25 грудня 2025 рокуСправа № 140/7547/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у прядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
До Волинського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» про стягнення з відповідача в дохід державного бюджету України за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін суми адміністративно-господарської санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 7987,67 грн та штрафу у розмірі 7987,67 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області надійшов акт Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області) № 2407/03-20-07-05/42343183 від 30.06.2022 про результати фактичної перевірки ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ», яким встановлено порушення відповідачем вимог пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020. Необґрунтовано отримана відповідачем виручка у зв'язку з порушенням законодавства становить 7987,67 грн. На підставі отриманої інформації, у межах повноважень, передбачених пунктом 6 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області прийнято рішення № 38-Р від 15.07.2022 про застосування до ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» адміністративно-господарських санкцій у вигляді вилучення у нього в дохід державного бюджету необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 7987,67 грн та накладення штрафу у розмірі 7987,67 грн (100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки). У період з дня реєстрації акта фактичної перевірки до дня прийняття рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (з 30 червня до 15 липня 2022 року) до Головного управління не надходили зауваження відповідача. Рішення № 38-Р від 15.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій відповідач отримав 18.07.2022. На звернення відповідача щодо оскарження вказаного рішення Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів листом № 15.2.2-8/10928 від 17.08.2022 повідомила про відсутність підстав для скасування рішення. Відповідач суми адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін не сплатив, тому позивач просить стягнути їх з відповідача у дохід державного бюджету України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 140/7547/22, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
13.12.2022 надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що фактична перевірка ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» призначена та проведена контролюючим органом з порушенням вимог закону, що призводить до відсутності правових наслідків такої та протиправності прийнятого за її результатами рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій. Також вказав, що контролюючим органом неправильно визначено розмір максимальних роздрібних цін на бензини, а також неправильно розраховано розмір необґрунтовано одержаної виручки, у зв'язку з чим застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій у зазначених розмірах є безпідставним. Крім того, відповідач вважає, що позов є передчасним, оскільки на момент його пред'явлення не закінчився строк оскарження рішення № 38-Р від 15.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлений частиною другою статті 122 КАС України. 09.12.2022 Волинським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі № 140/7620/22 за позовом ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» про визнання протиправним та скасування у тому числі рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області № 38-Р від 15.07.2022.
14.12.2022 надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 140/7620/22.
15.12.2022 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач просив задовольнити позов. Зазначив, що підстави для звернення до суду з цим позовом виникли 18.08.2022, тобто після повідомлення відповідача листом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 15.2.2-8/10928 від 17.08.2022 про відсутність підстав для скасування рішення № 38-Р від 15.07.2022. Вказав, що відповідачем не обґрунтовано доводи щодо порушення вимог закону під час призначення та проведення контролюючим органом перевірки, неправильного визначення розміру максимальних роздрібних цін на бензини, а також неправильного розрахунку розміру необґрунтовано одержаної виручки.
20.12.2022 надійшло заперечення, у якому позивач просив відмовити у задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві, та висловив незгоду з доводами позивача, викладеними у відповіді на відзив.
26.12.2022 було постановлено ухвалу про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 140/7620/22.
22.11.2023 надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі.
Ухвалою від 01.12.2023 поновлено провадження у справі.
01.12.2023 Волинським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про передачу адміністративної справи № 140/7547/22 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
05.01.2024 матеріали справи № 140/7547/22 надійшли до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2024 зазначену справу було передано на розгляд судді Рянської В.В.
Ухвалою від 10.01.2024 адміністративну справу прийнято до провадження, постановлено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 27.06.2022 № 865-п, направлень на перевірку від 27.06.2022 №№ 1529, 1543, 1525 ГУ ДПС у Волинській області провело фактичну перевірку ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ», а саме господарської одиниці АЗС № 19 з магазином за адресою: м. Нововолинськ, вул. Промислова, 2а, за результатами якої складено акт від 30.06.2022 № 2407/03-20-07-05/42343183.
Актом перевірки встановлено порушення ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» вимог пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-22» (із змінами та доповненнями) (далі Постанова № 1236), в результаті порушення вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на пальне у період з 16.04.2022 до 19.05.2022 товариством необґрунтовано одержано виручку в сумі 7987,67 грн.
Матеріали перевірки, в тому числі акт від 30.06.2022 № 2407/03-20-07-05/4234318, листом ГУ ДПС у Волинській області від 04.07.2022 № 4027/5/03-20-07-05-05 було надіслано до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області.
15.07.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області прийнято рішення № 38-Р про застосування адміністративно-господарських санкцій у вигляді вилучення у ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» в дохід бюджету необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 7987,67 грн та штрафу у розмірі 7987,67 грн (100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки), загальна сума застосованих адміністративно-господарських санкцій становить 15975,34 грн. Зазначене рішення вручено відповідачу 18.07.2022.
Відповідач оскаржив вказане рішення до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яка листом № 15.2.2-8/10928 від 17.08.2022 повідомила ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» про відсутність підстав для скасування рішення № 38-Р від 15.07.2022.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі № 140/7620/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2023, у задоволенні позову ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» про визнання протиправним та скасування у тому числі рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області № 38-Р від 15.07.2022 відмовлено.
Закон України від 21.06.2012 № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення» (далі - Закон № 5007-VI; у редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (стаття 2 Закону № 5007-VI).
Підпунктом 69.27 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.
Податкові органи здійснюють контроль за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) шляхом проведення фактичних перевірок.
Фактична перевірка проводиться за наявності хоча б однієї з таких підстав:
отримання у встановленому законодавством порядку від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни і ціноутворення;
отримання письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Під час проведення фактичної перевірки податкові органи мають право отримувати від суб'єктів господарювання документи та/або інформацію, які підтверджують вартість придбання товару, що є предметом перевірки.
У разі виявлення порушень законодавства про ціни і ціноутворення за результатами проведення фактичної перевірки такі порушення зазначаються в окремому акті про результати фактичної перевірки, який надсилається до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
У разі якщо платник податків не погоджується з виявленими під час фактичної перевірки порушеннями законодавства про ціни і ціноутворення, він надсилає свої зауваження до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Статтею 12 Закону № 5007-VI визначено, що державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб'єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв'язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб'єкта господарювання. Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та органи місцевого самоврядування під час встановлення державних регульованих цін на товари до складу таких цін обов'язково включають розмір їх інвестиційної складової частини.
Статтею 16 Закону № 5007-VI установлено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.
За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення № 667), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у тому числі з контролю за цінами.
Підпунктом 11 пункту 4 Положення № 667 визначено такі основні завдання Держпродспоживслужби у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів); надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Статтею 18 Закону № 5007-VI передбчено, що уповноважені органи мають право, зокрема, приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 Закону № 5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Правомірність рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області № 38-Р від 15.07.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій до ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» встановлено в судовому порядку у справі № 140/7620/22.
Абзацом першим частини другої статті 20 Закону № 5007-VI встановлено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Право позивача як суб'єкта владних повноважень на звернення до адміністративного суду з цим позовом передбачене пунктом 8 частини першої статті 18 Закону № 5007-VI, відповідно до якого уповноважені органи мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Доводи відповідача про передчасність позову Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій за рішенням № 38-Р від 15.07.2022 та необхідність повернення судом позову на підставі пункту 8 частини четвертої статті 169 КАС України є безпідставними.
Кодексом адміністративного судочинства України передбачено можливість повернення позовної заяви до відкриття провадження в адміністративній справі.
Питання щодо правильності застосування судами норм статей 122, 169 КАС України у поєднанні з положеннями частини третьої статті 12 Закону від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» було розглянуто Верховним Судом. Так у постанові від 28.05.2021 у справі № 420/11261/20 Верховний Суд дійшов висновку, що перебіг тримісячного строку звернення Держпродспоживслужби до суду із позовом про стягнення суми штрафу, визначеного відповідною постановою (рішенням) указаного органу, починається після спливу п'ятнадцятиденного строку з дня отримання суб'єктом господарювання копії відповідного рішення. Ця позиція підтримана у постанові Верховного Суду від 07.07.2022 у справі № 320/3018/21.
На момент звернення до суду з цим позовом закінчився строк для добровільної сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій та рішення № 38-Р від 15.07.2022 не було оскаржено в судовому порядку.
Враховуючи, що правомірність рішення № 38-Р від 15.07.2022 перевірена судом у справі № 140/7620/22, на момент розгляду цієї справи сума адміністративно-господарських санкцій, застосованих до ТОВ «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ», у встановленому чинним законодавством порядку та строки не сплачена (доказів протилежного відповідачем не надано), суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення коштів у судовому порядку.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства та правових висновків Верховного Суду суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 2481,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1485 від 14.11.2022.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ» в дохід державного бюджету України за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін суми адміністративно-господарської санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 7987,67 грн (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят сім гривень 67 копійок) та штрафу у розмірі 7987,67 грн (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят сім гривень 67 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області, місцезнаходження: 43027, м. Луцьк, вул. Поліська Січ, буд. 10, код ЄДРПОУ 40317441.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД ЕНЕРДЖІ», місцезнаходження: 49107, м. Дніпро, вул. Пушкіна генерала, буд. 1, код ЄДРПОУ 42343183.
Повне рішення суду складено 25.12.2025.
Суддя В.В. Рянська