ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
16 грудня 2025 року Справа № 906/25/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Маціщук А.В.
суддя Філіпова Т.Л.
суддя Бучинська Г.Б.
секретар судового засідання Загородько Б.Ю.
за участю представників сторін:
прокурора Гарбарука В.А.
позивача Вишевицької сільської ради - не з'явилися
відповідача Фермерського господарства "Лукас-Агро" - не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Фермерського господарства "Лукас-Агро"
на рішення Господарського суду Житомирської області від 09.09.2025 р.
постановлене у м. Житомир, повний текст складено 19.09.2025 р.
у справі № 906/25/25 (суддя Сікорська Н.А.)
за позовом керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вишевицької сільської ради
до відповідача Фермерського господарства "Лукас-Агро"
про повернення земельних ділянок
Відповідно до рішення від 09.09.2025 р. у справі № 906/25/25 Господарський суд Житомирської області задоволив позов керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вишевицької сільської ради. Суд ухвалив рішення про повернення Фермерським господарством "Лукас-Агро" на користь Вишевицької сільської ради земельних ділянок з кадастровими номерами 1825081800:01:000:1157 площею 5,4800 га, 1825081800:01:000:1158 площею 25,4000 га та 1825081800:01:000:1159 площею 36,1070 га.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач Фермерське господарство "Лукас-Агро" звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити у повному обсязі.
Вважає рішення суду першої інстанції необґрунтованим та незаконним у зв'язку з неповнотою встановлення обставин, які мають значення для справи, неправильним установленням обставин, які мають значення для справ, не з'ясуванням обставин та недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи, та порушенням норм процесуального права і неправильним застосуванням норм матеріального права.
Пояснює, що керуючись нормою ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" та іншими нормами законодавства, всі дії для передачі спірних земельних ділянок були здійснені в межах чинного на момент укладення договору законодавства.
Стверджує, що відповідно до редакції Земельного кодексу України, чинної у 2018 році, рішення про передачу земельної ділянки в оренду приймалося органом місцевого самоврядування на підставі рішення Вишевицької сільської ради, яке залишається чинним і на поточну дату, без обов'язку проведення електронних земельних торгів. Застосування нової редакції закону до спірних правовідносин є недопустимим, оскільки відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Просить рішення Господарського суду Житомирської області від 09.09.2025 р. у справі № 906/25/25 скасувати та ухвалити нове рішення яким в позові Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Вишевицької сільської ради до Фермерського господарства "Лукас - Агро" про повернення земельних ділянок відмовити в повному обсязі.
Позивач Вишевицька сільська рада подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечив проти доводів апеляційної скарги відповідача.
Пояснює, що станом на час і до прийняття рішення Вишевицькою сільською радою від 08.08.2018 р. № 526 «Про дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для створення фермерського господарства» була передбачена процедура земельних торгів, обов'язковість яких встановлена ст. 134 Земельного кодексу України.
Зазначає, що створення фермерського господарства не є підставою для непроведення земельних торгів.
Просить залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Заступник керівника Коростишівської окружної прокуратури також подав відзив на апеляційну скаргу в якому вважає, що рішення Господарського суду Житомирської області від 09.09.2025 р. у справі № 906/25/25 є законним, обґрунтованим та таким, що ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального законодавства, а апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Пояснює, що 03.04.2016 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», яким виключено абзац 16 ч. 2 ст. 134 ЗК України, який передбачав передачу в оренду громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Стверджує, що на час прийняття рішення Вишевицькою сільською радою № 526 від 08.08.2018 р. про надання дозволу ФГ «Лукас-Агро на складання проекту землеустрою та на час укладення договору оренди спірних земельних ділянок ч. 2, 3 ст. 134 Земельного Кодексу України не передбачала права передачі в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів.
Доводить, що необхідною умовою передачі в оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, є проведення земельних торгів, а недотримання цієї процедури є порушенням чинного законодавства під час укладення договору оренди землі.
Просить у задоволення апеляційної скарги ФГ «Лукас-Агро» відмовити, а рішення Господарського суду Житомирської області від 09.09.2025 р. у справі № 906/25/25 залишити без змін.
До початку судового засідання позивач Вишевицька сільська рада подав заяву про розгляд справи без участі (за відсутності) представників сільської ради за наявними у справі матеріалами.
Також до початку судового засідання скаржник відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтовуючи його тим, що представник відповідача прийматиме участь у слідчих діях у кримінальному провадженні в місті Дніпро, Дніпровського районного управління поліції № 1 ГУНП в Дніпропетровській області, в зв'язку з чим не матиме можливості прийняти участь в даному судовому засіданні.
Розглянувши клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, колегія суддів відхиляє таке клопотання як необгрунтоване, враховуючи наступне.
Відповідно до норм ч. 11 ст. 270 ГПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи у разі неявки в судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними.
Учасники справи відповідно до норм ст. 169-170 ГПК України при розгляді справи судом у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань. Всупереч наведеним нормам відповідач не надав суду будь яких доказів на підтвердження викладених у клопотанні обставин, тому клопотання оцінюється як необгрунтоване.
Разом з тим, колегія суддів бере до уваги, що відповідач жодним чином не доводить, що участь представника в судовому засіданні є необхідною, тоді як апеляційний суд в ухвалі про відкриття апеляційного провадження і призначення судового засідання не визнавав обов'язковою явку представників сторін.
Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка у судове засідання учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи.
Зважаючи, що судом вжито необхідних заходів для завчасного повідомлення сторін про час і місце розгляду справи в установленому законом порядку, явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась і додаткові докази судом не витребовувались, натомість позиція відповідача та позивача у спорі викладена в апеляційній скарзі та відзиві на апеляційну скаргу, тобто - доведена суду, тому колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представників відповідача та позивача за наявними у справі матеріалами.
Прокурор в судовому засіданні 16.12.2025 р. заперечив проти доводів апеляційної скарги з підстав, викладених у відзиві, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши у судовому засіданні пояснення прокурора, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом першої інстанції, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено наступне.
Відповідно до рішення від 08.08.2018 р. № 526 Вишевицька сільська рада надала дозвіл Фермерському господарству «Лукас-Агро» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на умовах оренди для створення фермерського господарства в с. Вишевичі в урочищі "Посьолок" кадастрові номери 1825081800:01:000:1157 площею 5,4800 га, 1825081800:01:000:1158 площею 25,4000 га, 1825081800:01:000:1159 площею 36,1070 га та 1825081800:01:000:1224. Пунктом 3 зазначеного рішення доручено сільському голові Гаврутенку Сергію Васильовичу укласти договір оренди земельних ділянок /а.с. 130 у т.1/.
18.03.2019 р. Вишевицька сільська рада як орендодавець та Фермерське господарство «Лукас-Агро» як орендар уклали договір оренди земельних ділянок /а.с. 22 - 25 у т.1/.
Відповідно до п. 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельні дiлянки для ведення фермерського господарства площею 5,4800 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1157, площею 25,4000 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1158 та площею 36,1070 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1159, що знаходяться на території Вишевицької сільської ради Радомишльського району, Житомирської області.
Відповідно до п. 2 договору в оренду передаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства загальною площею - 66,9870 га, в тому числі сільськогосподарські угіддя - 66,9870 га.
Згідно з п. 3 договору на земельних ділянках відсутні об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури, що належать орендарю на праві власності.
Відповідно до п. 8 договору строк його дії становить 49 років.
Згідно з п. 15, 16 договору земельні ділянки передаються в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельних ділянок - землі сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства.
На виконання умов договору оренди земельних ділянок від 18.03.2019 р. Вишевицька сільська рада як орендодавець та Фермерське господарство «Лукас-Агро» як орендар 18.03.2019 р. підписали акт приймання-передачі земельної ділянки згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення фермерського господарства, кадастрові номери: 1825081800:01:000:1157 площею 5,4800 га, 1825081800:01:000:1158 площею 25,4000 га, 1825081800:01:000:1159 площею 36,1070 га, що знаходяться на території Вишевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області /а.с. 32 у т.1/.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 30.11.2018 р. на земельні ділянки з кадастровими номерами 1825081800:01:000:1157, 1825081800:01:000:1158 та 1825081800:01:000:1159 було зареєстровано право комунальної власності за Вишевицькою селищною радою /а.с. 170 - 172 у т.1/.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 26.03.2019 р. на земельні ділянки з кадастровими номерами 1825081800:01:000:1157, 1825081800:01:000:1158 та 1825081800:01:000:1159 було зареєстровано право оренди за Фермерським господарством «Лукас-Агро» /а.с. 42 - 44 у т.1/.
30.12.2024 р. керівник Коростишівської окружної прокуратури подав до Господарського суду Житомирської області позовну заяву в інтересах держави в особі Вишевицької сільської ради про:
- стягнення з Фермерського господарства «Лукас - Агро» на користь Вишевицької сільської ради 108795,07 грн. заборгованості з орендної плати за використання земельних ділянок: площею 5,4800 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1157, площею 25,4000 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1158, площею 36,1070 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1159 та 41167,18 грн. штрафу;
- розірвання договору оренди земельних ділянок для ведення фермерського господарства площею 5,4800 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1157, площею 25,4000 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1158 та площею 36,1070 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1159 від 18.03.2019 р., укладений Вишевицькою сільською радою та Фермерським господарством «Лукас - Агро»;
- зобов'язання ФГ «Лукас - Агро» повернути Вишевицькій сільській раді земельну ділянку площею 5,4800 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1157 за актом приймання-передачі;
- зобов'язання ФГ «Лукас - Агро» повернути Вишевицькій сільській раді земельну ділянку площею 25,4000 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1158 за актом приймання-передачі;
- зобов'язання ФГ «Лукас-Агро» повернути Вишевицькій сільській раді земельну ділянку площею 36,1070 га кадастровий номер 1825081800:01:000:1159 за актом приймання- передачі.
17.03.2025 р. Коростишівська окружна прокуратура подала заяву про зміну підстав позову та заяву про залишення позову без розгляду в частині стягнення заборгованості із орендної плати та розірвання договору оренди землі.
Обґрунтовуючи заяву про зміну підстав позову, прокурор доводить, що надання Вишевицькою сільською радою ФГ «Лукас-Агро» земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства без проведення процедури земельних торгів порушує вимоги ст. 134 Земельного Кодексу України, в тому договір оренди земельних ділянок від 18.03.2019 р., укладений Вишевицькою сільською радою та Фермерським господарством «Лукас-Агро» без дотримання конкурентних засад є нікчемним.
Підставою реалізації прокурором представницьких функцій згідно зі ст. 23 Закону "Про прокуратуру" стала усвідомлена пасивна поведінка позивача.
Так, листом від 14.11.2024 р. № 1360 Вишевицька сільська рада звернулася до керівника Коростишівської прокуратури з клопотання про представлення інтересів держави в особі Вишевицької сільської ради в Господарському суді Житомирської області в порядку ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». У листі сільська рада повідомила прокурора про систематичну несплату ФГ «Лукас-Агро» орендної плати за користування земельними ділянками, переданими ФГ «Лукас-Агро» на підставі договору оренди земельних ділянок від 18.03.2019 р. та просила прокурора здійснити представництво в суді законних інтересів держави та подати позов у відповідності до статті 23 Закону України «Про прокуратуру», ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України про стягнення боргу з оплати орендної плати з Фермерського господарства «Лукас - Агро» в сумі 180327,27 грн. та відповідно пункту «д» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 651 ЦК України про розірвання договору оренди від 18.03.2019 р. укладеного Вишевицькою сільською радою та Фермерським господарством «Лукас - Агро» /а.с. 18 - 21 у т.1/.
Коростишівська окружна прокуратура листом від 11.12.2024р. № 53/1-3209вих-24 повідомила Вишевицьку сільську раду про виявлені порушення та про намір звернутися до суду з відповідним позовом в інтересах держави в особі Вишевицької сільської ради /а.с. 62 - 65 у т.1/.
Листом від 16.12.2024 р. № 1455 Вишевицька сільська рада повідомила прокурора про неможливість самостійно звернутися до суду із відповідним позовом /а.с. 66 у т.1/.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності земельні ділянки з кадастровими номерами 1825081800:01:000:1157, 1825081800:01:000:1158 та 1825081800:01:000:1159 перебувають у комунальній власності Вишевицької сільської ради /а.с. 170 - 172 у т.1/.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, і відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Отже, позивач Вишевицька сільська рада є органом місцевого самоврядування, до компетенції якого у відповідності до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 12 Земельного кодексу України віднесені повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності.
Верховний Суд у постанові від 08 лютого 2019 року у справі № 915/20/18 визначив, що інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також й у захисті прав та свобод місцевого самоврядування, яке не має загальнодержавного характеру, але спрямоване на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування є рівними за статусом носіями державної влади, як і державні органи. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 914/225/18.
Такі висновки враховуються колегією суддів відповідно до ч.6 ст.13 Закону України “Про судоустрій та статус суддів», ч.4 ст. 236 ГПК України.
Прокурор у даній справі відповідно до норм ч.4 статті 23 Закону України “Про прокуратуру» обґрунтував необхідність представництва інтересів держави, оскільки компетентний орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, не відреагував на стверджуване порушення законності у сфері земельних відносин. Звертаючись до Вишевицької сільської ради до подання позову, прокурор надав раді можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після повідомлення прокурора про стверджуване порушення, кваліфікується як бездіяльність відповідного органу та є достатньою підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді.
Ухвалою від 03.04.2025 р. Господарський суд Житомирської області залишив без розгляду позовну заяву прокурора в частині стягнення з Фермерського господарства "Лукас- Агро" на користь Вишевицької сільської ради 108795,07 грн. заборгованості з орендної плати та 41167,18 грн. штрафу та в частині розірвання договору оренди земельних ділянок від 18.03.2019 р., укладеного Вишевицькою сільською радою та Фермерським господарством "Лукас Агро". Одночасно ухвалою від 03.04.2025 р. Господарський суд Житомирської області прийняв до розгляду заяву прокурора про зміну підстав позову.
Господарський суд Житомирської області розглянув справу № 906/25/25 за позовом керівника Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави в собі Вишевицької сільської ради до Фермерського господарства «Лукас - Агро» про зобов'язання ФГ "Лукас- Агро" повернути Вишевицькій сільській раді за актами приймання-передачі земельні ділянки площею 5,4800 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1157, площею 25,4000 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1158 та площею 36,1070 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1159.
Відповідач Фермерське господарство «Лукас - Агро» у відзиві на позовну заяву заперечив проти доводів прокурора щодо незаконності передачі земельної ділянки в оренду та доводив, що всі дії були здійснені в межах чинного на момент укладення договору законодавства і відповідно до редакції Земельного кодексу України, чинної у 2018 році, рішення про передачу земельної ділянки в оренду без обов'язку проведення електронних земельних торгів приймалося органом місцевого самоврядування виключно на підставі рішення відповідної ради.
Задоволивши позов, суд першої інстанції виснував, що необхідною умовою передачі в оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, є проведення земельних торгів, а недотримання цієї процедури є порушенням чинного законодавства під час укладення договору оренди землі. Суд першої інстанції встановивши, що спірний договір оренди земельної ділянки від 22.05.2019 р. укладений без дотримання конкурентних засад, тобто спрямований на незаконне заволодіння земельною ділянкою комунальної власності виснував, що такий договір згідно з ч. 1, 2 ст. 228 ЦК України є нікчемним. Також суд першої інстанції врахувавши, що відповідач не має законних підстав для використання земельних ділянок, що перешкоджає реалізації прав територіальної громади як власника суд виснував про задоволення позовної вимоги прокурора про зобов'язання ФГ "Лукас- Агро" повернути Вишевицькій сільській раді за актами приймання-передачі земельні ділянки площею 5,4800 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1157, площею 25,4000 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1158 та площею 36,1070 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1159.
Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції погоджується, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України (тут і далі в редакції станом на 08.08.2018 р. - рішення Вишевицької сільської ради про надання дозволу Фермерському господарству «Лукас-Агро» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на умовах оренди для створення фермерського господарства) сільській, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 - 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою та третьою, статті 134 ЗК України.
Згідно з ч. 1 ст. статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів, використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями, будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів, надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні, надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено, розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України, надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб, надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону, надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала, будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу), будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд), передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва, надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим, поновлення договорів оренди землі, передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності, надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків, надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За відсутності виключень, визначених у ч. 2 ст. 134 ЗК України продаж права оренди ділянок державної чи комунальної власності здійснюється виключно на земельних торгах в порядку визначеному ст. 135 - 139 ЗК України.
Частиною 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 2 ст. 228 ЦК України правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
Отже, колегія суддів встановила, що відповідно до рішення від 08.08.2018 р. № 526 Вишевицька сільська рада надала дозвіл Фермерському господарству «Лукас-Агро» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на умовах оренди для створення фермерського господарства в с. Вишевичі в урочищі "Посьолок" кадастрові номери 1825081800:01:000:1157 площею 5,4800 га, 1825081800:01:000:1158 площею 25,4000 га, 1825081800:01:000:1159 площею 36,1070 га та 1825081800:01:000:1224. /а.с. 130 у т.1/, і в подальшому, а саме - 18.03.2019 р. Вишевицька сільська рада як орендодавець та Фермерське господарство «Лукас-Агро» як орендар уклали договір оренди вищезазначених земельних ділянок /а.с. 22 - 25 у т.1/.
Відомостей про те, що договір оренди земельних ділянок укладений за результатом проведення земельних торгів матеріали справи не містять і як позивач так і відповідач не заперечують ту обставину, що земельні ділянки були передані в оренду Фермерському господарству «Лукас-Агро» без проведення земельних торгів, лише на підставі рішення Вишевицької сільської ради від 08.08.2018 р. № 526.
За наведених обставин у їх сукупності колегія суддів висновує, що передача Вишевицькою сільською радою спірних земельних ділянок відбулася всупереч нормам статей 124, 134 Земельного кодексу України без проведення земельних торгів, тоді як земельні ділянки для ведення фермерського господарства площею 5,4800 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1157, площею 25,4000 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1158 та площею 36,1070 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1159 могли бути передані в користування Фермерського господарства «Лукас-Агро» лише за наслідками проведення земельних торгів. Передача земельних ділянок у позаконкурсний спосіб порушує наведені норми матеріального права, а також права місцевої територіальної громади щодо ефективного та законного користування належним їй комунальним майном.
Колегія суддів оцінює як безпідставні посилання скаржника на норми ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" та на редакцію Земельного кодексу України, чинну в 2018 році, відповідно до якої передача земельної ділянки в оренду відбулась виключно на підставі рішення Вишевицької сільської ради, яке залишається чинним і на поточну дату, без обов'язку проведення електронних земельних торгів.
Так, посилаючись на ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі", скаржник не спростовує необхідність застосування ч. 1 ст. 134 ЗК України та необхідність проведення земельних торгів.
Також колегія суддів відзначає, що ще 03.04.2016 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», яким виключено абзац 16 ч. 2 ст. 134 ЗК України, норми якого передбачали передачу в оренду громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, тому є безпідставними доводи скаржника про відсутність у Вишенської сільської ради обов'язку проведення електронних земельних торгів. При цьому, скаржник жодним чином не доводить про необхідність застосування у даному спорі ч. 2 ст. 134 ЗК України, яка передбачає виключні випадки для непроведення земельних торгів при передачі земельних ділянок, зокрема, в оренду. Колегією суддів також не встановлено підстав для застосування ч. 2 ст. 134 ЗК України.
Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч. 2 ст. 215 ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Згідно з ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Колегія суддів звертає увагу на те, що встановлення обставин укладання договору без дотримання конкурентних засад за відсутності для цього підстав, передбачених ч. 2 ст. 134 ЗК України, свідчить про нікчемність такого договору.
Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
У даному випадку нікчемність договору оренди земельних ділянок від 18.03.2019 р. має місце у зв'язку з отриманням ФГ «Лукас - Агро» в оренду комунальних земельних ділянок всупереч імперативним вимогам ч. 1 ст. 134 ЗК України щодо обов'язкового порядку продажу права оренди на неї на конкурентних засадах (на земельних торгах).
Колегія суддів звертається до правового висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 29.09.2020 р. у справі № 688/2908/16-ц, згідно якого договір оренди землі, укладений без дотримання конкурентних засад, спрямований на незаконне заволодіння земельною ділянкою державної власності, відповідно до ч. 1 та 2 ст. 228 Цивільного кодексу України є нікчемним.
З урахуванням наведеного, договір оренди земельних ділянок від 18.03.2019 р. є таким, що порушує публічний порядок, спрямований на незаконне набуття ФГ «Лукас - Агро» права оренди на спірні земельні ділянки комунальної власності та згідно з ч. 1 та 2 ст. 228 ЦК України є нікчемним.
Як наслідок нікчемності договору ФГ «Лукас - Агро» зобов'язано повернути Вишенській сільській об'єднані територіальній громаді в особі Вишенської сільської ради земельні ділянки для ведення фермерського господарства площею 5,4800 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1157, площею 25,4000 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1158 та площею 36,1070 га з кадастровим номером 1825081800:01:000:1159, що цілковито поновить порушені інтереси громади та вичерпає спір між сторонами цієї справи і колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову прокурора.
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції за результатом перегляду рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України дійшов висновку, що рішення Господарського суду Житомирської області від 09.09.2025 р. у справі № 906/25/25 відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і немає підстав для його скасування чи зміни. Доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції.
Судові витрати покладаються на скаржника згідно зі ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу відповідача Фермерського господарства "Лукас-Агро" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Житомирської області від 09.09.2025 р. у справі № 906/25/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Справу № 906/25/25 повернути Господарському суду Житомирської області.
Повний текст постанови складений 29.12.2025 р.
Головуючий суддя Маціщук А.В.
Суддя Філіпова Т.Л.
Суддя Бучинська Г.Б.