Рішення від 26.12.2025 по справі 160/1029/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2025 рокуСправа № 160/1029/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла подана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» позовна заява Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про компенсацію суми страхової виплати у розмірі 82674,66 грн;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» кошти на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок протиправного рішення, а саме вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023, у сумі 82674,66 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 24.10.2023 до КНП «Марганецький ЦПМСД» надійшла вимога Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про сплату компенсації страхових виплат у розмірі 82674,66 грн, сплачених на підставі необґрунтованих медичних висновків про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 . Позивач вважає вказану вимогу протиправною, оскільки листки непрацезданості, висновку про необґрунтованість видачі та продовження яких дійшов позивач, було видано у 2022 році, тобто до набрання чинності статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (в редакції Закону № 2620-IX від 21.09.2022), якою передбачено відповідальність за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність. Дія вказаного Закону не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання ним чинності. На думку позивача, законні підстави для компенсації ним страхових виплат Пенсійному фонду України, які були виплачені протягом 2022 року на підставі необґрунтованих листків непрацездатності, відсутні. Позивач з метою уникнення накладення додаткових штрафних санкцій, на виконання вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про компенсацію суми страхової виплати перерахував кошти у сумі 82674,66 грн до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 08.11.2023 відповідно до платіжної інструкції № 155 від 08.11.2023. Тому позивач вважає, що наявні підстави для стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача зазначених коштів.

Ухвалою від 15.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано у відповідача докази: належним чином засвідчену копію вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про компенсацію суми страхової виплати у розмірі 82674,66 грн, прийнятої за результатами перевірки обґрунтованості видачі Комунальним некомерційним підприємством «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» листків непрацездатності ОСОБА_1 , та копії документів, які стали підставою прийняття оскаржуваної вимоги; відомості з доказами на їх підтвердження щодо компенсації Комунальним некомерційним підприємством «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» суми страхової виплати на підставі вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 у розмірі 82674,66 грн.

05.02.2024 до суду надійшла заява відповідача про продовження строку для подання відзиву та доказів.

Ухвалою від 06.02.2024 продовжено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання відзиву на позовну заяву та доказів.

16.02.2024 надійшло клопотання відповідача про долучення доказів.

19.03.2024 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду було реорганізовано шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023. Пенсійний фонд України та його територіальні органи визначені правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Шляхом проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України виявлено необхідність здійснити перевірку профінансованих Фондом соціального страхування України листків непрацездатності, виданих застрахованій особі ОСОБА_1 . Комунальним некомерційним підприємством «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги». За результатами проведеної перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності та на підставі виявлених порушень, керуючись ст. 28 Закону № 1105-XIV, уповноважені особи Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направили до Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» вимогу № Ю-7 від 23.10.2023 про сплату компенсації страхової виплати у розмірі 82674,66 грн, яку ним сплачено в повному обсязі.

Заперечення не надійшло. Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що 17.10.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області складено довідку № 0400-011007-04/90 про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, відповідно до якої за результатами перевірки листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності встановлено необґрунтованість листків непрацездатності, сформованих лікарями Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги»: 2361386-2004548738-1 (10.01.2022-14.01.2022); 2361386-2004729408-1 (14.01.2022-17.01.2022); 3985086-2007611074-1 (28.02.2022-10.03.2022); 3985086-2007756940-1 (10.03.2022-30.03.2022); 4130321-2007930238-1 (31.03.2022-06.04.2022); 4130321-2007087683-1 (07.04.2022-12.04.2022); 4130321-2008039177-1 (12.04.2022-19.04.2022); 4223427-2008112071-1 (20.04.2022-04.05.2022); 4223427-2008235952-1 (04.05.2022-09.05.2022); 4223427-2008273245-1 (09.05.2022-12.05.2022); 4331145-2008329771-1 (13.05.2022-17.05.2022); 4331145-2008380636-1 (18.05.2022-22.05.2022); 4331145-2008413544-1 (23.05.2022-26.05.2022); 4398634-2008462491-1 (27.05.2022-01.06.2022); 4398634-2008505422-1 (02.06.2022-06.06.2022); 4398634-2008550721-1 (07.06.2022-09.06.2022); 4398634-2008587324-1 (10.06.2022-14.06.2022); 4398634-2008647322-1 (15.06.2022-20.06.2022); 4398634-2008710817-1 (21.06.2022-23.06.2022); 4548845-2008752943-1 (24.06.2022- 08.07.2022); 4548845-2008906526-1 (09.07.2022-11.07.2022).

23.10.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» складено вимогу № Ю-7 про компенсацію суми страхової виплати у розмірі 82674,66 грн, сплаченої на підставі листків непрацездатності, виданих ОСОБА_1 . Комунальним некомерційним підприємством «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» з порушенням пункту 2 та пункту 3 розділу ІІ наказу МОЗУ № 1066, підпункту 2 пункту 1 розділу ІІ наказу МОЗУ № 189, пункту 3 розділу ІІ наказу МОЗУ № 1234.

Відповідно до платіжної інструкції № 155 від 08.11.2023 Комунальним некомерційним підприємством «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» було сплачено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області компенсацію суми страхової виплати у розмірі 82674,66 грн згідно з вимогою № Ю-7 від 23.10.2023.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).

Відповідно до статті 4 Закону № 1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України. Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону № 1105-XIV одним з основних завдань уповноваженого органу управління та його територіальних органів є проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів.

Пунктами 2, 6 частини другої статті 5 Закону № 1105-XIV передбачено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: проводять розслідування страхових випадків, перевірку обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право:

перевіряти обґрунтованість видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (пункт 2);

перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів (п. 4);

отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки (пункт 5);

накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону (пункт 6).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків: тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

За змістом абз. 1 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) відповідно до законодавства, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з уповноваженим органом управління.

Згідно зі статтею 27 Закону № 1105-XIV перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідальність за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність визначено статтею 28 Закону № 1105-XIV (в редакції Закону № 2620-IX від 21.09.2022), що набрала чинності з 01.01.2023.

Частиною першою статті 28 Закону № 1105-XIV передбачено, що за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, відповідальними є лікарі, які працюють у закладах охорони здоров'я, фізичні особи - підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, та лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці (далі - лікарі), які несуть відповідальність згідно із законодавством.

Згідно з частиною третьою статті 28 Закону № 1105-XIV у разі призначення та здійснення страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, керівник територіального органу уповноваженого органу управління протягом п'яти календарних днів з дня встановлення необґрунтованості медичного висновку про тимчасову непрацездатність звертається в електронній формі через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, або у формі паперового документа до закладу охорони здоров'я або до фізичної особи - підприємця, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікар якого допустив необґрунтоване створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність, з вимогою про компенсацію відповідної суми страхової виплати. Заклади охорони здоров'я або фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікарі яких допустили необґрунтоване створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність, зобов'язані компенсувати суми страхової виплати протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про компенсацію сум страхової виплати.

Отже, статтею 28 Закону № 1105-XIV передбачено обов'язок закладів охорони здоров'я, лікарі яких допустили необґрунтоване створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність, компенсувати суми здійсненої страхової виплати.

Вказана норма набрала чинності з 01.01.2023 на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 21.09.2022 № 2620-IX.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 у справі № 1-7/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

До 01.01.2023 Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не містив положень щодо обов'язку закладів охорони здоров'я, лікарі яких допустили необґрунтоване створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність, компенсувати суми страхової виплати. Отже, положення статті 28 Закону № 1105-XIV не можуть бути застосовані до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.

Відсутні підстави компенсації страхових виплат, здійснених на підставі виданих у 2022 році листків працездатності, позивачем як закладом охорони здоров'я, лікарі якого допустили необґрунтоване створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність.

Вимога Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про компенсацію суми страхової виплати у розмірі 82674,66 грн є протиправною і такою, що підлягає скасуванню.

Оскільки на виконання зазначеної вимоги Комунальним некомерційним підприємством «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» було сплачено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області компенсацію суми страхової виплати у сумі 82674,66 грн, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача коштів у сумі 82674,66 грн на відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок протиправного рішення, а саме вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про компенсацію суми страхової виплати.

З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач за подання позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 2422,40 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 6 від 08.01.2024.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню понесені позивачем витрати зі сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, стягнення коштів - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про компенсацію суми страхової виплати у сумі 82674,66 грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» кошти в сумі 82674,66 грн (вісімдесят дві тисячі шістсот сімдесят чотири гривні 66 копійок) на відшкодування шкоди, заподіяної протиправною вимогою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № Ю-7 від 23.10.2023 про компенсацію суми страхової виплати.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Комунального некомерційного підприємства «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги» витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: Комунальне некомерційне підприємство «Марганецький центр первинної медико-санітарної допомоги», місцезнаходження: 53403, Дніпропетровська область, Нікопольський район, м. Марганець, вул. Паркова, 15, код ЄДРПОУ 37643585.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.

Повний текст рішення складено 26.12.2025.

Суддя В.В. Рянська