Ухвала від 25.12.2025 по справі 340/8573/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

25 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/8573/25

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.,

розглянула матеріали адміністративного позову

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

відповідач-2: військова частина НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , через адвоката Рибальченка В.С., звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 та військової частини НОМЕР_3 , в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №1835 від 13.10.2025 року в частині його призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період резервістів і військовозобов'язаних;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини в частині зарахування його до списків особового складу військової частини НОМЕР_3 ;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_3 виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_3 ;

- зобов'язати відповідачів відшкодувати йому моральну суму на суму 50 000 грн.

Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Статтею 122 КАС України установлені строки звернення до адміністративного суду та передбачено таке:

1. Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

2. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

3. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

5. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Цей спір стосується призову позивача на військову службу під час мобілізації, яка є публічною службою у розумінні п.17 ч.1 ст.4 КАС України. На такі спори поширюється місячний строк звернення до суду, установлений ч. 5 ст.122 КАС України.

З цим позовом представник позивача звернувся до суду 22.12.2025 року, пропустивши місячний строк для оскарження спірних наказів.

Представник позивача подав клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом, у якому зазначив, що позивача було позбавлено права на захист, його обмежили у користуванні телефоном, насильно забравши його у позивача, військові керівники не дозволяли йому зустрітися ані з рідними, ані з адвокатом. У кінці жовтня 2025 року позивач зателефонував своїй дружині і та звернулася до адвоката з метою встановлення місця знаходження ОСОБА_1 та припинення незаконних дій щодо нього. Їхні звернення не надали очікуваних результатів. Дотепер позивач не може отримати інформацію про те, якими наказами його було мобілізовано та зараховано до особового складу військової частини, а реквізити оскаржуваного наказу ТЦКСП представник позивача дізнався лише з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.11.2025 року. Позивач уклав договір із адвокатом 09.12.2025 року. Той вперше 15.12.2025 року подав позов до суду, який 19.12.2025 року був залишений без розгляду.

Суд зазначає, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Якщо протягом законодавчо встановлено строку особа не звернулася до суду за вирішенням спору, відповідні відносини набувають ознаки стабільності.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

День, коли особа дізналася про порушення свого права - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Цим днем є день винесення рішення, яке оскаржується, якщо воно приймалося за участю особи.

Якщо цей день встановити точно не можливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). Вжите у частині 2 статті 122 КАС України твердження "особа повинна була дізнатися" слід розуміти як презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду у визначений законом строк. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Право на звернення до суду з позовом виникає, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

З наданих документів вбачається, що ОСОБА_1 за наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №1835 від 13.10.2025 року призваний на військову службу за призовом під час мобілізації та направлений для проходження курсу базової загальновійськової підготовки до військової частини НОМЕР_3 . Отже вже тоді позивач був обізнаний про обставини свого призову на військову службу та її проходження.

Доводи представника позивача про те, що командування військової частини НОМЕР_3 обмежило позивача у доступі до наказів про мобілізацію та зарахування до списків особового складу суд відхиляє та зазначає, що відсутність у позивача копій відповідних наказів або доступу до них не є перешкодою для звернення до адміністративного суду.

Позивачеві було відомо про сам факт його призову на військову службу, направлення до військової частини та фактичне зарахування до особового складу, що свідчить про обізнаність із суттю спірних правовідносин та суб'єктами, які приймали відповідні рішення. Для реалізації права на судовий захист достатнім є знання про наявність рішення, дії чи бездіяльності, які, на переконання особи, порушують її права, а не отримання всіх документів, що їх оформлюють. КАС України не зобов'язує позивача додавати до позовної заяви копії оскаржуваних наказів, якщо їх отримання є ускладненим або неможливим. У таких випадках позивач має право звернутися до суду із клопотанням про витребування таких рішень.

Посилання представника позивача на насильне вилучення телефону, заборону спілкування з рідними та адвокатом, а також фактичну ізоляцію позивач, не підтверджені належними доказами. Натомість матеріали позову свідчать, що вже у жовтні 2025 року інтереси позивача представляв адвокат, який 22.10.2025 року звертався до правоохоронних та інших державних органів з приводу незаконних дій ТЦКСП щодо призову ОСОБА_1 на військову службу. Тож навіть за умови обмеження особистого спілкування позивача з іншими особами у період проходження ним військової служби у військовій частині НОМЕР_3 , факт активних дій адвоката в його інтересах спростовує доводи про повну відсутність доступу до правової допомоги та неможливість реалізації права на судовий захист. Закон не пов'язує можливість звернення до адміністративного суду виключно з особистим волевиявленням позивача за безпосередньої його участі, оскільки таке право може бути реалізоване через представника.

Сам по собі факт укладення договору з адвокатом 09.12.2025 року не може вважатися поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки право на звернення виникло значно раніше - з моменту, коли позивач дізнався про порушення своїх прав у зв'язку з виданням спірних наказів.

Суд критично оцінює доводи представника позивача про те, що звернення до суду було відкладено з підстав очікування відповідей від ТЦКСП та інших державних органів, оскільки таке очікування не є об'єктивною та непереборною перешкодою для реалізації права на судовий захист.

КАС України не ставить можливість звернення до адміністративного суду у залежність від завершення досудового листування, отримання відповідей на звернення чи з'ясування позиції суб'єктів владних повноважень. Звернення до державних органів зі скаргами та запитами є альтернативним способом захисту прав, який не зупиняє та не перериває перебіг строку звернення до суду.

Наведені у клопотанні представника позивача аргументи не є переконливими свідченнями того, що він не мав реальної, об'єктивної можливості вчинити активні дії щодо звернення до суду з цим позовом у встановлений законом місячний строк.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, згідно з частинами 1, 2 якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -

УХВАЛИЛА:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Встановити спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви - протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду:

- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші підстави для поновлення строку.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ