Справа № 515/1886/25
Провадження № 3/515/2308/25
Татарбунарський районний суд Одеської області
19 грудня 2025 року м. Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Луцюк В.О., з участю секретаря судового засідання Комерзан Л.І., особи, яка притягується до адміністративної відопвідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу, яка надійшла від Відділення поліції №2 Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , директора Тузлівського ліцею, паспорт НОМЕР_1 , виданий Татарбунарським РВ УМВС 05.05.2000, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 5 ст. 173-4 КУпАП, -
29 вересня 2025 року директор Тузлівського ліцею ОСОБА_1 в установлений законодавством строк не повідомила уповноважений орган Національної поліції про факт булінгу у відношенні учениці 11 класу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила вимоги ч.2 розділу ІІ «Порядку реагування на випадки булінгу (цькування), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України №1646 від 28.12.2019.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.5 ст.173-4 КУпАП, як неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнала повністю.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Згідно з положенням ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми» від 06.06.2024 року внесено зміни до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про освіту», зокрема покладено на керівника навчального закладу обов'язки щодо розгляду усних та письмових заяв (скарг, повідомлень) про випадки насильства або жорстокого поводження з дитиною в закладі освіти протягом однієї доби з моменту надходження та у разі виявлення ознак насильства або жорстокого поводження невідкладного повідомлення про це батьків, інших законних представників дитини, а також письмового повідомлення уповноваженого підрозділу органу Національної поліції України та служби у справах дітей.
Зокрема, відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку реагування на випадки булінгу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 1646 від 28.12.2019 року, керівник закладу освіти у разі отримання заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування): невідкладно у строк, що не перевищує однієї доби, повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України, принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування); за потреби викликає бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги для надання екстреної медичної допомоги; повідомляє службу у справах дітей з метою вирішення питання щодо соціального захисту малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування), з'ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування) та вжиття заходів для усунення таких причин; повідомляє центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з метою здійснення оцінки потреб сторін булінгу (цькування), визначення соціальних послуг та методів соціальної роботи, забезпечення психологічної підтримки та надання соціальних послуг; скликає засідання комісії з розгляду випадку булінгу (цькування) (далі - комісія) не пізніше ніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення.
Диспозиція ч. 5 ст.173-4 КУпАП передбачає відповідальність за неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 173-4 КУпАП, доведена наступними належними та допустимими доказами:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №760155 від 25.11.2025 року, заперечень щодо викладених у ньому обставин та порядку складання правопорушниця не зазначила (а.с.1);
рапортом інспектора ЮП ВП №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області М.Валович від 19.11.2025 року про проведення перевірки за матеріалами ЄО №6671 від 29.09.2025 року, складеними на підставі повідомлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про вчинення булінгу (цькування) її доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Опитані у присутності батьків учениці 10 класу Тузлівського ліцею ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 визнали, що створили стікери з нецензурним змістом, які поширили серед однокласників із метою приниження честі та гідності ОСОБА_2 . Відносно батьків неповнолітніх складено протоколи про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.173-4 КУпАП (вчинення булінгу неповнолітніми) та постановами Татарбунарського районного суду Одеської області їхніх батьків притягнено адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу відповідно до санкції статті (а.с.4-5);
письмовими поясненнями директора Тузлівського ліцею ОСОБА_1 від 25.11.2025 року, з яких слідує, що на період перебування її на лікарняному (відповідна довідка відсутня), обов'язки директора зазначеного навчального закладу виконувала її заступник ОСОБА_7 , до якої 23.09.2025 звернулася ОСОБА_3 - мати учениці ОСОБА_2 та написала заяву, в якій повідомила, що учениці ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 булять її доньку. З ученицями проведено профілактичну бесіду, відібрано письмові пояснення, також вони пообіцяли, що таке більше не повториться. Через деякий час ОСОБА_3 звернулася із заявою аналогічного змісту до поліції, не дочекавшись рішення шкільної комісії. Комісія діяла згідно з Порядком розгляду заяву про випадки боулінгу у Тузлівському ліцею. Батьків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 було притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с.6);
заявою до поліції Єлісіної Сніжани Сергіївни про притягнення до відповідальності ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які протягом тривалого часу вчиняли булінг проти її доньки учениці 11 класу ОСОБА_2 (а.с.7).
заявою ОСОБА_3 , написаної 23.09.2025 року на ім'я директора Тузлівського ліцею про виявлення обставин цькування її доньки учениці 11 класу ОСОБА_2 шляхом публікації в Інтернеті її фото з огидними написами, які нею виявлено 21.09.2025 року та проханням розібратися в ситуації (а.с.8);
письмовими поясненнями заступника директора Тузлівського ліцею ОСОБА_7 від 29.09.2025 року, з яких слідує, що вона виконувала обов'язки директора зазначеного навчального закладу на період перебування директора на лікарняному. До неї звернулася ОСОБА_3 - мати учениці ОСОБА_2 , яка написала заяву, в якій повідомила, що учениці ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 викладають в Телеграм каналі фото її доньки з написами нецензурного змісту. З ученицями проведено профілактичну бесіду, відібрано письмові пояснення, також вони пообіцяли, що таке більше не повториться (а.с.9);
копією пояснювальної ОСОБА_9 від 23.09.2025 року, написаної на ім'я директора Тузлівського ліцею, в якій вона вказала, що хоч і має конфліктні відносини з ОСОБА_14 , однак не робила стікерів, їх зробила її подруга ОСОБА_15 , щоб просто посміятись, але вона чомусь розповсюдила їх (а.с.10);
копією пояснювальної ОСОБА_8 від 23.09.2025 року, написаної на ім'я директора Тузлівського ліцею, в якій вона зазначила, що стікери з ОСОБА_14 створювали ОСОБА_11 та ОСОБА_16 , ОСОБА_5 та публікували їх в групі, щоб розважитися, однак не думали, що їх хтось побачив, окрім учасників групи (а.с.11);
копією пояснювальної ОСОБА_10 від 23.09.2025 року, написаної на ім'я директора Тузлівського ліцею, в якій вона вказала, що до створення стікерів не причетна, фото в групі були опубліковані ще в 2024 році, потім їх зберегли та почали робити стікери (а.с.12);
письмовими поясненнями неповнолітньої ОСОБА_2 учениці 11 класу Тузлівського ОЗЗСО від 29.09.2025 року, з яких слідує, що учениця Базар'янського ліцею ОСОБА_17 повідомила їй про те, що бачила в Телеграм каналі групу, в якій публікували стікери з написами образливого змісту, створені на основі її особистих фото та спеціально сфотографованих. Після цього її мати з повідомленням про виявлене звернулася до директора Тузлівського ліцею та до батьків учнів 10 класу Тузлівського ліцею ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які причетні до створення групи та публікацій стікерів в месенжері Телеграм, після чого група була видалена. Проте перед нею ніхто не вибачився (а.с.13).
письмовими поясненнями ОСОБА_3 , з яких вбачається, що протягом тривалого часу відносно її доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в Тузлівському ліцеї вчиняється булінг учнями 10-го класу, які створивши групу в Телеграмі, публікують стікери образливого змісту із фото її доньки. З повідомленням про вчинення цих дій ОСОБА_3 звернулася до директора Тузлівського ліцею, поліції та повідомила про дії неповнолітніх, які публікували стікери, їхнім батькам, після чого група із Телеграму була видалена, але у неї залишилися скріншоти цих публікацій (а.с.14);
письмовими поясненнями ОСОБА_18 , учениці 10 класу Тузлівського ОЗЗСО від 29.09.2025 року, з яких слідує, що приблизно рік тому в Телеграм каналі було створено групу для спілкування, в яку входило приблизно 15 учнів Базар'янського та Тузлівського ліцеїв. Згодом в групі з'явилися старі фото учениці 11 класу ОСОБА_2 , а потім і стікери з них. Після того як про ці обставини дізналася ОСОБА_2 , вона повідомила свою матір, яка написала заяву на ім'я директора ліцею та до поліції. Потім класний керівник провела з класом бесіду на тему булінгу, але перед ОСОБА_19 ніхто не вибачився. Вказала, що до групи, окрім неї, входили: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , її сестра ОСОБА_6 , ОСОБА_20 та ОСОБА_21 (а.с.15);
письмовими поясненнями ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_13 учениць 10 класу Тузлівського ОЗЗСО від 29.09.2025 року аналогічними тим, що надала ОСОБА_18 (а.с.16,17, 19-22);
письмовими поясненнями начальника відділу освіти, культури та молоді та спорту Тузлівської СР ОСОБА_24 від 03.10.2025 про те, що в приміщенні ліцею працівники поліції відбирали пояснення батьків та учнів за заявою матері однієї з учениць про вчинення відносно її доньки булінгу. Зазначила, що заяв на її ім'я про вчинення боулінгу в ліцеї від директора ліцею їй до 03.10.2025 не надходило (а.с.23);
письмовими поясненнями ОСОБА_25 від 03.10.2025 року, з яких вбачається, що він є учнем 10 класу Тузлівського ліцею та йому відомо, що з 9 класу його однокласниці ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_26 , ОСОБА_9 постійно зачіпали його, обзивали нецензурною лайкою, він навіть не хотів ходити до школи. Найбільше сварки провокували ОСОБА_27 та ОСОБА_5 , які навіть рекомендували йому не приходити на випускний та взагалі змінити школу. Після того, як він повідомив про конфлікт свого класного керівника ОСОБА_28 , вона провела бесіду з дівчатами, однак це не дало результату. Вказав також, що у його присутності однокласниці ОСОБА_11 та ОСОБА_16 робили фото зі спини ОСОБА_29 , з яких потім ОСОБА_16 створювала стікери з нецензурними написами в Телеграмі (а.с.24);
роздруківкою стікерів, створених на основі фото знімків ОСОБА_29 (а.с.25-27).
Копіями постанов Татарбунаського районного суду Одеської області від 21 жовтня 2025 року та 06 листопада 2025 року ОСОБА_30 , ОСОБА_31 та ОСОБА_32 визнано винними у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-4 КУпАП та накладено на них адміністративне стягнення у виді штрафу відповідно до санкції статті (а.с.28-38).
Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 173-4 КпАП України, тобто неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу.
Суддя бере до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.280 КУпАП обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність, визначені статтями 34-35 КУпАП судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, яка за місцем проживання та місцем роботи характеризується позитивно, ступінь її вини, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, вимоги санкції ч.5 ст. 173-4 КпАП України, вважаю за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, застосувавши адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст. 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачено ч. 5 ст. 173-4 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Штраф стягнути за наступними реквізитами: Татарбунарська міська ТГ, отримувач: ГУК в Од.обл./м.Татарбун./21081100, код ЄДРПОУ:37607526, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку: UA388999980313020106000015732, код КДБ: 21081100.
Роз'яснити правопорушниці, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.) на розрахунковий рахунок: стягувач ГУК у м.Києві/м.Київ 22030106, код за ЄДРПОУ37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA9089 99980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Татарбунарський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Повний текст постанови складено 29.12.2025 р.
Суддя В.О. Луцюк