Постанова від 22.10.2025 по справі 755/14479/25

Справа № 755/14479/25

Провадження №: 3/755/5193/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" жовтня 2025 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Козачук О.М. розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

встановив:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 665 року від 29.07.2025 року, ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу контрольно-аналітичної та організаційної роботи управління освіти Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» 31.01.2024 року, припинивши діяльності, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 31.03.2025 року о 15 год. 42 хв. несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії № 664 року від 29.07.2025 року, ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу контрольно-аналітичної та організаційної роботи управління освіти Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, у порушення вимог 2-7 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» та частини 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» 31.01.2024 року, о 21 год. 14 хв. несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 22 жовтня 2025 року матеріали адміністративної справи № 755/14479/25 (провадження № 3/755/5193/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та матеріали адміністративної справи № 755/14480/25 (провадження № 3/755/5194/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно номер № 755/14479/25 (провадження № 3/755/5193/25).

Прокурор Андрєєв А.О. у судовому засіданні підтримав обставини, викладені у протоколі про адміністративні правопорушення, посилаючись на наявність у діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у скоєнні інкримінованого правопорушення визнала, просила врахувати, що умислу на порушення строку подачі декларації не мала, зазначила, що 31.03.2024 року, подала щорічну декларацію за 2022 рік, зокрема, при звільненні 30.01.2024 року, не була проінформована, що при звільненні потрібно було подати декларацію, тому подала її лише 31.03.2025 року. У скоєному щиро розкаялась, зазначила, що декларацію вона подала, однак пропустила визначений термін. Просила закрити справу про адміністративне правопорушення за малозначністю.

Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, заслухавши доводи прокурора Андрєєва А.О., пояснення ОСОБА_1 суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

20.09.2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено декларування, внесено зміни у перелік декларантів, відкрито публічний доступу до Єдиного державного реєстру з урахуванням безпекових аспектів, нові інструменти та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно пункту 15 частини 1 статті 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.

Так, відповідно до наказу Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 31.12.2020 року № 1542-к ОСОБА_2 призначено на посаду головного спеціаліста відділу контрольно-аналітичної та організаційної роботи Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації з 04.01.2021 року.

04.01.2021 року ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця.

Відповідно до наказу Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 03.03.2023 року № 99-к «Про зміну прізвища ОСОБА_2 змінено на прізвище ОСОБА_1 » в трудовій книжці та всіх облікових і бухгалтерським документах.

Отже, ОСОБА_1 будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Наказом Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 16.01.2024 року, № 66 -к ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу контрольно-аналітичної та організаційної роботи управління освіти Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації з 31.01.2024 року.

Таким чином, з 12.10.2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Отже, ОСОБА_1 31.01 2024 року припинивши діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі, не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Тобто упродовж періоду часу з 00 год. 00 хв. 01.02.2024 року по 23 год. 59 хв. 01.03.2024 року, ОСОБА_1 була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільнений) (ідентифікатор документа - 4c85dd81-e36d-42d7-a542-e511dec69b7c), лише 31.03.2025 року о 15 год. 42 хв., а отже не своєчасно.

За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняла ОСОБА_1 за період з 31.12.2023 року по 02.07.2025 року, остання розпочала дії відносно заповнення/перегляду документа 4c85dd81-c36d-42d7-a542-c511 dec69b7с тільки 31.03.2025 року. Дата реєстрації у Реєстрі - 03.01.2021 року.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, 31.01.2024 року, припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 31.03.2025 року, о 15 год. 42 хв., несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану, з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями ( при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

Крім того, упродовж періоду часу з 00 год. 00 хв. 01.02.2024 року по 23 год. 59 хв. 01.03.2024 року, ОСОБА_1 була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (ідентифікатор документа - 4c85dd81-e36d-42d7-a542-e511dec69b7c), лише 31.03.2025 року o 15 год. 42 хв., а отже не своєчасно.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняла ОСОБА_1 за період з 31.12.2023 року по 02.07.2025 року, остання розпочала дії відносно заповнення/перегляду документа 4c85dd81-e36d-42d7-a542-e511dec69b7c тільки 31.03.2025 року. Дата реєстрації у Реєстрі - 03.01.2021.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, 31.01.2024 року, о 21 год. 14 хв., несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

У той же час, суд враховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів, свою провину визнала повністю.

Також суддя враховує відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, адже хоч із запізненням, однак ОСОБА_1 подала декларацію, відсутність реально заподіяної істотної шкоди суспільним чи державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, які охороняються законом, що, на думку судді суттєво знижує ступінь суспільної небезпеки вчиненого та, як наслідок, призводить до малозначності діяння.

Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення.

Суд враховує, що положення статті ст. 22 КУпАП не застосовуються до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121,частиною п'ятою статті 122,статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - п'ятою статті 126, статтями 130, 161-1, 173-2 цього Кодексу, а отже застережень щодо неможливості її застосування до інших складів адміністративних правопорушень, зокрема ст. 172-6 КУпАП, вказана стаття не містить.

Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження суддя виносить постанову про закриття справи.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22, 172-6, 251, 283-285КУпАП, суддя

постановив:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Закрити провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва.

Суддя: