окупованої території Херсонської області до складу російської федерації.

Тези про проведення референдуму на тимчасово окупованій території використовувались російською федерацією як засіб тиску на українську владу та світове співтовариство, щоб визнати тимчасово окуповані території України територіями російської федерації і сформувати думку про те, що бойові дії проводяться на їх території, тобто що РФ не виступає в статусі держави окупанта. Проведення референдуму на території Херсонської області планувалось у квітні, травні 2022 року і було перенесено у зв'язку із наступальними діями ЗСУ на вересень 2022 року.

До участі у процесі підготовки та проведення незаконного референдуму з питань приєднання частини території України до РФ на порушення порядку, передбаченого Конституцією України, були залучені особи з числа військових спеціальних служб РФ, правоохоронних та інших служб і відомств РФ, а також цивільні громадяни РФ і України (анкетні дані та їх роль у вчиненні цього кримінального правопорушення встановлюються досудовим розслідуванням).

Так, 05.09.2022 року головою так званої військово-цивільної адміністрації Бериславського району від окупаційної влади ОСОБА_9 на службовій нараді, яка проходила за участі керівників селищних рад від окупаційної влади в приміщенні Бериславської військово-цивільної адміністрації (Херсонська область, м.Берислав, вул.Перемоги, 2), було оголошено рішення про проведення 11 вересня 2022 року на території Бериславського району незаконного референдуму за приєднання Херсонської області до складу рф. Крім того, на нараді було доведено до присутніх, що головою територіальної виборчої комісії Бериславського району призначено громадянку України ОСОБА_10 , досудове розслідування стосовно якої здійснюється в іншому кримінальному провадженні. При цьому, на посаду голови т.зв. дільничної виборчої комісії №826 із організації та проведення вищевказаного незаконного референдуму в с.Новомиколаївка та с.Черешневе Бериславського району Херсонської області, що входять у підпорядкування Новомиколаївської сільської ради Бериславського району Херсонської області, призначено жительку с.Новомиколаївка ОСОБА_11 .

В подальшому, ОСОБА_8 , проживаючи на тимчасово окупованій території с.Новомиколаївка Бериславського району Херсонської області, з метою підтримання тимчасової окупації Херсонської області військовими рф та незаконної діяльності створених ними незаконних органів влади, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з корисливих мотивів, не пізніше 11 вересня 2022 року, прийняла пропозицію т.зв. голови дільничної виборчої комісії №826 в с.Новомиколаївка та с.Черешневе Бериславського району Херсонської області ОСОБА_11 та надала добровільну згоду щодо своєї участі в організації і проведенні незаконного референдуму в якості члена виборчої комісії на території вказаних населених пунктів Херсонської області за приєднання Херсонської області до складу російської федерації.

У середині вересня 2022 року голова так званої Бериславської військово-цивільної адміністрації окупаційної влади ОСОБА_9 повторно зібрав в Бериславській районній адміністрації (Херсонська область, м.Берислав, вул.Перемоги, 2) нараду з числа місцевих керівників - колаборантів, де повідомив ОСОБА_11 , що дата початку проведення референдуму переноситься на 23 вересня 2022 року.

Також встановлено, що не пізніше 20.09.2022 року, голова окупаційної адміністрації Херсонської області ОСОБА_12 підписав указ про проведення референдуму щодо входження Херсонської області до складу російської федерації та звернення до президента російської федерації в.путіна із проханням підтримати результати вищевказаного незаконного референдуму про входження до складу російської федерації.

При цьому, реалізовуючи злочинний умисел, спрямований на організацію та проведення незаконного референдуму на території Херсонської області, 24 вересня 2022 року, близько 09 год. 00 хв., член виборчої комісії №826 ОСОБА_8 прибула на подвір'я домоволодіння ОСОБА_13 за адресою: АДРЕСА_2 , де отримала від голови вказаної виборчої комісії ОСОБА_11 списки місцевих жителів та бюлетені для голосування і, разом із членом вказаної ДВК ОСОБА_14 , котра отримала від ОСОБА_11 скриньку (урну) для голосування, виконуючи покладені на них ОСОБА_11 повноваження, добровільно, у супроводі 2 озброєних військових рф, які прибули до подвір'я ОСОБА_13 автомобілем білого кольору і забезпечували їх охорону як членів виборчої комісії, попрямували, автомобілем марки ВАЗ 2109, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_15 , до вул.Шевченка в с.Новомиколаївка Береславського району Херсонської області, для організації проведення вищевказаного незаконного референдуму за перехід Херсонської області зі складу України до російської федерації.

Знаючи, що відповідно до ст.73 Конституції України виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України, умисно, тобто усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи на виконання узгодженого заздалегідь злочинного плану, за попередньою змовою із ОСОБА_11 та іншими не встановленими особами, член незаконної виборчої комісії ОСОБА_8 24.09.2022 року вчинила дії щодо проведення на тимчасово окупованій території Херсонської області незаконного референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України, та забезпечили проведення голосування шляхом проведення подвірного обходу серед місцевих жителів по АДРЕСА_1 , закликаючи їх прийняти участь в голосуванні та надаючи для цього отримані у ОСОБА_11 бюлетені.

По завершенню проведення 24.09.2022 року подвірних обходів вул.Шевченка і вул.Шкільної в с.Новомиколаївка Бериславського району Херсонської області ОСОБА_8 та ОСОБА_14 , у супроводі військовослужбовців збройних сил рф, автомобілем марки ВАЗ 2109, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_15 , повернулись на подвір'я домоволодіння ОСОБА_13 , де надали ОСОБА_11 скриньку для голосування з використаними бюлетенями, яка у свою чергу передала їх військовослужбовцям збройних сил рф, що забезпечували охорону членів виборчої комісії, для подальшого їх доставлення до територіальної виборчої комісії в м.Берислав Херсонської області.

Далі, ОСОБА_8 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, спрямованого на організацію та проведення незаконного референдуму на території Херсонської області, 25 вересня 2022 року, близько 09 год. 30 хв., прибула на подвір'я домоволодіння ОСОБА_13 за адресою: АДРЕСА_2 , де отримала від голови вказаної виборчої комісії ОСОБА_11 списки місцевих жителів та бюлетені для голосування і, разом із членом вказаної ДВК ОСОБА_16 , котра отримала від ОСОБА_11 скриньку (урну) для голосування, в супроводі 2 військовослужбовців рф, які забезпечували їх охорону як членів виборчої комісії, автомобілем ОСОБА_15 марки ВАЗ 2109, д.н.з. НОМЕР_2 , попрямували на вул.Рослого в с.Новомиколаївка Береславського району Херсонської області, для організації проведення вищевказаного незаконного референдуму за перехід Херсонської області зі складу України до російської федерації, шляхом здійснення подвірного обходу місцевих жителів.

При цьому, знаючи, що відповідно до ст.73 Конституції України виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України, умисно, тобто усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи на виконання узгодженого заздалегідь злочинного плану, за попередньою змовою із ОСОБА_11 та іншими не встановленими особами, член незаконної виборчої комісії ОСОБА_8 25.09.2022 року вчинила дії щодо проведення на тимчасово окупованій території Херсонської області незаконного референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, та забезпечили проведення голосування шляхом проведення подвірного обходу серед місцевих жителів по АДРЕСА_1 , закликаючи їх прийняти участь в голосуванні та надаючи для цього отримані у ОСОБА_11 бюлетені.

По завершенню проведення 25.09.2022 року подвірних обходів вул.Рослого в с.Новомиколаївка Бериславського району Херсонської області ОСОБА_8 та ОСОБА_16 , у супроводі військовослужбовців збройних сил рф, автомобілем марки ВАЗ 2109, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_15 , повернулись до подвір'я домоволодіння ОСОБА_13 , де надали ОСОБА_11 скриньку для голосування з використаними бюлетенями, яка у свою чергу передала їх військовослужбовцям збройних сил рф, що забезпечували охорону членів виборчої комісії, для подальшого їх доставлення до територіальної виборчої комісії в м.Берислав Херсонської області.

Після виконання вищевказаних дій, спрямованих на організацію підготовки до участі в проведенні незаконного референдуму, у період з 23 по 27 вересня 2022 року на тимчасово окупованій частині території Херсонської області пройшла незаконна, тобто з порушенням всіх положень ЗУ “Про всеукраїнський референдум» від 26 січня 2021 року №1135-ІХ процедура проведення голосування серед жителів Херсонської області, у якому за участі озброєних військових та правоохоронців РФ, незаконно сформованої поліції сумісно з членами незаконної ДВК, ОСОБА_8 як учасник незаконного органу народного волевиявлення, взяла активну участь в якості членаДВК №826, шляхом здійснення подвірних обходів мешканців с.Новомиколаївка Бериславського району Херсонської області, забезпечення видачі їм бюлетенів, форму яких затвердила незаконна ЦВК, та без дотримання основних принципів вільної участі та добровільного таємного голосування, публічності та відкритості референдуму.

27 вересня 2022 року так звана ЦВК Херсонської області за результатами підрахунку ста процентів бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів 87,05 відсотків виборців виявили бажання за входження Херсонської області у склад РФ.

Допитана в судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_8 вину у пред'явленому обвинуваченні визнала частково, заперечила що добровільно, за винагороду приймала участь у проведенні референдуму. Вказала, що їй погрожували, зокрема ОСОБА_13 і ОСОБА_11 , забрали автомобіль, побили сина, вимагали спиртні напої. В день проведення референдуму до неї приїхав ОСОБА_13 , який був головою виборчої комісії, а тому вона погодилась здійснювати подворовий обхід. Бюлетні і списки жителів були у ОСОБА_11 . Про створення виборчої комісії їй нічого не відомо. Розуміла, що голосування на референдумі відбулалось з метою “приєднання» або “не приєднання» окупованої території Херсонської області до складу російської федерації. Організацію даного референдуму заперечує, оскільки кількість голосів не підраховувала, використані бюлетні ОСОБА_11 вивезла у м.Берислав. Просила взяти до уваги свідчення людей записані на DVD диск та винести виправдувальний вирок.

Незважаючи на часткове визнання вини (в розумінні обвинуваченої, яка даючи суду покази заперечувала фактичні обставини вчинення кримінального правопорушення, а отже свою вину не визнала), її вина у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України повністю доведена сукупністю зібраних та перевірених в ході судового розгляду належних та допустимих доказів, які є достатніми та взаємопов'язаними.

Так, свідок ОСОБА_15 суду пояснив, що проживає в АДРЕСА_3 . Вказав, що їхнє село в період з лютого 2022 року по жовтень 2022 року перебувало в окупації та у вересні цього ж року було проведено референдум за приєднання до росії. Знає ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_14 та ОСОБА_8 , оскільки вони є його односельчанами. Вказав, що вони усі брали участь у проведенні референдуму. 22.09.2022 року до нього на своєму автомобілі ВАЗ 2105 приїхав сільський голова ОСОБА_13 та ОСОБА_11 із пропозицією, за грошову винагороду в розмірі 10 тис. російських рублів, розвести членів комісії під час проведення референдуму в с.Новомиколаївка та Черешневе Бериславського району Херсонської області. Членів комісії привозив на початок вулиці та очікував їх у машині. Як відбувалось саме голосування - не бачив. Проте, що на членів комісії чинився будь-який тиск, свідку не відомо. Обіцяли грошову винагороду, однак кошти так і не оплатили, особисто отримав каністру пального. На даний час усі, окрім ОСОБА_11 , проживають на території населеного пункту Новомиколаївка Херсонської області. ОСОБА_11 живе десь у Росії.

Свідок ОСОБА_18 суду пояснила, що разом із ОСОБА_8 брала участь у референдумі, про який дізналася від ОСОБА_11 коли вийшли на суботник. Спершу повідомила, що їй потрібний час на роздуми, однак згодом погодилась. Організатором референдуму була ОСОБА_11 , яка запропонувала винагороду в розмірі по 50 тисяч рублів, а згодом повідомила, що вони отримають по 30 тис рублів. Однак, жодних коштів ніхто так і не отримав. Зазначила, що їй, ОСОБА_13 та ОСОБА_8 кошти обіцяла ОСОБА_11 .

Свідок ОСОБА_14 пояснила, що вона проживає в АДРЕСА_4 . Вказала, що у вересні 2022 року до неї приїхала ОСОБА_11 та запропонувала взяти участь у проведенні референдуму про приєднання Херсонської області до російської федерації, в якості члена комісії. Запропонували по 50 тисяч рублів. Погодилась у зв'язку з важким матеріальним становищем. Окрім неї, як члени виборчої комісії, у проведенні референдуму брали участь: ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 . Згодом, на суботнику, ОСОБА_11 повідомила, що вони отримають не по 50 тисяч, а по 30. Всі були незадоволені. Думає, що вибір членів виборчої комісії ОСОБА_11 здійснювала з числа тих, хто раніше приймав участь у виборах у Верховну Раду України, виборах президента України, до місцевих рад. Думає, що нікого з присутність не змушували до участі у проведенні референдуму, вони були матеріально зацікавлені. Разом із ОСОБА_8 вони проводили подворовий обхід по вул.Шевченка та Шкільній, куди їх на автомобілі привозив ОСОБА_29 . Обіцяні кошти ніхто не отримав. Реальних погроз не було.

Свідок ОСОБА_20 надала суду пояснення, згідно яких референдум був організований ОСОБА_11 , яка і залучала до його проведення жителів села Новомиколаївка. Проте, як була залучена саме ОСОБА_8 їй не відомо. ОСОБА_11 обіцяла грошову виганогоду в розмірі 50 тисяч рублів, а згодом 30 тисяч.

Свідок ОСОБА_30 суду повідомила, що працює медсестрою в амбулаторії. Зі слів ОСОБА_8 знає, що ОСОБА_13 запропонував останній бути в комісії. Була на виклику коли обвинувачена ОСОБА_8 зайшла до помешкання сусідів із солдатом, переконана, що це працівники ФСБ, оскільки вони були у чорній формі. Яка участь ОСОБА_8 у референдумі їй не відомо.

Свідок ОСОБА_31 пояснив, що працює в сільському господарстві у с.Новомиколаївка. Під час окупації чинили фізичний та психологічний тиск на деяких жителів села, в окремих забирали паспорти. ОСОБА_11 та його дружина ОСОБА_19 приймали участь у референдумі як члени виборчої комісії, зокрема ОСОБА_11 була секретарем. Хто саме організовував референдум йому невідомо. Списки жителів та скриньки для голосування зберігались в домі ОСОБА_13 .

Свідок ОСОБА_32 пояснила, що є невісткою обвинуваченої ОСОБА_8 . Їй відомо, що організаторами референдуму були ОСОБА_11 та ОСОБА_13 . Зі слів свекрухи їй відомо, що останній погрожували, проте сама вона не голосувала та жодних погроз не отримувала. Про виборчу дільницю нічого не знає, приїждав ОСОБА_13 та ОСОБА_11 , чула як ОСОБА_13 із кимось емоційно розмовляв. ОСОБА_8 приходила також і до її двору, проте вона відмовилась від голосування. Як погрожували ОСОБА_8 не бачила, однак супровід членів виборчої комісії здійснювався військовими зі зброєю. Зі слів обвинуваченої їй відомо, що використані бюлетні віддали ОСОБА_11 .

Окрім цього, вина ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення доведена іншими письмовими доказами кримінального провадження, а саме:

- копією витягу з ЄРДР №22022090000001146 від 29.08.2022 року, згідно якого зареєстровано кримінальне провадження за ч.5 ст. 111-1 КК України: окремими мешканцями Івано-Франківської області через соціальні Інтернет-мережі та телеграм-канали вчиняються дії з метою проведення незаконних референдумів на тимчасово окупованій території та публічні заклики до проведення таких незаконних референдумів на тимчасово окупованій території (а.с.73 том 1);

В подальшому вказане кримінальне провадження було об'єднано у кримінальне провадження за №22022090000000003 (а.с.76 том 1) та постановами прокурора від 09.02.2024 року та 14.05.2024 року виділено в окреме провадження матеріали досудового розслідування щодо ОСОБА_11 та інших осіб, в тому числі щодо ОСОБА_8 , причетних до організації та проведення незаконного референдуму на території Бериславського району Херсонської області щодо приєднання Херсонської області до росії, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України (а.с.77-79, 85 том 1).

- витягом з ЄРДР №22024090000000068 від 14.05.2024 року, за ч.5 ст. 111-1 КК України щодо ОСОБА_8 , відповідно до якого: окремі громадяни України добровільно займають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих, адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а також приймають участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчиняють публічні заклики до проведення таких незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, в тому числі через соціальні Інтернет-мережі та телеграм-канали (а.с.91 том 1);

- копією протоколу огляду від 21.04.2023 року із долученим до нього DVD-R диском, який було переглянуто в судовому засіданні, об'єктом огляду якого є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме офіційний Інтернет-ресурс Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за посиланням: “https://www.minre.gov.ua». На вказаному сайті, у загальному доступі розміщено наказ міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №217 від 26.09.2022 року “Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75». Додатком до вказаного наказу є перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають на тимчасово окупованій, оточенні (блокуванні) станом на 23.09.2022 року, де у розділі “VIII. Херсонська область» зазначено, що Високопільська селищна територіальна громада Бериславського району Херсонської області до складу якої входить с.Новомиколаївка та с.Черешневе перебуває в окупації (а.с.93-100 том 1);

- копією протоколу огляду від 21.04.2023 року із долученим до нього DVD-R диском, який було переглянуто в судовому засіданні, об'єктом огляду якого є загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме офіційний Інтернет-ресурс Офіційного інтернет-порталу правової допомоги уряду російської федерації за посиланням: “http://publication.pravo.gov.ru», на якому розміщено “Договор между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субьекта» від 30.09.2022 року, ратифікований Федеральним законом від 04 жовтня 2022 року №375-Ф3, набрав чинності 05 жовтня 2022 року, лист МЗС россии від 05.10.2022 №19696/дп (а.с.101-109 том 1);

- протоколами огляду від 24.04.2023 року із долученими до них DVD-R дисками, які було переглянуто в судовому засіданні, об'єктами огляду яких є:

- загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме Інтернет-ресурс “Українська правда» на якому розміщена інформація щодо визнання російською федерацією “незалежності» Запорізької та Херсонської областей за посиланням: “httsp://www.pravda.com.ua» на якому розміщена стаття під назвою: “Путин подписал указы о признании “независимости» Запорожской и Херсонской областей». Дата публікації: 30.09.2022 року (а.с.110-116 том 1);

- загальнодоступна сторінка Всесвітньої мережі Інтернет, а саме Інтернет-ресурс “DW» на якому розміщена інформація щодо захоплення російськими військовими території Херсонської області за посиланням: “httsp://www.dw.com», де у загальному доступі розміщено статтю під назвою: “Російська армія окупувала частину Херсонської області - ХОДА», наступного змісту: “Російські війська захопили всі державні структури в Генічеському районі, заявили в Херсонській ОДА. Повідомляється про військову техніку в місті Нова Каховка та захоплення Каховської ГЕС. Російська армія станом на другу половину дня в четвер, 24 лютого, окупувала частину Херсонської області України. Про це повідомила на Facebook Херсонська обласна державна адміністрація (ХОДА). За цими даними, в Генічеському районі всі державні структури перейшли під контроль агресорів. “Техніка стоїть в самому місті Генічеськ, на околицях блокпости з російськими військовими. Проводять перевірку виїжджаючих на приналежність до збройних сил України. Стрілянина та активні бойові дії відсутні». У Скадовському районі колона військової техніки стоїть у районі Широкого. У місті Скадовськ війська відсутні. Стрілянини та активних бойових дій немає. У Бериславському районі велика колона бронетехніки перетнула Каховську ГЕС та попрямувала в бік Великої Олександрівки. Стрілянини та активних бойових дій немає. У каховському районі військова техніка стоїть у місті Нова Каховка. Захоплені Каховська ГЕС та переправа через Північно-Кримський канал. Стрілянини та активних бойових дій немає. У Херсонському районі інформація часткова. ОСОБА_33 під контролем російських військ. Військові об'єкти знищені російською авіацією. Переправа через річку Дніпро перебуває під контролем окупаційних військ. Служба ДСНС працює в режимі підвищеної готовності. Повідомляється про 33 постраждалих, із них четверо - діти, а 17 - військовослужбовці. Також повідомляється про 13 загиблих, серед них - двоє дітей і дев'ятеро військовослужбовців. Українські військові б'ються з військами РФ на Донецькому та Луганському напрямі. Під ударом перебувають Генічеськ, Каховка і Скадовськ. ЗСУ чинять активний опір і відкидають противника, повідомив на брифінгу радник голови Офісу президента України ОСОБА_34 . “Щодо ситуації на фронтах: зараз противник узяв оперативну паузу, перегруповується. Проте запеклі бої точаться на півдні країни, під ударом перебувають Генічеськ, Скадовськ, Нова Каховка. В нас є дуже багато фото та відеофіксацій руйнувань, яких завдають російські збройні сили навіть по цивільній інфраструктурі... Також запеклі бої тривають на Луганському та Донецькому напрямках, але одразу наголошу, що ЗСУ були готові до цих подій і, безумовно, дуже активно чинять опір і відкидають противника на відстань від рубежів», - цитує Подоляка “Інтерфакс-Україна». Херсонська область межує з анексованим Росією Кримом. У ніч на 24 лютого президент РФ ОСОБА_35 оголосив про проведення воєнної операції проти України. Російські війська атакували Україну з півночі, сходу та півдня. Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією. Президент ОСОБА_36 повідомив, що влада видаватиме зброю всім охочим захищати Україну. В Україні оголошено воєнний стан». Дата публікації: 24.02.2022. (а.с.117-125 том 1);

- загальнодоступний “Telegram» канал тимчасово виконуючого обов'язки губернатора Херсонської області від російсько-окупаційної влади ОСОБА_12 за посиланням: “httsp://t.me/s/saldo_VGA», де у загальному доступі розміщено статті під назвою: “Заявление главы Администрации Херсонской области ОСОБА_37 подписании указа о проведении референдума по вхождению Херсонской области в состав Российской Федерации» та “Обращение главы Администрации Херсонской области Президенту Российской Федерации ОСОБА_38 ». В яких вказано, що голова Адміністрації Херсонської області підписав указ про референдум з приводу входу Херсонської області в склад Російської Федерації на правах повноправного суб'єкта єдиної держави. Згідно указу, референдум відбудеться в період з 23 по 27 вересня 2022 року. Також, губернатор Херсонської області від російсько-окупаційної влади ОСОБА_12 при прийнятті рішення на референдумі підтримати вибір жителів Херсонської області про самовизначення і входження в склад Російської Федерації (а.с.126-134 том 1);

- копією протоколу огляду від 10.04.2023 року, об'єктом огляду якого є електронна інформація, що знаходиться у вільному доступі у всесвітній мережі Інтернет щодо результатів проведення незаконного референдуму на території Херсонської області. Перейшовши за посиланням “https://www.interfax.ru/world/865198» відкривається зареєстрований на російському домені сторінка Інтернет ресурс “Інтерфакс» у якій висвітлена стаття про результати незаконного референдуму, який проходив на території Херсонської області. На засіданні регіональної виборчої комісії було повідомлено про те, що за результатами підрахунку 100% протоколів на території Херсонської області 87,05% місцевих жителів проголосували на референдумі за вихід регіону з складу України та приєднання його до російської федерації (а.с.135-137 том 1);

- копією протоколу огляду від 24.03.2023 року, об'єктом огляду якого є електронна інформація, що знаходиться у вільному доступі у всесвітній мережі Інтернет щодо колабораційної діяльності громадянина України ОСОБА_9 . Перейшовши за посиланням “https://berislav.khogov.ru/struktura/» відкривається зареєстрована на російському домені сторінка т.зв. “Офіційного сайту Адміністрації міста Берислав», на якій розміщена інформація про те, що ОСОБА_9 займає посаду т.зв. “голови адміністрації міста Берислав» від окупаційної влади та проводить прийом громадян по четвергах з 09:00 до 16:00. Також закріплена фотографія останнього. При переході за посиланням на російський новинний сайт “https://kherson-news.ru/society/2022/08/22/23607.html», присвяченим новинам з ТОРТ України, відкривається стаття від 22.08.2022 року, опублікована о 14:02 про вступ т.зв. “Голови Адміністрації Бериславського району» ОСОБА_9 з промовою перед жителями міста з нагоди свята дня прапору російської федерації. Зі змісту новинного репортажу, під час всяткувань ОСОБА_9 також нагородив грамотами співробітників адміністрації “а їх вагомий внесок у життя міста». До статті прикріплено фото та відео тривалістю 40 сек. з промовою ОСОБА_9 . При переході за посиланням “https://informpskov.ru/news/404372.html», відкривається сайт російського новинного агенства “Псковское Агенство Информации», де у розділі “Псковская область и Бериславский район. Сотрудничество» наявна стаття опублікована 14.10.2022, із прикріпленим фото, на якому ОСОБА_9 з журналістом, під заголовком: “ ОСОБА_39 режим не может принять решение людей о вхождении в состав рф», у якій у ОСОБА_9 , як у т.зв. “голови військово-цивільної адміністрації Бериславського району» взяли коротке інтерв'ю щодо ситуації в регіоні. Наприкінці статті вказано, що ОСОБА_9 прибув з візитом до м.Псков рф у відповідь на візит делегації псковської області на чолі з губернатором ОСОБА_40 до м.Берислав Херсонської області, який відбувся після прийняття рішення про т.зв. “шевство» Псковської області над Бериславським районом (а.с. 138-144 том 1);

- копією протоколу огляду від 27.03.2023 року, об'єктом огляду якого є електронна інформація, що знаходиться у вільному доступі у всесвітній мережі Інтернет щодо колабораційної діяльності громадянки України ОСОБА_10 . Перейшовши за посиланням “https://www.rusprofile.ru/id/1229500010453» відкривається портал російського сервісу перевірки та аналізу російських юридичних осіб та підприємців “Rusprofile» з інформацією про реєстрацію ІНФОРМАЦІЯ_2 у державних органах рф Державного бюджетного освітнього закладу Херсонської області “Бериславська школа №1 Бериславського муніципального округу» за адресою: Бериславський район, м.Берислав, вул.1-го Травня, 266. Керівником вищевказаної юридичної особи з 22.12.2022 року вказана ОСОБА_10 , якій податковими органами рф присвоєний ідентифікаційний податковий номер 910619764556. При переході за посиланням “https://suspilne.media/286442-sbu-ogolosila-pidozri-pricetnim-do-referendumu-na-okupovanih-teritoriah/» на сайт українського новинного агенства “Суспільне Новини», відкривається стаття опублікована 28.09.2022 о 14:38 під заголовком “СБУ оголосила підозри причетним до референдуму на окупованих територіях», у якій серед осіб, які отримали підозри від СБУ за організацію псевдореферендуму рф на ТОТ Донеччини, Херсонщини і Запоріжжя, зазначена “голова територіальної виборчої комісії Бериславського району» ОСОБА_41 (а.с.145-150 том 1);

- протоколом обшуку від 29.01.2023 року, який було проведено із застосуванням технічного засобу фіксування процесуальної дії - відеокамери марки “Panasonic, модель НС-V260», долученими до нього описом вилученого майна та microSD, яку переглянуто в судовому засіданні, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 25.01.2023 року, за участю (в присутності) ОСОБА_8 , ОСОБА_42 , за адресою: АДРЕСА_1 , об'єктом обшуку були: житлова будівля, підсобні приміщення, літня кухня, сарай, гараж, хлів. В ході обшуку ОСОБА_8 надала для огляду власний мобільний телефон марки “REDMI 9», ІМЕІ 1: НОМЕР_3 ; ІМЕІ 2: НОМЕР_4 із сім-карткою НОМЕР_5 . В телефонній крині вказаного телефону виявлено наступні контакти із номерами російських операторів зв'язку: НОМЕР_6 - записаний як “ ОСОБА_43 »; НОМЕР_7 - записаний як “ ОСОБА_44 ». ОСОБА_8 вказала, що зазначені номери належать її рідній племінниці, яка проживає в м.Рязань рф та рідному брату чоловіка - ОСОБА_45 , який проживає в м.Камир рф. Вищевказаний телефон було вилучено, запаковано та опечатано. В ході обшуку ОСОБА_8 заявила, що приймала участь в незаконному референдумі про приєднання Херсонської області до рф, здійснюючи подворовий обхід в с.Новомиколаївка, за що одна із організаторів т.зв. “референдуму» ОСОБА_46 обіцяла надати 50 тис.рублів, а пізніше пообіцяла не 50 тис, а 30 тис російських рублів. Однак, вказані кошти вона так і не отримала. Місце перебування ОСОБА_11 їй не відоме (а.с.151-157 том 1);

- протоколом огляду від 18.01.2024 року, предметом огляду якого є мобільний телефон марки “REDMI 9», модель “М2006С3МNG», ІМЕІ 1: НОМЕР_8 ; ІМЕІ 2: НОМЕР_9 . При огляді, серед контактів номерів телефону інших членів т.зв. “виборчої дільниці» встановлено, що в абонентській книжці наявні наступні контакти:

- “ ОСОБА_47 », м.т. НОМЕР_10 ;

- “Свашечка», м.т. НОМЕР_11 , який належить громадянці України ОСОБА_16 .

У розділі “Недавние» ввівши у пошук номер телефону НОМЕР_12 , який належить громадянину України ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено, що ОСОБА_8 14.11.2023 року підтримувала телефонні контакти з останнім. Також ввівши у пошук номер телефону НОМЕР_13 , який належить громадянці України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено, що ОСОБА_8 22.09.2023 року, під час проведення т.зв.»референдуму» за приєднання до росії підтримувала телефонний контакти з останньою. Вищенаведене свідчить, що ОСОБА_8 знає вказаних осіб та підтримує (підтримувала) з ними контакти (а.с.158-164 том 1);

- копією протоколу проведення слідчого експерименту від 13.02.2023 року, який фіксувався відеокамерою “Panasonic» із долученими до нього копією заяви та DVD-R диском, який було переглянуто в судовому засіданні, за участю ОСОБА_22 , ОСОБА_19 , які брали безпосередню участь у проведенні т.зв. референдуму на окупованій території Херсонської області 23-24 вересня 2022 року, ОСОБА_13 , власника домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 , який надав добровільну згоду на проведення необхідних слідчих дій на території його домоволодіння - відтворення дій та обстановки подій 23.09.2022 року - дня проведення голосування на т.зв. референдумі про приєднання Херсонської області до рф. Вищевказані громадяни показали наступне: 23.09.2022 року ОСОБА_22 та ОСОБА_19 на прохання громадянки ОСОБА_11 близько 09 год. 30 хв. прибули за адресою: АДРЕСА_2 , для отримання виборчої скриньки, списків та бюлетнів для голосування. ОСОБА_22 привіз її дядько ОСОБА_13 , в якого на прохання ОСОБА_11 , за місцем його проживання зберігалися бюлетні для голосування. ОСОБА_19 прибула сама особисто. Прибувши на АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_22 , ОСОБА_19 , зайшли на подвір'я, де праворуч знаходилася т.зв. альтанка, де отримали від ОСОБА_11 виборчу скриньку, списки та бюлетні. Скриньку взяла ОСОБА_22 , списки та бюлетні відповідно ОСОБА_19 . В цей час на подвір'ї перебували в/сл рф з стрілецькою зброєю. Після чого ОСОБА_22 та ОСОБА_19 вийшли з подвір'я ОСОБА_13 , та пішли ліворуч здійснювати подворовий обхід жителів АДРЕСА_2 . Розпочали з домоволодіння АДРЕСА_5 , де проживають сім'я ОСОБА_48 та ОСОБА_49 , яким запропонували проголосувати, проголосувала тільки ОСОБА_49 . Таким чином, ОСОБА_22 , ОСОБА_19 здійснювали подворовий обхід мешканців вулиці Цвєтаєва, які на той момент проживали в селі. Так, в ході подворового обходу вони відвідали домоволодіння громадян: ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , Тріскало, Яким, ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 . Після завершення обходу вулиці та проведення голосування, близько 11 години, ОСОБА_22 та ОСОБА_19 повернулись на вул.Цвєтаєва, 24, де їх очікувала ОСОБА_11 , відзвітували їй про проведену роботу, повернули скриньку, список та не заповнені бюлетні, і повернулись по своїх домівках. Зі слів ОСОБА_22 та ОСОБА_19 , в ході проведення голосування за т.зв. референдум вони нікого не примушували голосувати жодним чином (а.с.165-168 том 1);

- копією протоколу проведення слідчого експерименту від 14.02.2023 року, який фіксувався відеокамерою “Panasonic» із долученим до нього DVD-R диском, який було переглянуто в судовому засіданні, за участю ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , які брали безпосередню участь у проведенні т.зв. референдуму на окупованій території Херсонської області 23-24 вересня 2022 року, ОСОБА_15 , який був водієм 24.09.2022 року та на власному автомобілі здійснював перевезення ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , власника домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 - відтворення дій та обстановки подій 24.09.2022 року - дня проведення голосування на т.зв. референдумі про приєднання Херсонської області до рф. Вищевказані громадяни показали наступне: 24.09.2022 року ОСОБА_14 та ОСОБА_8 на прохання громадянки ОСОБА_11 близько 09 год. 00 хв. добровільно прибули за адресою: АДРЕСА_2 , для участі в проведенні голосування. ОСОБА_15 , на прохання ОСОБА_11 , прибув на особистому автомобілі марки ВАЗ д.н.з. НОМЕР_2 . Прибувши за вказаною адресою, ОСОБА_14 та ОСОБА_8 отримали від ОСОБА_11 виборчу скриньку, списки та бюлетні, вийшли з подвір'я та разом з двома військовослужбовцями рф сіли в автомобіль ОСОБА_15 і почали рух в напрямку вулиць Шевченка та Шкільної. Згідно настанов ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 та військові рф на подвір'я домоволодінь громадян України не заходили. Після завершення обходу вулиць та проведення голосування, на автомобілі ОСОБА_15 повернулись на АДРЕСА_2 , де очікували на ОСОБА_11 щоб передати скриньку з бюлетнями. Зі слів ОСОБА_14 , на участь в проведенні голосування на т.зв.референдумі вона погодилась на пропозицію ОСОБА_13 та ОСОБА_11 за матеріальну винагороду, у зв'язку із скрутним матеріальним становищем, однак грошову винагороду так і не отримала (а.с.172-174 том 1);

14.02.2023 року також було проведено слідчі експеременти із ОСОБА_18 , ОСОБА_15 та ОСОБА_13 (а.с.169-171, 175-177 том 1), 15.02.2023 року із ОСОБА_20 , ОСОБА_21 та ОСОБА_13 (а.с. 178-180 том 1), ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_13 та ОСОБА_15 (а.с.181-183 том 1), ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_13 та ОСОБА_15 (а.с.184-186 том 1).

Суд звертає увагу, що вищевказані слідчі експерименти були проведені з дотриманням вимог ст.ст.104, 223, 240 КПК України. Учасникам згідно з ст.65-66 та 55-56 КПК України були роз'яснені їх права і обов'язки, про що останні засвідчили своїми підписами.

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_57 від 19.03.2024 року, який було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до нього DVD-R диском та стенограмою, який було переглянуто в судовому засіданні, з якого встановлено, що остання проживає в АДРЕСА_2 . Знає ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_8 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_22 . Вони проводили референдум, у супроводі військовослужбовців рф ходили по вулицях, здійснювали подворовий обхід. Тільки ОСОБА_11 не ходила, вона була організатором. За вказану діяльність їм обіцяли грошову винагороду, однак коштів ніхто так і не отримав. На даний час усі, окрім ОСОБА_11 , проживають на території населеного пункту Новомиколаївка Херсонської області (а.с.187-195 том 1);

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_15 від 01.04.2024 року, який було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до нього DVD-R диском та стенограмою, який було переглянуто в судовому засіданні, з якого встановлено, що він проживає в АДРЕСА_3 . Вказав, що їхнє село в період з лютого 2022 року по жовтень 2022 року перебувало в окупації та у вересні цього ж року було проведено референдум за приєднання до росії. Знає ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_14 та ОСОБА_8 , оскільки вони є його односельчанами. Вказав, що вони усі брали участь у проведенні референдуму. 22.09.2022 року до нього на своєму автомобілі ВАЗ 2105 приїхав сільський голова ОСОБА_13 та ОСОБА_11 . Із пропозицією, за грошову винагороду в розмірі 10 тис. російських рублів, розвести членів комісії під час проведення референдуму в с.Новомиколаївка та Черешневе Бериславського району Херсонської області. 23.09.2022 року на своєму автомобілі прибув до будинку ОСОБА_13 , куди також прийшли ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_22 та ОСОБА_18 . Окрім них, до будинку старости приїхав автомобіль білого кольору з озброєними російськими військовими, які повинні були забезпечити охорону членів комісії. Із будинку ОСОБА_11 винесла бюлетені, скриньку та списки жителів села, які передала ОСОБА_19 та ОСОБА_22 , з метою проведення обходу бідинків по вул.Цвєтаєва. Їх охорону забезпечували двоє військовослужбовців. Згодом ОСОБА_11 взяла списки мешканців, ОСОБА_18 дала скриньку для голосування та разом із двома озброєними російськими військовими сіли в автомобіль свідка, вказавши їхати на вул.Суворова для проведення референдуму. Вищевказаних осіб очікував біля транспортного засобу, а потім відвіз назад до будинку ОСОБА_13 ОСОБА_11 сказала, що 24.09.2022 року також потрібно приїхати, щоб продовжити референдум. 24.09.2022 року о 09 год. ранку до будинку старости прибули ОСОБА_17 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 та військовослужбовці, які привезли скриньки для голосування. ОСОБА_11 винесла з будинку бюлетні та скриньку для голосування, які дала ОСОБА_8 та ОСОБА_14 . Останні мали провести референдум по вул.Шевченка та Шкільній. Відвізши їх, ОСОБА_15 повернувся до будинку старости. ОСОБА_11 та ОСОБА_17 , двох військовослужбовців вивіз на вулицю Садову. 25.09.2022 року було продовжено проведення референдуму ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_16 та ОСОБА_8 по вул.Рослого. 26.09.2022 року було проведено референдум у с.Черешневе. Однак, в селі вони були не довше 1 години, так як там ішли обстріли і людей не було. Після обходу мешканців, ОСОБА_19 та ОСОБА_17 передали скриньку та невикористані бюлетні ОСОБА_11 , яка у свою чергу передала їх військовослужбовцям зс. Потім ОСОБА_11 повідомила, що 27.09.2022 року її треба відвезти в м.Берислав. В м.Бериславі вона відвідала приміщення загальноосвітньої школи №1, де знаходилась територіальна виборча комісія району. Жодного тиску на членів комісії військові не чинили, їм були потрібні гроші, тому вони погодились. Обіцяли по 50 тис. російських рублів, однак ніхто їх не отримав. На даний час усі, окрім ОСОБА_11 , проживають на території населеного пункту Новомиколаївка Херсонської області. ОСОБА_11 живе десь у Росії (а.с.196-205 том 1);

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_13 від 19.03.2024 року, який було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до нього DVD-R диском та стенограмою, який було переглянуто в судовому засіданні, з якого встановлено, що він проживає в АДРЕСА_2 . Вказав, що їхнє село в період з лютого 2022 року по жовтень 2022 року перебувало в окупації та з 23 по 26 вересня цього ж року було проведено референдум за приєднання до росії. Знає ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_14 та ОСОБА_8 , оскільки вони проживають в одному селі. Вказав, що вони усі брали участь у проведенні референдуму, були у списках виборчої комісії. 11.09.2022 року ОСОБА_9 разом із ОСОБА_11 зібрали усіх та повідомили, що буде проведено референдум з приводу приєднання до росії. Представили голову територіальної виборчої комісії - ОСОБА_10 ОСОБА_11 оголосила себе головою виборчої комісії сіл Новомиколаївка та Черешневе. Вищевказаним особам було обіцяно винагороду в розмірі 50 тисяч. 22.09.2022 року на своєму автомобілі із ОСОБА_11 приїхали до приміщення загальноосвітньої школи №1 міста Берислав, де знаходилась територіально-виборча комісія. Близько 12 год. ОСОБА_11 отримала від ОСОБА_10 бюлетені та чотири опечатані скриньки для голосування. Повернувшись додому, на прохання ОСОБА_11 , бюлетені та скриньки залишили в домі свідка ОСОБА_13 23.09.2022 року до його будинку на велесипеді приїхала ОСОБА_11 , підійшли ОСОБА_19 та під'їхав білий бус і чотири озброєних російських військових. На своєму автомобілі ОСОБА_13 привіз ОСОБА_22 та ОСОБА_58 . Із дому ОСОБА_11 винесла бюлетні та скриньки для голосування, ОСОБА_19 вона дала бюлетні і списки місцевих мешканців, а ОСОБА_22 - скриньку для голосування, які, в супроводі двох російських військових, мали провести подвірний обхід на вул.Цвєтаєва у с.Новомиколаївка, забезпечити голосування мешканців цієї вулиці в референдумі організованому російською владою за перехід Херсонської області зі складу України до Російської федерації. Також бюлетні, списки місцевих мешканців та скриньку для голосування вона видала ОСОБА_59 і з нею на автомобілі ОСОБА_15 марки ВАЗ 2109, у супроводі двох російських військових, проводили референдум по вул.Суворова в с.Новомиколаївка шляхом подворового обходу. Після завершення обходу, усі повернулись на подвіря свідка ОСОБА_13 , де ОСОБА_11 зібрала скриньки з використаними бюлетенями та передала їх військовослужбовцям збройних сил РФ, які повинні були доставити їх до ТВК. Наступного дня, 24.09.2022 року до дому свідка знову прибули ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_17 та під'їхали ОСОБА_15 , озброєні військовослужбовці зс РФ, які привезли скриньки для голосування. Вказані особи проводили голосування по вул.Шевченка, Шкільній та Садовій в с.Новомиколаївка. Після проведення подворового обходу, всі повернулись на подвір'я ОСОБА_13 . ОСОБА_11 знову зібрала скриньки із бюлетенями в середині та передала їх військовим, які в подальшому доставили їх в ТВК в м.Бериславі. 24.09.2022 року було продовжено проведення голосування по вул.Центральна та Садова в с.Новомиколаївка, за участю ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_8 та ОСОБА_15 , а 26.09.2022 року в с.Черешневе за участю ОСОБА_11 , ОСОБА_17 , ОСОБА_19 , ОСОБА_15 . 27.09.2022 року ОСОБА_11 їздила із ОСОБА_29 в м.Берислав до окружної виборчої комісії, де повинна була заповнити документи про проведення референдуму. Жодного тиску на членів комісії військові не чинили, їм були потрібні гроші, тому вони погодились. Обіцяли по 50 тис. російських рублів, однак ніхто їх не отримав. На даний час усі, окрім ОСОБА_11 , проживають у населеному пункті с.Новомиколаївка Херсонської області. ОСОБА_11 05.10.2022 року виїхала у Росію (а.с.206-215 том 1);

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_60 від 19.03.2024 року, який було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до нього DVD-R диском та стенограмою, який було переглянуто в судовому засіданні, з якого встановлено, що він проживає в АДРЕСА_6 . Вказав, що їхнє село вісім місяців було в окупації. У вересні 2022 року було проведено референдум за приєднання Херсонської області до росії. Знайомий із ОСОБА_14 та ОСОБА_8 , оскільки є односельцями. Останні приймали участь у вказаному референдумі, а саме: ходили зі скринькою та списками. Їх супроводжували двоє російських військових із автоматами. Свідок відмовився голосувати. Знає, що ніхто не змушував ОСОБА_14 та ОСОБА_8 до участі у референдумі, це було їх добровільне рішення, обіцяли винагороду (а.с.216-223 том 1);

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_61 від 19.03.2024 року, який було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до нього DVD-R диском та стенограмою, який було переглянуто в судовому засіданні, з якого встановлено, що він проживає в АДРЕСА_7 . Вказав, що їхнє село з лютого по жовтень 2022 року перебувало в окупації. У вересні 2022 року було проведено референдум за приєднання Херсонської області до росії. Знає ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_14 та ОСОБА_8 . Безпосередньо зустрічався із ОСОБА_8 та ОСОБА_14 , які 24.09.2022 року у супроводі двох солдатів, підійшли до них та повідомили, що проводять референдум. Запропонували проголосувати. Свідок погодився, щоб не проголосували за нього, проголосував “ні». Вони нікого не примушували до голосування. Вони поводились так, ніби їх ніхто не змушував брати участь у референдумі. На даний час ОСОБА_11 втекла до російської федерації, а ОСОБА_8 та ОСОБА_14 проживають у Новомиколаївці (а.с.224-232 том 1);

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_14 від 30.05.2024 року, який було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до нього DVD-R диском та стенограмою, який було переглянуто в судовому засіданні, з якого встановлено, що вона проживає в АДРЕСА_4 . Вказала, що у вересні 2022 року до неї приїхала ОСОБА_11 та запропонувала взяти участь у проведенні референдуму про приєднання Херсонської області до російської федерації, в якості члена комісії. Запропонували по 50 тисяч рублів. Погодилась у зв'язку з важким матеріальним становищем. Окрім неї, як члени виборчої комісії, у проведенні референдуму брали участь: ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 . Згодом ОСОБА_11 повідомила, що вони отримають не по 50 тисяч, а по 30. Всі були незадоволені. Думає, що вибір членів виборчої комісії ОСОБА_11 здійснювала з числа тих, хто раніше приймав участь у виборах у Верховну Раду України, виборах президента України, до місцевих рад. Думає, що нікого з присутність не змушували до участі у проведенні референдуму, вони були матеріально зацікавлені. Разом із ОСОБА_8 вони проводили подворовий обхід по вул.Шевченка та Шкільній, куди їх на автомобілі привозив ОСОБА_29 . Обіцяні кошти ніхто не отримав (а.с.21-31 том 2);

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_17 від 03.06.2024 року, який було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до нього DVD-R диском та стенограмою, який було переглянуто в судовому засіданні, з якого встановлено, що він проживає в АДРЕСА_8 . Пояснив, що у вересні 2022 року до нього підійшла ОСОБА_11 та запропонувала допомогти у проведенні референдуму про приєднання Херсонської області до російської федерації, в якості члена комісії. Запропонувала 50 тисяч рублів. Гроші були потрібні, оскільки хворіла мама. Згодом вона зібрала усіх (Фрашко, ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 ) для прибирання території до виборів. За вказану роботу ОСОБА_11 заплатила по п'ятсот гривень, рублів. Повідомила, що оплата за участь у виборах буде меншою - 30 тисяч рублів. Усі були незадоволені. ОСОБА_8 , як і решту, здійснювала подворовий обхід. Обіцяні кошти ніхто не отримав (а.с.32-42 том 2);

Суд вважає, пояснення свідків ОСОБА_57 , ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 належними та допустими доказами, оскільки, вони отримані в порядку передбаченому ч.11 ст. 615 КПК України, що узгоджується із вимогами ч.4 ст. 95 КПК України.

- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.03.2024 року, 18.03.2024 року, 01.04.2024 року, які було зафіксовано в порядку ст.107 КПК України на камеру мобільного телефону “Huawei P Smart Plus», з долученими до них DVD-R дисками, фототаблицями та довідками, згідно яких на фотознімку під №3 свідки ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_13 , ОСОБА_70 , ОСОБА_15 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , впізнали обвинувачену ОСОБА_8 , співмешканку с.Новомиколаївка, яка, як член виборчої комісії, приймала участь у проведення т.зв. “референдумі» за приєднання Херсонської області до рф (а.с.233-247 том 1, а.с.1-20 том 2).

Щодо DVD диску, наданого захисником, на якому містяться записи розповідей машканців с.Новомиколаївка про окупацію, для спростування вини обвинуваченої, то суд визнає його неналежним та недопустимим доказом, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення (ст. 86 КПК України).

Згідно ст. 87 КПК України недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-які інші докази, здобуті завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини. Суд зобов'язаний визнати істотними порушеннями прав людини і основоположних свобод, зокрема, такі діяння: здійснення процесуальних дій, які потребують попереднього дозволу суду, без такого дозволу або з порушенням його суттєвих умов.

Окрім того, в рішенні Конституційного Суду від 20.10.2011 року № 12-рп/2011, зазначається, що допустимість доказів є прерогативою національного права, а порядок збирання доказів, передбачений законодавством України, має відповідати основним правам, які визначені Конвенцією.

Частинами 3, 4 ст.95 КПК України визначено, що свідок зобов'язаний давати показання слідчому, прокурору, слідчому судді та суду, а експерт - слідчому судді та суду в установленому цим Кодексом порядку. Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання, або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 цього Кодексу. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, крім порядку отримання показань, визначеного статтею 615 цього Кодексу.

Показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації (ч.11 ст.615 КПК України).

Оскільки дані особи, не були допитані безпосередньо в залі судового засіданні як свідки, їхні розповіді про окупацію с.Новомиколаївка носять виключно інформативний хартактер та підтверджують факт окупації, що не заперечує і сама обвинувачена. Проте не можуть бути визнані належними та допустимими доказами, які спростовують чи заперечують вину обвинуваченої.

Позиція обвинуваченої та її захисника, що вона під тиском та погрозами приймала участь у проведенні референдуму, спростовується дослідженими судом доказами в їх сукупності, та зокрема протоколом обшуку від 29.01.2023 року за участю ОСОБА_8 , ОСОБА_42 , в ході якого обвинувачена вказала, що приймала участь в незаконному референдумі про приєднання Херсонської області до рф, здійснюючи подворовий обхід в с.Новомиколаївка, у зв'язку з важким матеріальним становищем, за обіцянку грошової винагороди. Однак, вказані кошти вона так і не отримала. Під час зазначеної слідчої дії, яка фіксувалась згідно вимог чинного законодавства засобами фіксації, остання не повідомляла працівникам правоохоронних органів про те, що змушена була брати участь у феререндумі як член виборчої комісії, оскільки їй та членам її родини погрожували фізичною розправою.

Таким чином, суд приходить до висновку, що поведінка обвинуваченої та її захисника є свідомою та умисно спрямованою на ухилення від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення,

Суд вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій обвинуваченої ОСОБА_8 за ч.5 ст. 111-1 КК України та визнання її винуватості у добровільній участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.

Обираючи покарання обвинуваченій ОСОБА_8 , суд, відповідно до вимог ст.65, 68 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке у відповідності до ст.12 КК України є тяжким злочином, особу винної, її вік, те, що вона раніше не судима, на обліках в нарколога та психолога не перебуває.

Обставин, що пом'якшують покарання, судом не встановлено.

Обставиною, що обтяжує покарання суд визнає вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного стану.

Враховуючи всі наведені вище обставини, ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставини справи, особу винної, думку захисника, який просив виправдати його підзахисну у зв'язку з відсутністю в її діях складу кримінального правопорушення, позицію прокурора, який просив призначити покарання обвинуваченій в межах санкції ч.5 ст.111-1 КК України та думку обвинувченої, яка просила суворо її не карати, суд приходить до висновку, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_8 не можливе без ізоляції від суспільства, а тому вважає за можливе призначити їй покарання в межах санкції ч.5 ст. 111-1 КК України, у виді позбавлення волі з позбавленням права бути членом виборчої комісії та з конфіскацією майна, оскільки таке покарання буде необхідним і достатнім для її виправлення та попередження нових злочинів.

Достатніх підстав для зміни, скасування чи обрання іншого запобіжного заходу ОСОБА_8 судом не встановлено, а отже запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до вступу вироку в законну силу слід залишити без змін.

Питання речових доказів вирішити згідно вимог ст.100 КПК України.

Процесуальних витрат у кримінальному провадженні немає.

На підставі наведеного, керуючись ч.15 ст. 615, ст.ст. 368, 370, 374, 375 КПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_8 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, та призначити покарання - 7 (сім) років позбавлення волі з позбавленням права бути членом виборчої комісії строком на 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією майна.

Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_8 обчислювати з часу її затримання - 22 квітня 2024 року.

Запобіжний захід щодо ОСОБА_8 у вигляді тримання під вартою - до вступу вироку в законну силу залишити без змін.

Арешт накладений ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 01.05.2024 року на нерухоме майно, яке перебуває у власності ОСОБА_8 , із забороною відчуження та розпорядження на: земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,6304 га, кадастровий номер земельної ділянки 6521883000:02:001:0200, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1856547665241; земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,1305 га, кадастровий номер земельної ділянки 6521883000:02:001:0033, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 304896665218 (а.с.53-58 том 2) - скасувати.

Речові докази:

- мобільний телефон марки “Redmi 9» модель “M2006C3MNG» ІМЕІ 1: НОМЕР_8 , ІМЕІ 2: НОМЕР_9 , який постановою слідчого від 15.05.2024 року визнаний речовим доказом та переданий на зберігання у камеру зберігання речових доказів УСБУ в Івано-Франківській області (а.с.72, 73 том 2) - конфіскувати в дохід держави.

Вирок може бути оскаржено до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії вироку.

Суддя ОСОБА_73