Провадження № 2/742/1790/25
Єдиний унікальний № 742/3564/25
20 жовтня 2025 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючої - судді Короткої А.О.,
при секретарі судового засідання - Бурмаці Є.В.,
за участю:
позивачки - ОСОБА_1 ,
представника позивачки - адвоката Жайворонка І.В.,
представниці відповідача - Пузік А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» про захист прав споживачів, -
Адвокат Жайворонко І.В. звернувся до суду з позовом ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» про захист прав споживачів, у якому просив: визнати неправомірним та скасувати акт про порушення №CN 001729 від 10.11.2022; визнати незаконними та протиправними дії акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз», (АТ «Чернігівгаз») щодо нарахування ОСОБА_1 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 137 590,98 грн, та стягнути з відповідача судові витрати.
Позов мотивований тим, що 10.11.2022 працівники АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» було складено акт про порушення №CN 001729, відповідно до якого за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення, а саме: встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, зокрема порушення розділу ХІ гл.2 п.1 п.п.3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), підозрілі пломби заводу виробника.
Згідно з актом експертизи ЗВТ та пломб №ЧН0001460 від 17.11.2022, було встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Невідповідність пломб заводу виробника на склі лічильника механізму ЗВТ/лічильника газу. Вільний доступ до складових лічильного механізму ЗВТ/лічильника газу. 24.11.2022 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було припинено газопостачання (розподіл природного газу) шляхом закриття крану, знято згон, встановлено металеву заглушку та опломбовано.
Позивачка звернулася до ДП «Укрметртестстандарт» для отримання висновку за результатами експертної повірки лічильника газу. Відповідно до висновку, лічильник газу Октава G4 зав.№171206 визнано таким, що не відповідає встановленим вимогам. У п.8 Висновку (Опис результатів повірки) зазначено: захисне пломбування лічильника утворене пломбами-заклепками, виготовленими з металу сірого кольору, що не володіє магнітними властивостями, які встановлені в конструктивні отвори, симетрично розташовані з обох боків корпусу відлікового пристрою; на зворотні сторони пломб-заклепок нанесено відбиток у формі п'ятикутної заглибленої зірки, в центральній частині якої розташований циліндричний виступ; обидва відбитки зірки зміщені відносно умовного центру пломби-заклепки; промені зірки на обох відбитках мають однакову ступінь заглиблення та частково виходять за границі пломб-заклепок; фронтальні сторони обох пломб-заклепок мають сферичну форм) та не містять жодних відбитків; пломби-заклепки в отворах тримаються міцно та зберігають контрольно-запобіжні функції, захисне пломбування лічильника відповідає такому, що застосовувалося виробником станом на 2006 рік; на фронтальній панелі лічильника зафіксовано механічне пошкодження у вигляді сколів та тріщин на прозорому захисному склі відлікового пристрою, які розташовані зліва у верхній частині суматора; маркування лічильника чітке та розбірливе, цілісність конструкції та різьбової нарізі приєднувальних штуцерів не порушено.
Позивачка зауважує, що незважаючи на висновок комісії, експертизою встановлено, що цілісність лічильного механізму не порушено, з чого виходить, що відсутні ознаки викривлення даних обліку природного газу ЗВТ, а отже несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу не відбулося.
В акті про порушення №001729 від 10.11.2022 та в акті №ЧН 0001460 експертизи ЗВТ та пломб від 17.11.2022 конкретно не зазначено, що невідповідність пломби заводу-виробника лічильника призвело до викривлення даних обліку природного газу, відповідно представник АТ «Чернігівгаз» та комісія не виявили такого викривлення, а отже і складу порушення побутовим споживачем, а саме несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ не було.
30.07.2025 до суду від АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким представниця позивача заперечувала проти задоволення позову, мотивуючи це тим, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, що і було встановлено проведеною експертизою.
У судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позові, а також зауважили, що в акті про порушення від 10.11.2022 та в акті № ЧН 0001460 експертизи ЗВТ та пломб від 17.11.2022 не зазначено, що вказане порушення призвело до викривлення даних обліку природного газу, у зв'язку з чим можливо дійти висновку, що такого викривлення представник АТ «Чернігівгаз» та комісія не виявили, а отже, і такого складу порушення ОСОБА_1 правил Кодексу газорозподільної системи, як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, немає.
Представниця відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.
Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
10.11.2022 за адресою: вул.Грушевського, буд.14, м.Прилуки, працівниками АТ «Чернігівгаз» було складено акт про порушення від 10.11.2022 №CN001729, у якому було зазначено порушення: «Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Підозрілі пломби заводу-виробника» (а.п.14).
Крім того, було складено Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 10.11.2022, у якому було зазначено порушення: «Несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (підозрілі пломби заводу-виробника)» (а.п.15).
Актом №ЧН0001460 від 17.11.2022 експертизи лічильника газу та пломб типу Октава G4 G-G4, зав. № 171206, 01-01-2006 рік випуску, покази 35230,14 куб/м., зроблені висновки: підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу/. Невідповідність пломби заводу - виробника на склі лічильного механізму ЗВТ/ лічильника газу. Вільний доступ до складових лічильного механізму (а.п.16).
Відповідно до довідки №3659/2 від 17.11.2022, побутовий лічильник Октава G4, зав.№ 171206 визнано не придатним на підставі невиконання п.11.1 (а.п.17).
З копії листа АТ «Чернігівгаз» вбачається, що 23.11.2022 було проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення. За результатами якого було прийнято рішення про задоволення Акта про порушення від 10.11.2022 № СN 001729 (а.п.21).
Відповідно до копії розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за адресою: АДРЕСА_1 , було проведено нарахування за період з 10.05.2022 по 31.10.2022 на суму 137 590, 98 грн (а.п.19).
24.11.2022 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було припинено газопостачання (розподіл природного газу) шляхом закриття крану, знято згон, встановлено металеву заглушку та опломбовано, що підтверджується копією акта №414 (а.п.20).
Рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 17.07.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи» «Чернігівгаз», AT «Чернігівгаз» про визнання незаконними та протиравними дій щодо відключення від мереж газопостачання та зобов'язання відновити газопостачання, ОСОБА_1 було відмовлено у задоволенні позовних вимог (а.п.23-28).
З копії висновку за результатами експертної повірки лічильника газу Октава G4, зав. №171206 від 07.05.2025 вбачається, що лічильник газу ОКТАВА G4 зав. №171206 на підставі встановленими п.11.1 та п.11.5 методики повірки ДСТУ 9035:2020, визнано таким, що не відповідає встановленим вимогам. Відповідно до висновку: захисне пломбування лічильника утворене пломбами-заклепками, виготовленими з металу сірого кольору, що не володіє магнітними властивостями, які встановлені в конструктивні отвори, симетрично розташовані з обох боків корпусу відлікового пристрою; на зворотні сторони пломб-заклепок нанесено відбиток у формі п'ятикутної заглибленої зірки, в центральній частині якої розташований циліндричний виступ; обидва відбитки зірки зміщені відносно умовного центру пломби-заклепки; промені зірки на обох відбитках мають однакову ступінь заглиблення та частково виходять за границі пломб- заклепок; фронтальні сторони обох пломб-заклепок мають сферичну форму та не містять жодних відбитків; пломби-заклепки в отворах тримаються міцно та зберігають контрольно-запобіжні функції, захисне пломбування лічильника відповідає такому, що застосовувалося виробником станом на 2006 рік; на фронтальній панелі лічильника зафіксовано механічне пошкодження у вигляді сколів та тріщин на прозорому захисному склі відлікового пристрою, які розташовані зліва у верхній частині суматора; маркування лічильника чітке та розбірливе, цілісність конструкції та різьбової нарізі приєднувальних штуцерів не порушено (а.п.29-31).
Не задовільний стан лічильника газу ОКТАВА G4 зав. №171206 підтверджується протоколом №39-1-2/00737-20250507 (а.п.33).
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Постановою НКРЕКП № 932 від 26.03.2015 надано ліцензію на право здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу на території міста Чернігова та Чернігівської області в зоні розташування розподільних газопроводів ПАТ «Чернігівгаз» з 01.03.2015. Згідно постанови НКРЕКП від 19.06.2017 року №807 «Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ «Чернігівгаз» проваджує господарську діяльність з розподілу природного газу в межах території міста Чернігова та Чернігівської області та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління.
АТ "Чернігівгаз" є суб'єктом господарювання, основними видами діяльності якого є розподіл природного газу за регульованим тарифом, які проводяться на підставі виданої ліцензії.
Взаємовідносини оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, зокрема правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) затвердженим Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, який поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Пункт 1 глави 1 Розділу Кодексу РГС визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та договору розподілу природного газу.
Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 затверджено «Типовий договір розподілу природного газу» (далі - Договір), який у відповідності до п.1.1 є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу та пунктом 1.3. Договору передбачено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема: надання підписаної споживачем заяви-приєднання; та/або сплата рахунка Оператора ГРМ; та/або документальне підтвердження споживання природного газу.
Відповідно до п.1 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
П.6 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, якщо за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).
Відповідно до пп. 3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Приховані заходи - це несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
У відповідності з пунктами 3.1.3, 3.2.2 3.2.5, 3.2.8, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 р. (далі Положення № 619 від 27.12.2005 р.), лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.
У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення, який підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
П.3.3.2. Положення передбачено, що Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
Так, за результатами проведення експертизи від 17.11.2022 підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Нe відповідність пломб заводу виробника на склі лічильного механізма ЗВТ/лічильника газу. Вільний доступ до складових лічильного механізма ЗВТ/лічильника газу.
Проте, незважаючи на висновок комісії про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: не відповідність пломб заводу виробника на склі лічильного механізма ЗВТ/лічильника газу, вільний доступ до складових лічильного механізма ЗВТ/лічильника газу, експертизою встановлено, що цілісність лічильного механізму не порушено, з чого виходить, що відсутні ознаки викривлення даних обліку природного газу ЗВТ, а отже, несанкціонованого втручання в роботу ЗВ Т/лічильника газу не відбулося.
Вказаний висновок узгоджується із судовою практикою, якою встановлено, що Оператору ГРМ при складанні акту про порушення та розгляді питання про здійснення перерахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості слід доводити не лише факт наявності порушення як такого, але й факт викривлення даних обліку природного газу. Про вказане свідчать висновки, зроблені у постанові Верховного Суду від 14.06.2018 № 916/1656/17, постанові Верховного Суду від 02.04.201 9 у справі № 903/885/1 7, постанові Верховного Суду від 18.06.2019 у справі № 922/1573/18, постанова Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 904/4030/18.
Так, у постанові Верховного Суду від 14.06.2018 у справі №916/1656/17 зроблено наступний правовий висновок: «Відповідно до п.4 гл.1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії, спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом облік) не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Таким чином, з аналізу вказаної вище норми вбачається, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту, зокрема, невідповідності пломби заводу виробника лічильника, однак й доведення факту наявності такого наслідку, як викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються).
Разом з тим, в акті про порушення № 001729 від 10.11.2022 та в акті № ЧН 0001460 експертизи ЗВТ та пломб від 17.11.2022 конкретно не зазначено, що вказане порушення призвело до викривлення даних обліку природного газу, тому можливо дійти висновку, що такого викривлення представники АТ «Чернігівгаз» та комісія не виявили.
Відповідно до глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» відноситься до порушень, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та, внаслідок яких, здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 вказаної глави розділу XI).
Натомість, «порушення цілісності та місцезнаходження пломб, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно» належить до порушень за умови несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ. При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура щодо визначення необлікованих об'ємів природного газу або зміни їх режиму нарахування не застосовується (пункт 8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ).
Згідно із пунктом 1 глави 2 розділу XI до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Таким чином, для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу, зокрема, слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Отже, для підтвердження правомірності здійснених відповідачем АТ «Чернігівгаз» донарахувань ОСОБА_1 об'ємів природного газу необхідно довести наявність факту саме несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) споживача.
Згідно із підпунктом 37 пункту 4 глави 1 Кодексу ГРМ для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року по справі № 914/2384/17.
Таким чином, оскільки відповідачем не доведено самого факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) споживача та наявності такого наслідку, як викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються), то відсутні підстави для нарахування ОСОБА_1 об'ємів природного газу, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. 2, 12, 13, 81,141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 284, 352, 354-355 ЦПК України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ), представник позивачки - адвокат Жайворонко Ігор Вікторович (РНОКПП невідомий, юридична адреса: вул.Київська, буд.335/1, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500), до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (код ЄДРПОУ 03358104, юридична адреса: вул.Любецька, буд.68, м.Чернігів, 14021), представниця відповідача - Пузік Альона Миколаївна (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 ) про захист прав споживачів - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати акт про порушення №CN 001729 від 10 листопада 2022.
Визнати незаконними та протиправними дії акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (АТ «Чернігівгаз») щодо нарахування ОСОБА_1 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 137590,98 грн.
Стягнути з акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (АТ «Чернігівгаз»), код ЄДРПОУ 03358104, на користь держави судовий збір в розмірі 1211 (тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 27.10.2025.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Анна КОРОТКА