Справа № 308/18854/25
1-кс/308/7166/25
29 грудня 2025 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгород скаргу Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДНІПРОВСЬКОГО РАЙОНУ М.КИЄВА "КИЇВСЬКИЙ ЕКОЛОГО КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР", в інтересах якого діє ОСОБА_3 , щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,-
Благодійна організація "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДНІПРОВСЬКОГО РАЙОНУ М. КИЄВА "КИЇВСЬКИЙ ЕКОЛОГО КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР", в інтересах якого діє ОСОБА_3 , звернулась до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області зі скаргою, в якій просить зобов'язати посадових осіб Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України прийняти та невідкладно зареєструвати подану громадською організацією, заяву про вчинення злочинів, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати за цією заявою досудове розслідування або передати цю заяву до належного слідчого органу.
Скаргу обґрунтовує тим, що в листопаді 2025 року Благодійна організація, звернулась до Національної поліції України із заявою про злочин, а саме самоправні дії посадових осіб Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, які полягають у незаконній видачі лімітів на спеціальне використання природних ресурсів - у національних парках в різних регіонах України. Управління стратегічних розслідувань у Закарпатській області не внісши відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за вказаною заявою, зробило запити у Національні парки, які відповіли, що ліміти їм були затверджені Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, не здійснивши перевірку по суті заяви (самоправної видачі лімітів посадовими особами Міністерства), повідомило, що ознак вчинення злочину не виявлено та відмовило у внесенні відомостей до ЄРДР.
24.12.2025 від Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області надійшла заява в якій останнє повідомляє, що звернення Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДНІПРОВСЬКОГО РАЙОНУ ОСОБА_4 " з приводу вчинення кримінального правопорушення було предметом перевірки управління відповідно до вимог чинного законодавства, про результати перевірки якого повідомлено автора звернення. Зазначає, що Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, якими на думку скаржника допущено протиправну бездіяльність, не є слідчими, дізнавачами, та не уповноважені, відповідно до ч.1 ст.214 КПК України на внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, оскільки здійснює оперативно-розшукову діяльність.
У судове засідання особа, що подала скаргу ОСОБА_3 не з'явився. Разом з тим, враховуючи, що заяви про відкликання даної скарги до суду не надходило, суд вважає, що така скарга підтримується заявником.
Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечило, разом з тим у заяві від 24.12.2025 просило про розгляд скарги без їх участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Враховуючи скорочені терміни розгляду скарги та належне повідомлення учасників про час та місце розгляду такої, слідчий суддя вважає за можливе провести розгляд скарги без участі суб'єкта оскарження та органу, дії якого оскаржуються.
Дослідивши матеріали скарги, оцінивши докази, в їх сукупності, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що в листопаді 2025 року Благодійна організація БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДНІПРОВСЬКОГО РАЙОНУ ОСОБА_4 ", звернулась до Національної поліції України із заявою про злочин, а саме самовправні дії посадових осіб Міністерства захисту довкілля та природних, які полягають у незаконній видачі лімітів на спеціальне використання природних ресурсів - у національних парках в різних регіонах України. Заява стосувалась злочинних, на думку заявника, дій вчинених посадовими особами Міністерства. Як стверджує заявник, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України переслав вказану заяву у регіональні обласні Управління стратегічних розслідувань Національної поліції України, в тому числі й у Закарпатській області.
З відповіді Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 08.12.2025, наданій Благодійній організації, вбачається, що з метою перевірки обставин, які викладені у заяві, управлінням скеровано запити до НПП «Синевир» та НПП «Ужанський». Перевіривши наведені у заяві про злочин обставини, Управлінням стратегічних розслідувань в Закарпатській Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, зроблено висновок про відсутність фактів чи обставин, які б свідчили про наявність ознак кримінального або іншого правопорушення. Щодо внесення відомостей до ЄРДР, то відповідно до ч.1 ст.214 КПК, такий обов'язок покладено на слідчого чи прокурора, тоді як Управління згідно із законодавством здійснює оперативно-розшукову діяльність.
Статтею 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частиною 1 ст.9 КПК України передбачено, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь - якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Внесення відомостей до ЄРДР, врегульовано Положенням про порядок ведення ЄРДР (затверджене наказом Генеральної прокуратури України від 06 квітня 2016 №139). Згідно з п.1 глави 2 розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону У країни про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 2 і 4 КПК України.
Відповідно до висновку зробленого у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
При цьому зміст ч. l ст. 214 КПК України не передбачає обов'язку слідчого чи прокурора вносити до ЄРДР всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого діючим КК України.
Отже, аналіз положень КПК України дає підстави для висновку, що до ЄРДР підлягають внесенню заяви та повідомлення, які містять обґрунтовані відомості про кримінальне правопорушення.
Перевіривши матеріали скарги та доводи наведенні у ній слідчий суддя погоджується із висновком Управління стратегічних розслідувань у Закарпатській області, що в заяві Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДНІПРОВСЬКОГО РАЙОНУ ОСОБА_4 " про злочин не містяться відомості про вчинення кримінального правопорушення. Отже, заява не є такою, що підлягає внесенню до ЄРДР, оскільки в ній не міститься обґрунтованих відомостей на підтвердження обставин скоєння кримінального правопорушення.
Крім того, відповідно до статті 3 КПК України слідчий, це - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу Державного бюро розслідувань, органу Бюро економічної безпеки України, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, яка уповноважена в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень; дізнавач - службова особа підрозділу дізнання органу Національної поліції, органу безпеки, органу Бюро економічної безпеки України, органу Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, у випадках, установлених цим Кодексом, уповноважена особа іншого підрозділу зазначених органів, які уповноважені в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків; прокурор - особа, яка обіймає посаду, передбачену статтею 15 Закону України «Про прокуратуру», та діє у межах своїх повноважень.
Службові особи Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, якими на думку скаржника, допущено протиправну бездіяльність, не є слідчими, дізнавачами, та не уповноважені, відповідно до ч.1 ст. 214 КПК України на внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, оскільки відповідно до Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженого наказом Національної поліції України від 23.10.2019 №1077, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України є міжрегіональним територіальним органом у складі кримінальної поліції Національної поліції України та здійснює оперативно-розшукову діяльність.
Враховуючи наведене у сукупності, відсутність у службових осіб Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України повноважень, передбачених ч.1 ст.214 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні скарги.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 214, 303, 306-307, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні скарги Благодійної організації "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДНІПРОВСЬКОГО РАЙОНУ М. КИЄВА "КИЇВСЬКИЙ ЕКОЛОГО КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР", в інтересах якого діє ОСОБА_3 , щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,- відмовити повністю.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя
Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1