П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/2957/25
Перша інстанція: суддя Караван Р.В.,
повний текст судового рішення
складено 06.08.2025, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Федусика А.Г.,
суддів - Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України, третя особа: Державна міграційна служба України, про визнання протиправною бездіяльність щодо не розгляду звернень, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства закордонних справ України (далі - МЗС), третя особа: Державна міграційна служба України (далі - ДМС) та, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати бездіяльність МЗС протиправною, що полягає у не розгляді звернень:
від 23.07.2024 року, яке було надіслане на електронну пошту zsmfa@mfa.gov.ua;
від 25.07.2024 року, яке було надіслане на електронну пошту zsmfa@mfa.gov.ua;
від 24.12.2024 року (було нагадано про не розгляд звернень 15.03.2024 року, 23.07.2024 року, 25.07.2024 року), яке було надіслане на електронну пошту zsmfa@mfa.gov.ua;
від 30 грудня 2024 року (було повідомлено про порушення статті 40 Конституції України), яке було надіслане на електронну пошту zsmfa@mfa.gov.ua;
зобов'язати Міністерство Закордонних Справ України розглянути:
звернення (підписано електронним підписом) від 30.12.2024 року про вихід з громадянства України і порушення Конституції України (9 запитань);
звернення (підписано електронним підписом) від 24.12.2024 року про вихід з громадянства України (9 запитань) в якому була Заява про вихід з громадянства (відповідно до Наказу МЗС України 23 листопада 2022 року №389);
звернення (підписано електронним підписом) від 25.07.2024 року про порушення статей 21,25, 40, 64 Конституції України та міжнародних конвенцій (9 запитань);
звернення (підписано електронним підписом) від 23.07.2024 року (22.07.2024 року) про нагляд за виконанням міжнародного договору Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004) (26 запитань);
заяву про вихід з громадянства України (підписано електронним підписом) яка була долучена до звернення від 30 грудня 2024 року, звернення від 24.12.2024 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність МЗС щодо не надання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 25.07.2024 року.
Зобов'язано МЗС надати відповідь за наслідками надходження звернення ОСОБА_1 від 25.07.2024 року з урахуванням висновків суду.
Визнано протиправними дії МЗС щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 24.12.2024 року та від 30.12.2024 року.
Зобов'язано МЗС повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 24.12.2024 року та від 30.12.2024 року з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, судом 1-ї інстанції фактично відмовлено в частині позовних вимог щодо звернення від 23.07.2024 року.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просив його в частині позовних вимог змінити, а в частині - скасувати та ухвалити нове про задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
З матеріалів справи, а саме з прохальної частини апеляційної скарги вбачається, що рішення суду першої інстанції оскаржується лише в частині відмови у задоволенні позовних вимог, а тому, з врахуванням наведеного, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції лише в цій частині.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
23.07.2024 позивач з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслав електронний лист на електронні адреси ministru@mae.ro, kiev@mae.ro та zsmfa@mfa.gov.ua наступного змісту "Добрий день, надсилаю переклад на українську мову з румунської мови звернення на 81 сторін (повторно) від людини Дениса до Міністерства Закордонних Справ України щодо нагляду за виконанням міжнародного договору Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004). Звернення підписано за допомогою електронного підпису. Переклад на українську мову додано до цього листа. Підтвердити отримання. Підписане за допомогою сайту ЦЗО. Міністерство цифрової трансформації України https://czo.gov.ua. Перевірити підпис можна за посиланням https://czo.gov.ua/verify, треба перемістити підписаний файл Plangere de la Denys impotriva Serviciul de Stat pentru Migratie al Ucrainei.pdf на сайт https://czo.gov.ua/verify, більш детальна допомога доступна за посиланням https://czo.gov.ua/faq."
До вказаного листа було долучено файл "Звернення від людини Дениса до МЗС.pdf", відповідно до якого людина ОСОБА_1 , громадянин Румунії, громадянин Європейського союзу надіслав документи з назвою "Звернення про нагляд за виконанням міжнародного договору Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004)" та просив від Міністерства закордонних справ України:
1.Визнання і дотримання Конституції України (Документ 254к/96-ВР)
2. Захистити його права і свободи людини і громадянина.
3. Повідомити чи визнає МЗС дію Конституції України (Документ 254к/96-ВР)? Чи діє зараз Конституція України (Документ 254к/96-ВР)? Навести статті Конституції України (Документ 254к/96-ВР) які обмежені і зазначити строк дій цих обмежень. Звертаю увагу на тлумачення статті 64 Конституції України яку дав Конституційний Суд України у справі № 1-14/2020(230/20) від 28 серпня 2020 року № 10-р/2020 (абзац 28): "Таке обмеження може встановлюватися виключно законом актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні."
4. Повідомити чи визнає МЗС дію статті 25 Конституції України під час воєнного стану. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 25.
5. Повідомити чи визнає МЗС Загальну декларацію прав людини Документ 995_015? Навести статті які є обмежені або не діють в Україні і причини цих обмежень.
6. Повідомити чи визнає МЗС Міжнародний пакт про громадянські і політичні права Документ 995_043? Навести статті які є обмежені або не діють в Україні і причини цих обмежень.
7. Повідомити чи визнає МЗС документ Копенгагенської наради Конференції з людського виміру НБСЄ, який був прийнятий 29 червня 1990 р., Оригінал на сайті ОБСЕ https://www.osce.org/ru/odihr/elections/14304
8. Повідомити чи визнає МЗС п.18 документу Копенгагенської наради Конференції з людського виміру НБСЄ, який був прийнятий 29 червня 1990 р. ? Після розпаду Радянського Союзу Верховна Рада України, за правонаступництвом, у січні 1992 року стала повноправним членом Асамблеї. 1 січня 1995р., у відповідності з рішенням Будапештського саміту, Нарада з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ) змінила свою назву на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), відповідно, її парламентська складова стала називатися ПА ОБСЄ.
9. Надати відповідь, чи визнає МЗС Женевську Конвенцію про захист цивільного населення під час війни?
10. Надати відповідь, чи визнає МЗС п.51 Сіракузькі принципи щодо положень стосовно обмежень і приниження прав у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, абзаци 54 та 55.
11. Надати відповідь, чи визнає МЗС п.18 документу Копенгагенської наради Конференції з людського виміру НБСЄ, який був прийнятий 29 червня 1990 р., абзац 56
12. Надати відповідь, чи діє в державі Україна і на території Україна верховенство права? Чи діє верховенство права під час воєнного стану?
13. Надати відповідь, чи погоджується МЗС з висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: головуючого Крата В.І., справа № 676/47/21 провадження № 61-8014св22 від 25 січня 2023 року (абзаци 57, 58, 59, 60, 61) що якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням ЦК України, або іншому закону, мають застосовуватися відповідні положення ЦК або іншого закону ?
14. Щоб МЗС відповідно до ст.7 З.У. Про звернення громадян передало до Верховної Ради України інформацію (звернення) яка зазначена в VIII та IX розділах, абзаци від 1 до 78 щоб привести постанову Кабінет Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 у відповідність до законів України.
15. Щоб МЗС зобов'язала Адміністрацію Держприкордонслужби України та Державну прикордонну службу України дотримуватись ст.17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року та висновків апеляційних судів України які наведені в абзацах з 79 до 101.
16. Щоб МЗС відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України Про міжнародні договори України (Документ 1906-IV) повідомило Президента України про невиконання зобов'язань України за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004) який був ратифіковано Законом України Про ратифікацію Європейської конвенції про громадянство (Документ 163-V). Невиконання зобов'язань полягає в тому, що Державна Прикордонна Служба України та Адміністрація Державної прикордонної служби України починаючи з 2022 року почала складати протоколи про адміністративне правопорушення (наприклад 3хРУ №006883 від 11.01.2023 року який був скасований 12.04.2023 року в місті Ужгород Закарпатський апеляційний суд по справі 297/109/23) у разі використання дійсного легального закордонного паспорту громадянина Румунії при наявності громадянства України, що є порушенням статті 17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року. Більш детально в розділі Х, абзаци від 79 до 101. Внести пропозиції щодо вжиття необхідних заходів по відновленню виконання зобов'язань Україною за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004)
17. Щоб МЗС відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України Про міжнародні договори України (Документ 1906-IV) повідомило Кабінет Міністрів України про невиконання зобов'язань України за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004) який був ратифіковано Законом України Про ратифікацію Європейської конвенції про громадянство (Документ 163-V). Невиконання зобов'язань полягає в тому, що Державна Прикордонна Служба України та Адміністрація Державної прикордонної служби України починаючи з 2022 року почала складати протоколи про адміністративне правопорушення (наприклад ЗХРУ №006883 від 11.01.2023 року який був скасований 12.04.2023 року в місті Ужгород Закарпатський апеляційний суд по справі 297/109/23) у разі використання дійсного легального закордонного паспорту громадянина Румунії при наявності громадянства України, що є порушенням статті 17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року. Більш детально в розділі Х, абзаци від 79 до 101. Внести пропозиції щодо вжиття необхідних заходів по відновленню виконання зобов'язань Україною за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004).
18. Уточнити чи надходило від Державна Прикордонна Служба України або Адміністрація Державної прикордонної служби України запити про Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004) i інструкції про виконання або не виконання певних статей.
19. Здійснити нагляд за виконанням міжнародного договору України Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004).
20. Повідомити чи припинено або зупинено дію міжнародного договору України Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004)? Навести причини, терміни, повну інформацію.
21. Чи дозволено мені людині користуватися при перетині державного кордону України дійсним легальним закордонним паспортом громадянина Румунії (Європейського Союзу) при наявності громадянства України відповідно до ст.17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року та висновків апеляційних судів України які наведені в абзацах з 79 до 101.
22. Надати відповідь, чи ведеться військовий облік громадян України які мають реєстрацію в Автономній Республіці Крим яка тимчасово окупована Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
23. Надати відповідь, чи є заборона мені людині на виїзд з України в Європейський Союз до родини та для користування своїм майном в Європейському Союзі якщо місце реєстрації в Автономній Республіці Крим яка тимчасово окупована Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
24. Надати відповідь, яким чином мені людині яка має прописку в Криму отримати відмітку про виїзд на постійне проживання за кордон щоб вийти з громадянства України якщо ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ В АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ, Код ЄДРПОУ: 37820399 тимчасово окуповане Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
25. Надати відповідь, яким чином мені людині яка має прописку в Криму вийти з громадянства України якщо Автономна Республіка Крим тимчасово окуповане Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
26. Розглянути мою заяву на підставі статті 25 Конституції України про вихід з громадянства України, абзаци з 1 по 117 та надати відповідь від імені держави Україна.
До вказаного звернення не надано копії діючого паспорту громадянина України або іншого документа, що підтверджує громадянство ОСОБА_1 , однак зазначена адреса: АДРЕСА_1 . В якості контактного номеру телефону зазначений номер НОМЕР_1 та електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_1
Як свідчать матеріали справи, на вказане звернення МЗС 23.07.2024 з електронної пошти zsmfa@mfa.gov.ua надіслало на електронну пошту denys.ro@zohomail.eu електронний лист наступного змісту "Ваше повідомлення повертається без розгляду, оскільки у ньому зазначено, що ви громадянин Румунії і громадянин ЄС. За захистом зверніться до посольств країн вашого громадянства. Канцелярія МЗС".
25.07.2024 з електронної пошти denys_ro@zohomail.eu ОСОБА_1 надіслав електронний лист на електронні адреси ministru@mae.ro, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 наступного змісту "Добрий день, надсилаю переклад скарги з румунської мови на українську мову на 109 сторінках щодо порушення МЗС України пункту 2 положення МЗС України від 30 березня 2016 р. № 281, статтей 21, 24, 25, 40, 64 Конституції України. Дискримінація громадян Румунії і громадян Європейського Союзу за національною ознакою приналежності до громадянства зі сторони МЗС України. Скарга також надіслана до МЗС Румунії, Посольства Румунії в Україні (м. Київ), Генеральному консульству Румунії в України (м. Одеса). Скарга підписана електронним підписом. Підтвердити отримання. Підписане за допомогою сайту ЦЗО. Міністерство цифрової трансформації України https://czo.gov.uа. Перевірити підпис можна за посиланням https://czo.gov.ua/verify, треба перемістити підписаний файл Plangere de la Denys impotriva Serviciul de Stat pentru Migratie al Ucrainei.pdf на сайт https://czo.gov.ua/verify більш детальна допомога доступна за посиланням https://czo.gov.ua/faq."
До вказаного листа було долучено файл "Скарга про порушення статей 21, 25, 40, 64 Конституції України та міжнародних конвенцій.pdf", відповідно до якого людина ОСОБА_1 , громадянин Румунії, громадянин Європейського союзу надіслав документ з назвою "Скарга про порушення статей 21, 25, 40, 64 Конституції України та міжнародних конвенцій" та просив від Міністерства закордонних справ України:
1.Визнання і дотримання Конституції України (Документ 254к/96-ВР)
2. Захистити його права і свободи людини і громадянина.
3. Повідомити чи визнає МЗС дію Конституції України (Документ 254к/96-ВР)? Чи діє зараз Конституція України (Документ 254к/96-ВР)? Навести статті Конституції України (Документ 254к/96-ВР) які обмежені і зазначити строк дій цих обмежень. Звертаю увагу на тлумачення статті 64 Конституції України яку дав Конституційний Суд України у справі № 1-14/2020(230/20) від 28 серпня 2020 року № 10-р/2020 (абзац 28): "Таке обмеження може встановлюватися виключно законом актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні."
4. Повідомити чи визнає МЗС дію статті 25 Конституції України під час воєнного стану. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 25.
5. Повідомити чи визнає МЗС Загальну декларацію прав людини Документ 995_015? Навести статті які є обмежені або не діють в Україні і причини цих обмежень.
6. Повідомити чи визнає МЗС Міжнародний пакт про громадянські і політичні права Документ 995_043? Навести статті які є обмежені або не діють в Україні і причини цих обмежень.
7. Повідомити чи визнає МЗС документ Копенгагенської наради Конференції з людського виміру НБСЄ, який був прийнятий 29 червня 1990 р., Оригінал на сайті ОБСЕ https://www.osce.org/ru/odihr/elections/14304
8. Повідомити чи визнає МЗС п.18 документу Копенгагенської наради Конференції з людського виміру НБСЄ, який був прийнятий 29 червня 1990 р. ? Після розпаду Радянського Союзу Верховна Рада України, за правонаступництвом, у січні 1992 року стала повноправним членом Асамблеї. 1 січня 1995р., у відповідності з рішенням Будапештського саміту, Нарада з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ) змінила свою назву на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), відповідно, її парламентська складова стала називатися ПА ОБСЄ.
9. Надати відповідь, чи визнає МЗС Женевську Конвенцію про захист цивільного населення під час війни?
10. Надати відповідь, чи визнає МЗС п.51 Сіракузькі принципи щодо положень стосовно обмежень і приниження прав у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, абзаци 54 та 55.
11. Надати відповідь, чи визнає МЗС п.18 документу Копенгагенської наради Конференції з людського виміру НБСЄ, який був прийнятий 29 червня 1990 р., абзац 56
12. Надати відповідь, чи діє в державі Україна і на території Україна верховенство права? Чи діє верховенство права під час воєнного стану?
13. Надати відповідь, чи погоджується МЗС з висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: головуючого Крата В.І., справа № 676/47/21 провадження № 61-8014св22 від 25 січня 2023 року (абзаци 57, 58, 59, 60, 61) що якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням ЦК України, або іншому закону, мають застосовуватися відповідні положення ЦК або іншого закону ?
14. Щоб МЗС відповідно до ст.7 З.У. Про звернення громадян передало до Верховної Ради України інформацію (звернення) яка зазначена в VIII та IX розділах, абзаци від 1 до 78 щоб привести постанову Кабінет Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 у відповідність до законів України.
15. Щоб МЗС зобов'язала Адміністрацію Держприкордонслужби України та Державну прикордонну службу України дотримуватись ст.17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року та висновків апеляційних судів України які наведені в абзацах з 79 до 101.
16. Щоб МЗС відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України Про міжнародні договори України (Документ 1906-IV) повідомило Президента України про невиконання зобов'язань України за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004) який був ратифіковано Законом України Про ратифікацію Європейської конвенції про громадянство (Документ 163-V). Невиконання зобов'язань полягає в тому, що Державна Прикордонна Служба України та Адміністрація Державної прикордонної служби України починаючи з 2022 року почала складати протоколи про адміністративне правопорушення (наприклад 3хРУ №006883 від 11.01.2023 року який був скасований 12.04.2023 року в місті Ужгород Закарпатський апеляційний суд по справі 297/109/23) у разі використання дійсного легального закордонного паспорту громадянина Румунії при наявності громадянства України, що є порушенням статті 17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року. Більш детально в розділі Х, абзаци від 79 до 101. Внести пропозиції щодо вжиття необхідних заходів по відновленню виконання зобов'язань Україною за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004)
17. Щоб МЗС відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України Про міжнародні договори України (Документ 1906-IV) повідомило Кабінет Міністрів України про невиконання зобов'язань України за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004) який був ратифіковано Законом України Про ратифікацію Європейської конвенції про громадянство (Документ 163-V). Невиконання зобов'язань полягає в тому, що Державна Прикордонна Служба України та Адміністрація Державної прикордонної служби України починаючи з 2022 року почала складати протоколи про адміністративне правопорушення (наприклад ЗХРУ №006883 від 11.01.2023 року який був скасований 12.04.2023 року в місті Ужгород Закарпатський апеляційний суд по справі 297/109/23) у разі використання дійсного легального закордонного паспорту громадянина Румунії при наявності громадянства України, що є порушенням статті 17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року. Більш детально в розділі Х, абзаци від 79 до 101. Внести пропозиції щодо вжиття необхідних заходів по відновленню виконання зобов'язань Україною за міжнародним договором Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004).
18. Уточнити чи надходило від Державна Прикордонна Служба України або Адміністрація Державної прикордонної служби України запити про Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004) i інструкції про виконання або не виконання певних статей.
19. Здійснити нагляд за виконанням міжнародного договору України Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004).
20. Повідомити чи припинено або зупинено дію міжнародного договору України Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004)? Навести причини, терміни, повну інформацію.
21. Чи дозволено мені людині користуватися при перетині державного кордону України дійсним легальним закордонним паспортом громадянина Румунії (Європейського Союзу) при наявності громадянства України відповідно до ст. 17 Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997 року та висновків апеляційних судів України які наведені в абзацах з 79 до 101.
22. Надати відповідь, чи ведеться військовий облік громадян України які мають реєстрацію в Автономній Республіці Крим яка тимчасово окупована Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
23. Надати відповідь, чи є заборона мені людині на виїзд з України в Європейський Союз до родини та для користування своїм майном в Європейському Союзі якщо місце реєстрації в Автономній Республіці Крим яка тимчасово окупована Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
24. Надати відповідь, яким чином мені людині яка має прописку в Криму отримати відмітку про виїзд на постійне проживання за кордон щоб вийти з громадянства України якщо ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ В АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛІЦІ КРИМ, Код ЄДРПОУ: 37820399 тимчасово окуповане Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
25. Надати відповідь, яким чином мені людині яка має прописку в Криму вийти з громадянства України якщо Автономна Республіка Крим тимчасово окуповане Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року?
26. Розглянути мою заяву на підставі статті 25 Конституції України про вихід з громадянства України, абзаци з 1 по 117 та надати відповідь від імені держави Україна.
До вказаного звернення не надано копії діючого паспорту громадянина України або іншого документа, що підтверджує громадянство ОСОБА_1 , однак зазначена адреса: АДРЕСА_1 . В якості контактного номеру телефону зазначений номер НОМЕР_1 та електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповіді МЗС за наслідками отримання вказаної скарги матеріали справи не містять.
24.12.2024 з електронної пошти denys_ro@zohomail.eu ОСОБА_1 надіслав електронний лист на електронні адреси zsmfa@mfa.gov.ua, formin@mfa.gov.ua,та cons_or@mfa.gov.ua наступного змісту "Добрий день, надсилаю звернення про розгляд заяви про вихід з громадянства України на 18 сторінках. Прийняти до уваги що, МЗС Румунії, Посольство Румунії в Україні (м. Київ) проінформовані про наміри виходу з громадянства України. Звернення підписане електронним підписом. Підтвердити отримання та номер реєстрації. Підписане за допомогою сайту ЦЗО. Міністерство цифрової трансформації України https://czo.gov.ua. Перевірити підпис можна за посиланням https://czo.gov.ua/verify."
До вказаного листа було долучено файли "Звернення від людини Дениса до МЗС про вихід з громадянства.pdf" та " 26.04.2024 Чорний Ч-12167 (1).pdf". Відповідно до звернення людина ОСОБА_1 , громадянин Румунії, громадянин Європейського союзу надіслав документ з назвою "Звернення (про вихід з громадянства України)" та просив від Міністерства закордонних справ України:
1. Надати докази направлення електронною поштою відповідей на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 на звернення про які написано в 1,2,3,4,5,6,7 абзацах відповідно до судової практики Верховного Суду від 26.02.2021 у справі № 520/421/20.
2. Виконати свій обов'язок і надати копії відповідей на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 на звернення про які написано в 1,2,3,4,5,6,7 абзацах відповідно до судової практики Верховного Суду від 27.04.2020 у справі № 813/4351/16
3. Прийняли до уваги що ОСОБА_2 має місце проживання на тимчасово окупованій території України Автономна Республіка Крим і не є внутрішньо переміщенною особою.
4. Дотримались статті 3 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, маю право на захист від примусового внутрішнього переміщення. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text. Не бажаю отримувати справку ВПО, метою цього звернення є повернення додому в Європейський Союз та вихід з громадянства України.
5. Прийняли до уваги, що Міністерство Закордонних Справ Румунії, Посольство Румунії в Україні та інститути і органи Європейського Союзу повідомлені про мої наміри виходу з громадянства України та поверненню додому в Європейський Союз.
6. Не чинили злочин проти людяності відповідно до статті 7 РИМСЬКИЙ СТАТУТ
7. Розглянути Заяву про вихід з громадянства України і прийняли індивідуальний правовий акт.
8. Передати Заяву про вихід з громадянства України до Президента України.
9. Передати Заяву про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання до ДМСУ. Прийняти до уваги що Кримського відділення ДМСУ та у місті Сімферополь не створено. Більш детально у 8 абзаці.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Відповідь надіслати на електронну адресу denys_ro@zohomail.eu.
До вказаної заяви зокрема були долучені заява про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання від 09.05.2024 року на ім'я начальника Головного управління Державної міграційної служби в Автономній Республіці Крим та заява про вихід з громадянства України від 09.05.2025 року адресоване Президентові України.
МЗС відповідне звернення ОСОБА_1 супровідним листом № 71/19-530-172493 від 28.12.2024 з посиланням на ч.3 ст.7 Закону України "Про звернення громадян" надіслало за належністю до Державної міграційної служби України. В супровідному листі зазначено, що ОСОБА_1 постійно проживає в Україні та відповідно до Закону України "Про громадянство України" порушені у зверненні питання не належать до компетенції МЗС України.
30.12.2024 з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач надіслав електронний лист на електронні адреси zsmfa@mfa.gov.ua, formin@mfa.gov.ua, cons_or@mfa.gov.ua та zvernennia@mfa.gov.ua наступного змісту "Добрий день, надсилаю скаргу про розгляд заяви про вихід з громадянства України на 16 сторінках. Прийняти до уваги що, МЗС Румунії, Посольство Румунії в Україні (м. Київ) проінформовані про наміри виходу з громадянства України. Звернення підписане електронним підписом. Підтвердити отримання та номер реєстрації. Підписане за допомогою сайту ЦЗО. Міністерство цифрової трансформації України https://czo.gov.ua. Перевірити підпис можна за посиланням https://czo.gov.ua/verfy."
До вказаного листа було долучено файл "Скарга від людини Дениса до МЗС про вихід з громадянства.pdf". Відповідно до звернення людина ОСОБА_1 , громадянин Румунії, громадянин Європейського союзу надіслав документ з назвою "Скарга (про вихід з громадянства України, порушення статті 40 Конституції України)" та просив від Міністерства закордонних справ України:
1. Надати докази пересилання Заяви про вихід з громадянства України до Президента України.
2. Надати докази направлення електронною поштою відповідей на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 на звернення про які написано в 1,2,3,4,5,6,7 абзацах відповідно до судової практики Верховного Суду від 26.02.2021 у справі № 520/421/20.
3. Виконати свій обов'язок і надати копії відповідей на електронну пошту denys_ro@zohomail. на звернення про які написано в 1,2,3,4,5,6,7 абзацах відповідно до судової практики Верховного Суду від 27.04.2020 у справі № 813/4351/16
4. Прийняти до уваги що ОСОБА_2 має місце проживання на тимчасово окупованій території України Автономна Республіка Крим і не є внутрішньо переміщенною особою.
5. Дотриматись статті 3 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, маю право на захист від примусового внутрішнього переміщення. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text. He бажаю отримувати справку ВПО, метою цього звернення є повернення додому в Європейський Союз та вихід з громадянства України.
6. Прийняти до уваги, що Міністерство Закордонних Справ Румунії, Посольство Румунії в Україні та інститути і органи Європейського Союзу повідомлені про мої наміри виходу з громадянства України та поверненню додому в Європейський Союз.
7. Не чинити злочин проти людяності відповідно до статті 7 РИМСЬКИЙ СТАТУТ.
8. Розглянути Заяву про вихід з громадянства України і прийняли індивідуальний правовий акт
9. Передати Заяву про вихід з громадянства України до Президента України.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Відповідь надіслати на електронну адресу denys_ro@zohomail.eu.
До вказаної заяви зокрема були долучена Заява про вихід з громадянства України від 09.05.2025 року адресоване Президентові України.
Як свідчать матеріали справи, МЗС відповідну скаргу ОСОБА_1 супровідним листом 71/19-530-663 від 03.01.2025 з посиланням на ч.3 ст.7 Закону України "Про звернення громадян" надіслало за належністю до ДМС України.
В супровідному листі зазначено, що ОСОБА_1 постійно проживає в Україні та відповідно до Закону України "Про громадянство України" порушені у зверненні питання не належать до компетенції МЗС України.
Вважаючи такі дії та бездіяльність відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення та відмовляючи у частині позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було правомірно 23.07.2024 року повернуто заяву без розгляду з посиланням на те, що у зверненні заявником вказано, що він є громадянином Румунії і громадянином ЄС.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції і вважає їх такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Стаття 40 Основного Закону України передбачає, що всі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
У преамбулі Закону №393/96-ВР зазначено, що цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Законодавство України про звернення громадян включає цей Закон та інші акти законодавства, що видаються відповідно до Конституції України та цього Закону (частина перша статті 2 Закону № 393/96-ВР).
За частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №393/96-ВР як звернення громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
За частиною першою статті 15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Стаття 18 Закону №393/96-ВР визначає права громадянина при розгляді заяви чи скарги. Громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, медіа, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Відповідно до статті 19 Закону №393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.
Термін розгляду звернень громадян визначає стаття 20 Закону № 393/96-ВР, за якою звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону № 393/96-ВР скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, медіа, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що громадяни України мають право звертатися до державних органів, зокрема і до МЗС, зі зверненнями.
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону №393/96-ВР заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Як видно з матеріалів справи, позивач 25.07.2024 звернувся до МЗС зі зверненням, що мало назву "Звернення про нагляд за виконанням міжнародного договору Європейська конвенція про громадянство (Документ 994_004)".
У той же час, з системного аналізу Закону №393/96-ВР вбачається, що саме громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності з відповідними зверненнями.
Згідно статті 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Частинами першою-третьою статті 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності та основних прав і свобод людини. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Як вбачається з матеріалів справи, зі змісту надісланого позивачем на адресу відповідача звернення 23.07.2024 не можливо було встановити правовий статус позивача, а саме приналежність його до громадянства України, а також факту його постійного перебування в Україні на законних підставах.
Так, позивачем у поданій заяві було зазначено, що він є громадянином Румунії та в якості контактних даних зазначено електронну адресу з доменом ".eu", який згідно розміщених у відкритому доступі даних є національним доменом для Європейського союзу та номер телефону НОМЕР_1 , який має код +40730 та згідно відкритих даних відноситься до номерів телефонів Румунії. Жодного документа на підтвердження перебування в громадянстві України чи громадянстві Румунії позивачем до звернення не надано. Зазначення у зверненні адреси реєстрації в Автономній Республіці Крим не є достатнім доказом перебування заявника у громадянстві України, особливо за умови, що в зверненні позивач просив надіслати оригінал відповіді за адресою: Генеральне консульство Румунії в Одесі, Україна, вул. Базарна, 31, 65011.
Відповідно до частин 6-8 статті 5 Закону №393/96-ВР письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Згідно приписів частини 3 статті 7 Закону № 393/96-ВР якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Окрім того, з тексту самого звернення та заявлених в ньому 26 питань не можливо достеменно визначити суть відповідного звернення та приналежність заявника до громадянства України, а тому суд 1-ї інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідачем було правомірно 23.07.2024 року повернуто його повідомлення без розгляду з посиланням на те, що у зверненні заявником вказано, що він є громадянином Румунії і громадянином ЄС.
При цьому, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що нібито така відмова порушує вимоги п.5 та 6 розділу І Порядку розгляду звернень громадян у Міністерстві закордонних справ України, його представництвах на території України та закордонних дипломатичних установах України, затвердженого наказом Міністерства закордонних справ України 24 грудня 2019 року № 605 (далі - Наказ №605).
Так, Відповідно до п.5, 6 Наказу №605 забороняється відмова у прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому законодавством порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Особи, які не є громадянами України і законно знаходяться на її території, мають таке саме право на подання звернень, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
Проте, як вірно зазначив суд 1-ї інстанції, позивач безпідставно ототожнює поняття громадянства та національності, оскільки відмова з підстав належності позивача до громадянства Румунії не може вказувати на відмову з підстав його національності, в розумінні норм чинного законодавства.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку стосовно спірних правовідносин в частині оскарженої частини позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Суддя-доповідач А.Г. Федусик
Судді О.І. Шляхтицький Г.В. Семенюк