308/18829/25
29.12.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., розглянувши матеріали справи, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце роботи, посада: не відоме;
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП,
15.12.2025 року о 07год 30хв. в м.Ужгород вул.Павла Чубинського (Бородіна), 22А водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом ШКОДА Фабія 5SRP1Е, не був уважний за кермом, не стежив за дорожньою обстановкою наближаючись до пішохідного переходу не зменшив швидкість та не надав перевагу в русі пішоходу громадянці ОСОБА_2 у результаті чого здійснив наїзд на вказану громадянку, чим порушив п.18.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст.122-4 КУпАП.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 повідомив про обставини інкримінованого йому правопорушення. Зазначив, що викликав швидку медичну допомогу потерпілій, однак, така їй не знадобилась, оскільки травм не було заподіяно. Так як потерпілу не було травмовано, конфлік вичерпався, працівників поліції ніхто не викликав, тому він поїхав з місця автопригоди. Працівники поліції його знайшли на наступний день та склали протокол про адміністративне правопорушення.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, зокрема: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 541240 від 15.12.2025, копію схеми місця ДТП, копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 541245 від 15.12.2025 за ст.122-4 КУпПА, письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 від 15.12.2025, суд приходить до висновку, що провадження у справі необхідно закрити в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП з наступних підстав.
Згідно вимог ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративне правопорушення це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
За змістом ст.245 КУпАП, суд зобов'язаний всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом.
Згідно ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так, ст.124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Таким чином, для належної правової оцінки діяння за статтею 124 КУпАП обов'язковим є наявність ознак об'єктивної сторони цього правопорушення у вигляді наявності пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Разом із тим, формулювання суті адміністративного правопорушення, згідно фабули протоколу про адміністративне правопорушення, не містить зазначення про спричинення відповідних пошкоджень. Натомість зазначено, що вчинене адміністративне правопорушення призвело до легкого тілесного ушкодження пішохода. В судовому засіданні ОСОБА_1 також підтвердив суду про відсутність будь-яких механічних пошкоджень його автомобіля, або іншого майна.
Зі схеми місця ДТП, дослідженої в судовому засіданні, вбачається, що автомобіль контактував виключно з пішоходом, відокремлені від транспортного засобу частини, деталі та інші об'єкти відсутні, слідів контактної взаємодії транспортного засобу з навколишніми об'єктами, предметами немає.
Суд звертає увагу на те, що по аналогії ст.337 КПК України, судовий розгляд у справах про адміністративне правопорушення проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи, що в результаті вказаної дорожньо-транспортної пригоди, пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна не настало, вказане діяння не може бути визнано адміністративним правопорушенням за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи із вищезазначеного, суддя, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
На підставі викладеного і, керуючись ст. ст.221,245,247,279,280,283-285 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М. Хамник