Справа № 420/21565/24
26 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 у задоволенні позову відмовлено з підстав того, що показник середньої заробітної плати, який врахований при призначенні пенсії позивача за 2019-2021 є більшим та становить 10846,37грн., ніж розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з врахуванням її індексації відповідно до ст.42 Закону №1058-IV, а саме: 7405,03грн. з 01.03.2023 та 7994,47грн. з 01.03.2024.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року у справі № 420/21565/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024 року скасовано.
Ухвалено у справі постанову, якою визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 04 січня 2024 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та з 01 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 04 січня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 04 січня 2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796, у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2024 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2023 року по 03 січня 2024 року залишено без розгляду.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім)грн.
25 грудня 2025 року від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України (вхід. № 1366450/25), в якій заявник просить: встановити судовий контроль за виконанням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року у справі № 420/21565/24; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати письмовий звіт про виконання судового рішення протягом 10 календарних днів з дня отримання ухвали суду; за результатами розгляду поданого звіту - перевірити фактичність проведення індексації пенсії заявника із застосуванням коефіцієнтів 1,197 (з 04.01.2024) та 1,0796 (з 01.03.2024), а також реальність виплати відповідних сум.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що незважаючи на те, що постанова суду набрала законної сили, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не забезпечило її належного виконання. Так, 28 серпня 2025 року заявником отримано рішення Пенсійного фонду №156050011529 від 29.08.2025 року «Про перерахунок пенсії». Із його змісту вбачається: у графі «Вид перерахунку» зазначено - «макетна обробка»; у графі «Підстава» вказано - «опрацювання рішення суду»; зазначено, що перерахунок нібито проведено «згідно з рішенням суду», однак фактичне збільшення розміру пенсії не здійснено, визначені судом коефіцієнти індексації - 1,197 і 1,0796 - не застосовані; розмір пенсії залишився незмінним - 10523,76 грн, що суперечить вимогам судового рішення.
Таким чином, Пенсійний фонд виконав лише технічне опрацювання, не провівши реального нарахування індексації та фактичної виплати сум, які мали бути донараховані відповідно до постанови суду. Фактично це свідчить про формальне, а не реальне виконання судового рішення. Після набрання законної сили постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду Головне управління Пенсійного фонду було зобов'язане здійснити повний перерахунок пенсії із застосуванням визначених судом коефіцієнтів індексації та забезпечити виплату донарахованих сум. Однак Пенсійний фонд не виконав жодної з цих дій належним чином. У результаті: визначені судом коефіцієнти не були використані; розмір пенсії не змінився; жодних документальних доказів фактичної виплати на користь заявника не надано; минуло понад чотири місяці з моменту набрання рішенням законної сили, проте його виконання фактично не відбулося.
Такі дії Пенсійного фонду мають ознаки свідомого ухилення від виконання судового рішення, спрямованого лише на створення видимості його реалізації. Формальне виконання прирівнюється до невиконання, що порушує гарантоване державою право громадянина на ефективний судовий захист.
Розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №800/592/17, відповідно до якої встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року по справі №806/2143/15 звернув увагу, що ст.ст.382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Враховуючи вищевикладене, а також обставини викладені позивачем в заяві про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази надані на підтвердження вказаних обставин, керуючись ст.382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у тридцяти денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання Постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року у справі № 420/21565/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов