Провадження №3/748/1759/25
Єдиний унікальний № 748/3822/25
29 грудня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Крошки І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за ч. 5 ст. 126 КУпАП,
12 листопада 2025 року о 06 год. 55 хв. ОСОБА_1 у с. Павлівка Чернігівського району Чернігівської області по вул. шоссе Михайла Коцюбинського, 2, керувала автомобілем марки «OPEL ASTRA», номерний знак НОМЕР_2 , будучи позбавленою права керування транспортними засобами, порушення вчинила повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.2.1 «а» Правил дорожнього руху України та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному визнала у повному обсязі, підтвердила обставини скоєння правопорушення, зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення та просила розстрочити виплату штрафу у зв'язку з відсутністю можливості сплати штрафу одним платежем, пов'язаною із скрутним матеріальним становищем.
Адвокат Пирог Л.О. у судовому засіданні просила врахувати обставини, за яких ОСОБА_1 скоїла дане правопорушення, та врахувати її матеріальне становище і розстрочити виплату штрафу.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 5 статті 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Положенням частин 2 - 4 ст. 126 КУпАП адміністративна відповідальність на водіїв настає: за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Як вбачається з довідки старшого інспектора ВАП УПП в Чернігівській області від 12 листопада 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 жовтня 2024 року була позбавлена права керування транспортними засобами на 12 місяців до 29 жовтня 2025 року, але станом на 12 листопада 2025 року своє право не поновила та фактично на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення не мала права керування транспортними засобами.
Постановою серії ЕНА №3736858 від 27 грудня 2024 року, яка міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ч. 4 статті 126 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян., що становить 20 400 грн.
Пунктом 2.1 «а» Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП. Обставин, що виключають її адміністративну відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи особу ОСОБА_1 та характер вчиненого правопорушення, суд вважає, що до неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особами, стосовно яких ухвалено судове рішення, передбачене цим Законом, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на дату ухвалення постанови складає 605 грн. 60 коп.
Згідно зі ст. 307 цього Кодексу штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбаченихстаттею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Частиною 1 статті 33 даного Закону передбачене право особи за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно статті 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 не має можливості сплатити штраф за один платіж, тому суд вважає, що зазначені обставини ускладнюють їй виконання постанови суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що клопотання ОСОБА_1 слід задовольнити та розстрочити виконання постанови Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2025 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 40 800 грн. на строк 10 місяців.
Керуючись ст. ст. ч. 5 ст 126, 283, 284 КУпАП, -
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн. з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн., визначеного постановою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП строком на 10 (десять) місяців, встановивши щомісячну суму виплати штрафу у розмірі 4 080 грн. (чотири тисячі вісімдесят) грн.
Оригінал квитанції про сплату відповідної частини штрафу необхідно кожного місяця надавати Чернігівському районному суду або направити поштою за адресою: м. Чернігів, вул. Хлібопекарська, 4.
Реквізити для сплати адміністративних штрафів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху - Рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001 Отримувач - ГУК у Чернігів. обл/Черніг.обл/ 21081300 КОД ЄДРПОУ: 37972475 Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху, 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп. отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (Код за ЄДРПОУ: 37993783 Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору).
Постанова суду може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області.
Суддя Хоменко Л.В.