Справа №: 307/4974/25
Провадження № 3/307/1767/25
26 грудня 2025 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сойма М. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тячів Закарпатської області Україна справу, яка надійшла з Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працюючого водієм ТзОВ «Глассо», місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 124 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 547469 від 22 грудня 2025 року ОСОБА_1 22 грудня 2025 року о 09 год. 30 хв. в с. Біла Церква по вул. Марамурешська, 123, Тячівського району, Закарпатської області, Україна, керуючи транспортним засобом марки «ISUZU NQR 71P», державний номерний знак НОМЕР_1 , перед виїздом не перевірив кріплення вантажу, в результаті чого вантаж даного транспортного засобу впав на проїжджу частину, внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, чим порушив п. 22.2 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП слід направити за підсудністю до Рахівського районного суду Закарпатської області з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що місцем вчинення даного адміністративного правопорушення є с. Біла Церква, Тячівського району, Закарпатської області, Україна.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 712-р визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Закарпатської області, зокрема, «Солотвинська, КОАТУУ: 2124455900», до якої входять території Солотвино, Глибокий Потік, Нижня Апша, Топчино, Біла Церква, Середнє Водяне.
Відповідно до ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Частиною 1 ст. 17 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» також передбачено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до статті 19 цього ж Закону суд утворюється і ліквідовується законом.
Проект закону про утворення чи ліквідацію суду вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Наведені норми слід розуміти таким чином, що система судоустрою хоча і будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності, однак, на практиці вона не завжди може співпадати з існуючим адміністративно-територіальним поділом держави.
Таким чином, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Відповідно до п. 3-1 Прикінцевих і перехідних положень ЗУ «Про судоустрій і статус судів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України.
Також, відповідно до листа Ради суддів України від 22 липня 2020 року № 9рс-466/20-вих, адресованому головам місцевих та апеляційних загальних судів, зазначено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Враховуючи наведене та ті обставини, що с. Біла Церква, Тячівського району, Закарпатської області, Україна, яке є місцем вчинення адміністративного правопорушення, раніше належало до Рахівського району Закарпатської області, то суд приходить до висновку, що справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП слід передати за підсудністю до Рахівського районного суду Закарпатської області.
Керуючись ст. ст. 276, 283 - 285 КУпАП, суд,
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП передати на розгляд до Рахівського районного суду Закарпатської області (90600, м. Рахів, вул. Карпатська, 15, Закарпатської області) за підсудністю.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Тячівського районного суду
Закарпатської області: Сойма М.М.