Справа № 298/1708/25
Номер провадження 1-кс/298/256/25
26 грудня 2025 року с-ще Великий Березний
Слідчий суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання начальника Великоберезнянського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025071030002146 від 16 грудня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, -
Начальник Великоберезнянського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025071030002146 від 16 грудня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Клопотання обґрунтовується тим, що Великоберезнянським відділом Ужгородської окружної прокуратури здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчим відділенням відділення поліції №2 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025071030002146 від 16.12.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Вказується, що у ході досудового розслідування встановлено, що за результатами проведення процедури закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_1 між ІНФОРМАЦІЯ_2 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » укладено договір №Е/443-21 про постачання електричної енергії з очікуваним обсягом 327 320 кВт /год на загальну суму 667732,80 грн, при цьому ціна за 1 кВт /год становила 2,04 грн з урахуванням ПДВ. Строк дії договору визначено до 31.12.2021.
У подальшому, починаючи з 09.03.2021 між сторонами вказаного договору укладено низку додаткових угод, відповідно до яких здійснювалося поетапне збільшення ціни за одиницю товару з 2,04 грн до 2,58 грн за 1 кВт/год, одночасно зі зменшенням загального обсягу закупівлі електричної енергії.
Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_4 проведено процедуру закупівлі " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ІНФОРМАЦІЯ_6 , за результатами якої 02.01.2024 укладено договір №1 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на загальну суму 2 900 000,00 грн, при ціні 1 кВт /год 5,80 грн та запланованому обсязі постачання 500 000 кВт/год.
У подальшому, починаючи з 20.02.2024 між сторонами договору укладено ряд додаткових угод, відповідно до яких ціну за одиницю товару збільшено з 5,80 грн до 8,7035 грн за 1 кВт/год, що також супроводжувалося істотним зменшенням обсягів закупівлі електричної енергії.
Після укладення основних договорів між замовником та постачальниками підписано низку додаткових угод, якими щоразу змінювалася ціна за одиницю товару у межах, формально допустимих законодавством, однак у сукупності такі зміни призвели до суттєвого зростання вартості електричної енергії, істотного зменшення фактичних обсягів її постачання та неефективного використання бюджетних коштів, у тому числі шляхом оплати за фактично не поставлений товар.
Зазначається, що у ході досудового розслідування виникла необхідність у перевірці відповідності договірної документації вимогам чинного законодавства, зокрема, договорів постачання, додатків, додаткових угод, специфікацій, актів приймання-передачі, видаткових накладних, рахунків-фактур, податкових накладних; первинної бухгалтерської та звітної документації, що підтверджує фактичні обсяги постачання та споживання електричної енергії, а саме: актів звірки взаєморозрахунків, платіжних доручень, банківських виписок, журналів обліку споживання, довідок про використані обсяги енергоносіїв; документів щодо проведення та результатів відкритих торгів у системі « ІНФОРМАЦІЯ_8 », зокрема, оголошень про закупівлю, протоколів розкриття тендерних пропозицій, протоколів засідань тендерного комітету або уповноваженої особи, повідомлень про намір укласти договір, звітів про результати проведення процедур закупівель; а також інших документів, що стосуються зміни істотних умов договорів, у тому числі додаткових угод, якими змінювалася ціна за одиницю товару та обсяги поставки електричної енергії.
Необхідним є встановлення особи або осіб, уповноважених на організацію та проведення закупівель на момент їх здійснення, з долученням копій посадових інструкцій та наказів про призначення, з метою визначення кола службових осіб, відповідальних за прийняття управлінських рішень.
Прокурор стверджує, що наявні достатні підстави вважати, що вказані речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки саме ця юридична особа є замовником зазначених закупівель, стороною укладених договорів та відповідно до вимог законодавства зобов'язана зберігати оригінали договірної, фінансово-господарської, бухгалтерської та тендерної документації.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 160 КПК України наявність у сторони обвинувачення зазначених речей і документів має істотне значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, оскільки саме їх дослідження надасть можливість встановити відповідність договірної документації вимогам чинного законодавства, реальність та правомірність господарських операцій з постачання електричної енергії, фактичні обсяги її постачання та споживання, обґрунтованість формування ціни та змін істотних умов договорів, дотримання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, а також встановити коло службових осіб, причетних до прийняття відповідних рішень.
Відомості, що містяться у вказаних документах, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, оскільки вони безпосередньо підтверджують або спростовують обставини, які підлягають доказуванню відповідно до ст.91 КПК України, зокрема подію кримінального правопорушення, спосіб його вчинення, обсяг завданої шкоди та причетність конкретних службових осіб. При цьому отримати зазначені відомості в інший спосіб не видається можливим, оскільки вони містяться виключно у первинній фінансово-господарській та тендерній документації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , а на запит Ужгородської окружної прокуратури від 03.12.2025 №07.53-107-9485ВИХ-25 у наданні відповідних документів було відмовлено, що підтверджується відповіддю № 03.1-14/1974 від 05.12.2025.
Сторона обвинувачення наполягає на необхідності вилучення саме оригіналів документів, оскільки у межах кримінального провадження заплановано проведення експертизи. Вилучення оригіналів документів є необхідним з огляду на ризик їх зміни, знищення або підроблення після повідомлення володільника про намір сторони обвинувачення використати зазначені документи як докази, що підтверджується фактом відмови у їх добровільному наданні.
Вказується, що процедури закупівель та виконання договорів завершені, а тому вилучення оригіналів документів не створить перешкод у діяльності ІНФОРМАЦІЯ_9 та не порушить її законні інтереси.
Наголошується, що без отримання тимчасового доступу до зазначених речей і документів та їх вилучення виконання вимог ст. ст. 2, 9, 28, 91, 92 КПК України є неможливим, що унеможливлює повне, всебічне та неупереджене дослідження обставин кримінального провадження та прийняття законного процесуального рішення.
З посиланням на ст. ст. 36, 131, 132, 159-163 КПК України, прокурор просить надати прокурорам у кримінальному провадженні №12025071030002146, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні юридичної особи - ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), місцезнаходження: АДРЕСА_1 , із можливістю ознайомлення з оригіналами документів та їх вилучення (здійснення виїмки), що стосуються здійснення закупівель із ідентифікаторами у електронній системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_6 , зокрема:
-договірна документація: договори постачання, додатки, додаткові угоди, специфікації, акти приймання-передачі, видаткові накладні, рахунки-фактури, податкові накладні тощо;
-первинна бухгалтерська та звітна документація, що підтверджує фактичні обсяги постачання та споживання електричної енергії: акти звірки взаєморозрахунків, платіжні доручення, банківські виписки, журнали обліку споживання, довідки про використані обсяги енергоносіїв тощо;
-документи щодо проведення та результатів відкритих торгів у системі «Ргогогго»: оголошення про закупівлю, протоколи розкриття тендерних пропозицій, протоколи засідань тендерного комітету або уповноваженої особи, повідомлення про намір укласти договір, звіт про результати проведення процедури закупівлі тощо;
-інші документи, що стосуються зміни істотних умов договорів (зокрема додаткові угоди, якими змінювалася ціна за одиницю товару), які могли вплинути на кінцеву вартість закупівель та фактичні обсяги поставки електричної енергії тощо;
- відомості про особу, уповноважену на проведення закупівель на момент здійснення закупівлі, із долученням копії посадової інструкції та наказу про призначення.
Особа, у володінні якої знаходяться документи, тимчасовий доступ до яких просить надати сторона обвинувачення - ІНФОРМАЦІЯ_10 про час та місце розгляду клопотання повідомлялась, представник в судове засідання не з'явився, жодних клопотань не надходило. В порядку вимог ч.4 ст.163 КПК України неприбуття в судове засідання особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, не перешкоджає розгляду клопотання.
Прокурор ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився. Подав заяву, в якій просить проводити судовий розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №12025071030002146 без його участі у зв"язку із зайнятістю у проведенні слідчих (розшукових) дій в іншому кримінальному провадженні.
Враховуючи вимоги ст.163 КПК України, слідчий суддя вважає можливим розглядати клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у відсутності учасників судового розгляду.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів та додані до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Положеннями ч.1 ст.160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У судовому засіданні встановлено, що в провадженні органу досудового розслідування - СВ ВП №2 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області, знаходяться матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16 грудня 2025 року за №12025071030002146 за правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч.2 ст.364 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань в кримінальному провадженні від 17 грудня 2025 року.
Стороною кримінального провадження доведено, що на даний час проводиться комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах, неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів.
Листом від 05.12.2025 за 03.1-14/1974 селищний голова ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 з посиланням на положення ст.159 КПК України повідомив прокурора про можливість надання оригіналів документів в порядку тимчасового доступу до документів та речей за ухвалою слідчого судді.
Слідчий суддя приходить до переконання, що для досягнення повноти, всебічності досудового розслідування, отримання доказів, які мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні №12025071030002146 від 16 грудня 2025 року є необхідність у тимчасовому доступі до документів, що стосуються здійснення закупівель із ідентифікаторами у електронній системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ІНФОРМАЦІЯ_1 -2020-12-18-008006-b та ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Вказані документи знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Одержати зазначені документи іншими способами неможливо, необхідні документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні за ч.2 ст.364 КК України; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах; іншими способами довести обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні в порядку ст.91 КПК України, неможливо. Потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.
Згідно з ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчий суддя вважає, що у цьому кримінальному провадженні є підстави здійснити вилучення (виїмку) документів, до яких просить тимчасовий доступ прокурор, оскільки таке вилучення є необхідним для досягнення мети отримання доступу до документів - проведення експертиз в кримінальному провадженні.
На переконання слідчого судді, відомості, що містяться в документах, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, мати в ньому доказове значення, сприяти розкриттю кримінального правопорушення, і вказаний захід забезпечення кримінального провадження є доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей і документів слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання начальника Великоберезнянського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025071030002146 від 16 грудня 2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, - задовольнити.
Надати начальнику Великоберезнянського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 , прокурору Великоберезнянського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_5 , прокурору Великоберезнянського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_6 , дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 (за адресою: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), а саме: до документів, що стосуються здійснення закупівель із ідентифікаторами у електронній системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_6 , зокрема, договірна документація: договори постачання, додатки, додаткові угоди, специфікації, акти приймання-передачі, видаткові накладні, рахунки-фактури, податкові накладні, первинна бухгалтерська та звітна документація, що підтверджує фактичні обсяги постачання та споживання електричної енергії: акти звірки взаєморозрахунків, платіжні доручення, банківські виписки, журнали обліку споживання, довідки про використані обсяги енергоносіїв; документи щодо проведення та результатів відкритих торгів у системі «Рrоzоrrо»: оголошення про закупівлю, протоколи розкриття тендерних пропозицій, протоколи засідань тендерного комітету або уповноваженої особи, повідомлення про намір укласти договір, звіт про результати проведення процедури закупівлі; інші документи, що стосуються зміни істотних умов договорів (зокрема додаткові угоди, якими змінювалася ціна за одиницю товару), які могли вплинути на кінцеву вартість закупівель та фактичні обсяги поставки електричної енергії; інші документи, що стосуються вказаних закупівель, відомості про особу, уповноважену на проведення закупівель на момент здійснення закупівлі, із долученням копії посадової інструкції та наказу про призначення, - з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів.
Роз'яснити, що відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 26 січня 2026 року та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1