Справа №:755/22341/25
Провадження №: 1-кс/755/4359/25
"11" грудня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судових засідань ОСОБА_2 , за участю детектива відділу детективів Підрозділів детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого детектива підрозділу детективів Підрозділів детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.08.2023 року за № 72023101300000004 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212 КК України,
Старший детектив відділу детективів Підрозділів детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням яке погоджене з прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення належним чином засвідчених їх копій (у електронному та паперовому вигляді), які перебувають у володінні які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та/або за іншим місцем знаходженням, а саме заяв суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на отримання ліцензій, документів, що підтверджують внесення річних плат за ліцензію, документів, що підтверджують право власності або право користування земельними ділянками, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельні ділянки, на яких розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення, актів вводу в експлуатацію об'єктів або актів готовності об'єктів до експлуатації, або сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, - документів, що підтверджують його право на використання відповідних об'єктів, інших, не включених до даного переліку, однак наявних у відповідних ліцензійних справах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) документів, заяв уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо внесення змін у раніше одержані ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним, або на право зберігання пального за адресою: АДРЕСА_2 , з доданими до них документами, розпоряджень про анулювання ліцензій № 10170414201900016 на зберігання пального (термін дії з 26.07.2019 року по 26.07.2024 року, яка анульована 20.07.2022 року); №990514201900066 на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі (термін дії з 01.07.2019 року по 01.07.2024 року, яка анульована 20.07.2022 року), а також документів, що слугували підставою для прийняття відповідних рішень.
Клопотання мотивовано тим, що детективами Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72023101300000004 від 10.08.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що представниками компаній, які входять до групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » налагоджено незаконне виробництво та реалізацію підакцизних товарів (бензини моторні, паливо моторне альтернативне, дизельне пальне та скраплений газ) на підконтрольних нафтобазах та міні- НПЗ.
Так, з 01.07.2019 року запроваджено оновлену систему контролю за обігом пального та спирту етилового (Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового - СЕАРПСЕ). Починаючи з вказаної дати, суб'єкти господарювання наринку пального зобов'язані скласти акцизні накладні із зазначенням зберігачів пального (нафтобази) або автомобілів (бензовозів) де фактично перебуває пальне станом на 01.07.2019 року.
В той же час, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », використовуючи 2 підконтрольні нафтобази, шляхом складення відповідних акцизних накладних та їх відображення в СЕАРПСЕ, підтвердило наявність на останніх пального станом на 01.07.2019 року в загальному об'ємі 51 685 тис. літрів, при цьому резервуарний парк даних нафтобаз складав 15 611 тис. літрів.
Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не мало фізичних можливостей зберігати пальне в розрізі кодів УКТЗЕД, з урахуванням фізичних можливостей резервуарного парку.
Вищевказані дії службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме подання органам податкового контролю завідомо недостовірних даних щодо обсягів отриманого пального на акцизні склади з уніфікованим номером 1006771 ( АДРЕСА_2 ) та 1006769 ( АДРЕСА_3 ) призвели до неправомірного формування лімітів обсягів пального в СЕАРПСЕ без сплати акцизного податку за липень 2019 року в загальній сумі 55 769 336 грн., чим порушено п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215, п. 216.1 ст. 216, п.п. 222.1.1 п. 222.1 ст. 222, п. 223.1 ст. 223, п. 232.3 ст. 232 Податкового кодексу України, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету України грошових коштів.
Крім того, посадові особи групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_3 » використовують виробничі потужності так званих міні-НПЗ в м. Гадяч, Полтавської області які займаються переробкою нафти і газового конденсату на нафтові фракції (легкі, середні та важкі дистиляти, розчинники, суміші вуглеводневі, сольвенти, абсорбенти, та інші), на які ними розробляються технічні умови та технологічні регламенти (здебільшого група товарів УКТ ЗЕД 2709), що дає їм змогу ухилятись від сплати акцизного податку, не отримувати в органах ІНФОРМАЦІЯ_8 на виготовлення пального і не реєструвати своє виробництво як акцизний склад.
В подальшому, продукція вироблена на незаконних виробничих потужностях вказаного міні-НПЗ реалізується на нафтобази як компонент (сировина) для виготовлення начебто товарного пального, яке не відповідає чинним в Україні нормативам щодо якості пального.
В свою чергу, з підконтрольних нафтобаз, на які здійснюються поставки «прямогонних» нафтопродуктів, з метою збільшення об'ємів пального та зниження його вартості, змішують їх з заводськими нафтопродуктами без відображення в податковій та бухгалтерській звітності, виробляють з них товарне пальне шляхом додавання до них спирту (біоетанолу, метанолу) та різного роду паливних присадок (диприсаторних, октанопідвищуючих, детонаційних, миючих, змащувальних та ін.).
Таким чином, посадовими особами вказаних підприємств здійснюється ухилення від сплати акцизного податку з виготовлення пального шляхом маніпулювання податковим кредитом та податковими зобов'язаннями, що містить ознаки складів кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204 та ч. 3 ст. 212 КПК України.
На даний час, стороною обвинувачення в порядку ст. 93 КПК України здійснюється збирання доказів.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 84 КПК України, до джерел доказів належать, зокрема, документи.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (надалі - Закон №481/95-ВР) роздрібна, оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно.
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії, зокрема: дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір отримати ліцензію (зберігання пального).
Для отримання ліцензії на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії документів, а саме документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення, акту вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.
Суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають.
Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Положеннями пункту 6 Переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року № 609, оптова, роздрібна торгівля пальним та його зберігання ліцензується територіальними органами ДПС.
З огляду на вищенаведене, враховуючи місцезнаходження місця зберігання пального, а саме: АДРЕСА_2 , слід вважати, що документи, які подавалися уповноваженими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) для отримання ліцензій: №10170414201900016 на зберігання пального (термін дії з 26.07.2019 року по 26.07.2024 року, яка анульована 20.07.2022 року); №990514201900066 на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі (термін дії з 01.07.2019 року по 01.07.2024 року, яка анульована 20.07.2022 року); № НОМЕР_3 на виробництво пального (термін дії з 21.08.2019 року по 21.08.2024 року); № НОМЕР_4 на зберігання пального (термін дії з 20.09.2022 року по 20.09.2027 року); №990514202200044 на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі (термін дії з 20.09.2022 року по 20.09.2027 року), повинні бути наявні у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В той же час, ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено у наданні необхідних органу досудового розслідування відомостей у відповідь на отриманий у порядку, встановленому ст. 93 КПК України.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування, документування та здобуття доказів кримінально-протиправної діяльності, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів, що подавалися уповноваженими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) для отримання ліцензій на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Отримання доступу до вказаних речей та документів надасть органу досудового розслідування можливість отримати докази на підтвердження наявності або ж відсутності обставин, які підлягають доказуванню, зокрема щодо події кримінального правопорушення та винуватості тих чи інших осіб у його вчиненні, а також отримання інших відомостей, необхідних швидкого, повного та неупередженого розслідування вказаного провадження.
Окрім цього, вилучення вище зазначених речей та документів надасть можливість отримати важливі речові докази, мати постійний доступ до них з метою використання їх під час доказування, а також унеможливлення їх зміни, або знищення у зв'язку із збігом термінів зберігання вищезазначеної документації, чи з інших причин.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
При цьому, документи, подані уповноваженими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) для отримання ліцензій на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, не належать до документів, доступ до яких, у розумінні ст.161 КПК України, заборонено.
Одержати в інший спосіб, без рішення суду, тимчасовий доступ до відповідних документів, та, як результат встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження, неможливо, оскільки вони містяться лише у ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , та/або за іншим місцем знаходженням.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані речі та документи самі по собі або в сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні, у органу досудового розслідування виникла необхідність у здійснені тимчасового доступу до речей і документів.
У судовому засіданні старший детектив відділу детективів Підрозділу детективів ( на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ ОСОБА_3 клопотання підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України судове засідання проводиться без виклику представника у володінні якого знаходяться речі і документи, з наведених детективом підстав.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 КПК України, речі і документи, до яких просить дозволити доступ детектив, є речами і документами, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
На думку слідчого судді, зазначені детективом дані доводять можливість використання як доказу інформації, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄПРПОУ НОМЕР_1 ). Під час розгляду клопотання, детективом доведено неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих доказів.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація знаходиться саме у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄПРПОУ НОМЕР_1 ), а також, така інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ відомостей, що містяться у ній та відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та його задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 110, 159, 162-165, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого детектива відділу детективів Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл детективам Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у м. Києві: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення належним чином засвідчених їх копій (у електронному та паперовому вигляді), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та/або за іншим місцем знаходженням, а саме:
-заяв суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на отримання ліцензій;
-документів, що підтверджують внесення річних плат за ліцензію;
-документів, що підтверджують право власності або право користування земельними ділянками, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельні ділянки, на яких розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
-актів вводу в експлуатацію об'єктів або актів готовності об'єктів до експлуатації, або сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
-дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, - документів, що підтверджують його право на використання відповідних об'єктів;
-інших, не включених до даного переліку, однак наявних у відповідних ліцензійних справах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) документів;
-заяв уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо внесення змін у раніше одержані ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним, або на право зберігання пального за адресою: АДРЕСА_2 , з доданими до них документами;
-розпоряджень про анулювання ліцензій №10170414201900016 на зберігання пального (термін дії з 26.07.2019 року по 26.07.2024 року, яка анульована 20.07.2022 року); № 990514201900066 на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі (термін дії з 01.07.2019 року по 01.07.2024 року, яка анульована 20.07.2022 року), а також документів, що слугували підставою для прийняття відповідних рішень.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов'язковою до виконання на всій території України.
Слідчий суддя: