Провадження № 1-кп/742/99/25
Єдиний унікальний № 742/563/23
25 грудня 2025 року місто Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , обвинувачених: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , захисниці - адвокатки ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції кримінальне провадження, внесене до ЄРДР №62022100130001007 від 20.12.2022 за обвинуваченням:
ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України,-
На розгляді Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
24.12.2025 до суду надійшло клопотання захисниці обвинувачених - адвокатки ОСОБА_6 про відвід в цьому кримінальному провадженні прокурорів Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , мотивуючи його тим, що прокурори ОСОБА_7 та ОСОБА_8 включені до групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні з порушенням вимог кримінального процесуального законодавства, та не можуть підтримувати публічне обвинувачення в судових засіданнях, у зв'язку з чим, мають місце сумніви у їх неупередженості, а відтак на підставі п. 3 ч. 1 ст. 77 КПК України вони підлягають відводу від участі в даному кримінальному провадженні. Зазначає, що прокурори ОСОБА_7 та ОСОБА_8 для підтвердження своїх повноважень посилаються на постанову заступника Генерального прокурора від 06.11.2025 про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні, згідно із якою вони включені до групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні. Однак, підстави, передбачені КПК України, для зміни прокурорів у кримінальному провадженні були відсутні, оскільки у групу прокурорів, визначену у вказаному кримінальному провадженні раніше постановою Генерального прокурора, включені прокурори, щодо яких відсутні відомості про неможливість підтримувати ними публічне обвинувачення з поважних причин згідно із ст. 37 КПК України.
Заслухавши захисницю ОСОБА_6 , яка в судовому засіданні просила відвести прокурора Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_3 із підстав, викладених у письмовому клопотанні, думку обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які підтримали заявлений відвід прокурора ОСОБА_3 , який заперечував проти задоволення відводу, дослідивши постанову заступника Генерального прокурора ОСОБА_9 про зміну групи прокурорів від 06.11.2025, суд доходить таких висновків.
Право на подання заяви про відвід є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об'єктивності та неупередженості розгляду справи.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру, або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Таким чином, кожен громадянин має право не на будь-який, а на справедливий судовий розгляд і не будь-яким, а безстороннім судом.
Згідно з ч. 1 ст. 37 КПК України прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів.
Положення щодо незмінюваності прокурора у кримінальному провадженні закріплені у ч. 2 ст.37 КПК України, відповідно до якої прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення.
Здійснення повноважень прокурора в цьому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачених ч. 4 та 5 ст. 36, ч. 3 ст. 313, ч. 2 ст. 341 КПК України та ч. 3 ст. 37 КПК України.
Диспозиція цієї норми кримінального процесуального закону є відсилочною, тим самим вказує на її тісні внутрішньо-системні взаємозв'язки з іншими окремими структурними елементами кримінального провадження: досудовим розслідуванням та судовим провадженням, і структурно складається з двох частин:
1) перша частина (перше речення) вказує на часові параметри здійснення прокурором своїх повноважень у кримінальному провадженні - з його початку до завершення;
2) друга частина (друге речення) безпосередньо не розкриває умов здійснення повноважень прокурора в цьому кримінальному провадженні іншим прокурором, а відсилає для їх з'ясування до інших правових положень даного нормативного акта - частини 4, 5 ст. 36, ч. 3 ст. 313, ч. 2 ст. 341 та ч. 3 ст. 37 КПК України.
Отже, це означає, що одна і та ж посадова особа органів прокуратури здійснює всі передбачені законом повноваження прокурора у кримінальному провадженні, починаючи з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, який є його початком, далі здійснюючи нагляд за додержанням законів при проведенні досудового розслідування, повідомляючи особі про підозру чи погоджуючи це, затверджуючи обвинувальний акт і підтримуючи в його межах публічне обвинувачення, закінчуючи завершенням судового провадження.
Закріплення в цій нормі закону здійснення повноважень прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення є втіленням завдання кримінального провадження в частині забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування та судового розгляду, а також необхідне для підвищення ефективності процесуальної діяльності прокурора щодо доведеності перед судом обвинувачення з метою забезпечення кримінальної відповідальності особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Зазначена норма кримінального процесуального закону шляхом відсилання до інших його норм наводить перелік обставин, передбачених КПК, щодо можливості заміни прокурора в одному й тому самому кримінальному провадженні. Така заміна здійснюється керівником відповідного органу прокуратури або прокурором вищого рівня.
Порядок здійснення повноважень прокурора в одному кримінальному провадженні іншим прокурором є прерогативою керівника органу прокуратури та прокурора вищого рівня, які з обставин, в порядку та спосіб, передбачених КПК України, усунули прокурора від виконання повноважень та призначили іншого прокурора для участі в цьому кримінальному провадженні чи самостійно взяли участь у ньому.
Отже, здійснення повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у таких випадках:
1) реалізації Генеральним прокурором, його першим заступником та заступником, керівником обласної прокуратури, його першим заступником та заступником права:
а) подання апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами;
б) доповнення, зміни або відмови від апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, внесених ними або прокурорами нижчого рівня;
2) реалізації прокурорами органу прокуратури вищого рівня права брати участь у судовому провадженні з перегляду судових рішень в апеляційному чи касаційному порядку, за нововиявленими або виключними обставинами;
3) винесення Генеральним прокурором, керівником обласної прокуратури, їх першими заступниками та заступниками вмотивованої постанови про доручення здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, у тому числі слідчому підрозділу вищого рівня в межах одного органу, в разі неефективного досудового розслідування;
4) реалізації прокурором вищого рівня права щодо заміни одного прокурора на іншого зі службових осіб органів прокуратури того самого рівня в досудовому провадженні, де було прийняте або вчинене незаконне рішення, дія чи бездіяльність. Реалізації прокурором вищого рівня такого права має передувати: а) вчинення прокурором нижчого рівня, який брав участь у кримінальному провадженні, незаконних дій, або невжиття заходів щодо вчинення законних дій, що стало наслідком протиправної бездіяльності; б) скасування прокурором вищого рівня незаконного рішення або визнання незаконними вчинених дії чи бездіяльності прокурора нижчого рівня, який брав участь у кримінальному провадженні;
5) усунення прокурором вищого рівня від участі в судовому розгляді прокурора, у разі відмови у погодженні обвинувального акта із зміненим обвинуваченням, клопотання про висунення додаткового обвинувачення чи початок провадження щодо юридичної особи або постанови про відмову від підтримання державного обвинувачення;
6) неможливості здійснення повноважень прокурора у кримінальному провадженні через:
а) задоволення заяви про його відвід;
б) тяжку хворобу, що підтверджується відповідним медичним висновком;
в) звільнення з органу прокуратури (припинення трудових відносин між особою, яка виконувала повноваження прокурора, із системою органів прокуратури в порядку та спосіб, передбачені КЗпП України, Закону України "Про прокуратуру";
г) іншу поважну причину, що унеможливлює його участь у кримінальному провадженні (відпустка (у тому числі по догляду за дитиною), пологи, перебування у відрядженні, перебування на сесії у навчальному закладі чи курсах підвищення кваліфікації, відсторонення від посади на час проведення службового розслідування тощо);
ґ) неефективне здійснення прокурором нагляду за дотриманням законів під час проведення досудового розслідування. Вказана обставина може бути застосована у виняткових випадках, а критерії ефективності прокурорського нагляду за додержанням законів під час досудового розслідування КПК України не визначені.
Як вбачається із матеріалів кримінального провадження постановою заступника Генерального прокурора про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні від 06.11.2025 у зв'язку із задоволенням заяви про відвід прокурорів Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , через надмірне навантаження на прокурорів Київської міської прокуратути їх участь в судових засіданнях поза межами міста Києва, що не сприяє ефективному виконанню своїх обов'язків, з метою ефективної реалізації конституційної функції прокуратури з підтримання публічного обвинувачення у суді, забезпечення виконання прокурором засад кримінального провадження щодо безпосередності дослідження судом показань, речей і документів, забезпечення організації належного державного (публічного) підтримання обвинувачення та безперервності судового розгляду, групу прокурорів у провадженнях змінено групою у складі прокурорів Київської міської прокуратури та прокурорів Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_3 та ОСОБА_10 .. Старшим групи прокурорів у кримінальному провадженні визначено заступника начальника першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Київської міської прокуратури ОСОБА_11 ..
Посилань на наявність відповідних обставин і вищезазначені, передбачені КПК України, підстави для заміни у кримінальному провадженні прокурорів Офісу Генерального прокурора постанова не містить.
Розуміння положень ч. 2 ст. 37 КПК України в якості засадничих має важливе значення, оскільки передбачає особливі правові наслідки їх порушення. Так, оскільки всі засади судочинства в межах цілісної системи органічно та нерозривно зв'язані як з усією системою, так і з рештою засад, то порушення будь-якої з них призводить до порушення інших засад і тим самим - до порушення законності при провадженні в цілому. Крім того, рішення, прийняте з порушенням того чи іншого принципу процесу, визнається недійсним, і підлягає скасуванню. Відтак, недодержання вимог закону щодо незмінюваності прокурора у кримінальному провадженні ставить під сумнів його результати, автоматично тягне за собою порушення засад кримінального провадження.
Перевагою безперервної участі прокурорів у кримінальному провадженні є реальна можливість забезпечити досконале знання прокурорами обставин кримінального провадження, участь у якому вони здійснювали із самого його початку. Такий прокурор, безпосередньо задіяний у процесі досудового розслідування, здатний кваліфіковано та грамотно підтримувати публічне обвинувачення, вільно орієнтується у матеріалах кримінального провадження, оцінює їх об'єктивно і неупереджено, відстоюючи у суді власне переконання, втілене у обвинувальному акті. Крім того, затверджуючи обвинувальний акт, прокурор перебирає повну особисту відповідальність за результати досудового розслідування, які представляє у суді, що забезпечує дійсну реалізацію засади змагальності.
Доводи, наведені захисницею ОСОБА_6 в судовому засіданні, вказують на наявність підстав для задоволення відводу прокурора ОСОБА_3 ..
Однією з гарантій здійснення об'єктивного, незалежного і неупередженого правосуддя є інститут відводу під час кримінального провадження. Сутність відводу у кримінальному судочинстві полягає в усуненні (самоусуненні) окремих учасників від участі у кримінальному проваджені за наявності обґрунтованих сумнівів в їх неупередженості виключно на підставі постановленої слідчим суддею, суддею (судом) вмотивованої ухвали.
Відповідно до ст. 80 КПК України за наявності підстав, передбачених ст.77 цього Кодексу, прокурор зобов'язаний заявити самовідвід. За цими ж підставами йому може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні. Заяви про відвід під час досудового розслідування подаються одразу після встановлення підстав для такого відводу. Заяви про відвід можуть бути заявлені як під час досудового розслідування, так і під час судового провадження. Заяви про відвід під час судового провадження подаються до початку судового розгляду. Відвід повинен бути вмотивованим.
За змістом ст. 81 КПК України заяви про відвід прокурору під час судового провадження розглядає суд, який його здійснює. Питання про відвід вирішується в нарадчій кімнаті вмотивованою ухвалою суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 77 КПК України прокурор не має права брати участь у кримінальному провадженні якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім'ї заінтересовані в результатах кримінального провадження або існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.
За змістом вказаної процесуальної норми, у зв'язку з виникненням певних обставин прокурор може бути відведений від участі у кримінальному провадженні, оскільки таке відсторонення виключає вплив на досудове розслідування та розгляд кримінального провадження об'єктивних чи суб'єктивних чинників.
Тлумачення даного положення дозволяє дійти висновку, що у даному випадку підставою для відводу не обов'язково має бути доведений факт необ'єктивності чи заінтересованості прокурора. Згідно з цією нормою унеможливлюється участь прокурора в кримінальному провадженні за наявності в учасника провадження лише обґрунтованого певними об'єктивними обставинами сумніву щодо його неупередженості.
Суд дійшов висновку, що в сукупності факти та обставини, наведені захисницею ОСОБА_6 та встановлені в судовому засіданні, вказують на існування обставин, які викликають обґрунтовані сумніви в неупередженості прокурора ОСОБА_3 ..
Прокурор Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_3 є неналежним прокурором у вказаному кримінальному проваджені, оскільки:
- до його включення у групу прокурорів, до неї входили інші прокурори;
- згідно із законом, прокурор здійснює повноваження у кримінальному провадженні з його початку до завершення;
- підстави заміни прокурора визначені законом;
- однак включення прокурора ОСОБА_3 до складу групи прокурорів здійснено без наведення обставин і підстав для заміни усіх прокурорів, які були визначені прокурорами у цьому кримінальному провадженні раніше, що не відповідає вимогам кримінального процесуального законодавства щодо здійснення прокурором повноважень у кримінальному провадженні з його початку до завершення. У судовому засіданні прокурором не наведено передбачених ст. 37 КПК України обставин, які б свідчили про неможливість здійснювати повноваження прокурорів з поважних причин прокурорами Офісу Генерального прокурора, які здійснювали повноваження прокурорів у цьому провадженні до винесення постанови Генерального прокурора від 06.11.2024 про заміну групи прокурорів у кримінальному провадженні.
Такими діями не забезпечено умов, за яких були б неможливі будь-які сумніви в неупередженості прокурора ОСОБА_3 .
Ці обставини дають підставу для застосування ст. 77 КПК України та усунення прокурорів від участі у кримінальному провадженні з метою виключення ймовірності виникнення припущень щодо заінтересованості прокурорів у результатах розгляду кримінального провадження.
Оскільки чинним кримінальним процесуальним законодавством України не передбачено іншого механізму недопуску учасника судового провадження до участі в ньому, окрім, як через його відвід, то суд вважає, що саме в зв'язку з відсутністю підтверджених відомостей про наявність підстав для заміни раніше визначених у кримінальному провадженні прокурорів, заява адвокатки ОСОБА_6 про відвід прокурора ОСОБА_3 підлягає задоволенню.
З огляду на те, що у кримінальному провадженні у групу прокурорів окрім прокурора ОСОБА_3 включені і інші прокурори, відсутні підстави для зобов'язання невідкладного призначення відповідно до ст. 83 КПК України інших прокурорів.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 3, 37, 77, 80, 81, 83, 371 КПК України, -
Клопотання захисниці обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - адвокатки ОСОБА_6 про відвід прокурора Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_3 - задовольнити.
Відвести прокурора Прилуцької окружної прокуратури ОСОБА_3 від розгляду кримінального провадження, внесеного до ЄРДР №62022100130001007 від 20.12.2022.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_12